ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 10.05.2020
  הגיע הזמן לשר תעסוקה
  טלי ניר

  הדבר החשוב ביותר שיקרה עד להשבעת הממשלה השבוע הוא שמבין כל השרים הרבים שיושבעו יהיה אחד ‑ יחיד ומיוחד - שייקח על עצמו לעסוק מהבוקר עד הערב בהחזרת המובטלים הרבים לעבודה. שר עבודה במשרה מלאה.

   

  למרות המשבר הקשה במשק, הנושא הזה כלל לא סגור. עמיר פרץ ואיציק שמולי אמורים לקחת את תיקי הכלכלה והרווחה, אך יכול להיות שזה עוד ישתנה. ובכל מקרה ‑ לא ברור אם מדיניות התעסוקה תהיה תחת שר אחד או תפוצל תחת כמה משרדים. מאות אלפי המובטלים שייוותרו גם כאשר יוסרו כל המגבלות, דורשים שר עבודה במשרה מלאה, שירכז את הטיפול בהם תחת גג אחד, שייתן מענה כולל ורציני להחזרתם לעבודה.

   

  למרבה הצער, אין כיום משרד שכל־כולו מוקדש לנושא העבודה, בניגוד למדינות מפותחות רבות. מערך התעסוקה, שכרגע יושב במשרד הרווחה, העבודה והשירותים החברתיים, הועבר מיד ליד, וקודם לכן היה במשרד הכלכלה. כעת בכלל נשקל פיצולו. כל זה מעיד עד כמה הנושא לא ממש אטרקטיבי לדרג הפוליטי, למרות ההשפעה הישירה שלו על החיים עצמם, על כל בית בישראל.

   

  המשבר הנוכחי דורש לשנות את הגישה. הוא דורש "בעל בית" כיאה לחשיבות הנושא. שר עבודה שידאג באופן המיידי ביותר להחזרת מאות אלפי המפוטרים לעבודה, ובמקביל יקדם תוכנית לאומית רחבה להסבות ולהכשרות מקצועיות איכותיות, בשיתוף מעסיקים, למפוטרים שלא יחזרו לעבודה. כיום יש קונצנזוס מקצועי רחב, גם בקרב הפקידות הבכירה בתחום הכלכלי, שהשקעה חכמה ואסטרטגית בתחום התעסוקה יכולה "לשלם על עצמה" בזכות תרומתה לכלכלה. האתגר המרכזי הוא שינוי תפיסה לגבי תפקיד הממשלה בתחום התעסוקה.

   

  התפקיד הנוכחי של הממשלה כיום, בפועל, מתמקד רק בסיוע לאוכלוסיות מוחלשות במטרה לשלבן בעבודה. כפי שמקובל גם בעולם המערבי, תפקיד הממשלה חייב להיות רחב יותר. היא צריכה לייצר מענה מלא לצורכי ההון האנושי במשק. שינוי גישה מסוג זה לא יוביל לזניחה של האוכלוסיות המוחלשות. להפך: באמצעות ראייה רחבה וחיבור לצורך הכלכלי ניתן יהיה לתת מענה איכותי ומיטבי יותר גם לאוכלוסייה זו.

   

  כדי לבצע שינוי כזה יש לחזק את מערך התעסוקה ולמקד אותו בפיתוח מדיניות תעסוקה, והוצאתה לפועל בהיקפים נרחבים הרבה יותר מהקיים. לשם כך צריך שר עבודה עם כוח פוליטי, שיוביל עבודה מקצועית ואסטרטגית בכל הערוצים הנדרשים לפיתוח אופק תעסוקתי לעובדים.

   

  זה הזמן להתחיל בבניית המנגנונים הנדרשים להובלת מדיניות תעסוקה פעילה ומשמעותית. שר עבודה במשרה מלאה יוכל להפוך את המשבר להזדמנות. תוכנית נכונה תוכל להיות מפתח וקטר לצמיחה מכלילה של החברה כולה. √

   

  הכותבת היא מנכ"לית עמותת 121 ‑ מנוע לשינוי חברתי

   

   


  פרסום ראשון: 10.05.20 , 22:47