שבת 31 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  קונספירציות הקורונה
  7 ימים • 26.05.2020
  פלישת הקונספירציות הגדולה
  אנטנות ה–5G הפיצו את הקורונה! הנגיף הוא בכלל נשק ביולוגי סיני סודי להשמדת האנושות! וזה הכל חלק מתוכנית זדונית של ביל גייטס למכור חיסונים! מאז פרוץ המגפה, תיאוריות הקונספירציה נכנסו גם לסלון של הישראלי הממוצע, וגם אתם בטח קיבלתם מאמא את הסרטון על המדענית שקובעת שהווירוס מהונדס. אז שוחחנו עם מומחים כדי להבין איך זה הפך למיינסטרים החדש, ולפרק לרסיסים כמה מסיפורי הפייק–מדע האלו. ספוילר: ממש, אבל ממש, אף אחד לא שתל שבבי מעקב בביסלי שלכם
  רענן שקד, גילית קוזבה, עידו שברצטוך

  הקורונה ניצחה. עשתה את שלה. השיגה את מטרותיה, מילאה את המשימה שלשמה הומצאה, ביצעה את הדבר שעבורו נשלחה לעולם, וגם דפקה שעון נוכחות ביציאה ופלטה צחקוק מרושע בטרם התניעה ונעלמה עד הפעם הבאה שבה הם ישחררו אותה.

   

  ואתם יודעים יפה מאוד על מי, ועל מה, מדובר.

   

   

  לא יודעים? הצחקתם. הרי ברור שאתם יודעים. אני יודע שאתם יודעים! מה, נו.

   

  טוב, מתעקשים שאתם לא יודעים? אנחנו באמת הולכים לשחק עכשיו את המשחק הקטן הזה, שבו כולנו נעמיד פני תמימים? ושצריך להסביר לנו הכל?

   

  טוב, בסדר, אנשים. אתם לא משאירים לי ברירה. בואו נגיד את הדברים מפורשות, למרות שנדמה לי שאין שום טעם כי הם הרי ידועים לחלוטין בשלב זה - כולנו קיבלנו אותם בווטסאפ, כולנו שמענו אותם מחברים, מקרובי משפחה, מהורים - כן, הורים! אפילו הם כבר יודעים! - וכמובן, מכל המקורות האמינים ביותר ברשתות החברתיות שלנו. אז בואו לא נעמיד פנים כאילו אין לנו מושג שכל הקורונה הזאת הונדסה על ידי ביל גייטס.

   

  כדי להרוויח כסף מהחיסון שהוא מפתח בכספו האינסופי, מה זאת אומרת למה.

   

  ועל הדרך, בזמן שכולנו סגורים בבתים ולא שמים לב, גם כדי לאפשר לתאגידי ענק לפרוס את התשתית הרעילה של רשת ה־5G, שבעצמה יכולה לבצע שינוי בווירוס ולהפוך אותו לאלים בהרבה. וזה הרי בדיוק מה שהסינים רצו כשהם פיתחו את הנשק הביולוגי הזה! שנוצר במעבדות סודיות במטרה להקריס את הכלכלה המערבית ואז, די בוודאות, נפל לידיים של גייטס. שהממשל האמריקאי כמובן לטובתו, וכבר סייע לו לחסל את הקריירות של מדענים שאיימו לחשוף את האמת העירומה.

   

  אוקיי? אז הנה, אמרנו את זה. שמנו את זה על השולחן. הדברים ידועים וברורים. כן, עדיין יש פה ושם אנשים שיטענו שמדובר בערימה מהבילה של תיאוריות קונספירציה אינפנטיליות, אבל בואו; אם הן כאלה, איך זה שהן בכל מקום עכשיו? איך זה שמאז הקורונה הן פשוט מתפוצצות ברשת, ברשתות החברתיות, בתוכנות מסרי הטקסט שלנו? איך זה שכולנו שמענו - ואולי גם השמענו - לפחות אחת מהן?

   

  ישראל לא מפגרת אחרי המערב כאן; הקורונה הפכה את תיאוריות הקונספירציה מגימיק תרבותי שולי למדי, שחציו אגדות אורבניות וחציו השני רסיסי מידע שהולחמו בדרך לא נכונה - משהו שהיה נחלתם העקרונית של אמריקאים עם יותר מדי נשק בבונקר הביתי - למציאות שכולם מדברים עליה. לריאליה. לסבירות גבוהה.

   

  למעשה, תיאוריות הקונספירציה המובילות שהניבו חודשי הקורונה הן הכל מלבד שוליות; הן לגמרי במיינסטרים. הן מדווחות, מדוברות, משמשות חלק מהשיח המרכזי. אנשים דנים בהן באירועים חברתיים ובמפגשים משפחתיים, אנשי מקצוע נדרשים להתייחס אליהן בתוכניות אקטואליה. מכון ‘ויגו’ מקבוצת יפעת בקרת מדיה ספר בחודשיים האחרונים בישראל כ־2,500 פוסטים ותגובות התומכים בתיאוריות קונספירציה שונות הקשורות לקורונה - וזה בלי לכלול את כל הפוסטים והתגובות שניסו לשלול ולהפריך את התיאוריות האלו.

   

  ביל גייטס ומזימתו השטנית היא אולי התיאוריה הבולטת והמדוברת שבהן. מספיק להעיף מבט באינספור התגובות באינטרנט לראיון המתורגם עם גייטס שפורסם במוסף זה בעקבות הקורונה, כדי להבין לאיזה עומק מגיעה כאן מחילת הארנב. "גם ניבא את המחלה וגם באורח פלאי ממש יש לו את האמצעים לרפא אותה"; "אתם נותנים במה לפסיכופת רשע שרוצה לדלל את האוכלוסייה בעזרת החיסונים שהוא המציא"; "הבן אדם הזה מכין לנו שואה בסתר"; "הוא גם אמר שהוא רוצה להסתיר את השמש, ודי הולך לו עם הריסוסים והנדסת האקלים, השמיים כבר לא כחולים כמו פעם".

   

  מדגם מתון יחסית מהתגובות, אגב.

   

  × × ×

   

  מה בעצם הטענה? עקרונית, התיאוריה הקונספירטיבית חושדת במניעיו של גייטס, שחזה לפני כשלוש שנים אפשרות להתפרצותה של מגפה עולמית, נתקל בהנהוני ראש מנומסים ובעולם שהמשיך הלאה בענייניו. גייטס עצמו משקיע כרגע מיליארדים מכספו הפרטי, בניסיון לסייע בפיתוח חיסון לקורונה. כל זה הספיק לחלוטין כדי לקדם למרכז הבמה את הרעיון שגייטס הוא, למעשה, השטן בכבודו, ומי שאחראי ישירות למגפה.

   

  "ברור שהמניע העיקרי לכל הדבר הזה הוא ביל גייטס. הרי אם מישהו ימצא פתרון לקורונה זה שווה מיליארדי דולרים, ויש לו כבר שני פטנטים שקשורים לזה", מסביר ב', פעיל בקבוצות פייסבוק של תומכי תיאוריות ומטפל בתת־מודע והיפנוזה.

   

  ואילו מ', פעילה בקבוצת הפייסבוק Stop 5G Israel, מאשרת: "אנחנו מאמינים שהקורונה פותחה במעבדה, ואנחנו מחברים את הקצוות ומבינים שהיה פה מישהו שיש לו אינטרס במגפה הזאת. אנחנו חושבים שביל גייטס הוא אחד מהאנשים האלה - אין לו קשר לרפואה אבל הוא רוצה לחסן את כל האנשים ותורם המון כספים למעבדות".

   

  אבל למה שהוא יעשה דבר כזה?

   

  "כי יש לו רצון לדלל את אוכלוסיית העולם. הוא טוען שיש יותר מדי אנשים, שאנחנו פולטים יותר מדי פחמן דו־חמצני, אין מספיק משאבים בטבע לכולם אז חייבים לעבור איזה שינוי מבחינת כמויות בני האדם, כדי שכדור הארץ יוכל לספק את כל המשאבים".

   

  המממ. אשמתו המשוערת של גייטס היא גם ברובד הכלכלי, ותיאוריה מקבילה גורסת שגייטס סתם מבקש להתעשר מחיסונים (כי תבינו, הוא צריך עוד כסף). התיאוריה הזאת מקבלת תיקוף באמצעות העובדה שהבחור השקיע בעבר בחקר מחלות, כולל פיתוח זן מוחלש של נגיף קורונה של עופות במכון פירברייט, שגייטס תרם לו. "אז אומרים: בטח גייטס תיכנן את ההתפרצות כדי להרוויח על חיסונים שיימכרו", אומר נעם לויתן, ד"ר לביולוגיה ממכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן. "עוד טענה היא שהוא מפתח חיסונים כדי להשתיל דרכם צ'יפים לאנשים, שיאפשרו לעקוב אחרי כולם".

   

  מאיפה הרעיון הזה הגיע?

   

  "בשנת 2016 התחילו במכון MIT, במימון חלקי של גייטס, לפתח סימון חדשני לאנשים שחוסנו בעזרת דיו בלתי נראה שנעלם תוך חמש שנים. זה נועד בעיקר לאזרחי מדינות אפריקאיות לא מתקדמות, שאין בהן תיקים רפואיים משוכללים כמו במערב. אז באמצעות הדיו הזה, כשאדם מגיע למרפאה, יוכלו לדעת בקלות אם כבר קיבל חיסון ואיזה, ולא קשור בכלל למעקב אחרי אנשים. אבל תומכי הקונספירציה טוענים שזו הוכחה שגייטס יפתח דרך לעקוב אחרי בני אדם".

   

  התיאוריה המסוימת הזו צברה תאוצה עולמית נוספת בעקבות סרטון יוטיוב ששוחרר ב־17 למארס ובו נטען שגייטס מנסה לפתח חיסון ש"ישתיל בכולם תעודת זהות גלובלית".

   

  אבל מעבר לעובדה שחזה את המגפה, איך בעצם הפך גייטס ממושיע אפשרי לנבל המרכזי בסרט הרע של כולנו? "זה כי תומכי תיאוריות קונספירציה גם לרוב לא מאמינים בחיסונים, וגייטס באמת מנסה להביא חיסונים לאפריקה ולאסיה, אז הנה, הוא חשוד - וברגע שיש לך מחלה שברור שכולם יצטרכו חיסון מפניה, אז גייטס הופך לחשוד גדול עוד יותר", מסביר ד"ר רועי צזנה, חוקר עתידנות במרכז למחקר סייבר בינתחומי, ומחבר הספר ‘השולטים בעתיד’.

   

  "תיאוריה כזאת היא תרופה לנפש שלנו בתקופה של אי־ודאות. אנחנו יודעים מי האנשים הרעים - ביל גייטס - ומי הטובים, אנחנו. ואם העולם לא מאמין לנו - אפילו יותר טוב; כי אז אנחנו קדושים מעונים, וזה הופך אותנו גיבורים יותר".

   

  × × ×

   

  לעזאזל, זו בהחלט תקופה מוזרה לחיות בה. היה מוזר מספיק עוד לפני הקורונה - כשהאמון במוסדות המדינה הלך והתרופף ברוב הדמוקרטיות, כשכוכב ריאליטי כתום־שיער וקפריזי הפך לנשיא ארה"ב, כשההיגיון הפנימי וכל ההיררכיות הידועות נסוגו אל מול הרשתות החברתיות והתפוצצות המידע הלא־מאומת, וכשתהליכים גלובליים, אקלימיים וכלכליים - התחילו להתרחש באופן שנתפס כאקראי. הממלכתיות מתה, הבוטות והעובדות החלופיות השתלטו על השיח, הכל עבר איזה רידוד ופיחות. "משהו לא בסדר בעולם. אתה לא יודע מה, אבל זה שם, תקוע כמו קוץ במוח שלך", אם לצטט מהסרט שאולי ניבא הכל, ‘מטריקס’.

   

  ואז הגיעה הקורונה. "והווירוס הזה מתנהג בצורה מאוד מוזרה - במדינות שנוקטות מדיניות דומה הווירוס מתפשט בצורות שונות, אחוז התחלואה שונה בין מדינות. מספרים לנו שהווירוס הולך להרוג אלפי אנשים בישראל ובסוף זה לא קורה", מאפיין ד"ר צזנה. "בשביל כל מי שמנסה להבין את הווירוס - דברים לא מסתדרים, ומומחים אומרים דברים סותרים, והתחזיות של בכירי המדענים לא מתממשות. כל זה הופך כר פורה לצמיחת תיאוריות קונספירציה".

   

  האינפלציה המבהילה בתיאוריות כאלה ובעיקר בקצב התפשטותן מגיעה, לפני הכל, מהרשתות החברתיות - שהן, באופן צפוי, המאוורר שבו פוגעים, שוב ושוב, רסיסי השמועות שנהדפים לעברנו במהירות חסרת תקדים. "אם פעם היה מגיע אליך חבר ומספר לך איזו תיאוריית קונספירציה, היית אומר לו: 'מאיפה אתה מביא את השטויות האלה', ובעצם משתיק אותו ומבטל את זה. כיום אתה תלך לחפש באינטרנט, ואתה תמצא שם חומרים נוספים שיתמכו בזה, והדברים לא רק שלא נעצרים ברגע הראשון, אלא משתכפלים", אומר פרופ' דויד לייזר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן־גוריון.

   

  הרשתות - נטולות שומרי סף, עריכה, אימות עובדות או ייעוץ משפטי תוכני - אכן יודעות להכיל הכל ולהציע הכל, לפרנס פחדים, דחפים קמאיים ומחשבות לא סבירות, שאיכשהו תמיד יתברר שאתם חולקים עם קבוצה לא קטנה של אנשים אחרים. "שקרים מתפשטים בצורה מהירה, רחבה ורחוקה יותר מאשר האמת", מדייק ד"ר ניר גרינברג, חוקר מהמחלקה למדעי המחשב של אוניברסיטת בן־גוריון. "כי בשקרים, בניגוד לאמת, יש חדשנות, והם לא כבולים בכבלים לשום מידע אמיתי".

   

  אבל כנראה שנדרש טריגר כמו מגפה עולמית כדי למצות, אפילו מהרשתות החברתיות, את מלוא הפוטנציאל לכריית תיאוריות קונספירציה שיהפכו לחלק משולחן ארוחת הערב המשפחתית.

   

  למה? כי הקורונה, כך מסבירה פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי, תפסה אותנו ב"נקודה חריגה בהיסטוריה של העולם - נקודה שבה גם מקבלי ההחלטות עצמם לא יודעים בבירור מה קורה, וזה רק מזין את תיאוריות הקונספירציה. וישראל לא שונה מהבחינה הזו משאר העולם".

   

  × × ×

   

  רוב הזמן נדמה שקצת כמו הקורונה, גם תיאוריות הקונספירציה שהתפוצצו במהלך המגפה הן משהו שאין בו כמעט שום היגיון או יכולת לחזות כמה רחוק ילך. אחרי גייטס, התיאוריה השלטת הנוספת היא המזימה להשתמש בסגר החברתי כדי לפרוש את רשת התקשורת 5G, מבלי לאפשר למתנגדיה הקולניים להתנגד באופן, ובכן, קולני.

   

  הטכנולוגיה - שאמורה להטיס את העולם, על טלפוניו הניידים ומחשביו, למהירות העברת נתונים שתגמד את הנוכחית - כבר מואשמת, כמקובל, בקרינה מזיקה, ולכן, על פי מפיצי התיאוריות השונות, צריך לפרוש אותה בחשאי, עדיף תחת סיפור כיסוי של מגפה עולמית.

   

  "שיהיה בהצלחה עם לשמור סוד כזה", מפריך מיד ד"ר ארז גרטי ממכון דוידסון. "הרי זה פרויקט לוגיסטי מטורף. כמה אנשים צריכים להיות שותפים לסוד הזה? אני מדבר על מתקינים, ספקים, אנשי מקצוע. הרי אין סיכוי שדבר כזה יתממש. ולמה בכלל צריך להכניס אנשים לסגר בשביל להתקין אנטנות? זה משהו שעשו כבר כמה וכמה פעמים בפריסת טכנולוגיות קודמות. אבל בגלל תיאוריית הקונספירציה הזאת, בהרבה מקומות אנשים השחיתו אנטנות קיימות, ולא בהכרח כאלו של 5G".

   

  טוב, בסדר. אז לא פרסו את ה־5G בזמן שאנחנו היינו עסוקים בלצעוק על הילדים להפסיק קצת עם המסכים ולבוא לאכול, אבל די בטוח שהקרינה חסרת התקדים הזו קשורה איכשהו לקורונה, לא? כי תת־זרם נפוץ של תומכי תיאוריות ה־5G טוען שהקרינה הנפלטת ממשדרי הרשת היא שביצעה בווירוס שינויים שהפכו אותו לאלים ומידבק כל כך.

   

  "תיאוריה מופרכת בכמה רמות", מתעצבן גרטי. "כי הקרינה שנפלטת ממשדרים של 5G, היא קרינה בלתי מייננת וככזו לא מסוגלת לשבור קשרים כימיים ולחולל שינויים בחומר התורשתי RNA או ב־DNA. היא פשוט לא מספיק חזקה, ולכן היא גם לא יכולה לשנות וירוס ברמה הפיזיקלית, בטח בעוצמות שהמשדרים פולטים".

   

  גם זה לא ממש משכנע את מי שנוהמים "5G" כהסבר לכל רמזור שלא מתחלף בזמן, ולמעשה שלל תיאוריות לוויין בנושא ממשיכות לחוג ברשתות. "הטענה העקרונית היא שהנגיף הוא רק כיסוי, ובעצם ה־5G גורם להכל", אומר לויתן. "הדבר הכי הזוי ששמעתי הוא שהקרינה של ה־G מעוררת את הנגיף בגוף, ושכל הסימפטומים הפיזיים של הקורונה נגרמים בכלל מהאנטנות. או שהקרינה פוגעת במערכת החיסונית שלנו ולכן אנחנו יותר פגיעים לנגיף".

   

  בישראל, אגב, אין בינתיים שום פריסה של 5G, אבל היי, אל תיתנו לזה להפריע לכם לפתח תיאוריות. אתם יודעים טוב יותר.

   

  × × ×

   

  המכון הביולוגי בווהאן. “אם הנגיף הוא אכן נשק ביולוגי, זה נשק ביולוגי גרוע מאוד" | צילום: אי פי אי
  המכון הביולוגי בווהאן. “אם הנגיף הוא אכן נשק ביולוגי, זה נשק ביולוגי גרוע מאוד" | צילום: אי פי אי

   

  מקור הקורונה - או, אם תעדיפו, איך באות קורונות לעולם - הוא אולי הנר שהצית את להבת כל תיאוריות הקונספירציה. האפשרות שהווירוס הונדס במעבדה מתוך אינטרס - סיני, אמריקאי או אחר - התחילה להתגלגל כמעט מיד עם הופעתו, למרות שהגרסה התקשורתית קבעה שמדובר במוצר מֵייד־אין עטלף ו/או פנגולין בשוק בווהאן.

   

  "מה שקרה בקורונה זה שנוצר משבר עצום שבו הרבה מאוד אנשים פשוט לא מסתפקים בהסבר הרשמי, שלא נראה להם הגיוני", אומר ד"ר עידו הרטוגזון, מרצה וחוקר בתוכנית למדע, טכנולוגיה וחברה מאוניברסיטת בר־אילן. "ממילא יש כיום נסיגה באמונה במדע ובכל המוסדות הישנים שייצגו את האמת. והקורונה היא גם משבר עולמי עצום, ששולח את כולם לחפש תשובה ברורה לשאלה אחת: מה קרה כאן. המחשבה היא שאם נמצא משהו, מזימה, סיפור אחד, אולי נצליח לחשוף את מה שקרה".

   

  אז מה באמת קרה? אפשרות פופולרית אחת היא, כמובן, שהנגיף נוצר מלכתחילה כנשק ביולוגי סיני, בניסיון להשתלט על העולם ולהביא לקריסת הכלכלה המערבית. זו אפשרות קצת קלושה, ולו לנוכח מה שמזכיר ד"ר גרטי: "אם הנגיף הוא אכן נשק ביולוגי, זה נשק ביולוגי גרוע מאוד, כי אי־אפשר להשתלט עליו. והעניין עם נשק ביולוגי הוא שאפשר לשלוט בו כדי לפגוע באויב שלך מבלי לפגוע בעצמך. וזה הרי פגע בראש ובראשונה בסינים, וגם הכלכלה שלהם נפגעה מאוד קשה - כי כמובן שפגיעה בכלכלת המערב היא גם פגיעה בכלכלה של המזרח, לא יכולה להיות פגיעה חד־כיוונית".

   

  אבל העובדה שהגנום של הווירוס נחקר ופורסם, ונראה לחלוטין כמו אבולוציה טבעית של וירוסים ממשפחת הקורונה, לא באמת שינתה יותר מדי למחזיקי התיאוריה לפיה העסק פותח מלאכותית. גם הסרטון ‘פלאנדמיק’ בן 25 הדקות שמסתובב ברשתות החברתיות ומביא ראיון עם המדענית והחוקרת ג'ודי מיקוביץ' תרם את שלו.

   

  ג’ודי מיקוביץ' בסרטון הקונספירציות ‘פלאנדמיק'. כל הטענות הופרכו | צילום: צילום: יוטיוב
  ג’ודי מיקוביץ' בסרטון הקונספירציות ‘פלאנדמיק'. כל הטענות הופרכו | צילום: צילום: יוטיוב

   

  מיקוביץ', חוקרת נגיפים ומתנגדת חיסונים ותיקה, גילתה לטענתה דברים על המגפה שלא הייתה אמורה לגלות, ולכן קריירתה חוסלה - חיסול שבו היא מאשימה, בין השאר, את אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון האמריקאי הלאומי למחלות מידבקות, ואולי היועץ הרפואי הבולט מכולם של טראמפ למלחמה בנגיף. לדברי מיקוביץ', היא יודעת בוודאות שהמגפה תוכננה והונדסה על ידי כוחות תאבי בצע בניסיון לעשות כסף מחיסונים, משום שלנגיף שכזה היה לוקח 800 שנה להתפתח באופן טבעי.

   

  משכנע? "זה נשמע משכנע כשחוקרת נגיפים מדברת על זה, אבל בבדיקות נמצא שנגיף הקורונה דומה לנגיפים אחרים בטבע", מפריך ד"ר לויתן. "ומעבר לזה, יש דרכים לזהות גנום של וירוס שנוצר במעבדה - יש סימנים שלא הגיוני שיופיעו בטבע".

   

  בסרטון המדובר מעלה מיקוביץ' שורת טענות - כולן הופרכו על ידי אנשי מקצוע - כולל מחקר שלפיו מי שהתחסנו נגד שפעת נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בקורונה ("המחקר שהיא מצטטת נערך על נגיף קורונה אחר לגמרי", מבהיר לויתן); וגם שאין למעשה שום חיסון שיכול לפעול נגד נגיף RNA, הקבוצה שאליה משתייך גם נגיף הקורונה ("זה שקר גס, עובדה שיש חיסון נגד שפעת, שגם היא נגיף RNA").

   

  ועדיין, מיקוביץ' וטיעוניה מצטרפים לרשימה ההולכת ומתארכת של אנשי מקצוע - ברמה כזו או אחרת של אמינות - שיטענו שכל מה שמספרים לכם על מקור הקורונה ובעיקר על הטיפול היעיל בנגיף לא נכון. גם מיקוביץ' מעלה על נס את סגולות ההידרוקסיכלורוקווין - התרופה נגד המלריה שטראמפ הכריז עליה כעל "תרופת פלא" (זמן קצר אחרי שירד מהצעתו ללגום חומר חיטוי) - וטוענת שהממסד לא מספק אותה לחולים למרות יעילותה המוכחת.

   

  אלא שהיא לא מוכחת. "בהתחלה נתנו אותה כטיפול ניסיוני, אבל הפסיקו כי גילו שהיא לא משפרת את מצב החולים, ושלמעשה מי שמקבלים אותה נמצאים בסיכון גבוה יותר למות", אומר לויתן. "אין כאן שום תרופה שמסתירים בגלל שהיא זולה ואין עליה פטנט. היא פשוט לא עוזרת, וגם מסוכנת".

   

  × × ×

   

  טוב, אז עם מה נשארנו? אה, הסיפור הזה שמסתובב עכשיו לגבי המעקב אחרי אזרחים בחסות הקורונה. לא, לא השב"כ; השבב המיקרוסקופי שיוזרק לכולנו לגוף יחד עם החיסון נגד הנגיף.

   

  "כדי להכניס משהו לתוך חיסון ולהזריק אותו זה חייב להיות משהו מאוד מיקרוסקופי, וגם משהו שמערכת החיסון לא תתקוף", מבהיר ד"ר גרטי. "אני לא יודע אם טכנולוגיה כזאת קיימת, וגם אם כן, זה נשמע כמו משהו מאוד יקר ומיותר, כי לא ברור למה בכלל צריך אותו כשלכל אחד היום יש סמארטפון".

   

  אבל יוצרי הסרטונים הקונספירטיביים לא נעצרים בתחנות ביניים זניחות כמו "למה שמישהו ירצה לעשות דבר כזה", וממשיכים לקדם את התיאוריות מרחיקות הלכת ביותר לגבי אמצעי השליטה והמעקב העשויים להיות מוחדרים לגופנו ללא הסכמתנו.

   

  "מסתובב בווטסאפ סרטון שבו מישהו מפרק גלולה של תרופה, מוצא בפנים ברקוד וטוען שעם זה רוצים לסמן אותנו ולעקוב אחרינו", מעדכן גרטי. "רק שלא ברור למה שמישהו ירצה לשתול לנו ברקוד בתוך הגוף, כי ברקוד הוא אמצעי אופטי ואי־אפשר לסרוק אותו אם הוא בתוך המעיים שלנו - וסביר גם שמדבקה כזאת הייתה נהרסת לגמרי בתוך מערכת העיכול".

   

  סרטון ויראלי מדובר אחר שהופץ לאורך ימי הקורונה מתעד צעיר שפותח שקית ביסלי, מוצא רכיב חשמלי זעיר בתוך אחד מסלסולי החטיף וטוען שמדובר באמצעי מעקב. רעיון מעניין, אם כי קשה לראות אותו ממומש ביעילות גם בביסלי בצל, ובטח־ובטח שלא בביסלי פלאפל.

   

  ועדיין, אבסורדיות ככל שיהיו, הקורונה העבירה את תיאוריות הקונספירציה את הכביש והכניסה אותן כמעט לכל בית או מסך בית. הפחד הישן מחיסונים - שנדמה שאין הוכחה ותיקוף מדעי שיצליחו לחסן מפניו - השתלב בטבעיות לתוך הגל הקונספירטיבי החדש, והתוצאה מתגלמת בשלמות בעמדתו של ב', פעיל קבוצות הפייסבוק שמקדם את הרעיון לפיו גם כשיהיה חיסון לקורונה, אין לכם עניין להכניס אותו לגוף. "אין שום צורך בזה, המערכת החיסונית שלנו יודעת להתמודד עם הכל, ואנשים מחפשים לעשות כסף. אם אתה לוקח ויטמן C ו־D, אוכל טוב וחי בריא, שומר על סביבה פיזית, פסיכולוגית ורוחנית בריאה, אין צורך בחיסון", הוא מבהיר.

   

  אז אתה לא תתחסן נגד קורונה.

   

  "ממש לא. כל עוד אתה שומר על הדברים שאמרתי, אין צורך".

   

  ואם אנחנו חיים בריא ושומרים על תזונה נכונה, אנחנו מחוסנים מהקורונה?

   

  "לא, כי יש פה גם אלמנט נפשי. נגיד אדם שרוצה להתגרש מאשתו, אז הוא בבאסה וזה מחליש אותו".

   

  ואם אנחנו בזוגיות מאושרת ובמצב בריאותי טוב, אנחנו מחוסנים?

   

  "באופן כללי אני מניח שזה נכון. אבל גם אם תידבקו בקורונה, אתם תשרדו".

   

  × × ×

   

  ובסוף, כמובן, נותרת השאלה שהשיקה מחדש מיליוני דקות מסך של הפרופ’ לס: למה עושים מכל עוף מגפה. "אין מגפה בעולם, צאו מזה!" זועק גם ש’, חבר פעיל נוסף בקבוצת Stop 5G Israel. "המון אנשים חושבים כמוני. אנשים מבולבלים כי אף אחד לא יכול לשים את האצבע בדיוק ולהגיד למה אנשים יושבים בבית כל כך הרבה זמן. אבל הכל כדי להכניס את כולם לפחד, שכולם ילכו להתחסן, ובחיסון יהיה שבב שייכנס לכל אחד מאיתנו לגוף, ואני אשלח לך סרטון של ביל גייטס שאומר שלאף אחד לא תהיה ברירה, כולם יקבלו את החיסון! שבעה מיליארד איש. ואם מישהו חושב שהמצב מחייב שאם אני לא מקבל חיסון נגד קורונה אני לא אוכל להסתובב במקומות ציבוריים, אז כולכם הזויים".

   

   צוות טיהור בבת־ים. “האמונה בקונספירציות נותנת תחושת עליונות של ‘עובדים על כולם אבל לא עליי'" | צילום: אי אף פי
  צוות טיהור בבת־ים. “האמונה בקונספירציות נותנת תחושת עליונות של ‘עובדים על כולם אבל לא עליי'" | צילום: אי אף פי

   

  רגע, שנייה. מה אתה חושב שקרה באמת עם הקורונה?

   

  "מחקרים הוכיחו שהקרינה של 5G גורמת לתופעות דמויות שפעת, לעייפות, צריבה בעיניים, קשיי נשימה".

   

  אבל אין 5G בארץ.

   

  "אז כשהוא יופעל יגידו שזה בגלל הגל השני של הקורונה. הקורונה הזו היא פייק. אנחנו בשלב של הפרד ומשול - מפרידים בין אזרחים שחוסנו וכאלה שלא. זה נשמע קצת הזוי, אבל כבר היום יש בשוודיה וסין אנשים עם שבב בתוך הגוף".

   

  מי שם להם אותו שם?

   

  "הממשלה. אני מתערב שכשיהיה חיסון לקורונה, כולם יהיו חייבים להתחסן. ואיך הממשלה תדע שאתה מחוסן? יהיה לאנשים שבב, חיישן, שיועבר דרך החיסון. אני מנסה לשכנע אנשים שזה נכון, כנסי אליי לפייסבוק, כל פוסט שאני מעלה מקבל 200־300 לייקים, אבל כל מה שקשור ל־5G ולחיסונים אני כמעט לא מקבל לייקים, כי פייסבוק מצנזרים".

   

  השיחה הזאת יכולה להמשיך ככל שתחפצו, אבל העיקרון ברור: אל תסמכו על אף אחד שאומר לכם אחרת. או אחרת. "הנטייה הטבעית שלנו היא לנסות להבין את העולם ולחפש למה מישהו גרם למשהו לקרות. אנחנו מחפשים סיבתיות מכוונת", אומר פרופ' לייזר. "אנחנו מניחים שאם קרה משהו, מישהו כנראה רצה שזה יקרה. והאמונה בתיאוריות כאלה נותנת גם תחושת עליונות נעימה של 'עובדים על כולם אבל לא עליי'".

   

  וכידוע, מי שמאמין - גם אם בתיאוריה מונפצת לגמרי - לא מפחד. 

   


  פרסום ראשון: 26.05.20 , 19:26