ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום
  חדשות • 20.05.2020
  ג'ובים על חשבון העצמאים
  מענק לעסקים הקורסים? סיוע למיליון מובטלים? • החוק הראשון של הממשלה המנופחת הוא דווקא החוק הנורווגי, המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת כדי להכניס למשכן חברי מפלגה נוספים • אם לא די בכך, הוועדה המסדרת הפרה התחייבות לקדם את חוק דמי האבטלה לעצמאים במסלול מהיר • באופוזיציה תקפו: "מדובר בחוק חזירי"
  עמיחי אתאלי ויובל קרני

  לא מעט ביקורות חריפות וגינויים נשמעו כלפי הממשלה החדשה, הבזבזנית והמנופחת בתולדות המדינה. אלא שנראה כי כל אלו חלפו מעל ראשיהם של חברי הקואליציה, שפועלים בימים אלה לקדם את החוק הנורווגי שיעניק עוד ג'ובים לעוד ח"כים. דחיפתו הבהולה של החוק אושרה אתמול בוועדה המסדרת של הכנסת תוך הפרה של ההתחייבות לאופוזיציה להעניק אישור דומה גם לחוק דמי האבטלה לעצמאים שנפגעו בתקופת הקורונה.

   

  ברוב של תשעה תומכים מול חמישה מתנגדים אושרה הבקשה להקדים להיום את ההצבעה הראשונה על החוק הנורווגי - החוק שיאפשר לשרי הממשלה להתפטר מהכנסת ולהכניס למשכן במקומם חברים נוספים ממפלגותיהם. בסך הכל ייכנס לכנסת כתוצאה מהחוק מספר עצום של 12 ח"כים חדשים, בממשלה עצומה ממילא.

   

  המנגנון הבירוקרטי שבו דנה אתמול הוועדה המסדרת מכונה בכנסת "פטור מחובת הנחה" - שכן כל הצעת חוק פרטית המוגשת על ידי אחד הח"כים חייבת להיות מונחת על שולחן הכנסת למשך 45 יום, שבהם יוכלו כל הח"כים לעיין בחוק ולגבש עמדה אודותיו. במקרה שבו ישנו רוב המעוניין להאיץ את הליך החקיקה יכולה הוועדה המסדרת, ובהמשך לכשתוקם ועדת הכנסת, לתת פטור מאותה חובה ולקצר את הליך החקיקה.

   

  אולם לדברי גורמים בסיעת יש עתיד, החוק הנורווגי אינו היחיד שאמורה הייתה הוועדה לאשר כ"פטור מחובת הנחה". לטענתם, הוועדה המסדרת, שבראשה עומד ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן), הפרה הסכמה שהושגה בין הקואליציה לאופוזיציה ובמסגרתה גם החוק של סיעת יש עתיד המבקש להעניק דמי אבטלה לעצמאים יזכה לקידום מהיר. בפועל, החוק למען העצמאים "נעלם" באורח פלא מהדיון וקודם רק החוק של הקואליציה, החוק הנורווגי. כשניסו נציגי האופוזיציה לברר אתמול מדוע הקואליציה לא עמדה בחלקה בהסכם, נאמר להם: "לא ידענו שמדובר בתפוח אדמה לוהט כזה".

   

  באופוזיציה תקפו בחריפות את הפער בין החוק שקודם לזה שנבלם. "ביקשנו להעלות את חוק דמי אבטלה לעצמאים", אמר יו"ר האופוזיציה הטרי יאיר לפיד והוסיף: "הממשלה החליטה שיש להם משהו חשוב יותר - החוק הנורווגי. חבורה של מנותקים יהירים".

   

  גם ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו תקף: "הצעת החוק הראשונה שהממשלה מקדמת אחרי הקמתה - דמי אבטלה לעצמאים. סתם, נראה לכם? הבוקר מקדמים בפטור ובדחיפות את החוק הנורווגי שיאפשר להכניס לכנסת עוד חברים. חשוב לציין: חוק נורווגי בממשלה רזה הוא חיובי, בממשלה שמנה הוא חזירי".

   

  לצד הביקורת על אי־קידום חוק דמי אבטלה לעצמאים יש להדגיש שהצעות חוק מסוג זה לרוב אינן מגיעות כיוזמה של האופוזיציה וכי נדרשת תוכנית כלכלית מקיפה של משרדי האוצר, הכלכלה והרווחה בטרם תוכרז תוכנית כזו. גורם בכחול לבן הוסיף: "אנחנו פועלים למצוא פתרון אחראי למצוקת העצמאים, ומאמץ כזה לא כולל הצעות חוק שכל מטרתן לקבל כותרת בתקשורת".