yed300250
הכי מטוקבקות
  |
  7 ימים • 22.07.2020
  "אמא מכינה לי שקשוקה לארוחת ערב, מקבלת טלפון ומתחילה לבכות. אני שואלת מה קרה, והיא אומרת, 'סבא מת'. מאז, במשך שנים לא יכולתי לאכול שקשוקה"
  רז שכניק

  איילת שקד, נשואה ואם לשניים, נולדה בשנת 1976 וגדלה בתל־אביב. רקדה בלט מגיל 6 עד 18 ("יחד עם אמא שלי"), הייתה רשג"דית בצופים, למדה בתיכון עירוני ד' במגמה כימית. שירתה בצה"ל כמש"קית חינוך בגולני. אחרי השחרור למדה הנדסת חשמל ומדעי המחשב באוניברסיטת תל־אביב. בגיל 24 החלה לעבוד בחברת 'טקסס אינסטרומנטס' כמתכננת ומנהלת מוצרים. בשנת 2006 עד 2008 הייתה ראש לשכתו של בנימין נתניהו. נבחרה ב־2013 לכנסת במסגרת מפלגת הבית היהודי. מ־2015 עד 2019 הייתה שרת משפטים. בימים אלה חברת כנסת במפלגת ימינה.

   

  הוקלט באולפני הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה  

   

  מה הזיכרון הכי מוקדם שלך?

   

  "כיתה ב' או ג', בית ספר בבלי בתל־אביב, אני בבית, עם אמא שלי. היא מכינה לי שקשוקה לארוחת ערב, מקבלת טלפון ומתחילה לבכות. אני שואלת מה קרה, והיא אומרת, 'סבא מת'. זה היה אבא שלה, לא הביולוגי, אבל זה שגידל אותה מגיל שש. מאז, במשך הרבה שנים לא יכולתי לאכול שקשוקה, כי זה היה אירוע טראומטי, אובדן סב. רק לפני כמה שנים חזרתי לשקשוקה".

   

  איזו עצה היית נותנת לאיילת שקד בת ה־16?

   

  "אל תפחדי, תעזי. וגם תדעי לנצל הזדמנויות, גם אם אומרים לך לא, ותלכי עם הלב שלך. כשהחלטתי להתמודד בפריימריז של הבית היהודי, בשנת 2012, אמרו לי, 'את אישה חילונית, לא יבחרו אותך במפלגה דתית, אין לך סיכוי'. אבל אני האמנתי בחיבור הזה, הלכתי נגד כל העצות והצלחתי. כשהתחלתי לעבוד עם נתניהו אמרו לי, 'את משוגעת'. הוא היה אז עם 12 מנדטים, מנהיג דחוי באופוזיציה, אף אחד לא חשב שיגיע למשהו ולי הייתה עבודה טובה ומכניסה בהיי־טק, בטקסס אינסטרומנטס. הבלוטות' שיש לכם בטלפונים הסלולריים? אני ניהלתי את המוצר הזה. הייתי פעילה נגד ההתנתקות בליכוד ומישהי שם תיווכה אותי לנתניהו שבנה צוות. מוניתי למנהלת הלשכה. הבוס שלי בטקסס סירב לפטר אותי, ואמר, 'אני מוציא אותך לחל"ת, את תחזרי ומהר'. הוא צדק. חזרתי לחברה אחרי שנה וחצי, כשאני בהיריון שני".

   

  למה?

   

  "עזבתי את הלשכה. לא הסתדר".

   

  לפי ההערכות הרווחות מאז, שרה נתניהו התנגדה להמשך עבודתך כי היית יפה מדי בשבילה.

   

  "לא נכנסת לזה".

   

  מתי היית הכי מאושרת?

   

  "בצבא. הייתי מש"קית חינוך בגולני בגדוד 12 ובסיירת ונהניתי מכל רגע, למרות שהיה לא קל. הסתובבתי בכל הארץ, יזמתי הרבה דברים לחיילים לפני כל אימון, אם זה בחברון או ברמת הגולן, לקחתי אותם לטייל בשטח. למעשה, את הקריירה הפוליטית אני חייבת לשירות הצבאי. הכרתי שם את הציונות הדתית. הייתי ילדה מצפון תל־אביב, צופיפניקית, ובצבא התחברתי לחבר'ה האלה ששירתו איתי, חיבור אמיתי".

   

  מניח שהיו גם רגעים קשים.

   

  "עברתי שבוע מאוד טראומטי בפיגועים הקשים במארס 1996. הכנתי אז מסיבת פורים לסיירת באצבע הגליל, התלבטנו וכבר לא היה חשק לעשות את המסיבה. באותו יום מקפיצים את הסיירת לגבול הצפוני, אני מתארגנת למסיבה, מגיעה לקו הגבול ומודיעים לי שהמג"ד שלי מגדוד 12 חוסיין עמאר, חבר טוב שלי, וקצין השיתוף הארטילרי אורי הלמן נהרגו בלבנון. שבוע מחריד".

   

  מאיזה הרגל היית רוצה להיפטר?

   

  "התמכרות לווטסאפ. אני מבלה שם יותר מדי זמן, גם על חשבון הזמן הפרטי. אולי שווה לנסות להיגמל, פשוט למחוק את האפליקציה. היא די משתלטת על החיים".

   

  מה הפחד הכי גדול שלך?

   

  "לא מפחיד אבל יוצא דופן: אני סולדת מריח של קפה ובחיים אפילו לא טעמתי. שואלים אותי איך אני מסתדרת בלי, ויש תחליף: קולה זירו ושוקולד".

   

  מה החופשה הכי גרועה שהייתה לך?

   

  "עם אופיר בפוקרה, נפאל, בספטמבר 2001. היינו צריכים לצאת לטראק והתחילו להגיע שמועות על מטוס שנכנס בבנייני התאומים. לא היו לנו טלפונים סלולריים והייתה קליטת אינטרנט גרועה. אחי, ירון, עבד אז במגדל הצמוד לתאומים ודאגתי מאוד. אלה שטיילנו איתם אמרו לי, 'כל מה שברדיוס של התאומים, קרס'. עברו כמה שעות עד שגילינו שירון יצא מהמשרד בדקה שהתאומים קרסו ורץ משם".

   

  מתי בכית לאחרונה?

   

  “אני בוכה על דברים שקשורים לאמא שלי או בסרטים. היא נפטרה מסרטן כשהייתי בגיל 23 ולפעמים אני רואה סיטואציות שמזכירות לי אותה, והעיניים דומעות".

   

  מתי היית הכי קרובה למוות?

   

  "טיילתי עם בעלי אופיר בקוסטה־ריקה לפני שהתחתנו, סביבות 2002, ועשינו טראק על שפת הים ובג'ונגל. לא ידענו שיש עניין עם הגאות ולקראת סוף הטראק לא הצלחנו ללכת על שפת הים. נכנסנו לג'ונגל והגענו לנהר שאותו היינו יכולים לחצות רק באזור שהיו בו תנינים. היו לנו שתי אפשרויות: לישון בג'ונגל או להסתכן ולעבור ליד התנינים. החלטנו לחצות את הנהר מהר ולקוות שלא יקרה כלום. הצליח. לאחר מכן האנשים בשטח אמרו לנו שהשתגענו, שהכל מלא תנינים. היה מזל גדול".

   

  מה היית משנה במראה החיצוני שלך?

   

  "רק להיות יותר זקופה, אני לא זקופה מספיק. מעירים לי על זה כל הזמן, וגם אותי זה מעצבן".

   

  מה ההישג הכי גדול שלך?

   

  "הפריימריז הראשונים בבית היהודי, כאישה, לא דתייה, מקום מס' 2. ההישג המקצועי הגדול היה שינוי הרכב שופטי בית המשפט העליון. היום בעליון יש מחנה שמרני, ולא היה את זה לפני ארבע שנים. נעם סולברג היה פחות או יותר השופט השמרן הבודד והיום יש הרכב קבוע של סולברג, יוסף אלרון ואלכס שטיין. ההישג השני הוא שהעליתי על סדר היום — ולא תמיד זוכרים את זה — את הנושא של שמרנים מול אקטיביסטים, משילות של השרים מול פקידות. זה נעשה באמצעות מינויים בבית המשפט העליון ובמשרד המשפטים ובאמצעות נאומים שהפכו למאמרים".

   

  תגובה מסוימת שזכורה לך בסיום הכהונה?

   

  "אחרי שלא עברנו את אחוז החסימה בבחירות הראשונות, קיבלתי הודעה מבכיר במשרד המשפטים, שכתב: 'תדעי שנורא עצוב לי, כמי שעבד עם שלושה שרי משפטים אני מבין מה עשית. שינית את הדי־אן־איי של משרד המשפטים. הישג אמיתי שינביט לאורך זמן’".

   

  מי צריך לבקש ממך סליחה ולמה?

   

  "הרבה אנשים שמוציאים את דיבתי ברשתות החברתיות, בהשמצות פרועות ושקרים".

   

  זה כולל את יאיר נתניהו?

   

  "לא שווה התייחסות".

   

  ממי את צריכה לבקש סליחה?

   

  "מהמשפחה שלי, שלא פעם סובלת מהבחירה שלי בפוליטיקה. הייתה פעם הפגנה של אנרכיסטים מהשמאל ממש על הבית, עם קללות וקריאות, והילדים נבהלו. במערכות בחירות אני לא נמצאת בבית בכלל ובשנה האחרונה היו כמה. זו הקרבה לא פשוטה".

   

  מה תהיה השורה האחרונה בביוגרפיה שלך?

   

  "הצליחה להיות פוליטיקאית ולהישאר בן אדם".

   

  מה ההורים שלך אף פעם לא הבינו לגבייך?

   

  "שגם אם יגידו לי לא, אני כן אעשה את זה. הם אמרו לי לא להיות מדריכה בצופים, כי זה יפגע בלימודים, הייתי רשג"דית וסיימתי בהצטיינות יתרה בעירוני ד'. אמרו לי, 'אל תיסעי לטיול אחרי הצבא, תתחילי ללמוד', אבל נסעתי לדרום אמריקה עם חבר שלי. אבא אמר לי לא ללכת לפוליטיקה, 'מה את צריכה את כאב הראש הזה?' והלכתי. היום הוא גאה בי'".

   

  איך את רואה את מצבך היום בפוליטיקה? כבר הובלת מפלגה, סומנת אולי להיות ראש ממשלה. היום את באופוזיציה.

   

  "בחיים הפוליטיים יש עליות וירידות. אני מנסה להשפיע משם. ברור שאין מה להשוות את מעמדי כשרה בכירה לעומת האופוזיציה אבל גם התפקיד הזה חשוב בדמוקרטיה".

   

  מבאס?

   

  "כשאני מסתכלת על הממשלה הכושלת הזו זה לא מבאס, כי עדיף להיות בחוץ. זה כן מבאס כי יכולנו לעשות את זה יותר טוב".

   

  ניסית להיבחר לוועדה לבחירת שופטים. אוסנת מארק גברה עלייך.

   

  "מאחלת לה בהצלחה".

   

  ומעבר לקורקטיות?

   

  "נישאר בקורקטיות".

   

  הבנתי שביבי ואנשיו עבדו נגדך.

   

  "בכל הכוח. יו"ר הכנסת בעצמו נשלח ללחוץ על חברי הכנסת והשרים להודיע להם שאם הם מצביעים לי, הולכים לבחירות. הם סיפרו לי. אחת החברות הכי טובות שלי בקואליציה אמרה לי שהיד שלה רעדה כשהיא סימנה את השם שלי".

   

  למה את עד כדי כך מטרידה את נתניהו?

   

  "תשאל אותו".

   

  מה הדבר הכי גרוע שכתבו עלייך או אמרו לך?

   

  "עופר כסיף כתב עליי 'חלאה ניאו־נאצית' בפייסבוק, והוא חבר הכנסת היחיד שאני לא מדברת איתו. לא נפגעתי, אבל זה דבר דוחה לכתוב".

   

  מה הריח האהוב עלייך?

   

  "לא הבושם פשיזם, לקחנו משהו צ'יפ".

   

  מצטערת על הסרטון הזה?

   

  "בכלל לא, זה היה אירוני וחד, אם אנשים לקחו את את זה למקומות אחרים, בעיה שלהם".

   

  מי היה משחק בתפקיד איילת שקד בסרט על חייך?

   

  "איילת זורר. שחקנית מעולה, פחות או יותר בגילי, יש בה איזו קוליות ורצינות מסוימת שמזכירה אותי. אבל אנחנו לא דומות".

   

  מה מדאיג אותך לפני השינה?

   

  "לפעמים עבודה, אבל אני נרדמת די מהר. עכשיו מדאיג אותי מאוד המצב הכלכלי במדינה. בשורת החלטות כושלות וחוסר עשייה של הממשלה הנוכחית, אנחנו פוגעים קשה בחוסן של המדינה ובאזרחים. כשלוקחים את הפרנסה לבן אדם, לוקחים לו גם את הכבוד. זה שהידרדרנו ל־20 אחוז אבטלה, בעוד שמדינות אחרות בעולם, שהיו פחות חזקות מאיתנו, הצליחו לשמור על אחוזים יותר נמוכים, מאוד מטריד".

   

  את מבינה את המחאות נגד נתניהו?

   

  "צריך להפריד בין המחאה האותנטית של העצמאים והצעירים שמאבדים את מקום עבודתם, לבין המחאה של השמאל וחלקו האנרכיסטי נגד נתניהו. זה שתי מחאות שונות שבשטח מתחברות, אבל לא באמת צריך לחבר אותן. אני מדברת עם בעלי עסקים שרואים איך העסק קורס להם, כאלה שלא יודעים איך יפרנסו את המשפחה. זה כאב אמיתי".

   

  איפה בעצם הבעיה לדעתך?

   

  "זה שהממשלה לא עשתה שום דבר בין הגל הראשון לשני והובילה אותנו למצב הזה, הוא מחדל נוראי. חנוך דאום הגדיר את זה יפה בראיון אצלכם כשאמר שהממשלה הלכה לשנ"צ בין הגל הראשון לשני. הם כן הצליחו להגדיל את כמות הבדיקות בזכות החתימה עם 'מיי־הריטג'', מהלך שיזם נפתלי בנט כשהיה שר הביטחון, אבל היה ברור שכשפותחים את כל המשק, ואני הייתי בעד, צריך להקים מערך חקירות אפידמיולוגיות ולשמור על האוכלוסייה המבוגרת, לשים אותה בסוג של ריחוק חברתי. הממשלה לא עשתה את שני הדברים ולכן הידרדרנו להתפרצות כזו. סגירת המסעדות וחופי הים, למשל, התקבלה בהחלטות שרלטניות בלי נתוני הדבקה. עובדה שוועדת הקורונה לא אישרה את זה. לו נתניהו היה משכיל להעביר את כל ביצוע החקירות למשרד הביטחון, הם היו מרימים את זה בשנייה".

   

  נתניהו נכשל?

   

  "בניהול משבר הקורונה, נתניהו וגנץ כושלים".

   

  ובנט כפרויקטור?

   

  "רעיון מעולה. הוא הציע את עצמו. חודש שלם ביקש פגישה עם נתניהו כדי להסביר לו מה צריך לעשות, אבל ראש הממשלה לא טרח להיפגש איתו. ותראה, למרות הכל, אני מאמינה בהון האנושי יוצא הדופן שיש פה. האנשים במדינה הזו ינצחו בסופו של דבר את הקורונה. מי שניצח את מלחמת יום הכיפורים זה לא הקברניטים אלא הלוחמים בשטח, ככה גם יהיה עם הקורונה".

   

  איזו סדרה כולם צריכים לראות כרגע?

   

  "'טהרן' בתאגיד כאן. אני לא רואה סדרות כי אין לי זמן, אז אופיר רואה לבדו. הסדרה היחידה שאני אומרת לו להקליט לי היא 'טהרן'".

   

  מה האלבום הראשון שהקשבת לו?

   

  "משינה הראשון. ידעתי את כל השירים בעל פה".

   

  מה התספורת הכי גרועה שהייתה לך אי פעם?

   

  "בצבא הלכתי לספר, אמרתי לו תעשה לי כמו קלי מ'בוורלי 90210', אבל הוא עשה לי קצר, וזה היה מחריד".

   

  מה היה ממוצע הגלידה שלך אחרי פרידות?

   

  "אף פעם לא נפרדו ממני למעשה".

   

  ביונסה או ריהאנה?

   

  "ביונסה, ריהאנה זילזלה פה בקהל".

   


  פרסום ראשון: 22.07.20 , 20:28
  yed660100