שלישי 27 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גיל נחושתן
  חדשות • 18.10.2020
  מסיבת גן
  אחרי חודש וחצי בבית, הבוקר זה סוף־סוף קורה: גני הילדים פותחים את שעריהם וחוזרים לפעילות, גם בערים האדומות • הגננות נרגשות אך חוששות: "מצפות מההורים לשמור על הכללים" • אבל לא לכולם יש פתרון • מעונות היום המפוקחים יישארו היום סגורים ובמספר רשויות שבהן יש חשש לתחלואה בקרב הצוות החינוכי הוחלט לדחות את החזרה לשגרה
  תמר טרבלסי־חדד, הדר גיל־עד, קורין אלבז־אלוש ומאיר תורג'מן

  כבר חודש וחצי שילדי הגיל הרך שוהים בבית ללא מסגרת חינוכית. הם נפרדו מהגננת, מהחברים, מהמשחקים ובעיקר מהשגרה. הבוקר, חוזרים כחצי מיליון ילדים מגיל לידה ועד שש לגן. ההתרגשות הגדולה מלווה גם בחששות שכן נתוני התחלואה עדיין גבוהים והמסגרות החינוכיות עלולות להוות קרקע פורייה להדבקות.

   

  לא רק הילדים מצפים ליום הגדול. גם הצוות החינוכי מחכה לפתיחה המחודשת והמאתגרת. "אני נרגשת כמו לקראת פתיחת שנת הלימודים ב־1 בספטמבר", הודתה לירון משיטה קלר, גננת בגן ספיר בחדרה. כבר ביום שישי האחרון היא הגיעה יחד עם הסייעת כדי לארגן את הגן ולהכין הכל לקראת בואם של הילדים. היא צילמה את הפינות השונות, המשחקים, הצעצועים והמגירות האישיות של כל ילד ושלחה לכל אחד מהם סרטון.

   

  "בתקופת הסגר המטרה הייתה בעיקר לשמור על קשר עם הילדים, להקשיב להם ולחזק אותם", סיפרה משיטה קלר, "הזום הכניס אותי לבתים שלהם וזכיתי לראות אותם נינוחים ושמחים". לדבריה, הימים הראשונים של החזרה לגן יוקדשו יותר לשיח רגשי על החוויות, התחושות והשהייה הממושכת בבית. רק בהמשך יגיעו גם התכנים הלימודיים. משיטה קלר לא חוששת להידבק והיא מאמינה בהורים ומשוכנעת שיקפידו על הכללים.

   

  גם הדר אביטל, גננת בגן דוכיפת בבאר־שבע, מתגעגעת לילדי הגן ונרגשת מאוד לקראת החזרה. "לא הספקנו לחוות אותם וכבר יצאנו לסגר", היא מספרת, "הלמידה בזום אינה מותאמת לגן ולמרות ההשתדלות לשמור על קשר מקרוב זה לא ישתווה אף פעם למפגש פנים אל פנים. אני מתגעגעת למחוות של מגע, דיבור, מבט קרוב וקולות". במהלך ימי הסגר יצרה אביטל קשר קבוע עם הילדים, אולם מרגע היוודע דבר החזרה החלה לתכנן את היום הגדול. אביטל לא חוששת להידבק בקורונה משום שכבר נדבקה בגן בסבב הקודם, אך תקפיד על כללי הזהירות.

   

  "מתגעגעת למחוות של מגע, דיבור, מבט קרוב וקולות", הגננת הדר אביטל | צילום: הרצל יוסף
  "מתגעגעת למחוות של מגע, דיבור, מבט קרוב וקולות", הגננת הדר אביטל | צילום: הרצל יוסף

   

   

  מי לא יפתח היום

   

  למרות החלטת הממשלה, לא כל גני הילדים ייפתחו הבוקר. ארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים הודיעו כבר בשלב מוקדם כי לא יספיקו להיערך בזמן ויפתחו רק ביום שני, ובחלק מהמקרים רק בשלישי. "לא הופקו לקחים מהיציאה הקודמת", ביקרה יו"ר נעמת, חגית פאר, את התנהלות הממשלה, "הארגונים המפעילים את המעונות מחויבים לגלות אחריות גדולה יותר מזו של הממשלה ולפתוח את המסגרות באופן בטוח".

   

  גם המסגרות הפרטיות יחזרו לפעילות רק בחלקן הבוקר. "עבור משרדי הממשלה אנחנו שקופים", אמרה לוסי חדידה, יו”ר ארגון גנים ברמה אחרת, "אני אפילו לא יודעת אם אפתח מחר את המעון הפרטי שלי כי תוצאות בדיקת הקורונה אורכות יומיים. הפקירו אותנו".

   

  בנוסף, בחלק מהרשויות הוחלט על פתיחת הגנים בשלב מאוחר יותר. בגבעת־שמואל יפתחו את המסגרות רק מחר, זאת משום שכמחצית מהסייעות והגננות בעיר מתגוררות בערים אדומות. משכך, עד שלא יוכח שהן אכן שליליות לקורונה, הן לא יוכלו להגיע לעבודה. מאותה הסיבה, עשרה גנים בבת־ים לא יפתחו היום את הלימודים. גם ברמת־גן הגנים יישארו סגורים לעת עתה. בתל־אביב יתקיימו הלימודים בגן במתכונת וירטואלית בימי שישי בלבד בשל הקושי לגייס סייעות.

   

  בתוך כך, אלפי גננות וסייעות הגיעו אמש למתחמי הבדיקות כדי לבצע בדיקת קורונה לקראת חזרתן לעבודה. את התוצאות הן יקבלו רק במהלך 24־48 שעות מאז הבדיקה. המשמעות: ייתכן שגננת תגיע לגן חולה ותגלה זאת רק לאחר יומיים של שהייה עם הילדים.

   

  בלי קפסולות, שישה ימים בשבוע

  תמר טרבלסי חדד | כתבתנו לענייני חינוך

   

  מי חוזר היום ללימודים?

  רק ילדי הגנים בגילים 0־6. אלו יצטרפו לילדי החינוך המיוחד, לילדים ונוער בסיכון וכן לתלמידי הפנימיות שלימודיהם הוחרגו על ידי הממשלה בתקנות שנקבעו עוד טרם הסגר.

  האם כל הגנים חוזרים?

  ככלל, כל ילדי הגנים חוזרים לשגרה כבר היום. במקרים שבהם רשויות לא יהיו ערוכות, הילדים יוכלו לחזור מחר.

  באילו ימים יתקיימו הלימודים?

  הלימודים יתקיימו בימים ראשון עד שישי. גני ילדים שלומדים רק חמישה ימים, ימשיכו באותה מתכונת.

  מה קורה עם גנים בערים האדומות?

  הגנים בערים האדומות ייפתחו ללימודים. ילדים בחינוך המיוחד ונוער בסיכון ימשיכו ללמוד כרגיל (יוכלו לצאת ולהיכנס מהאזורים המוגבלים).

  באיזו מתכונת ילמדו הילדים?

  בניגוד ליציאה מהסגר הקודם, הפעם אין הוראה גורפת על קיום של קפסולות קטנות. הלמידה תהיה בכיתה האורגנית, בקבוצות מלאות עד 35 ילדים עם צוותי חינוך קבועים.

  האם הילדים בגן חייבים לעטות מסכה?

  לא.

  האם צוותי החינוך חייבים לעטות מסכה?

  כן. על פי ההנחיות, הגננות והסייעות יחויבו לעטות מסכה לאורך כל שעות היום, גם בתוך הגן ובחצר החיצונית. עטיית המסכה תיעשה גם במפגשים, דבר שעלול להקשות באופן משמעותי על העברת המידע וקליטתו על ידי הילדים.

  האם הילד חייב להגיע עם הצהרת בריאות?

  כן. מדי יום על הילד להגיע עם הצהרת בריאות שתשלול שאין לו תסמיני מחלה.

  האם הורים יוכלו להיכנס אל הגן?

  בשבוע הראשון, שצפוי להיות מאתגר ולכלול קשיי קליטה והסתגלות, הורה יוכל ללוות את ילדו לגן. במסגרת זו, ניתן לאפשר להורה אחד בלבד לשהות עם ילדו בתוך הגן למשך 10 דקות בלבד. לא תתאפשר שהייה של יותר מהורה אחד בכיתת הגן. הורה עם סימני תחלואה לא יוכל להגיע לגן.

  האם יהיו לילדים ימי הסתגלות בגן?

  כן. על פי התקנות יהיו שבעה ימי הסתגלות. במקרים חריגים בלבד, יאפשרו הגננות ימי התאקלמות נוספים.

  כמה אנשי צוות חינוך יוכלו ללמד בגן?

  צוות הגן ימשיך לעבוד בגן כבשגרה (גננת/גנן, סייעת, בת שירות לאומי וכו')

  בכמה גנים תלמד גננת משלימה או סייעת משלימה?

  אלו יוכלו לעבוד בשלושה גנים במקביל לכל היותר, במלוא היקף משרתן.

  האם תתאפשר כניסה של מפעילים חיצוניים אל הגן?

  לא תותר פעילות של מפעיל חיצוני, לרבות חוגים.

  האם יופעלו צהרוני ניצנים ומיל"ת בגנים?

  כן. מסגרות אלו ימשיכו לפעול כבשגרה, חמישה ימים בשבוע, בימים א'־ה'. במקרים שבהם הילדים שוהים באותו הגן וממשיכים יחד לצהרון, הלמידה תמשיך להתקיים בכיתה האורגנית. במקרים שבהם יגיעו הילדים משלושה גנים שונים (לכל היותר), הלמידה תתקיים בקבוצה של עד 28 ילדים. גם לצהרונים לא תותר כניסה של מפעילים חיצוניים.

  מה יעשו גננות וסייעות שיש להן ילדים קטנים בבית?

  משרד החינוך יעמיד לרשותן מסגרות של מרכזי יום חינוכיים (שמרטפיות) כפי שהוא העמיד לרשות ילדי עובדי ההוראה של החינוך המיוחד.

  מה קורה עם יתר שכבות הגיל (כיתות א'־י"ב)?

  משרד הבריאות והממשלה החליטו על חזרה הדרגתית של הלימודים הפרונטליים, ובשלב הראשון היא כוללת את גני הילדים בלבד.

  אשר לחזרה של כיתות א־י"ב, המשרד יפרסם הודעה מסודרת בהתאם להחלטות שיתקבלו.

  בשלב זה, הלמידה בשכבות גיל אלו תמשיך להתבצע במתכונת הנוכחית של למידה מרחוק באמצעות הזום.