שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רונן טופלברג
  חדשות • 15.09.2020
  בזק תחל לחבר לקוחות לסיבים אופטיים, הוט תשקיע במיזם אנלימיטד
  לאחר אישור הממשלה פתחה בזק בחיבור לקוחותיה לתשתית שפרסה • תתחרה ראש בראש עם פרטנר ואנלימיטד
  מאת ישראל וולמן

  בזק משיקה את פרויקט התקשורת הגדול ביותר שבוצע עד כה בארץ, חיבור תשתית הסיבים האופטיים שלה לבתי הלקוחות. לפי החברה, לקוחות ראשונים יחוברו לסיבים אופטיים בתוך שבועות.

   

  המהלך מתאפשר לאחר אישור מתווה פריסת הסיבים בממשלה בתחילת השבוע. בזק תשקיע בפרויקט מיליארדי שקלים בשנים הקרובות. החברה כבר פרסה תשתית סיבים המגיעה לכ־60% ממשקי הבית, אך נמנעה מלבצע את השלב האחרון הדורש הגעה וחיבור לבתים. המתחרות, פרטנר ואנלימיטד (IBC), הגיעו עד כה לכ־30% מבתי האב.

   

  בינתיים הודיעה אתמול HOT המתחרה כי תצטרף כמשקיעה וכשותפה למיזם הסיבים האופטיים אנלימיטד (IBC), שבו שותפות סלקום, חברת החשמל וקרן תש"י. HOT תקבל זכות שימוש בתשתית הסיבים של החברה, מה שיאפשר גם לה להציע את שירותי הטלוויזיה והטלפוניה שלה על בסיס טכנולוגיית האינטרנט ברשת המהירה. חלקן של סלקום, HOT וקרן תש"י ב־IBC יגיע כעת לכ־75%, וחברת החשמל תחזיק בכ־35%.

   

  למהלך משמעות דרמטית: הוא ממצב לראשונה שלוש מתחרות גדולות בתחום תשתיות הסיבים: בזק, אנלימיטד (IBC), ופרטנר, שיתחרו בעוצמה על אספקת אינטרנט מהיר במיוחד לכל בית, תשתית שעליה יעברו גם שידורי הטלוויזיה והטלפוניה הקווית.

   

  HOT, המחזיקה כיום בתשתית כבלים המוגבלת במהירות, התלבטה שנים מהי הדרך הנכונה לה להיכנס לתחרות בתחום הסיבים. לפני כמה חודשים ניסתה החברה האם שלה, אלטיס, לרכוש את פרטנר, בין השאר כדי להיעזר ברשת העצמאית שהקימה, אך העסקה לא התממשה. אנלימיטד עם HOT תיהנה מיתרון בשל הקלה שקיבלה ממשרד התקשורת: היא מחויבת לפרוס תשתית בקרב 40% ממשקי הבית, ורק משיקולי כדאיות כלכלית. אבל לפי מתווה משרד התקשורת, קרן שתוקם מכספי כל חברות התקשורת תממן השקעות בתשתית גם באזורים שאינם בעלי כדאיות כלכלית.

   


  פרסום ראשון: 15.09.20 , 20:00