ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  חדשות • 16.08.2020
  המטרה: סעודיה
  בדרך לסעודיה עוצרים באיחוד האמירויות • גורם ישראלי בכיר טוען: הסכם השלום בין ירושלים לאבו־דאבי הוא אבן דרך משמעותית להשגת היעד המרכזי - נרמול יחסים עם הסעודים
  איתמר אייכנר

  עוד לא יבשה הדיו על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובישראל כבר מסתכלים לעבר היעד הבא, שהוא גם המטרה המרכזית. גורם ישראלי רם דרג אומר כי התוכנית הגדולה של ישראל היא להביא לכינון יחסים עם סעודיה – החשובה במדינות המפרץ הפרסי.

   

  "אנחנו מקווים שפריצת הדרך עם איחוד האמירויות תביא בהמשך גם לפריצת דרך עם סעודיה. זאת תמיד הייתה התוכנית הגדולה שלנו והשאיפה המרכזית, היום זה גם נראה אפשרי. צריך להבין שמנהיג איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד, מקורב מאוד ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, והמהלך של בן זאיד לנרמול היחסים עם ישראל היה ללא ספק מתואם עם בן סלמאן. לכן אין להוציא מכלל אפשרות שבסוף נראה גם נרמול יחסים עם סעודיה", אמר הגורם הבכיר שהיה מעורב במגעים מול איחוד האמירויות.

   

  ראש המוסד יוסי כהן צפוי לעמוד בזמן הקרוב, ייתכן שכבר השבוע, בראש משלחת ישראלית שתצא לביקור באבו־דאבי כדי לדון בפרטי הסכם השלום בין ישראל לבין איחוד האמירויות בכל התחומים: ביטחון, כלכלה, תיירות ותעופה.

   

  במשלחת ישתתפו נציגים של משרדי הממשלה הרלוונטיים ובהם משרד החוץ שמודר מהמגעים עם איחוד האמירויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל על ראש המל"ל מאיר בן שבת לרכז את עבודת המטה וההכנה לקראת השיחות. מקורות בירושלים אומרים כי ישנה הסכמה עקרונית מצד איחוד האמירויות לטיסות ישירות בין אבו־דאבי לתל־אביב.

   

  צילום: AP
  צילום: AP

   

   

  הבית הלבן מתכנן מעמד של חתימה על הסכם השלום על מדשאות הבית הלבן בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו, נסיך הכתר של איחוד האמירויות בן זאיד והנשיא האמריקאי טראמפ. עוד לא נקבע מועד לטקס, אך הוא צפוי להתקיים בין החודשים ספטמבר־אוקטובר.

   

  בינתיים, האמריקאים לא קופאים על השמרים ומנסים לנצל את המומנטום ולשכנע עוד מדינות ערביות לנרמל את היחסים עם ישראל. בראש רשימת המדינות האלו עומדת בחריין – שמנהלת יחסים חשאיים עם ישראל ומקורבת מאוד לאיחוד האמירויות. ראש המוסד יוסי כהן שוחח עם ראש ממשלת בחריין לקראת כינון יחסים ונורמליזציה איתם. מדינות נוספות שעומדות על הפרק: עומאן, סודאן ומרוקו.

   

  חתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר בתדרוך לכתבים בסוף השבוע כי טראמפ הצליח להביא את ישראל להסכים לפתרון שתי המדינות עם הפלסטינים. לדבריו של קושנר, הצעדים הללו יראו למנהיגים במזרח התיכון שישראל רצינית ברצונה לעשות שלום.

   

  עוד אמר קושנר כי ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות יאפשר טיסות ישירות מדובאי ומאבו־דאבי לתל־אביב שיאפשרו למוסלמים לבקר בישראל ולהתפלל במסגד אל־אקצא. "זו פריצת דרך גדולה. אנשים ילכו לשם ויתפללו וישתפו את החוויות שלהם עם חבריהם. הם ישתפו תמונות באינסטגרם ובפייסבוק ובטוויטר. ואז אנשים בכל העולם יידעו שהמסגד בטוח ושכל האנשים רצויים שם", אמר קושנר.

   

  בראיון לרשת CNBC אמר יועצו הבכיר של נתניהו: "לדעתי זה בלתי נמנע שסעודיה וישראל ינרמלו באופן מוחלט את היחסים ויוכלו לעשות יחד הרבה דברים נפלאים".