שלישי 14 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  פינג פונג
  7 ימים • 24.06.2020
  "רביב דרוקר יגיע אלינו. אני אומר את זה ממקום אמוני כי בינתיים הוא אמר לי לא, אבל לא אוותר"
  רז שכניק

  אלדד קובלנץ, גרוש ואב לשתי בנות, נולד בשנת 1967 וגדל בירושלים. סובל מלקות ראייה קשה ובחודשים הראשונים לחייו סברו שמדובר בעיוורון מוחלט. "הפתעתי את כולם וגיליתי ניצנים של ראייה". ניגן בגיטרה אקוסטית עד גיל 18 והיה חבר בלהקת הדים. התנדב לשירות בגלי צה"ל, שם שימש כעורך מוזיקלי. נשאר שלוש שנים נוספות כאזרח עובד צה"ל. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית, כמצטיין רקטור. עבד במרכז הארצי לבחינות והערכה. היה מנהל גלגלצ השלישי משנת 1995 ואימץ את שיטת הפלייליסט, כולל פורמט 'סופשבוע רגוע' שקיים עד היום. ב־2004 נסע להרווארד להשלמת תואר שני במינהל ציבורי. ב־2006 מונה לסמנכ"ל הפרוגרמינג של ערוץ 10, ב־2008 עבר לקשת כסמנכ"ל לוח ותכנון, ובהמשך הפך ליועץ עצמאי לרשת, לטלוויזיה החינוכית, לחברות סטארט־אפ והיה בצוות ההקמה של אקוFM 99. היה מרצה בבינתחומי וב־2011 מונה למנכ"ל הטלוויזיה החינוכית. ב־2015 הקים את תאגיד השידור כמנכ"ל הזמני. ב־2019 מונה למנכ"ל הקבוע.

   

  מה הזיכרון הכי מוקדם שלך?

   

  "גיל שנתיים, 1969, הסלון של ההורים שלי בירושלים, רחוב בית וגן 95, מספר טלפון 424801. אמא ברונקה הייתה מהנדסת התקשורת הראשונה בישראל וחזרה מהשתלמות טלפוניה בשווייץ לאחר חודש וחצי, כשאבא שלי בנצי נסע איתה. אחותי נטע ואני נשארנו אצל דודה לושקה. אמא נכנסת לסלון, מביאה לי כלב פרווה כתום קטן ואני זורק אותו על הרצפה בזעם, בוכה והולך לחדר".

   

  איזו עצה היית נותן לאלדד קובלנץ בן ה־16?

   

  "החיים מעולים. זה לא כזה מגניב להסתגר בחדר ימים שלמים, לשמוע פינק פלויד וזוהר ארגוב, ולעשות גלוריפיקציה לעצב. חיבבתי את הצער".

   

  היית נער מקובל?

   

  "הייתי בסדר. אאוטסיידר, אבל לא מנודה, היו לי חברים, אבל העדפתי ללכת לישון בעשר מאשר לבלות. החיבה שלי לשינה מוקדמת ויקיצה מוקדמת נולדה מגיל צעיר. לא זקוק ליותר מארבע־חמש שעות שינה, כך שאני בדרך כלל מתעורר גג בחמש בבוקר, טבעי, ואז פותח טלוויזיה או רואה פורמטים באינטרנט. ואז הפצצת מיילים, למגינת ליבם של עובדי התאגיד".

   

  מתי היית הכי מאושר?

   

  "עכשיו, התקופה המאושרת בחיי. תאגיד השידור הוא שירת חיי. ובנוסף יש לי שתי ילדות מהממות, בנות 13 וחצי ושלוש וחצי. אז החיים רק משתפרים".

   

  וזוגיות?

   

  "אין, הרבה־הרבה זמן. דומה שפרשתי מהתחום. שום אידיאולוגיה. פשוט לא יוצא. בשנה האחרונה הכרזתי על פרישה גם מהדייטים".

   

  לא היית בודד בקורונה?

   

  "אני אחד האנשים הבודדים ביקום שהקורונה שיפרה את חייהם. החיבה שלי להיות בבית קיבלה גושפנקה. ראיתי את הבנות כל יום להרבה שעות, עבדתי, הייתי מפוקס. מי צריך יותר מזה?"

   

  ולדברים פחות מאושרים. למה הורדתם את התוכנית של אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד?

   

  "מדובר במכלול של הרבה שיקולים, שחלקם איכותניים וחלקם כמותיים. חלקם מדידים, אחרים לא. זו הייתה החלטה שלי אחרי התייעצות עם מנהלת חטיבת הטלוויזיה טל פרייפלד, שהייתה ניטרלית, ומנהל חטיבת החדשות ברוך שי, שהתנגד למהלך. אבל אם מזקקים את כל גבב הניתוחים, התוכנית פשוט לא הייתה מספיק טובה. הפורטה של קלמן וסג"ל הוא ברדיו ולא בטלוויזיה. מדובר בשני עיתונאים מצוינים שמפזרים את פעילותם ביותר מדי גופי תקשורת וכתוצאה לא נוצר הבידול שהכרחי לגוף צעיר כמו התאגיד. עלות התוכנית הייתה גבוהה מאוד יחסית לתוכניות דומות ובנוסף לא הצליחה להביא צפייה, לא בדיגיטל ולא בטלוויזיה".

   

  הסברת לסג"ל וליבסקינד את הדברים?

   

  "לפני כשמונה חודשים הבעתי בפני מנהל חטיבת החדשות את חוסר שביעות רצוני. הוא ביקש עוד זמן ונעתרתי. לפני ארבעה חודשים הבעתי פעם נוספת את חוסר שביעות רצוני ולפני כחודש, ואני באמת מאמין בתהליכים שקופים, ישבתי עם קלמן אישית, עם אראל אישית, עם שניהם פעמיים ועם כל צוות התוכנית. היה פה תהליך סדור של חשיבה".

   

  מועצת התאגיד, שממונה עליך, יצאה בחריפות נגד הורדת התוכנית.

   

  "מדובר בהחלטה ניהולית ולא בהחלטה של מדיניות. תפקיד המועצה לפקח, תפקיד ההנהלה לנהל, וזו לחלוטין החלטה בהתאם לנהלים של השידור הציבורי".

   

  השבוע גם נעצר פרסום נתוני הרייטינג שלכם, בדיוק לפני עליית הסדרה המבטיחה 'טהרן'.

   

  "מדובר באירוע משעשע. פרשנו מהוועדה למדרוג ב־31 בדצמבר 2019. יותר מחצי שנה אחרי, ובאורח פלא, ביום שבו עולה הסדרה 'טהרן', בחרו קשת ורשת לכפות על ועדת המדרוג להפסיק להפיץ את נתוני התאגיד. כנראה שמחלקות המחקר שלהן זיהו שיש הסתברות גבוהה שהתוכנית תייצר רייטינג שעלול לפגוע בהן".

   

  מכרתם את 'טהרן' לאפל טי־וי תמורת עשרות מיליוני שקלים. איפה הכסף?

   

  "הסכום יזרום לקופת התאגיד כמובן, כמו כל הכנסה אחרת המתקבלת, והוא יושקע ביצירה הישראלית ובהפצתה".

   

  לא סוד שהצעתם לרביב דרוקר לעבור אליכם מרשת. זה יקרה?

   

  "כן. הוא יגיע אלינו. אני אומר את זה ממקום אמוני כי בינתיים הוא אמר לי לא, אבל לא אוותר. אני בטוח שהוא יעשה אצלנו את 'המקור' וישמש כפרשן בכיר".

   

  מה היה הרגע הכי מביך שלך?

   

  "גיל 16, אני יוצא לדייט שלישי עם נערה בגילי. היא נכנסת לבית הקפה, אני קם לעברה על מנת לכבד את בואה, ניגש אליה, מושיט ידי לידה ואז מגלה שזו לא היא. מקרוב אני רואה מעולה, מרחוק כלום".

   

  מאיזה הרגל היית רוצה להיפטר?

   

  "בתי הבכורה אמה צווחת עליי שאני מכור לטלפון. השבוע זמן המסך שלי היה תשע וחצי שעות ביום, מתוכן שמונה שעות בטוויטר. אני לא כותב שם אלא רק קורא. זה סם איום וממכר".

   

  מה ההחמצה הגדולה של חייך?

   

  "הייתי יכול להיות הגיטריסט הכי טוב בישראל. בגיל 16, בירושלים, הייתי הגיטריסט של הלהקה שזכתה במקום השלישי בפזמון תיכון, מוסד ירושלמי של להקות מתיכונים. סולו הגיטרה שלי שם הכה גלים. אבל כשהגעתי לגלי צה"ל פרשתי מהנגינה והתמקדתי בעריכה. הייתה לי טכניקה מעולה".

   

  מה היה הג'וב הכי גרוע שלך?

   

  "סמנכ"ל לוח בקשת. מדובר בזוגיות שנועדה להיכשל. אני לא מתאים לארגון הזה והארגון הזה לא מתאים לי".

   

  מה היה החיפוש האחרון שלך בגוגל?

   

  'שמש שמש' של אריאל זילבר. 'זהו זה' חידשו את השיר והעיבוד היה פנומנלי, היה לי חשוב לשמוע את הביצוע המקורי כדי לשמוע מה הם עשו שם".

   


  פרסום ראשון: 24.06.20 , 21:13