ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 19.05.2020
  שיעור בהשפלה
  ד' בת השבע הגיעה אתמול ללימודים עם שמלה ללא שרוולים שעליה סמל בית הספר • לאחר כמה שעות צילצלה המורה לאמה וביקשה שתבוא עם בגדים להחלפה • האם הסבירה שאינה יכולה וציינה כי בתיק של הילדה יש חולצה ללא סמל שניתן ללבוש על השמלה • אך המורה בחרה להורות לילדה לפשוט את השמלה, ללבוש חולצה עם סמל – ולהישאר מול כל הילדים עם תחתונים • "כשהגעתי לקחת את בתי מצאתי אותה בוכה כי הבנים צחקו עליה", אומרת האמא, "הייתי בשוק וצרחתי מרוב כאב"
  קורין אלבז אלוש

  הם אמורים להיות אלה שישמרו על ילדינו, ילמדו אותם מה הם ערכים, יהוו דוגמה לסובלנות, להכלה. בבית ספר ממלכתי יסודי בפתח־תקווה מעלו אתמול באמון הזה וגרמו נזק, אולי בלתי הפיך, לנפשה הרכה של ילדה.

   

  ד' בת השבע הגיעה אתמול ללימודים כשהיא לבושה בשמלה נטולת שרוולים, שעליה הוטבע סמל בית הספר. "המחנכת שלה הייתה ליד השומר כשהילדים הגיעו", מספרת אמה של ד', "אבא שלי הביא אותה עם הצהרת הבריאות, והמחנכת לא אמרה שום מילה על השמלה, היא רק חילקה לילדים אלכוג'ל ובתי נכנסה לכיתה. המזכירה צילצלה בתשע בבוקר ואמרה שזו שמלה של גן וצריך להחליף. אמרתי לה שאני בלימודים, שאין אף אחד בבית חוץ מאבא שלי והוא בן 81 ואין לו מושג איפה הבגדים. סגרתי את הטלפון, וב־11 המורה צילצלה ואמרה שחייבים להביא לה בגדים דחוף. אמרתי גם לה שאני לא יכולה להגיע וציינתי שסבא שלה שם בתיק שלה חולצה למקרה שיהיה לה קר, והיא יכולה ללבוש אותה מעל השמלה. המורה אמרה שאי־אפשר כי זה בלי סמל, והשיחה הסתיימה".

   

  הפתרון שהמורה מצאה היה מזעזע. היא מצאה עבור הילדה חולצה עם סמל ושלחה אותה לשירותים כשהיא אומרת לה להוריד את השמלה וללבוש את החולצה. הילדה יצאה מתא השירותים כשהיא בתחתונים בלבד ורגליה חשופות, חזרה לכיתה, ואף אחד בצוות החינוכי לא העלה על דעתו שצריך להגיד לה ללבוש מיד בחזרה את השמלה. וכך, במשך שעות, הייתה הילדה הקטנה מוקד להקנטות, לעג והשפלות מצד תלמידים אחרים.

   

  "באתי לאסוף אותה ברבע לאחת ואני רואה אותה בתחתונים", סיפרה האמא, "היא כל כך התביישה. ישבה בוכה בכיתה והסתירה את הרגליים מאחורי השולחן. הבנים צחקו עליה והמורה לא עזרה לה. היא פשוט בטראומה. החברות שלה סיפרו שהמורה אמרה בכיתה ש'אמא של ד' החליטה שהיא תהיה בחולצה ותחתונים'. כשראיתי אותה הייתי בשוק. צרחתי מרוב כאב. כל הרחוב שמע אותי. איך אפשר לעשות משהו כזה לילדה? לאן הגענו ששרוולים יותר חשובים מלהיות עם תחתונים? איזו חרפה. הבת שלי לא מבינה טוב עברית, קשה לה גם ככה, אז תחשבי מה זה בשבילה. היא ילדה עדינה וטובה, שקטה, מעולם לא הפריעה לאף אחד. איך אפשר לעשות לה דבר כזה? אמרתי למורה שהיא מפלה אותנו בגלל שאנחנו רוסים והיא לא הסכימה לענות. רק מחר נפגוש את המנהלת".

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  ד' מתקשה להתאושש ממה שעברה. היא שבה הביתה בוכייה ואינה מוכנה לשוב יותר לבית הספר. בעידודם של חברים שאמרו להם כי מדובר באירוע חריג ביותר, ההורים הגישו תלונה למשטרה.

   

  משדולת הנשים בישראל נמסר: "זו השנה השלישית שבה אנחנו מטפלות במקרים של ענישה מוגזמת ומיותרת על הופעה ולבוש בבתי הספר כלפי בנות ונערות בלבד. נדמה שהמנהלות והמנהלים לא מכירים מספיק טוב את חוזרי המנכ"ל בנושא, שלא מחייבים תקנון לבוש בכלל, ובמידה ובכל זאת יש אחד כזה, אוסרים על ענישה משפילה, או על אכיפה לא שוויונית. המקרה הנוכחי הוא קיצוני והזוי במיוחד ואנחנו מקוות שיטופל על ידי ההנהלה של בית הספר ועל ידי משרד החינוך. בשנה שעברה, לאחר קמפיין ענק בנושא, התחייבו במשרד להוציא הבהרה לנושא האכיפה השוויונית, אך לא נעשה דבר".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "סוגיית קוד הלבוש מצויה בסמכות ואחריות מנהלי בתי הספר. עם זאת, המשרד מצר עד מאוד על האירוע ומציין כי היה מקום לנהוג ביתר רגישות. לנוכח זאת התקיימה שיחה עם המנהלת והדברים הובהרו בפניה".

   

  מלשכת דובר עיריית פתח־תקווה נמסר: "העירייה עומדת בקשר עם בית הספר ועם משרד החינוך, האמונים על הנושא מול המורה, ותוודא כי המקרה מתוחקר כנדרש ומטופל בהתאם. אנחנו קוראים לכולם להימנע משיימינג ומחריצת דין בטרם התבררו כל הפרטים".

   

   


  פרסום ראשון: 19.05.20 , 23:30