שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: Official White House
  חדשות • 16.09.2020
  שלום سلام
  על המדשאה הדרומית בבית הלבן, במעמד הנשיא טראמפ, חתם אמש ראש הממשלה נתניהו על הסכמי שלום עם איחוד האמירויות ובחריין • האירוע ההיסטורי אמנם לא כלל את לחיצות הידיים המסורתיות בגלל נגיף הקורונה, אך כל זה לא העיב על הטקס החגיגי שהביא עימו בשורה גדולה ליחסים בין העולם הערבי לישראל • נשיא ארה"ב: "אנחנו מסמנים עתיד חדש למזרח התיכון" • נתניהו: "היום הזה הוא נקודת מפנה בהיסטוריה"
  איתמר אייכנר | שליח ידיעות אחרונות ו-ynet לוושינגטון

  42 שנה אחרי החתימה על הסכם השלום עם מצרים, ו־26 שנה אחרי הסכם השלום עם ירדן, מדינת ישראל השלימה אמש צעד דרמטי נוסף במאמציה להשתלב במזרח התיכון ולנרמל את יחסיה מול העולם הערבי. בטקס היסטורי בבית הלבן, בהובלת נשיא ארצות־הברית דונלד טראמפ, חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן זאיד על המסמך המכונה "הסכם אברהם" – חוזה השלום שצפוי להסדיר את היחסים המדיניים והמסחריים בין המדינות, שבעשורים האחרונים קיימו קשרים בלתי רשמיים בלבד.

   

  עוד נחתמה הצהרת שלום עם שר החוץ של בחריין עבד א־לטיף א־זיאני, זאת משום שההסכם מול מדינת האיים טרם גובש. מעתה, נסיכויות המפרץ הללו ינהלו עם ישראל קשר דיפלומטי רשמי וגלוי, וייתכן שאחריהן, כמו באפקט דומינו, יחתמו על הסכמים דומים מדינות מוסלמיות אחרות. טרם הטקס החגיגי הודיע טראמפ כי לפחות חמש מדינות מוסלמיות נוספות יכוננו בעתיד יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

   

  על אותה מדשאה ירוקה בבית הלבן נחתמו כבר הסכמי שלום בעבר. הפעם, בניגוד להסכמים שנעשו עם מדינות אחרות שעימן הייתה ישראל במלחמה, הורגש באוויר החיבור ההדוק והחום. חיבור שהתבסס על רומן חשאי וארוך שנערך כבר כ־20 שנה בין המדינות.

   

  מסדר כבוד של חיילים אמריקאים, כרוז חגיגי ודגלים מתנופפים היו חלק מהתפאורה המרשימה של הטקס. אולם הייתה תחושה שהנופך הממלכתי המאפיין הסכמים מסוג זה נפגם מעט. אולי זה בגלל הקורונה שמנעה לחיצות ידיים המסמלות כל כך חתימה על הסכמי שלום. אולי זה בגלל המסכות שעטו כמחצית מ־700 האורחים הנכבדים בקהל. ואף ייתכן שזה קשור לפס הקול המוזר והמשעשע של הטקס שכלל תזמורת צבאית שניגנה קטעים מהסרטים E.T, מלחמת הכוכבים ואינדיאנה ג'ונס. על ההמנונים של ארה"ב, ישראל, איחוד האמירויות ובחריין דווקא בחרו לוותר.

   

  בקהל בלט במיוחד הבייס של טראמפ שכלל בעיקר יהודים אורתודוקסים שהיו נרגשים עד דמעות. אחד מהם אפילו הגיע עטוף בטלית. לידו עמדה דיפלומטית מאיחוד האמירויות עם חיג'אב. מזרח תיכון חדש. מיד בתום הטקס התקיימה תפילת מנחה. כ־100 יהודים דתיים עמדו בריחוק חברתי מופתי והתפללו. דווקא במתווה התפילות שמרו בבית הלבן על ריחוק חברתי, מלבד זה – כולם ישבו אחד ליד השני באין מפריע.

   

  הבית הלבן הזמין את ראשי המפלגה הדמוקרטית אך רובם התחמקו למעט אולי שני חברי קונגרס. כמו הטקס החגיגי של העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, הדמוקרטים היו חמוצים להסכמי השלום האלה. בחדר הסגלגל טראמפ דיבר על "ביידן הישנוני" ונתן עוד תזכורת שאחרי הכל יש גם בחירות ברקע.

   

  הטקס נפתח בנאומים של ארבעת המנהיגים מהמרפסת המפורסמת שצופה על המדשאה הדרומית בבית הלבן. בין נאום לנאום נעמד הקהל על הרגליים והריע שוב ושוב. נתניהו אמר כי ההסכם מהווה תקווה לכל בני אברהם והוסיף: "היום הזה הוא נקודת מפנה בהיסטוריה. לכל חברי ישראל במזה"ת, אלה שאיתנו היום ואלה שיצטרפו מחר, אני אומר: א־סלאם עליכום, שלום עליכם".

   

  גם הנשיא טראמפ בירך על ההסכם: "אנחנו פה היום כדי לשנות את מהלך ההיסטוריה. זה שחר של מזרח תיכון חדש ועתיד חדש לאנשים מכל הדתות, שיחיו יחד".

   

  בתום דבריהם של כל הארבעה הם נופפו לקהל, ירדו במדרגות השיש, התיישבו ליד שולחן מהגוני וחתמו על ארבעה הסכמים בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. בהתחלה שר החוץ של איחוד האמירויות התבלבל ולא ידע על איזה הסכם הוא צריך לחתום. אך נתניהו נחלץ מיד לעזרתו, קם מכיסאו והסביר לו. בתום הטקס נכנסו הארבעה לבית הלבן ואכלו יחדיו ארוחת צהריים.

   

  בקהל נראה שגריר עומאן בוושינגטון שארצו נחשבת למדינה הבאה שאמורה לכונן קשרים עם ישראל. שגרירי מצרים וירדן גם היו שם ואף הממונה על שגרירות סודאן בארה"ב. ראש המוסד, יוסי כהן, נראה מסתודד עם שגריר בחריין בוושינגטון, ואף ניהל שיחה צפופה עם החבר הקרוב שלו, מזכיר המדינה מייק פומפאו. לא הגיעו נציגים מסעודיה ומרוקו.