yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: דובר צה"ל
  חדשות • 08.05.2020
  הפרישה הסוערת של הקצין המעוטר
  סערה בצמרת צה"ל: תא"ל רפי מילוא, מי שנחשב לאחד המפקדים הנועזים והמנוסים, שאף סומן לרמטכ"לות, הודיע על החלטתו לפרוש • לפני כשנה נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי הקצין הבכיר, לשעבר מפקד השייטת ובעל שני צל"שים אישיים, נכנס לשטח לבנון דרך מנהרת חיזבאללה - וכי הרמטכ"ל החליט לעכב את קידומו בשנה • מקורביו: "הוא נפגע מכך שהודיעו לו על העונש רק לאחר פניית העיתון" • דובר צה"ל: "הקצין ביקש לסיים את שירותו"
  יוסי יהושוע

  רעידת אדמה בצה"ל: תת־אלוף רפי מילוא (48), מפקד המכללה לפיקוד ומטה (פו"מ) הודיע במפתיע למפקדיו, אלוף יואל סטריק ואלוף איתי וירוב, שהחליט לסיים את תפקידו כבר בקיץ הקרוב. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

   

  החלטתו של תא"ל מילוא הגיעה בעקבות האירוע שבו עבר במנהרה של חיזבאללה לתוך לבנון, מבלי שקיבל לכך אישור. לאחר חשיפת המקרה ב"ידיעות אחרונות" נענש תא"ל מילוא על ידי הרמטכ"ל, אביב כוכבי, בעיכוב קידומו. כעת החליט תא"ל מילוא שהעונש חמור מדי והודיע השבוע: "אני פורש".

   

  עבור צה"ל מדובר במכה קשה ובאובדן של המפקד בעל הניסיון המבצעי הרב ביותר שסומן לרמטכ"לות: לוחם נועז בשייטת, סגן מפקד יחידת אגוז, מפקד סיירת גולני, מג"ד 13 בגולני, מח"ט בלבנון, מפקד שייטת 13, מפקד אוגדת אדום ומפקד אוגדת הגליל.

   

  הקצין בעל שני הצל"שים, שרבים מהמבצעים שבהם השתתף – בלבנון וביעדים אחרים – לא נחשפו, איתגר לא אחת באופן מקצועי את הרמטכ"ל כוכבי.

   

  חבריו מהשייטת, ששמעו על החלטתו, וגם מפקדים בכירים נוספים, ניסו להשפיע עליו לחזור בו, אך ללא הצלחה. לדברי מקורבים אליו הוא נשמע פגוע מהחלטת הרמטכ"ל כוכבי ומהדרך שבה נהג מולו כשהחמיר בעונשו רק לאחר שהפרשה נחשפה ב"ידיעות אחרונות" ולא לפני כן. כוכבי צפוי לנסות גם הוא ללחוץ עליו להישאר, אך נראה שהסיכויים לכך קלושים. מילוא, שלגבי יכולותיו המקצועיות והאישיות קיים קונצנזוס מקיר לקיר, התגייס לשייטת, השתתף בלחימה בדרום לבנון ובמבצע דין וחשבון, השתחרר לאזרחות וחזר לשירות בעקבות אסון השייטת באנצרייה.

   

  הוא עבר לגולני, פיקד על הסיירת באינתיפאדה השנייה, ובהמשך עבר ליחידת אגוז ולבסוף קיבל את הפיקוד על גדוד 13 של החטיבה. בתקופה זו קיבל את צל"ש אלוף פיקוד הצפון מידי אודי אדם, על תפקודו באירוע שבו נסחף גלשן שעליו אזרח ישראלי ללבנון ומילוא עבר את הגבול וחילץ אותו, תחת אש חיזבאללה.

   

  בהמשך דרכו הצבאית מילוא חזר לשייטת, ופיקד על פלגת הלוחמים היוקרתית במבצע "גשמי קיץ" בעזה. את הצל"ש השני קיבל ממפקד חיל הים, על התנהלותו תחת אש בקרב קשה במהלך מבצע שמטרתו הייתה חטיפת בכיר בחיזבאללה. בנוסף הוא פיקד על אוגדת אדום בגבול סיני ולפני כשלוש שנים קודם לפיקוד על אוגדת הגליל. אף על פי שהוא קצין מעוטר, מילוא נמנע מלענוד את הצל"שים או את סיכת השייטת. בשני העשורים האחרונים היה מילוא בצמתים המאתגרים ביותר שיש למפקד לוחם. הוא נחשב לקצין מוערך, אמיץ מאוד, מסוג הקצינים שהולכים והופכים לנדירים בצה"ל. למעשה הוא הקצין הבכיר המנוסה ביותר ב"לוחמה זעירה" – לוחמת הקומנדו שמאפיינת את העימותים העכשוויים של צה"ל. מאז כניסתו לתפקיד מפקד אוגדת הגליל היה מילוא מאדריכלי המבצע לאיתור מנהרות חיזבאללה, "מגן צפוני". במשך כשנה ידעו רק הוא ועוד מספר מצומצם של שותפי סוד, על הפרויקט הסודי של חיזבאללה לחפירת המנהרות לשטח ישראל, במטרה להחדיר מאות מחבלים לישראל ולכבוש יישובים בגליל.

   

  באוגוסט 2019 נחשף ב"ידיעות אחרונות", שכארבעה חודשים קודם לכן נכנס מילוא עם החפ"ק שלו למנהרה הגדולה, העמוקה והמתוחכמת ביותר שחפר חיזבאללה, שהובילה מכפר ראמייה בדרום לבנון לאזור זרעית. מילוא, כמפקד האוגדה, החליט שהוא רוצה ללמוד עליה מקרוב, באופן ישיר.

   

  מילוא כבר סוכם באותם ימים לתפקיד רוחב כמפקד המכללה לפיקוד ומטה, והרמטכ"ל כוכבי החליט להעניש אותו בעיכוב של שנה נוספת בתפקיד זה. לדברי חבריו של מילוא הוא נפגע מכך שהרמטכ"ל הודיע לו על העונש רק אחרי פניית "ידיעות אחרונות" ולא מיד אחרי התחקיר הפיקודי. מילוא, שחש חוסר פרופורציה בעונש שקיבל, הבין שימונה לתפקיד אלוף ראשון רק בגיל 51 , שנחשב מאוחר מאוד לקצין שמיועד לרמטכ"לות והחליט לוותר על המשך שירותו. מדובר במכה קשה לצבא, שכן עזיבתו עלולה להשפיע על קצינים רבים.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תא"ל רפי מילוא הינו מפקד קרבי עתיר זכויות והישגים, אשר תרם רבות לביטחון המדינה לאורך שירותו הצבאי. בתפקידיו השונים תא"ל מילוא פיקד על מגוון רב של יחידות, איתן ביצע שורת מבצעים נועזים ומורכבים. הקצין ביקש לסיים את שירותו בצה"ל, אך הנושא טרם סוכם".

   

  yed660100