yed300250
הכי מטוקבקות
  אלעד יוגבזה. "לשנות את התקנות" | צילום: אפי שריר
  Feed • 21.10.2020
  מלון ביוון מותר, צימר בארץ אסור
  לטוס לחו”ל אפשר, חופי הים מלאים במתרחצים – ובעלי הצימרים לא מבינים מדוע דווקא להם לא נותנים לפתוח • "צימר יותר בטוח ממלון”, הם טוענים, “אין חדר אוכל, אין בריכה משותפת וכל זוג מבלה בפרטיות. אנחנו מתמוטטים כלכלית בגלל מדיניות לא הגיונית”
  איריס ליפשיץ־קליגר ואלישע בן קימון

  "בצימר אין חדר אוכל, אין בריכה משותפת, כל זוג מתבודד בחדר משלו. אין היגיון בכך שישראלים טסים לנופש במלונות ביוון ולא יכולים לנפוש אצלנו" – כך טוענים בעלי צימרים שונים, שהיו בטוחים כי יחזרו לפעול כשההקלות הראשונות נכנסו לתוקף – והתאכזבו כשגילו כי עליהם להישאר סגורים, החלטה שאותה הם מגדירים כ"אבסורד".

   

  "חופשה בצימר זו פעילות בקפסולה מעצם הגדרתה", טוען יוסי חדד, הבעלים של מתחם הצימרים "רוח דרומית" במושב אבני איתן שבגולן, "יש לנו שני צימרים, כל בקתה עומדת בפני עצמה, יש מרחק ביניהן, והפרטיות נשמרת – כי מראש זה בדיוק מה שאנשים רוצים כשהם באים לנוח בצימר. מקבלי ההחלטות צריכים לצאת מהמקובעות שלהם. התחושה שלנו קשה כי באמת אין כאן היגיון, שום קריטריונים מסודרים לגבי מה פותחים מה סוגרים. צימר הוא בעצם בית פרטי שאדם בא לגור בו לתקופה מסוימת. אלה תנאי הבידוד האופטימליים שהוכתבו לנו מקבינט הקורונה. בסופרמרקט, תוך שעה אני בא במגע עם עשרות אנשים. זה כן בסדר, אבל אם נסעתי עם המשפחה שלי לבית אחר, מקום נקי שמתוחזק לפי התו הסגול, זה אסור. ממש לא ברור".

   

  זהבה פינטו היא הבעלים של מתחם הצימרים "אחוזת איתמרי" במושב תפרח בדרום. "המתחם שלי ענק, עם ארבעה צימרים", היא מספרת, "יש שישה מטרים בין מתחם של צימר אחד לשני, עם הפרדה מלאה בין המתחמים. כשאנשים הולכים להתארח אצל חברים, זה מותר על פי ההקלות שנכנסו לתוקף בתחילת השבוע. אז למה לנו אסור לפתוח? זו החלטה לא סבירה. תנו לנו להתפרנס".

   

  אבי כנען הוא הבעלים של "כנען וילאג'", חמש יחידות אירוח במושב חד נס. "התקופה שבין שני הסגרים הייתה פנטסטית לבעלי הצימרים. לא היה ניתן להכניס פירור", הוא נזכר בערגה, "גם עכשיו, ביקוש יש בשפע. לקוחות מתקשרים כל יום ומתחננים שנפתח כבר. מאוד מרגיז שאנחנו לא יכולים להתפרנס ובמקביל יש אנרכיה עם הדתיים. לסגור אותנו זו החלטה שמזיקה לא רק לנו. אנשים זקוקים לחמצן, לצאת מהבתים אחרי הסגר, להיות ליד הטבע, לשנות אווירה. זה בגדר ריפוי לנפש".

   

  אבי כנען. "לקוחות מתקשרים כל יום"
  אבי כנען. "לקוחות מתקשרים כל יום"

   

   

  רחלי גולדשטיין, הבעלים של הצימרים "הכי נוף שיש" במושב רמות, מחזקת: "הצימרים הם הפתרון ולא הבעיה. למה מותר לטוס ליוון ואסור להיות בצימר בישראל? אבסורד נוסף הוא שאני יכולה לארח אצלי בבית עשרה חברים מבתים שונים אחרים, אבל בצימרים שלי אני לא יכולה לארח חמישה זוגות – כל זוג בצימר משלו. זו פשוט טרפת. בעלי צימרים מתמוטטים כלכלית ולא שומעים את הזעקה שלנו".

   

  אשרת גיספאן היא הבעלים של צימר "נוף הרודיון" בתקוע. מדובר ביחידת בוטיק, המתאימה לזוג, אשר נמצאת בנקודה גבוהה שממנה ניתן לראות את המדבר בכל יופיו. "הצימר הוא פרויקט חיי ומקור פרנסתי", היא מספרת, "הקמתי אותו בשתי ידיי. בשני הסגרים לא עבדנו. ביניהם, כשפתחנו, הביקוש היה מטורף. ואז, דווקא בתקופת החגים שהיא העונה החמה שלנו, סגרו שוב. אבל הבנו כי זה היה סגר שהוטל על כל המדינה. מצד שני, הייתה לנו ציפייה שעם ההקלות אנחנו נהיה הראשונים שיוכלו לפתוח. אין כאן הדבקות בכלל. החיטוי יומיומי, מרתיחים מצעים, הציוד חדש, יש חיטוי ברמה גבוהה של מתגים, שלטים וידיות, אני מקפידה על אוורור של כמה שעות עד חצי יום בין זוג לזוג – והכל עם אלכוג'ל ומסכות. נגרמת לי פגיעה כלכלית חמורה. המחשבה לסגור את העסק עוברת בראש. עושים לנו עוול".

   

  אלדד יוגבזה, יו"ר ארגון הצימרים והבעלים של מתחם הצימרים "אחוזה על המים" בשומרה, הודיע כי הארגון יגיש היום בקשה ליועץ המשפטי של משטרת ישראל לשנות את התקנות. "לא ייתכן שלמעלה מ־25 בעלי צימרים נקנסו משום שהשכירו לאנשים צימר, שזו פשוט שהייה בבית אחר", הוא אומר, "זה לא בית מלון ואין שום קשר בין אורח לאורח. חייבים לעדכן מיידית את הההנחיות בנוגע לצימרים".

   

  יוסי חדד. "אין היגיון בהחלטה"
  יוסי חדד. "אין היגיון בהחלטה"

   

  אשרת גיספאן. "הצימר הוא פרויקט חיי" | צילום: אלכס קולומויסקי
  אשרת גיספאן. "הצימר הוא פרויקט חיי" | צילום: אלכס קולומויסקי

   

  זהבה פינטו ובעלה ציון. "יותר בטוח להתארח אצל חברים?" | צילום: חיים הורנשטיין
  זהבה פינטו ובעלה ציון. "יותר בטוח להתארח אצל חברים?" | צילום: חיים הורנשטיין

   

  yed660100