שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 16.09.2020
  שינינו את מהלך ההיסטוריה
  דונלד טראמפ | נשיא ארה"ב

  התכנסנו כאן היום כדי לשנות את מהלך ההיסטוריה. זהו שחר של מזרח תיכון חדש. אנשים מכל הדתות יחיו יחד בשלום ובשגשוג. בהיסטוריה של ישראל היו רק שני הסכמי שלום כאלה, עכשיו השגנו שניים בתוך חודש ויש עוד בדרך.

   

  ישראל, איחוד האמירויות ובחריין יקימו שגרירויות, יחליפו שגרירים ויתחילו לעבוד יחד כשותפים במגוון נושאים: תיירות, מסחר, בריאות וביטחון. הם יעבדו ביחד, הם ידידים. הסכם אברהם פותח גם את הדלת למוסלמים מרחבי העולם לבקר באתרים ההיסטוריים בישראל ולהתפלל במסגד אל־אקצא.

   

  הסכמים אלה ישמשו כבסיס להסכם מקיף בכל האזור, משהו שאיש לא חשב שהוא אפשרי – בוודאי לא בעידן הזה, אולי רק בעוד עשורים רבים. אבל על בסיס ידידות האורחים המכובדים שלנו הגיעו להישג המדהים הזה.

   

  במשך דורות תושבי המזרח התיכון נשארו מאחור בגלל סכסוכים ושקרים, כל כך הרבה דברים עיכבו אותם. שקרים שהיהודים והערבים הם אויבים, ושמסגד אל־אקצא נמצא תחת מתקפה. הם כל הזמן היו אומרים שהוא תחת מתקפה. השקרים האלה עברו מדור לדור והדליקו מעגל של אלימות באזור ובעולם כולו. ההסכם הזה מוכיח שהם נפרדים מהגישות הכושלות של העבר. עכשיו מתחילים בתהליך חדש, ויהיו מדינות רבות שיצטרפו למנהיגים הנהדרים הללו.

   

  אנשי המזרח התיכון לא ירשו יותר את שנאת ישראל כתירוץ לקיצוניות. בנסיעה הראשונה שלי כנשיא למזרח התיכון, המסר שלי היה פשוט – לשים בצד את המחלוקות ולעבוד יחד עבור המטרה האצילה של ביטחון ושגשוג. אמרתי שמדינות האזור צריכות להחליט איזה עתיד הן רוצות לילדים שלהן. אף אחד לא יוכל לעשות את ההחלטה הזו בשבילן, הן חייבות לעשות אותה בעצמן. היום העולם רואה שבוחרים בשיתוף פעולה על פני קונפליקט, בשגשוג על פני עוני, בתקווה על פני ייאוש. בוחרים עתיד שבו ישראלים וערבים, מוסלמים, נוצרים ויהודים חיים יחד, מתפללים יחד וחולמים יחד זה לצד זה בשלום”.

   

  מתוך נאומו של טראמפ אתמול