חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  7 לילות • 16.06.2020
  חדשות הבידור
  העיתונאים בטלוויזיה הפכו לסלבס כדי שיזהו אותם על המסך. רק אחר כך יקשיבו למה שיש להם לומר
  עינב שיף

  בשבוע שעבר דיווחו ב'ערב טוב עם גיא פינס' שאדוה דדון מחדשות 'קשת' העניקה לבעלה, גלעד שלמור, גם הוא כתב באותה חברה, מתנה ליום הולדתו. מדובר בגרסת ספר לסיפור ששלמור כתב עבור בתם התינוקת. בהחלט מרגש, אבל לא כמו לשמוע את פינס מכנה את השניים "פאוור קאפל".

   

  מה שמעניין כאן הוא לא העדכון המסעיר ואפילו לא ההוכחה המיליון ש'ערב טוב' היא זרוע יח"צ של כל מפעלות 'קשת'. מה שבולט הוא ההשתלבות הטבעית של עיתונאים במעגל הבידור והרכילות, על הספקטרום שבין גיא זו־ארץ לאביבית בר זוהר. כשיונית לוי, פיגורה קצת יותר גדולה מה"פאוור קאפל", כיבדה אירוע השקה של גיסתה וענתה על שאלות ספורות ל'ערב טוב', היא נראתה כאילו המיקרופון הוא משטח נגוע בקורונה. הדור החדש לא נרתע מלהיות אייטם בגלל ספר ילדים שהודפס בחמישה עותקים'.

   

  זה לא מתרחש בחלל ריק: ניכר שהערוצים המסחריים עובדים קשה במיתוג של העיתונאים. הרעיון הוא שמי שמופיע על המסך צריך להיות פרצוף שכל עם ישראל מכיר. העבודה עצמה - כתבות, סקופים, תחקירים - זה טוב ויפה. אבל בסוף בטלוויזיה רוצים שקודם כל תזהה ואחר כך, אם בא לך, תקשיב. לכן ב'קשת' חוגגים את עצמם בכל הזדמנות, מהצחוק של תמיר סטיינמן ועד חיקויים של דמויות משניות ב'ארץ נהדרת'. ואילו ב'רשת', שם אחת מתלונות ההנהלה הייתה ש"לא מזהים אתכם ברחוב", פותחים את 'לפני החדשות' בשיחת חלונות מוזרה בין הכתבים.

   

  מכיוון שעסקינן במדיום ויזואלי, מתלווה לזה תהליך של הצערת המסך והשמת דגש על פרמטרים כמו פוטוגניות. זאת גישה שנתנה את הטון בתחום ההגשה וכעת מחלחלת לתפקידים נוספים. הרצון למכור עיתונאים בתור ידוענים לא יכול לעבוד אם לא יהיו להם תכונות של ידוענים, כגון מראה מצודד וסטאר־קוואליטי. וזה בהחלט קל יותר כשהטאלנטים נמנים עם הדור שלא רואה ברשתות החברתיות הכרח בל יגונה, אלא יתרון.

   

  ככל שהפוקוס משתנה - וזה קשור גם לזה שהטוויטר הפך את כולם למומחים לענייני הכל - גובר החשש שהיבטים כגון כריזמה ויופי יאפילו על עבודה עיתונאית איכותית. זה לא המצב כרגע. אבל בעתיד הלא־רחוק, בהחלט ייתכן שנפסיד תחקירנים מעולים או פרשנים מקוריים, רק בגלל שאי־אפשר לדמיין אותם בתור אייטם בגיא פינס.

   


  פרסום ראשון: 16.06.20 , 17:07