שלישי 27 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 18.10.2020
  בחזרה לבלפור
  יותר מ־10,000 מפגינים השתתפו בהפגנה בבירה וקראו שוב לנתניהו להתפטר • מוחים בתל־אביב, יפו וחיפה נפצעו מריסוס של גז מדמיע וגז פלפל • שליח של חברת "וולט" נעצר בחשד לריסוס המפגינים בתל־אביב • במקביל למחאה בבלפור, נמשכו ההפגנות במוקדים רבים ברחבי הארץ
  קורין אלבז־אלוש, יעל פרידסון, חיים גולדיטש, ליאור אל־חי ואיתן גליקמן

  אחרי הפוגה כפויה של כמה שבועות, בעקבות ההגבלות שהוטלו במסגרת המאבק בקורונה, המחאה נגד ראש הממשלה התחדשה אמש מול מעונו בבלפור. אלפים הגיעו להפגנה בירושלים וקראו שוב לנתניהו להתפטר מתפקידו.

   

  יותר מ־10,000 מפגינים הגיעו לכיכר פריז בבירה, מול מעונו של ראש הממשלה. בשעה עשר בלילה חלקם פתח בצעדה ברחבי הבירה וחסם את מסילת הרכבת הקלה סמוך לתחנת יפו. שוטרי יס"מ ניסו לבלום את המפגינים ובין הצדדים התפתחו עימותים.

   

  המשטרה ביצעה חיפוש אצל אדם שצעד בסמוך למפגינים ועורר את חשדם. ברשותו נמצא אולר. במקרה אחר נזרקו ביצים על המפגינים.

   

  גד דולב, מהנדס בן 34 מיבנה, הגיע לראשונה להפגין בבלפור. "עד עכשיו ראיתי את ההפגנות בטלוויזיה והחלטתי שאני חייב להשקיט את המצפון ולהגיע פעם אחת ולהשתתף", הוא סיפר. "יש תחושה שונה באוויר, שזה לא עוד משבר שצריך לחכות איתו לבחירות. הכל במדינה רקוב מהיסוד. ההרגשה היא שהבריון הכיתתי עושה ככל העולה על רוחו, והגיע הזמן שהרוב הדומם יביא לשינוי".

   

  צילום: יריב כץ
  צילום: יריב כץ

   

   

  מוקד נוסף של הפגנות היה אתמול בחולון, שם הותקפו לאחרונה המוחים על ידי צעירים חברי לה פמיליה. בעקבות האירועים האלימים, התייצבה הפעם המשטרה במוקדי ההפגנה בעיר בכוחות מתוגברים יחסית, בין היתר עם שוטרי יס"מ. המוחים, מצידם, שהתריעו מפני אפשרות שיותקפו שוב, הפגינו נוכחות גבוהה יותר בשני המוקדים, כיכר קוגל ורחבת המדיטק. מול מאות המפגינים התייצבו שוב תומכי נתניהו, שהניפו שלטים עם הכיתוב "שמאלנים בוגדים". שתי ההפגנות עברו ללא תקריות מיוחדות.

   

  בתל־אביב עצרה המשטרה צעיר, שליח של חברת "וולט", בחשד שריסס גז פלפל על מפגינים. מפגינה אחת נפצעה ונזקקה לטיפול רפואי. מ"וולט" נמסר: “אנחנו לא מכירים את המקרה. כמובן שאנו מגנים כל מקרה אלימות ונשתף פעולה עם המשטרה”. ביפו נעצרו שני צעירים בחשד שריססו גז מדמיע על זוג מפגינים.

   

  המחאה בכיכר הבימה בעיר התקיימה גם אתמול. בהמשך המפגינים צעדו לכיוון כיכר רבין, שם התקיימה עצרת של התנועה לאיכות השלטון. יו”ר התנועה לאיכות השלטון, אליעד שרגא, אמר: “להקות של ברבורים שחורים נחתו על הדמוקרטיה במדינת ישראל והביאו את החושך, את הפגיעה בזכויות האדם ואת הפגיעה הקשה באיכות השלטון. חושך ואפלה שמאיימים על קיומו של הבית השלישי ועל המוסדות הדמוקרטיים במדינת ישראל. מנדלבליט, אתה חייב לפתוח בחקירת פרשת המניות ופרשת כלי השיט. האמת תיחשף, אין אופציה אחרת, לא יעלה על הדעת שלא תפתח בחקירה”.

   

  השחקנית אורנה בנאי אמרה באירוע: “נתניהו, אתה מטביע אותנו בים של שחיתות וזוהמה. האינטרס של ראש הממשלה הוא למנוע מאיתנו להתבטא. האסון שלנו הוא המפלט שלו. שחרר אותנו כבר, לך. כשתלך ננסה לבנות פה מדינה צודקת ושוויונית".

   

  צילום: יובל חן
  צילום: יובל חן

   

   

  שלושה צעירים תושבי קריית־ים נעצרו אתמול בחשד לתקיפת מפגינים בחיפה באמצעות ריסוס גז מדמיע. בהתאם להתפתחויות החקירה תשקול המשטרה האם לבקש היום את הארכת מעצרם. גם בנס־ציונה שררה מתיחות לאחרונה במהלך ההפגנות. אתמול מחו שם שוב נגד נתניהו, כאשר ממול עמדו תומכי ראש הממשלה.

   

  במקביל להפגנה בבלפור, נמשכו אתמול ההפגנות ברחבי הארץ שהתעצמו בעקבות האיסור למחות מול מעון ראש הממשלה. רבים הפגינו בערים, בגשרים ובצמתים.