שלישי 14 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חיים כץ. צילום: עמית שעל
  ממון • 29.06.2020
  בשורה לבני 67 ומעלה: בוטל הקיזוז של מענק ההסתגלות
  המענק לבני 67 פלוס שפוטרו או הוצאו לחל"ת לא ייחשב כהכנסה ויינתן להם במלואו עד אמצע חודש אוגוסט
  גד ליאור

  בני ה־67 ומעלה יכולים להירגע מעט. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד) ביטלה אתמול סופית את קיזוז מענק ההסתגלות לבני 67 ומעלה מול קצבאות הביטוח הלאומי המשולמות להם בקביעות.

  לדרישת היו"ר, המענק החלקי למי שעבד חלק מהחודש יינתן על פי מספר ימי העבודה בפועל ולא על פי חלוקת החודש לשלישים כפי שהיה עד כה, כך שהזכאים יוכלו לממש את מלוא הסכום המגיע להם. בדיון שיבח חיים כץ את שר האוצר ישראל כץ: "אני שמח ששר האוצר הבין שלא צריך לנצח את האוכלוסיות החלשות. אם המדינה החליטה לתת — שתיתן ולא תתחכם. שהאנשים יקבלו את מה שמגיע להם במלואו". הוועדה אישרה בכך את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, שתאושר גם במליאת הכנסת.

  על פי החוק הממשלתי החדש, המענק שניתן לבני 67 פלוס שפוטרו או הוצאו לחל"ת בימי הקורונה ואינם זכאים לדמי אבטלה בשל גילם והעובדה שהם ממשיכים לעבוד, יינתן עד אמצע אוגוסט כמו כל דמי האבטלה האחרים שזמן התשלום שלהם אושר שלשום.

  המענק, 4,000 שקל לחודש, ניתן במארס, באפריל ובמאי כחלק מתקנות לשעת חירום, אך לא נאמר בחוק המקורי כי לא יקוזזו בגינו קצבאות הביטוח הלאומי. כעת מבקשת הממשלה להאריך את תקופת הזכאות בחקיקה. עד כה קוזז סכום הקצבה מול הזכאות לקצבאות הביטוח הלאומי כמו הבטחת הכנסה וקצבת שארים. בעקבות דרישת ח"כ חיים כץ, מכניסת החוק החדש לתוקף המענק לא יחושב כהכנסה, מצב שמבטל את הקיזוז מיד. גובה המענק לכל זכאי ייקבע רק מול הכנסותיו מהפנסיה.

  כמו כן, הוחלט גם כי מענק חלקי לזכאי שעזב או שב למקום העבודה באמצע החודש יחושב מעתה על פי מספר ימי עבודתו בפועל באותו חודש, ולא על פי חלוקה של החודש לשלושה שלישי עבודה. כך יימנע מעתה אובדן ימי זכאות לזכאים רבים. מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, הסכים להאריך עד אוגוסט גם את כפל הקצבאות של הביטוח הלאומי שאושר לאחרונה בשל המשבר.

  ח"כ משה אבוטבול ביקש למצוא פתרון גם למי שאיבד את עבודתו לפני המשבר: "אנשים החלו לקבל דמי אבטלה לפני הקורונה ולכן זכאים לפתרונות שמוצעים עכשיו. אלה אנשים נורמטיביים שמחפשים עבודה".

   


  פרסום ראשון: 29.06.20 , 19:07