שלישי 24 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 22.11.2020
  פולארד אחרי השחרור הסופי: "אני מודה לכל מי שעזר לי עד הרגע הזה"
  הבשורה שרבים בישראל ייחלו לה הגיעה שלשום: ארה"ב לא תאריך את ההגבלות שהוטלו על יונתן פולארד לאחר שחרורו מהכלא – והוא רשאי לעזוב את המדינה • המרגל הישראלי צפוי לעלות ארצה בתוך שבועות יחד עם רעייתו אסתר, שתסיים סבב טיפולים במחלתה, ולהגשים את חלומו להתגורר בירושלים • פולארד אמר עוד אחרי השחרור: "סוף־סוף אוכל לעזור לאהובתי שנלחמת במחלה, היא החזיקה אותי בחיים בכל השנים בכלא" • ריבלין ונתניהו בירכו
  איתמר אייכנר

  "אני שמח שסוף־סוף אוכל לעזור לאהובתי אסתר שנלחמת בסרטן אגרסיבי. אני רוצה שהאנשים יידעו שאשתי, יותר מכל אחד אחר, החזיקה אותי בחיים בכל השנים שהייתי בכלא. אני אסיר תודה לכל כך הרבה אנשים בארצות־הברית, בישראל וברחבי העולם שעזרו לי במסירות. אני מודה לכל האנשים ששמרו עליי בתפילות ובתקוות שלהם עד הרגע הזה". כך אמר בהתרגשות המרגל הישראלי יונתן פולארד (66) לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי הודיע לו שלשום בצהריים כי ועדת השחרורים החליטה לא להאריך את ההגבלות עליו, כך שיוכל, אם ירצה, לנסוע לישראל.

   

  פולארד, אשר מעתה הוא אדם חופשי, כבר הודיע על רצונו לעלות לישראל עם אשתו אסתר, שנלחמת כאמור במחלת הסרטן, לאחר שתשלים את טיפולי הכימותרפיה. הוא נחשב אזרח ישראלי וצפוי לעשות עלייה בתוך מספר שבועות, לאחר שיונפק עבורו דרכון ישראלי. המרגל הישראלי אמר שחלומו הוא להתגורר בירושלים.

   

  הרב פסח לרנר, רבו של פולארד מזה 25 שנה, אמר: "הוא רוצה להגיע לארץ, אבל הוא צריך מקום ללכת אליו. חוץ מזה, אשתו מקבלת כרגע כימותרפיה, כך שהוא לא יכול ישר לעזוב, זה ייקח זמן. הוא מחכה, מפחד, לא יודע מה יהיה. אף אחד לא אמר לו שום דבר".

   

  עורך דינו של פולארד, אליוט לאוור, פירסם שלשום הודעה רשמית שבה בישר על החלטת משרד המשפטים האמריקאי להסיר את המגבלות מעל פולארד. "אני יודע שרבים מחכים לו בישראל, אבל הדבר הראשון שהוא צריך לעשות זה לטפל באשתו", אמר לאוור בשיחה עם "ידיעות אחרונות" ו־ynet, "אני לא יודע מהן התוכניות המיידיות שלו מלבד לוודא שאסתר בסדר, אבל ברור שיונתן מצפה להגיע לישראל. זה היום הראשון ב־35 השנים האחרונות שהוא באמת אדם חופשי. הוא תמיד ראה עצמו ציוני אמיתי ואזרח של ישראל".

   

  צילום: AP
  צילום: AP

   

   

  לאוור סירב להתייחס למעורבותו של הנשיא טראמפ בשחרור. הוא אמר: "אני מאמין שהרבה אנשים ראויים לתודה. לא הייתי אומר שהייתה השפעה פוליטית. זה הגיע בזכות נוהלי החוק הקשורים לשחרור אסירים, והמאמצים שלי ושל שותפיי. אנחנו מעריכים את הסיוע של הממשל האמריקאי ושל ממשלת ישראל במשך השנים. לאחר חמש שנים של התמודדות עם הגבלות לא הגיוניות, ו־30 שנה בתנאים קשים בכלא, להיות אדם חופשי שמסוגל לנסוע לישראל זה אושר גדול בשבילו, בשביל אסתר ובשבילי. כשיונתן קיבל את השיחה מקצין המבחן שלו הוא היה מאושר. הוא מרגיש שקיבל מתנה נפלאה, חירות, לשארית חייו".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הסרת המגבלות מעל פולארד: "הייתי מחויב לשחרורו במשך שנים רבות ופעלתי למען החזרתו. אני מודה לשגריר רון דרמר, שניהל את המגעים מול הממשל האמריקאי. אני מצפה שפולארד יגיע בקרוב לישראל ומבקש לחזק אותו ואת אסתר, יחד עם כל אזרחי ישראל".

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר: "לאורך כל השנים כאבנו את כאבו של פולארד וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו. כעת ניתן לברך בפה מלא – ברוך מתיר אסורים. אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות, שלאחריהן שנים תחת מגבלות, אנו מחכים לו ולמשפחתו בבית, לחיים חדשים בבריאות ושלווה".

   

  בשנים האחרונות הגיש פולארד כמה ערעורים בניסיון לבטל את תנאי שחרורו המחמירים – אך כולם נדחו. לפני שלוש שנים עדיין התעקשה התביעה בארה"ב כי תנאי השחרור שלו "הגיוניים", שכן מדובר במי שריצה מאסר עולם. התובעת אף כינתה את המרגל הישראלי "משוחרר יוצא דופן שגרם נזק רב לארה"ב".

   

  לפני שנה וחצי פנו ארגונים יהודיים לנשיא טראמפ בבקשה להסיר את מגבלות השחרור על מנת לאפשר לפולארד לטפל ברעייתו החולה. גם נתניהו העלה את הנושא בשיחותיו עימו. הודעה בנושא המרגל הישראלי לא התקבלה בסוף השבוע מהנשיא האמריקאי. עם זאת, ראש הממשלה והשגריר דרמר פעלו מול הבית הלבן כדי שלא תהיה הארכה נוספת של המגבלות.

   

  אפי להב, ראש המטה למען שחרור פולארד בישראל, אמר: "אני נרגש עד דמעות. לאחר 35 שנים קשות, פרשת פולארד מגיעה לסיומה. משאלת הלב של אסתר ויונתן תמיד הייתה לעלות לישראל. אנחנו נהיה כאן תמיד כדי לסייע להם לבנות את חייהם בצורה חופשית, שמחה ומאושרת".