חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: Dimitrios Kambouris
  24 שעות • 12.07.2020
  גו ווסט
  משהו עובר על קניה ווסט. אחרי שהצטלם בבית הלבן עם דונלד טראמפ והצהיר כי השחורים באמריקה היו עבדים מבחירה — הראפר הפופולרי והעשיר הודיע כי הוא מתכוון לרוץ לנשיאות ארה"ב בבחירות הקרובות. הרשת החברתית רועשת, בסביבתו ממהרים לגנות ולהאשים את ההפרעה הנפשית ממנה הוא סובל, אבל ווסט לא באמת מתרגש מההמולה סביבו וממשיך לככב בכנסיות ובעצרות המוניות של אוונגליסטים לבנים. כך הפך קניה ווסט ממוזיקאי אפרו־אמריקאי שלוחם בממסד לאחד הדוברים הבולטים של אמריקה השמרנית
  ציפי שמילוביץ, ניו-יורק

  באוטוביוגרפיה שפירסם אחרי שעזב את הבית הלבן סיפר ג'ורג' בוש כי מכל הביקורות הקשות והעלבונות שספג לאורך שתי הקדנציות שלו שום דבר לא כאב לו יותר מהפעם ההיא, שבה קַניֶה ווסט קרא לו "גזען". זה היה מיד אחרי הוריקן "קתרינה", והכישלון הקולוסלי של ממשל בוש בתגובה לטרגדיה שפגעה באופן כמעט מוחלט בתושבים שחורים עניים בניו־אורלינס. השנה הייתה 2005, וקניה ווסט היה לא רק אחד הראפרים המוערכים והמקוריים של הדור, הוא גם היה פנתר שחור מודרני, כמו שאפשר לצפות ממי שהוריו היו פעילים אגרסיביים בתנועות למען שוויון זכויות האזרח בשנות ה־60.

   

  15 שנה עברו מאז, ובוש, שהפך בחייו החדשים לצייר חובב, בוודאי צייר בשנים האחרונות פורטרטים של קניה ווסט רק כדי שיוכל לזרוק עליהם חיצים. כי לא רק שקניה ווסט הנוכחי לא היה מאשים אותו בגזענות, סביר יותר להניח שהוא היה מאשים את עניי ניו־אורלינס בכך שלא עבדו קשה מספיק כדי לגור בבתים שלא יטבעו בהוריקן.

   

  הפנתר השחור ווסט נעלם, והחליף אותו מיליארדר שמרן, שמתמודד עם בעיה נפשית אמיתית ורצינית, ושבפאזה הנוכחית הקהל שלו מורכב בעיקר מאוונגליסטים לבנים, משחורים שמרנים ומאנרכיסטים. ובראשו של קניה, שתמיד חשב כי הוא גרסה לא מובנת של ישו, כל אלה רק מחכים שהוא יהפוך לנשיא ארה"ב ואיתו יבוא המשיח.

   

  לא יציב נפשית

  ביום העצמאות האמריקאי הודיע ווסט בן ה־43 כי הוא מתכוון לרוץ לנשיאות בבחירות שייערכו בעוד קצת למעלה ממאה יום. הוא אמנם לא מילא שום טפסים, אין לו קמפיין, ומועד ההרשמה כבר חלף ב־12 מדינות, אבל זה לא מטריד אותו. גם כי הוא מעולם לא הצביע בבחירות, גם משום שהוא לא יודע שצריך למלא טפסים, וגם בגלל שהוא לא באמת רץ לנשיאות. כך או אחרת, ההודעה הזו עשתה כמובן הרבה רעש ברשתות החברתיות, אבל אפילו בעידן ה"אם טראמפ נשיא, הכל יכול לקרות" — אף כלי תקשורת רציני לא הקדיש לה תשומת לב. בין היתר, כי ברור לכולם שקניה לא בריא.

   

  ואכן, כמה ימים אחר כך סיפרו מקורות קרדשיאניים למגזין People כי ווסט נמצא בעיצומה של שלב נוסף במאבק בהפרעה הדו־קוטבית שלו. "קניה היה בסדר הרבה זמן", אמר מקור אחד, "אבל בעבר הוא סבל מהתפרצויות של מאניה־דפרסיה, ועכשיו הוא שוב נאבק". קים קרדשיאן, שלדברי המקור נמצאת בלוס־אנג'לס עם ארבעת ילדיהם בזמן שווסט בכלל נרגע בוויומינג, "מאוד דואגת, כמו גם כל המשפחה. זה מלחיץ את קים, כי ההתנהגות של קניה מאוד בלתי צפויה. ההתקפים נמשכים בדרך כלל כמה שבועות ואז הדברים חוזרים לקדמותם. קים מקווה שכך יהיה גם הפעם".

   

  הבעיה העיקרית של ווסט בעשור האחרון, מלבד כמובן הצד הבריאותי, היא אובדן רלוונטיות מוזיקלית. הוא מיליארדר בעל עסקים נרחבים, וממש לפני מספר שבועות חתם הסכם ארוך־טווח עם חברת האופנה "גאפ". אבל הדבר שעשה אותו, הכישרון המוזיקלי העצום והרדיקלי, כבר לא רלוונטי. עקפה אותו שורה ארוכה של ראפרים צעירים ורעבים הרבה יותר, והוא גם הצליח להסתכסך עם כולם, מבן דורו ג'יי־זי ועד דרייק.

   

  מה שאולי הכאיב לקניה הכי הרבה בעשור האחרון הייתה העובדה שהוא נשאר מחוץ למעגל התרבותי הרחב שהקיף את ברק אובמה — מה שגם יכול להסביר חלק מהחיבור המאוחר יותר שלו לדונלד טראמפ, עוד אוהד קטן מאוד של הנשיא השחור הראשון.

   

  צילום: ABACA
  צילום: ABACA

   

   

  אז כמו כל אדם עם אגו עצום שחייב תשומת לב ללא הפסקה — ווסט הפך לטרול. מהרגע שבו הטריד את טיילור סוויפט בטקס חלוקת פרסי MTV ב־2009 והפריע לנאום קבלת הפרס שלה, כמעט כל מה שקניה ווסט עושה הוא תעלול יחסי ציבור. אבל זו גם תוצאה של קושי להתמודד עם בעיה נפשית שלקח לו הרבה זמן בכלל להודות בה.

   

  בנובמבר 2016, ממש לפני הבחירות הקודמות, סיים ווסט הופעה אחרי עשרים דקות בלתי קוהרנטיות, וכמה ימים לאחר מכן אושפז בבית חולים. רק ב־2018, כשהוציא את האלבום Ye — במקביל לשינוי שמו — כתב על העטיפה "אני שונא להיות דו־קוטבי. זה מדהים". בראיון שהעניק במקביל ליציאת האלבום אמר אז "לא אובחנתי עד גיל 39, אבל זו לא נכות, זה כוח־על“.

   

  בהמשך אותה שנה עשה סיבוב פרסה והודיע כי בעצם הייתה טעות באבחון שלו, ולמעשה הוא רק סבל ממחסור בשינה. אבל בראיון ל"ווג" ב־2019 אמרה קים קרדשיאן כי בעלה מבין שהוא דו־קוטבי, הוא רק בחר שלא לקחת תרופות. "מבחינתו, טיפול תרופתי זו לא באמת אפשרות, כי התרופות משנות את מי שהוא. זה תהליך אמוציונלי, כרגע הכל ממש רגוע, אבל אנחנו בהחלט יכולים להרגיש כשמגיע פרק נוסף ויודעים לטפל בו".

   

  לא בטוח שקרדשיאן ציפתה כי הפרק הבא יתבטא בהודעה על ריצה לנשיאות, אבל כשזה קרה היא שוב הביעה תמיכה פומבית מלאה למרות שאיש לא יודע יותר טוב ממנה ששום דבר מזה לא אמיתי.

   

  "אלוהים מדבר אליי והרחיק אותי מהשטן". קניה ווסט מתפלל בכנסייה
  "אלוהים מדבר אליי והרחיק אותי מהשטן". קניה ווסט מתפלל בכנסייה

   

   

  מעט העיתונאים הפוליטיים שהתייחסו ברצינות להודעת הריצה לנשיאות של ווסט טענו כי הוא יסחב קולות שחורים מהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן. רוחשי הקונספירציות אפילו תהו האם קניה עושה את זה בידיעתו ובאישורו של טראמפ, שאחוז התמיכה שלו בקרב השחורים עומד על מספר חד־ספרתי. אבל התפיסה הזו נגועה בגזענות שמניחה כי השחורים בארה"ב מצביעים באופן אוטומטי עבור מועמד שחור — אין לזה שום סימוכין עובדתיים. יתר על כן, זו הנחה עצלה אשר מתעלמת מהעובדה שחלק עיקרי בקהל של קניה ווסט היום הוא בכלל לבן ושמרן.

   

  אם לפני עשר שנים מישהו היה אומר שיום אחד קניה ווסט יהפוך לדרלינג של אוונגליסטים לבנים, התגובה הייתה זהה לרעיון שדונלד טראמפ יהיה נשיא; אבל זה בדיוק מה שווסט היום — מתנגד חריף להפלות, מתנגד להגבלות על נשק, מתנגד לחיסונים (אם כי במקרה שלו זה משום שהוא בטוח כי יחד עם הזריקה יוחדר לגוף שבב שיאפשר לממשלה לעקוב אחריו), וסבור כי בדיוק אותם שחורים שהוא היה בעבר הקול שלהם צריכים עכשיו להפסיק להתלונן על גזענות. הוא גם חושב שהגיע הזמן שכולם יעברו לדרך חיים צנועה יותר ויפסיקו להוציא כסף על מוצרי צריכה יוקרתיים, אם כי לא ברור האם הכלל הזה תקף גם לגבי מי שקנה לבתו הבכורה, נורת' ווסט, טיארה (כתר לראש) במחיר של 62 אלף דולר כשהיא הייתה בקושי בת שנה.

   

  יכול להיות שהפאזה הנוצרית־שמרנית היא חלק מהתנודות של מי שחי עם דו־קוטביות, אולי זה שינוי אמיתי, ויכול להיות שזו פשוט דרך לעשות עוד כסף. סלבריטאיוּת אוונגליסטית היא ענף מכניס מאוד בארה"ב, ויש שיאמרו שווסט למד מהטובים ביותר. למשל, מג'ואל אוסטין — הכומר הראשי של כנסיית לייקווד ביוסטון, הנחשב בין הכמרים הפופולריים והמוכרים ביותר בארה"ב.

   

  "לא הולך אחרי העדר"

   

  בסוף 2019, במהלך קידום האלבום Jesus is King (ישו הוא מלך), הופיע ווסט במיסת יום ראשון לצד אוסטין. כמו ווסט גם אוסטין עשיר ופופולרי מאוד. ובימים בלי קורונה מארחת הכנסייה של אוסטין ביוסטון 50 אלף איש בכל יום ראשון, ומכניסה לכומר הפוטוגני 70 מיליון דולר בשנה. את הדרשות שלו רואים יותר משבעה מיליון איש בשירותי סטרימינג שונים. כמו קניה גם אוסטין — שסירב לפתוח את כנסיית הענק שלו למי שאיבדו את בתיהם במהלך ההוריקן הארווי שהציף את יוסטון ב־2017 — הוא תומך נלהב של דונלד טראמפ.

   

  ווסט ואוסטין טוענים כי טראמפ, שאיש מעולם לא ראה אותו פותח ספר תנ"ך או הולך לכנסייה שלא כדי להשיג צילום, "הוא הנשיא שאיפשר הכי הרבה לאלוהים להיות חלק מהשיחה". שניהם יודעים שזה קשקוש, אבל שניהם גם ראו את הקלות שבה הצליח טראמפ להשיג תמיכה של 90 אחוז בקרב אוונגליסטים לבנים, ושניהם רוכבים על הגל.

   

  לעומת זאת, יש לא מעט אנשים שממשיכים להאמין ולהתפעל מכך שווסט הוא "נפש חופשייה", שהוא "לא הולך אחרי העדר", שהוא הפך שמרן דווקא משום שלמעלה מ־80 אחוז מהשחורים באמריקה הם ליברלים. אבל בסופו של דבר האמת היא כנראה שקניה ווסט — אדם השווה 1.3 מיליארד דולר — פשוט מתנהג כמו עוד אדם עשיר מאוד באמריקה.

   

  צילום: AFP
  צילום: AFP
   

  קצת בדומה לביל קוסבי ולאו־ג'יי סימפסון — מינוס הפשעים הנוראיים — גם ווסט הוא אייקון שחור שברגע שהגיע לדרגת העושר הגבוהה ביותר התחיל להאמין כי הסיבה היחידה בגללה שחורים אחרים לא מצליחים כמותו היא משום שהם לא עובדים קשה מספיק. רק בשנה האחרונה אמר ווסט כי "העבדות הייתה בחירה", ובראיון שהעניק בשבוע שעבר למגזין "פורבס" אמר כי "חודש ההיסטוריה השחורה", המצוין מדי שנה בפברואר, הוא "פורנו של עינויים". בראיון הזה גם הודיע ווסט כי כשיהיה נשיא הוא "יחזיר את אלוהים לבתי הספר. בני האדם העובדים עבור השטן הוציאו את האל והתפילה מבתי הספר, והביאו לכך שהילדים שלנו יתאבדו ויירצחו".

   

  ווסט טוען עכשיו שהוא כבר לא תומך בדונלד טראמפ, אולי כי חלה לפני מספר חודשים בקורונה והוא כועס על הדרך שבה טראמפ ניהל את המשבר. "אחת הסיבות העיקריות שלבשתי את הכובע האדום של טראמפ", אמר לפורבס, "הייתה במחאה על כך שכולם בקהילה השחורה מצביעים אותו דבר. וגם בגלל שאני אוהב את מלונות טראמפ".

   

   

  ישו המלך. עם הכומר ג'ואל אוסטין בכנסיית לייקווד ביוסטון
  ישו המלך. עם הכומר ג'ואל אוסטין בכנסיית לייקווד ביוסטון

   

   

  בפגישה המפורסמת ביניהם ב־2018 במשרד הסגלגל אפשר היה לראות על טראמפ — האיש שלפני כמה חודשים המליץ לאמריקאים לשתות אקונומיקה — כי אפילו הוא תוהה האם כל החיווטים מחוברים אצל קניה. די ברור שלא. מצבו הנפשי של ווסט הוא לא סיבה לבדיחות, ואולי פנטזיות על ריצה לנשיאות ממלאות לו איזה ואקום. כך או אחרת, 11 שנה אחרי שאמר לטיילור סוויפט כי היא גנבה את הפרס שהגיע לביונסה, הופכת סוויפט לאמן אהוב יותר ויותר על הקהילה השחורה בארה"ב, בעוד קניה ווסט אפילו לא מדבר עם ביונסה. •

   


  פרסום ראשון: 12.07.20 , 20:50