yed300250
הכי מטוקבקות
  איור: גיא מורד
  ממון • 10.08.2020
  נכי קורונה
  חליתם בקורונה בעבודתכם או בשירותכם הצבאי, והתברר לכם שנשארו לכם נזקים בריאותיים ארוכי טווח? תוכלו לבקש זכויות והטבות • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  זרחים וחיילים בסדיר ובקבע חלו לאחרונה בקורונה והחלימו, אבל מחקרים מעלים חשד שגם חולים קלים נותרים עם נזקים כבעיות נשימה, יתר לחץ דם, תשישות כרונית, פגיעות לבביות ועוד, ויש חשש שלא יוכלו לחזור ולנהל חיי יומיום תקינים. "ממון" גיבש מדריך למחלימים באמצעות עו"ד ענת גינזבורג, בעלת משרד המתמחה בתביעות נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח, ועו"ד ד"ר אסף פוזנר ממשרד קמחי, פלד, פוזנר, שילה ושות', מרצה לדיני פיצויים ורשלנות רפואית באוניברסיטה העברית.

   

  ˆ חיילים בסדיר ובקבע יוכלו להיות מוכרים כנכי צה"ל אם ייוותרו בהם נזקים בריאותיים?

   

  חוק הנכים (תגמולים ושיקום) קובע כי חייל יוכר כנכה צה"ל אם נכותו נגרמה בגלל תנאי שירותו. אם יוכיח שנדבק בבסיס והוא ממשיך לסבול מנזקי הקורונה גם לאחר החלמתו, הוא יוכל להגיש תביעה להכרה בו כנכה צה"ל. "ואולם", מציינת עו"ד גינזבורג, "נוכח התיקון בחוק הנכים מ־2017, איש קבע שנדבק בבסיס, וגם שוטרים וסוהרים, לא יוכלו להגיש תביעה להכיר בהם כנכי צה"ל. רשימת מחלות השירות שאפשר לקבל בגינן הכרה כנכי צה"ל מינימלית ביותר".

   

  ˆ גם עובדים רבים חלו בקורונה. הם יוכלו להיות מוכרים כנפגעי עבודה על ידי הביטוח הלאומי?

   

  עו"ד אסף פוזנר | צילום: יעל אילן
  עו"ד אסף פוזנר | צילום: יעל אילן

   

   

  עו"ד גינזבורג: "הנפגעים הרלוונטיים לעניין הם, למשל, הסגל הרפואי בקופות חולים, בבתי חולים וכו', שנדבקו בעבודה עם חולים; עובדי הוראה במוסדות חינוך; אנשי קבע שנדבקו בבסיסים וכו'. הביטוח הלאומי מכיר לעניין פגיעה בעבודה במחלות הנגרמות על ידי גורמים ביולוגיים כמו צהבת B וכו'. יש מקום להניח שהקורונה תוכנס לרשימה הזאת, ואם אפשר יהיה להוכיח שהחולים נדבקו בעבודה והם סובלים מנזקים בריאותיים הם יהיו זכאים להכרה כנפגעי עבודה ויקבלו את הזכויות המגיעות לנפגעי עבודה".

   

  עו"ד ד"ר פוזנר: "עובדים שחלו בעבודה יוכלו להיות מוכרים כנפגעי עבודה, אבל עובד יצטרך להוכיח כי נדבק בעבודתו. למשל, מורה שהיה בבית ספר שבו לומדים 200 ילדים שחלו, סביר שיצליח לשכנע שחלה מכיוון שהיה בבית הספר".

   

  עו"ד ד"ר פוזנר מציין כי "מתעוררת גם שאלה אם מי שנאלץ לשהות בבידוד בעקבות חשיפה לחולה מאומת במסגרת עבודתו יוכר על ידי הביטוח הלאומי. משרד הבריאות הוציא תעודת מחלה כללית לכל מי שנאלץ לשהות בבידוד (וחייב את המעבידים לשלם ימי מחלה). בג"ץ אמנם ביטל את ההחלטה, אבל קבע שהביטול ייכנס לתוקף רק מ־30.9.2020. סביר להניח שעד למועד הזה חשיפה לחולה מאומת בעבודה שהביאה לצורך בבידוד תיחשב תאונת עבודה".

   

  ˆ אם אזרח חלה בקורונה לא בעבודה ולא בצבא, יש לו זכויות שניתן לקבל מהביטוח הלאומי?

   

  עו"ד ענת גינזבורג | צילום: אמיר יהל
  עו"ד ענת גינזבורג | צילום: אמיר יהל

   

   

  עו"ד גינזבורג: "אם הוא ממשיך לסבול מנכות הוא יכול לפנות לביטוח הלאומי ולבקש קצבת נכות כללית. אם יעמוד בסף הנכות, לרבות מבחן הכנסה, יוכל לקבל קצבה ככל נכה אחר".

   

  ˆ קיבלתי קורונה, החלמתי ולא נשאר לי נזק. הביטוח לאומי יכיר בי?

   

  עו"ד ד"ר פוזנר: "יש להבדיל בין שני נושאים: הנושא הראשון הוא דמי פגיעה. אם אדם חלה בעבודה ונעדר מהעבודה, סביר שיהיה זכאי לדמי פגיעה. הנושא השני הוא זכאות לקצבת נכות מהעבודה, אך זו נקבעת רק אם הנכות נגרמה מהעבודה. עם זאת, מוצע למי שחלה בעבודה לפנות לביטוח הלאומי לצורך הכרה, אפילו בהיעדר נכות, כדי לכסות אפשרות של החמרה עתידית".

   

  ˆ מתי יש להגיש תביעה כזאת?

   

  עו"ד פוזנר: "את התביעה להכרה ודמי פגיעה יש להגיש לאחר פרוץ המחלה. את הבקשה להכרה בנכות יהיה מקום להגיש אם תהיה נכות, ואם הביטוח הלאומי הכיר בפגיעה כתאונת עבודה".

   

  ˆ מה נדרש מחייל סדיר שחלה בקורונה כדי להיות מוכר כנכה?

   

  עו"ד גינזבורג: "לאחר הגשת התביעה אגף השיקום אוסף את החומר ומזמן את החייל לבדיקת רופא מטעמו. אם המומחה יחליט שהנכות קשורה לקורונה ושהחייל נדבק בבסיס, החייל יעמוד לפני ועדות רפואיות לקביעת דרגת נכותו. אם התביעה נדחית, החייל יוכל לערער בתוך 30 יום לוועדת ערעורי נכי צה"ל. בהיות הקורונה מחלה חדשה, דרכם של חיילים אלה לקבל תגמולים מאגף השיקום לא תהיה קלה, כמו שקרה בעבר עם לוקים בתסמונת התשישות הכרונית והפיברומיאלגיה".

   

  עו"ד פוזנר: "כדי לקבל קצבאות או מענק בשל נכות מהעבודה החולה יצטרך להוכיח שאכן חלה בעבודה (או בדרך לעבודה). לשם כך יוכל להיעזר בהיגיון ובהודעות מטעם הגורמים המוסמכים, היכן נחשף לחולה - דבר שגרם לו לחלות. מלבד זאת, יהיה צורך להוכיח שבשל המחלה הוא סובל מנכות. אבל גם מי שלא נפגע בעבודה וחלה, ייתכן שיהיה זכאי לקצבת נכות כללית אם נגרמה לו נכות רצינית".

   


  פרסום ראשון: 10.08.20 , 20:14
  yed660100