yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  7 ימים • 26.05.2020
  ליידי ניב
  היא לא חושבת שהיא בדרך להיות המאמי הלאומית, עירום זה לא קו אדום ואין לה חלומות להגיע להוליווד. עכשיו, עם תפקיד של סוכנת מוסד עטופה בבורקה בסדרה 'טהרן', ניב סולטן מספרת על הסצנות האינטימיות עם שחקן איראני, האירוסים עם מאור שוויצר רגע לפני הקורונה ולמה היא שומרת את חיי הזוגיות שלהם רחוק מהאינסטגרם
  טל גלעדי/ צילום: גבריאל בהרליה

  עוד לא הומצאה ההצלחה שתגרום לך להרגיש שהצלחת. זה השיעור הראשון שלמדה השחקנית ניב סולטן, אחת שקצרה מנה גדושה של הישגים, ובמקום לחגוג מצאה את עצמה בשיא הקריירה מתכופפת מתחת לימבו עצוב של ציפיות וביקורת עצמית. ״אחרי הפריצה ב׳יש לה את זה׳ קיבלתי המון דברים, קמפיין לפוקס ולסמסונג, עשיתי פסטיגל, סדרת הנוער ׳אילת׳, פרויקטים ששימחו אותי, אבל לא שום תפקיד משחקי”, היא אומרת. “בדיוק יצאתי מבית ספר למשחק, שלוש שנים שאת מתעסקת בשייקספיר ובתיאטרון, הכל דרמטי ועמוק, את חולמת על תפקיד רציני שיוציא ממך את המיץ ושם קיבלתי שורה של ׳לא׳. היה הרבה ׳כן׳, אבל לא לדבר המדויק שרציתי. זה כבר התחיל להלחיץ אותי, באודישנים הייתי נכנסת ללופ, שואלת את עצמי, ׳אם גם פה אני אקבל לא, מה זה אומר עליי כשחקנית?׳״

   

  מה פחדת שזה אומר?

   

  “שאני לא שחקנית עומק, או שאני לא איכותית מספיק. הרגשתי שאני צריכה להוכיח לעצמי כל הזמן, שכל תפקיד שאני מקבלת או לא מקבלת מגדיר אותי. זאת הייתה תקופה שהגעתי לאודישנים בתור ניב, העמדתי את עצמי כבן אדם במבחן, לא את היכולות שלי כשחקנית. היה לי קשה לעשות הפרדה בין התפקידים שנתנו לי לבין מי שאני. היה איזה ׳לא׳ לתפקיד בסדרה שהיום אני אפילו לא יודעת אם תצא, הייתי בדיוק בצילומים לפוקס בחו”ל והסוכן שלי ידע שזה יפגע בי מאוד לשמוע את זה, אז הוא צילצל אליי כדי להכין את הקרקע. בדרך כלל אני קולית, אבל שם התקשרתי למשפחה שלי ואמרתי להם, ׳אני מרגישה כישלון׳״.

   

  אולי נפלת לחרדת ביצוע?

   

   

  “פתאום הבנתי שיש לי הרבה מה להפסיד. אם בתקופת הלימודים אודישנים היו אללה־באב־אללה, אני שולחת את לחמי ומה שיתפוס יתפוס — היום זה אחרת. כבר הרגשתי את הדבר הזה, את ההצלחה, ואת רוצה שזה ימשיך״.

   

  וככל שאת רוצה את זה יותר, את יותר תקועה?

   

  ״באודישן לסדרה ׳טהרן׳ (תשודר בכאן בימי שני החל מ-22 ביוני, ב-21:15) תליתי המון תקוות, כשקיבלתי את הזימון במייל חשבתי, ׳זהו, את זה את חייבת לקבל׳, אבל כשהגעתי לשם, מרוב שרציתי את זה לא הצלחתי להבריק. כל מה שחשבתי עליו הוא מה תהיה התשובה בסוף. הייתי צריכה לשחק קטע רגשי, עם בכי, אבל מהלחץ נחסמתי ולא הצלחתי לבכות כמו שרציתי. רק כשיצאתי מהאודישן וקלטתי שיש מצב שפיספסתי את זה, התחלתי לבכות, הפעם מהלב. פשוט קילקלתי לעצמי. למזלי האודישן השני הגיע אחרי כמה חודשים, שבהם כמה אסימונים נפלו, עצרתי ואמרתי לעצמי, ׳תגידי את שפויה? עוד תפקיד, פחות תפקיד, למה זה מה שמגדיר אותך?׳״

   

  מה היה צריך לקרות כדי שתביני את זה?

   

   

  ״הייתי שמחה אם זה היה קורה כתוצאה מטיפול טוב, כי ככה ההבנות היו מגיעות מהר יותר, אבל האמת שפשוט הייתי מותשת מעצמי. מכינים אותך בבית ספר למשחק להיות שחקן הישרדותי, להתכונן למלחמה על תפקידים עם עוד מאה שחקנים, אבל זה מעולם לא קרה לי. המלחמה האמיתית שלי היא מול עצמי, כל תפקיד שלא קיבלתי פגע לי בהערכה עצמית. אני צריכה לבקש מעצמי סליחה על זה שהלחצתי את עצמי ככה, לא המלהקים שאמרו לי לא”.

   

  ואיך את היום?

   

  ״אני אשקר אם אני אומר שהמחשבות האלה מאחוריי. לפרמיירה של ׳יש לה את זה׳ הגעתי בחרדות, איחרתי ב־50 דקות כי לא הייתי מרוצה מאיך שהשיער שלי היה נראה. ואת יודעת מה? גם לקראת הפרמיירה של התפקיד החדש תהיה חרדה. אולי במינון אחר, כי אני כבר יודעת לקראת מה אני באה, אבל כשיושבים אנשים ומרוכזים בפנים שלך על המסך, זה מפחיד, אי־אפשר לצייר את הדברים יפים יותר״.

   

  × × ×

   

  סולטן (27) זורחת כמה שנים טובות על המסך, אבל כששואלים אותה מה היא עושה היא עדיין תגיד ״אני משחקת״ ולא ״שחקנית״. למזלה היא לא נדרשת לסיטואציה הזאת יותר מדי — היא כבר מספיק מוכרת כדי שלא תצטרך להציג את עצמה. תסרוקת גולגול בצורת פיתה, מהודקת בקליפסים שקנתה בשוק התקווה, היא מזמן סימן ההיכר שלה, וגם זאת שסימנה אותה אוטומטית כמועמדת מובילה לתפקיד שהישראלים הכי אוהבים ללהק, המאמי הלאומית. בתפקיד החדש שלה בסדרת הדגל של תאגיד כאן, ‘טהרן’, שבו היא מגלמת סוכנת מוסד שנשלחה למשימה באיראן, הגולגול המפורסם כוסה בחיג’אב.

   

  “קשה לי לומר מה הדבר המדויק שבגללו הצלחתי, אבל זה כנראה זה שאני פשוטה שבאה מבית פשוט”, היא מנסה להסביר. ״אני לא יודעת אם אני מאמי לאומית, איך את יכולה לומר דבר כזה על עצמך? אני מעדיפה לשמוע שמצליחים להזדהות איתי ושיש בי משהו נגיש. קיבלתי הודעה באינסטגרם ממישהי שאמרה לי שתמיד היא התביישה בשם ניב כי אמרו לה שזה שם של בן, מה שהיה גם בתקופתי, ועכשיו היא עפה עליו״.

   

  היא נולדה וגדלה בירושלים, שנייה מבין ארבעה ילדים. אמא שלה, שעובדת כאחראית על הסמכת אחיות במשרד הבריאות, הפכה לגיבורה המשפחתית בתקופת הקורונה, האבא עובד במחלקת הספורט בעיריית ירושלים. את הפריצה שלה עשתה לפני שנתיים, כשעוד הייתה בשנה ג’ בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין, בתפקיד הסטייליסטית החצופה בסדרה ‘יש לה את זה’, זינוק מהיר אל הפריים־טיים של קשת, לצד מגי אזרזר ועוז זהבי. לפני זה עברה את מסלול החתחתים של כוכבי הילדים, כששיחקה בסדרות נוער ביניהן ‘יומני החופש הגדול’ ובסרט ‘כמעט מפורסמת’, לצד נועה קירל, התארחה ב’מתים לרגע’ לצד עפר שכטר ואגם רודברג וגם בסיטקום ‘לה פמיליה’ לצד רותם אבוהב. לצד ‘טהרן’, בקנה נמצאים עכשיו גם עונה שנייה ל’יש לה את זה’ ותפקיד בסדרה חדשה של HOT לצד אורנה בנאי וליאור אשכנזי.

   

  בשיחה היא תמצא את כל הדרכים להזכיר לעצמה שהיא עדיין בתחילת הדרך, להקטין את ההישגים שגרפה לגודל מיקרוסקופי, לקחת בנונשלנט כל הצלחה מזהירה. זה לא ביטחון עצמי רעוע כמו ניסיון לנטרל גינוני כוכבות עוד לפני שהם צצו, מערכת יחסים סבוכה שהיא מחזיקה עם הסלבריטאות והתהילה. ״הבמאי של ׳יש לה את זה׳ היה אומר לי שאני כמו אורחת בתעשייה, לא באה לסט ומרגישה שהוא הבית שלי, כל הזמן מתנצלת. פחדו שאלך לאיבוד בין כל השמות הגדולים ששיחקו איתי, ובצדק. את אקי אבני הייתי רואה כילדה ב׳טירונות׳, אז ברור שזה יותר המקום שלו מהמקום שלי. היה רגע אחד באמצע יום צילומים בצפון ששאלתי את המלבישה, ׳תגידי, הם לא מתחרטים שלקחו אותי לדבר הזה?׳ היא צחקה, צעקה לבמאי, ׳תגיד, אתם מתחרטים?׳ אני עדיין בשלב שבו אני צריכה אישורים מבחוץ, כל הזמן מרגישה שאני נבחנת׳׳.

   

  מה שבטוח, יש מישהו אחד שבטוח לא מצטער שהיא הייתה על הסט. בשנתיים האחרונות היא בזוגיות עם מאור שוויצר (30) ששיחק איתה ב’יש לה את זה’ ובעצמו סומן ככוכב עולה עם הופעות ב’פולמון’ ו’בת אל הבתולה’, כשבאמצע שהחליט לעשות לעשות הפסקה מהכל ולפתוח בר ישראלי באל נידו בפיליפינים. עכשיו הוא השתקע כאן איתה, בדירה התל־אביבית שעל דלתה תלוי שלט קטן עם הכיתוב ״כאן חיים בסרט ניב ומאור״. מכל הזוגות שבתעשיית הבידור, הם כנראה האחרונים שיהפכו לאייטם כמי שהורידו זה לזו עוקב תוך כדי ריב סוער. הכי רחוקים מדרמה טורקית. מתניידים על קורקינט חשמלי, מגדלים כלב בשם אלפי, לא מצליחים אף פעם לסנכרן את הבינג׳ בנטפליקס, חוץ מב’טייגר קינג’, שסיימו ביום אחד. כמו כולם בעצם, אבל עם פרסום, שסולטן מודה שלפעמים נחווה כמו משקולת קטנה שהולכת איתה.

   

  ״היה קליק בצילומים לסדרה אבל המפגש הרומנטי קרה אחרי די הרבה זמן כי הוא היה בחו”ל, נפגשנו בפארק הירקון וישבנו לפיקניק. ידעתי שהוא חי כמה שנים בפיליפינים ועדיין נמצא על הקו, אבל הוא השרה בי ביטחון מהרגע הראשון. לא הרגשתי איתו מעורערת בתחילת היחסים, לא היה קטע בתחילת היחסים של ׳אולי הוא מתלבט לגביי?׳ יש אצלו שקיפות מלאה באיך שהוא מרגיש, אין משחקים״.

   

  "הוא השרה בי ביטחון מהרגע הראשון". ניב סולטן ומאור שוויצר | צילום: מתוך האינסטגרם
  "הוא השרה בי ביטחון מהרגע הראשון". ניב סולטן ומאור שוויצר | צילום: מתוך האינסטגרם

   

  זה משהו שהיה חסר לך במערכות יחסים קודמות?

   

  ״מאור הוא מערכת היחסים השלישית שלי בסך הכל, כשהראשונה הייתה בצבא. התנשקתי בפעם הראשונה בגיל 19, אבל זה לא גרם לי להרגיש מחוץ למסיבה. פשוט לא התעניינתי בזה מספיק, לא הכרתי אף אחד שהיה בא לי לפתח משהו איתו והרגשתי איתו בנוח. הייתי ביישנית, היה לי קשה להיפתח גם למערכת יחסים אינטימית. הלכתי בקצב שלי, לא רציתי לעשות משהו רק כי כולם כבר עשו״.

   

  והנה את כבר מאורסת. לא לייט־בלומרית בכלל.

   

  ״רגע לפני הסגר עשינו חופשה של שלושה שבועות במקסיקו ולא צפיתי שהוא יציע לי שם נישואים. זאת הייתה הצעה אינטימית במרפסת, כמונו, אין לנו צורך לשתף ברגע הזה אחרים. אני רוצה מערכת יחסים כמו שיש לאחותי ולבעלה, לא של מפורסמים. שיהיה הכי אישי שבעולם. מביך אותי לדבר על אהבה״.

   

  סגר בדירה תל־אביבית זה בטח הכנה טובה לחיי הנישואים.

   

  ״אנחנו כבר באנו מוכנים למצב, שנינו שחקנים, לא אנשים שעובדים משמונה עד חמש קבוע. יש לנו הרבה תקופות של יחד בבית, כשאין עבודה, ואנחנו כבר מתורגלים בשגרה הזאת, כולל האי־ודאות בנוגע לפרנסה. הגענו מוכנים. יש למאור פור עליי בבשלות ובביטחון, הוא שחקן כבר 12 שנה ואני נשענת עליו הרבה. הוא מכיר טוב ממני תקופות של שקט, יודע לומר לי את הדבר הנכון כדי להרגיע. רוב היום אפינו חלות ובישלנו את הממולאים והאורז של ההורים, שלא הייתי מנסה בחיים לעשות בעצמי בסיטואציה אחרת, כי מי מתחרה באמא? כשנגמר הסגר כבר הלכנו ל׳תמרה׳ בדיזנגוף״.

   

  שניכם יושבים על ענף המשחק הרעוע, שסבל מאוד בקורונה.

   

  ״ידעתי עוד קודם שהמקצוע שלנו לא יציב, אבל הקורונה גרמה לנו להבין את זה לעומק. מקרים כמו זה של גיא לואל שהלך לעבוד בחנות ירקות, או שחקנית אחרת שקראתי עליה שהלכה לעבוד בסופר כי היא צריכה לשלם שכר דירה, מדברים אליי. אני לא הגעתי למצב שאין לי לשכר דירה, אבל אם כן, גם אני הייתי עושה מה שצריך כדי להתפרנס״.

   

  היית קרובה לשם?

   

  ״ברוך השם, כל עוד יש לי צפי קדימה ההיסטריה לא תופסת אותי. אבל בתקופות שאין לך דד־ליינים באופק את צריכה לעשות הרבה עבודה עצמית. חושבים שמפורסמים הם אוטומטית עשירים, אני זוכרת שעשו לי פפראצי נוהגת עם הקיה פיקנטו שלי, מודל 2012, מכוסחת, ובטוקבקים כתבו, ׳עם כל הקמפיינים שהיא עושה זה האוטו שהיא נוסעת בו?’״

   

  את לא פרסונת אינסטגרם בולטת ולא מחתימה כרטיס בהשקות. לא חוששת להיעלם?

   

  ״אני לא רוצה לעבוד בלהישאר בתודעה, גם אם זה אומר שיגידו שנעלמתי. אז שיגידו שנעלמתי, בסדר. אני מעדיפה לחיות עם עצמי בשלום ולא להיכנס למשבר אישי, מאשר לעשות דברים רק בשביל שיראו אותי. לא ממש הרגשתי את הכוכבות כשהיא קרתה לי וגם לא התאהבתי בה. באינסטגרם בכלל אין לי את זה, כשאני ממש מייבשת אותו הסוכנת שלי יכולה להתקשר אליי ולומר לי, ׳נו יאללה, תעלי כבר משהו׳. אני מעלה רק כשזה טבעי לי״.

   

  זה לא מנע מהאקרים להשתלט לך על חשבון האינסטגרם לא מזמן ולהבהיל את 200 אלף העוקבים שלך.

   

  ״וואו, אלוהים ישמור, זה היה מפחיד. זה התחיל מזה שהיה לי באג מוזר באינסטגרם של חלונית שקפצה ושלחתי מייל תמים לחברה. האקרים מתברר החזירו לי מייל בשם אינסטגרם שבו הוצע לי ללחוץ על לינק שכביכול יפתור את הבעיה, אבל בעצם נתן להם גישה לחשבון שלי. הם התחילו להעלות תמונות בשמי, שינו את השם שלי, מחקו את כל התמונות שהיו לי וירדו לי 12 אלף עוקבים שלא הבינו מה קורה. מעריצים כתבו להם הודעות מתחננות באנגלית שיעזוב לי את החשבון. זה נגמר טוב, באינסטגרם קלטו שמשהו קורה וחסמו להאקרים את הגישה וכמה ימים אחר כך גם התמונות שלי חזרו״.

   

  × × ×

   

  ב’טהרן’, הפקה בינלאומית משותפת של כאן עם ענקית הפצת התכנים הבריטית Cineflix Rights, סולטן מגלמת את תמר רביניאן, סוכנת מוסד מתחילה שנשלחת למשימה מסוכנת בטהרן בזהות בדויה, כדי לסייע לתקיפה של חיל האוויר הישראלי על מתקני גרעין ברפובליקה האיסלאמית. בדרך להשלמת המשימה היא כמובן נתקלת בשורת תקלות בלתי צפויות, ממצוד קטלני אחריה ועד התאהבות במתנגד משטר מקומי. לצידה בקאסט מנשה נוי ולירז צ׳רכי וגם כמה שחקנים איראנים שעברו קודם ב’הומלנד’ ו’איירון מן’.

   

  ההפקה התגברה על מגבלת הצילומים במדינת אויב כשיצרה טהרן אלטרנטיבית באתונה. ״העתיקו את רחובות טהרן לאתונה ברמה שהשחקנים האיראנים היו בהלם, אמרו שאפילו הברזלים שיושבים עליהם זהים לאלו שבטהרן, וגם השמות של השיפודיות. חייתי באתונה שלושה חודשים בתקופת הצילומים, חוץ מגיחות של יום־יומיים להורים. התפקיד הזה הוא כל מה שחלמתי עליו כשלמדתי משחק. למדתי בשבילו פרסית, קרב מגע, אימוני פעלולים כי הייתי צריכה לקפוץ ממרפסת. אפילו ריקוד פרסי למדתי, שאין לי מושג איך מסבירים מה זה. לא ריקודי בטן ולא בדיוק ריקוד ערבי״.

   

  אם ב’יש לה את זה’ הצמידו אותה לדורין אטיאס כדי שתלמד את המניירות, עכשיו היא העבירה חודשים אצל רוזה, מורה פרטית לפרסית. ״אני מרוקאית, אבא וסבא שלי דיברו ביניהם ערבית, חשבתי שלדבר פרסית יהיה קטן עליי, אבל שברתי שיניים. היה לי מפקח פרסית על הסט שהיה צועק לי במוניטור איך מבטאים בדיוק כל מילה. ארבעה חודשים לפני הצילומים, עוד לפני שהיו תסריטים וטקסטים, הייתי הולכת עם דני הבמאי לרוזה שלימדה אותנו גם שירים ומנהגים. הייתה לנו תחושה שהיא עבדה עם המוסד, אבל היא בונקרית, לא מספרת״.

   

  “חשבתי שלדבר פרסית יהיה קטן עליי". מתוך הסדרה 'טהרן' | צילום: כאן 11
  “חשבתי שלדבר פרסית יהיה קטן עליי". מתוך הסדרה 'טהרן' | צילום: כאן 11

   

  יש לסולטן בסדרה כמה סצנות אינטמיות, “אבל בגבולות העדינים, לא ממש הייתי צריכה להתמודד עם משהו מטורף. עוד לא קיבלתי הצעה לעירום מלא ואני לא יודעת לנחש איזה שיקולים יהיו לי כשזה יקרה. זה לא יבוא לי בקלות, אבל עירום זה לא קו אדום. כאן הסצנה האינטימית הייתה עם שרבין אלבני, שחקן איראני שחי בלונדון ומגלם אקטיביסט שתמר הסוכנת מתאהבת בו. המאטצ׳ינג שלנו היה בזום, עוד לפני שזה היה אופנתי. הייתי סקפטית עד כמה אפשר לעשות מאטצ׳ינג בווידיאו, הרי כל הקטע זה לבדוק דינמיקה וכימיה, אבל היה ברור שהוא המתאים ביותר. דיברתי איתו הרבה לפני שהתחלנו לצלם, לכל אחד מאיתנו הייתה דירה משלו באתונה וישבנו שעות ארוכות על הדמויות וגם סיפרנו אחד לשני קצת על החיים הפרטיים שלנו. הוא ילד מקסים, בן 23”.

   

  מדברים עכשיו על מחאת המכנסונים, את הסתובבת שלושה חודשים עם בורקה.

   

  ״רק חיכיתי שישימו עליי את הדבר הזה, אבל כששמו התכווצתי. כל מה שמובן מאליו כמו להתבטא נשלל ממך, לא רואים את השפתיים שלך וכשאת מדברת הקול שלך חלש ומעוות בגלל הבד שמכסה את הפה. להסתובב ככה בעולם זה להיות מוסתרת, להרגיש שבכל רגע מישהו בולם אותך. עשיתי בצילומים צחוקים על איך אוכלים מבעד לבורקה, אבל היו רגעים שממש כאב לי לחשוב על הנשים האלה, המוחבאות”.

   

  כרגע, סולטן לא ממהרת. לעשות את זה בהוליווד? לא דחוף לה כרגע. גל גדות? השראה אמורפית, לא סימון מטרה. ״אף פעם לא היה לי חלום הוליוודי, אני לא מדמיינת את עצמי מקפלת את הפקלאות ועוברת לעשות מיליון אודישנים בחו״ל כדי להצליח מעבר לים. זה בעיקר כי אני מחוברת להורים שלי, לעברית. יש בי משהו מאוד ישראלי, כל בחורה שנייה במדינה אומרת שאני דומה לה״.

   


  פרסום ראשון: 26.05.20 , 21:15
  yed660100