ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: עמית מגל
  ממון • 12.09.2020
  בעקבות גל החום ורגע לפני החג: חשש למחסור בחלב
  רפתנים: "המחלבות מנתבות את החלב למוצרים רווחיים יותר" • גם יבולי המלפפונים ניזוקו – והמחירים מזנקים
  מאת מירב קריסטל

  קמעונאים אמרו ל"ידיעות אחרונות" שהמחלבות הודיעו להם שבשל גל החום הכבד הפרות הניבו פחות חלב ויש חשש למחסור. באחת המחלבות אמרו כי "בדרך כלל לקראת החג הצריכה עולה ובפרט לפני סגר שני. בשילוב עם החום – צפוי מחסור".

   

  בדרך כלל, כשנוצר מחסור הוא נוצר קודם כל בשקיות וקרטוני חלב של המוצר המפוקח. המוצרים שנשארים על המדף הם סוגי החלב הלא־מפוקחים, שיקרים לעיתים פי 1.5 מחלב רגיל.

   

  תנובה שולטת בכ־60% מהמדפים, אבל גם טרה הודיעה לקמעונאים על צפי למחסור. רפתן אמר ל"ממון" שהחום עלול לפגוע גם בייצור מוצרי חלב אחרים, "בעיקר כאלה שדורשים חלב ניגר בכמות גבוהה. צריך לזכור שהמחלבות מנתבות את החלב למוצרים שהכי רווחיים להן ועל מוצרי חלב מפוקחים הן לא מרוויחות הרבה אם בכלל".

   

  לא עונת המלפפונים

  זה לא המוצר החקלאי היחיד שנפגע מהחום. הקמעונאים מדווחים גם על מחסור חמור במלפפונים: "אנחנו מזמינים משטחים של מלפפונים והרוב לא מגיע, אנחנו מוכרים בהפסד".

   

  בירקניות ניתן לראות שמוכרים ק"ג מלפפונים ב־13.5 שקל. בחלק מהסניפים לא מצאנו מלפפונים בסוף היום. יחד עם זאת, חלק מהקמעונאים מוכרים מלפפון ב־90 אגורות לק"ג במסגרת מבצעי החג. בדרך כלל מייבאים מלפפונים מירדן אך גם לשם הגיע גל החום. גם מחירי העגבניות והקישואים בעלייה בשל מחסור.

   

  "גלי החום הממושכים גרמו לנזק בחממות אצלנו", מסביר החקלאי חזי דניאל ממושב אחיטוב, שם גדלים רוב המלפפונים בישראל. "הרבה מאוד מהחנטים (מלפפונים בתחילת הליך הצמיחה, מ"ק) סובלים ממכת חום ומתים – וזה למעשה הירק העתידי. גם בשבוע הקרוב אני לא רואה התאוששות, אני לא רואה שהצמחים חוזרים לעצמם ומצליחים לשרוד. התאוששות כנראה תגיע החל מהשבוע שאחרי ערב החג".

   


  פרסום ראשון: 12.09.20 , 19:12