ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: EPA
  חדשות • 25.07.2020
  מאזן ההרתעה
  שרשרת של תקיפות בגבול הצפון הנפיץ הובילה להתחממות הגזרה בסוף השבוע האחרון • בצה"ל נערכו לפעולת תגמול, עיבו את מערך המודיעין והקפיצו כוחות • עם זאת, ולמרות האיומים מצד חיזבאללה, המדיניות הישראלית היא להימנע כעת מעימות כולל • גם בארגון השיעי, הטרוד בבעיות כלכליות, ישיבו ככל הנראה בתגובה מוגבלת בלבד
  יוסי יהושוע

  חילופי "התגובות" בסוף השבוע החולף הגבירו את המתיחות בגבול הצפון. על פי הדיווחים, מתחזקת הערכה כי חיזבאללה נערך להגיב בקרוב על הרג פעיל הארגון ביום שני האחרון, ואילו בישראל העבירו מסר כי צה"ל יגיב בעוצמה מול כל איום שיגיע. עם זאת, סביר להניח כי בדומה למקרים קודמים, הפעולה של החיזבאללה תהיה מינורית וכך גם התגובה הישראלית מאחר ששני הצדדים אינם מעוניינים בהסלמה.

   

  המדיניות הישראלית כאמור היא להימנע מעימות, אולם ניתן לראות במסרים הפייסניים הללו גם חולשה ואובדן הרתעה. בימים האחרונים צה"ל נערך היטב בהיבט ההגנתי, זאת בעקבות הערכות שלפיהן יש סבירות גבוהה לפעילות עוינת כלשהי מצד חיזבאללה. הרמטכ"ל, רב־אלוף אביב כוכבי, סייר אתמול בפיקוד הצפון. במהלך הסיור הוא שמע סקירה מודיעינית, קיים הערכת מצב ואף עמד על פעולת הכוחות השונים. יממה קודם לכן נפגש הרמטכ"ל גם עם יו"ר המטות המשולבים האמריקאי שהגיע לביקור בזק בישראל. השניים דנו בהתפתחויות האזוריות האחרונות.

   

  הכוננות המוגברת הגיעה לאחר שלפי הדיווחים בסוריה, ישראל תקפה ביום שני האחרון מחסן אמצעי לחימה שהגיעו מאיראן, הממוקם בדרום דמשק. כתוצאה מהפעולה נהרג פעיל חיזבאללה, עלי כאמל מוחסן. הארגון השיעי איים בתגובה ולכן בצה"ל נקטו בשורה של צעדים, ובהם תגבור כוחות בקו הגבול שכלל הקפצה של גדוד 13 של גולני, עיבוי מערכי האיסוף והמודיעין וכן הועלתה רמת הכוננות בחיל האוויר.

   

  ביום שישי בצהריים רסיסים מירי נ"מ סורי פגעו ברכב ובמבנה אזרחי בשכונה שנושקת לגדר הגבול במג'דל שמס. הירי, לפי ההערכות, בוצע מקרבת הכפר הסורי־דרוזי ח'אדר שמול מג'דל שמס. בצה"ל לא קושרים בשלב זה את ירי הנ"מ למתיחות מול חיזבאללה. אלא שבעקבות זליגת הירי תקפו מסוקי אפאצ'י של חיל האוויר מטרות בגולן הסורי ביום שישי בלילה. בין היתר נפגעו בתקיפה עמדות תצפית של צבא סוריה ואמצעי איסוף מודיעין הנמצאים במוצבים סוריים. לאור המתיחות, נסגרו צירי תנועה סמוך לגבול והוחלט לדלל כוחות במוצבים (על כוננות סוף השבוע בצפון ראו ידיעה משמאל). אירועי השבוע האחרון מעלים שוב את הדיון על מאזן ההרתעה בין שני הצדדים. הערכות בצה"ל גורסות כי חיזבאללה לא יעבור על כך בשתיקה, אך יעשה זאת תוך שהוא נמנע מהידרדרות.

   

  כך, למשל, בהסלמה האחרונה בחודש אוגוסט ירי טיל קורנט של חיזבאללה החטיא טנקבולנס של צה"ל. בצבא החליטו לביים אירוע עם נפגעים במטרה להביא לרגיעה משמעותית מול הארגון. חיזבאללה מצידו עסוק בבעיות הכלכליות המחריפות בלבנון וספק אם מעוניין בהסלמה, מצד שני יש לקחת בחשבון כי כל תגובה עלולה להביא בדיוק למה שהתרחש באותו גבול צפוני לפני 14 שנה.

   


  פרסום ראשון: 25.07.20 , 23:33