ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 27.07.2020
  מלחמת עצבים
  שמרית מאיר

  "חכו לנו על רגל וחצי" הוא ביטוי שטבע נסראללה באחד מהנאומים מורטי העצבים שלו לפני כשנה והפך מאז לאחד החביבים על פעילי חיזבאללה. אתמול הוא כיכב ברשתות החברתיות ואפילו פתח את מהדורת החדשות בערב בערוץ הבית. המשמעות: אנחנו נפעל בזמן ובמקום שנמצא לנכון, ננהל מולכם מלחמת עצבים, ואתם תמתינו, על הקצה.

   

  מה שקרה אתמול בהר דב הוא מצער מכיוון שחיזבאללה מצליח איכשהו, שוב, להגיע לתוצאה טובה מבחינתו, כשהקלפים שבידו לא יכולים להיות גרועים יותר. כוחות צה"ל פרושים במתכונת חירום בצפון, בעלי הצימרים, שרק התחילו לנשום קצת, שוב עלולים לספוג ביטולים, וראש הממשלה ושר הביטחון במסיבת עיתונאים משותפת. זה היה יום שלם שבו סימנו וי על כל הסעיפים בפרוטוקול ההסלמה. ועל מה? חוליה של שלושה־ארבעה חיזבאללונים שנכנסה 20־30 מטר לתוך שטח ישראל והוברחה כלעומת שבאה.

   

  זה שנסראללה מצליח להביך ולהתיש אותנו מנטלית, באותה תכונה יתושית אופיינית, לא משנה את העובדה שמצבו רע ביותר. הוא כבל את עצמו להבטחת נקם על מותו של פעיל הארגון בסוריה מתוך רצון להשיג שני דברים: לעמוד במילתו כשהבטיח שלא תהיה יותר הבלגה ושהתגובה להרג אנשיו בסוריה תגיע מלבנון; ולהתחיל לגבות מחיר מישראל על הלחץ הרב שהיא מפעילה עליו בסוריה. אם ישראל תבדוק עשרים פעם האם יש אנשי חיזבאללה במתחם לפני שתפציץ אותו, שכן כל שאהיד עלול ליצור לה כאב ראש בלבנון - הוא עשה את שלו. אם ההרתעה תעבוד, הוא אף יוכל בעתיד להשתמש באנשי הארגון כמעין מגינים אנושיים של משלוחי אמל"ח או בסיסים רגישים.

   

  אלא שאת רוב הלבנונים הדרמה הזאת לא מעניינת, והסבלנות שלהם להתעללות של חיזבאללה במדינה פוקעת. לבנון במשבר הכלכלי החמור בתולדותיה, עוד לפני הקורונה. עם 40% מובטלים, הלוואה של 10 מיליארד דולר מקרן המטבע שלא מגיעה, ורמזורים שהפסיקו לעבוד כי החשמל בא והולך. חג הקורבן בעוד יומיים, ולאנשים אין כסף לבשר. בקבוצות פייסבוק יש סחר חליפין, פחות בקטע היפסטרי ויותר בקטע של "תן לי מיטת תינוק ואתן לך אורז". עד כדי כך המטבע איבד מערכו. לפני כחודש האמריקאים הרחיבו את הסנקציות על משתפי פעולה עם משטר אסד. לבנון מתחננת להקלות, אבל הדלתות נטרקות בפניה.

   

  על רקע זה גברה לאחרונה הביקורת הגלויה על כך שחיזבאללה הפך את לבנון למדינה מצורעת, שמאבדת סיוע והשקעות מהמערב וממדינות המפרץ בגלל הזיהוי עם איראן. נסראללה, אם כן, הוא זה שצריך ללכת לא על רגל וחצי, אלא ממש על קצות האצבעות. אבל נראה שאפשר להגיד די בביטחון בשלב הזה: אנחנו פשוט לא טובים במלחמות עצבים.

   


  פרסום ראשון: 27.07.20 , 23:39