חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 12.07.2020
  עושים שרירים
  אזרחים רבים, בהם גם בעלי עסקים, חיכו בקוצר רוח להכרעה באשר לגורלם של חדרי הכושר והבריכות הציבוריות • אלא שיו"ר הוועדה, ח"כ שאשא־ביטון, שחששה מתרגיל של האופוזיציה, יצאה מספר פעמים מהדיון ולבסוף החליטה לנעול אותו ללא הכרעה • נציגי המכונים זעמו על טרפוד • ההצבעה נדחתה להיום
  איתמר אייכנר, גד ליאור, עמיחי אתאלי ואדיר ינקו

  הוועדה לענייני קורונה דנה אמש בכנסת בבקשתה של הממשלה לאשר את הצו לסגירת חדרי הכושר ובריכות השחייה, אך ההצבעה נדחתה להיום בצהריים. הדיון הסוער גרר מחלוקות רבות וננעל באחת ללא החלטה, זאת למורת רוחם של נציגי המכונים.

   

  מה שהביא את הדיון לנקודת רתיחה הייתה דרישתו של ח"כ מיקי לוי (יש עתיד־תל"ם) להצביע בנפרד על כל אחד מסעיפי הצו שעליו החליטה הממשלה. הצו כלל בין היתר גם את אולמות האירועים ואת בתי הכנסת. למרות שביטול סגירת חדרי הכושר והבריכות היה מוסכם על כל חברי הוועדה, התעקש לוי להצביע בנפרד על כל סעיף. יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא־ביטון

   

  , שחששה ככל הנראה מהתרגיל של לוי, יצאה מספר פעמים מהוועדה ולבסוף נעלה אותה ללא הכרעה.

   

  "הישיבה התפזרה ללא הצבעה, שאשא־ביטון קיבלה טלפון עלום מראש הממשלה (היא הודיעה על כך) ונעלה את הישיבה. חבל", כך צייץ אתמול ח"כ אחמד טיבי שנכח בדיון. שאשא־ביטון לא נשארה חייבת וצייצה נוכח המתקפות: "סירבתם להצביע על מתווה שמחריג את הבריכות וחדרי הכושר. מבחינתכם פופוליזם חשוב יותר מדאגה לבעלי העסקים. קל לצעוק, בלי ליטול אחריות".

   

  הסערה החלה להתעורר אחרי שחברי הכנסת הבינו שמשרד הבריאות כלל אינו יודע לפלח את נתוני ההדבקה וכי הסגירה הייתה שרירותית למדי. כך, למשל, למשרד הבריאות אין כל מידע אודות מספר ההדבקות שהתרחשו בבריכות השחייה, אם בכלל.

   

  בתוך כך, עצמאים רבים שהיו בטוחים כי יקבלו השבוע 7,500 שקל, נוכחו לגלות אתמול כי זהו הסכום המרבי שיינתן במסגרת התוכנית. הסכום הממוצע שצפוי להיכנס לחשבונות הבנק הוא 4,000 שקל בלבד. אמש כבר קיבלו עצמאים הודעה כי יקבלו את הכסף ביום רביעי. עשרות אלפי עצמאים שטרם קיבלו את הסיוע בפעימה השנייה לא יקבלו השבוע את המענק החדש, עד שתוסדר תביעתם לפעימה הקודמת.

   

  אתמול, כאמור, אישרה הממשלה רק את מתן הסיוע המיידי המהיר לעצמאים ולבעלי השליטה. התוכנית הכלכלית תובא רק היום לאישור. הסיבה, לדברי אנשי משרד האוצר: לא היה די זמן להכין את הצעת החוק הרשמית של התוכנית המורכבת עד אתמול בבוקר.

   

  בתוך כך, עדיין ייתכן שינוי מהותי בתוכנית לפני האישורים הנדרשים. אחת ההצעות שתועלה בממשלה ובכנסת היא להוריד את הזכאות לקבלת המענקים לבתי העסק מהפסד של לפחות 40% לעומת השנים הקודמות להפסד של 30% ויותר. באוצר מתנגדים להצעה זו, שכן היא תעלה כסף רב לקופת המדינה.

   

  נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, השמיע אתמול את התחזית החמורה ביותר שניתנה עד כה במהלך המשבר. לדבריו, הגירעון בתקציב עלול להגיע השנה לשיא של 13% מהתוצר.

   


  פרסום ראשון: 12.07.20 , 23:47