ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 24.11.2020
  5 דברים שצריכים להשתנות בטיפול באלימות במשפחה
  20 נשים נרצחו השנה בידי בני משפחתן, ועד ספטמבר 2020 הספיקו להיכנס 518 נפגעות למקלטים לנשים מוכות • אלה הצעדים שהמדינה צריכה לתקן בטיפול בנשים נפגעות אלימות
  הדר גיל־עד

  1. חוק שיקום לגברים אלימים

   

  כיום גברים אלימים רשאים להחליט בעצמם האם להשתתף בתוכניות טיפוליות ושיקומיות. רק לעיתים מתנה בית המשפט את שחרורו או את חומרת ענישתו של גבר מכה בהשתתפות בתוכנית שיקומית, למרות שאנשי מקצוע בתחום מסבירים כי קשה לצאת ממעגל האלימות בלי לקבל עזרה מגורם חיצוני וסל שיקום. יש להפעיל חקיקה שתחייב גברים אלימים להשתתף בתוכנית שיקומית במקביל להליך הפלילי טרם החזרתם הביתה.

   

  2. חלופות למקלטים לנשים מוכות

   

  נשים רבות מעידות כי הן מעדיפות שלא להיכנס למקלטים גם במצב בו הן חשות שנשקפת סכנה לחייהן. על אף ההגנה שמספקים המקלטים, הכניסה אליהם דורשת מהנשים לקטוע את כל מהלך חייהן – עזיבת מקום עבודתן, עקירת ילדיהן ממסגרות החינוך וניתוק מבני משפחתן וחבריהן. יש להקים מסגרות חוץ־ביתיות וטיפוליות לגברים אלימים שיאפשרו לנשים להמשיך בשגרת חייהן בזמן שהגבר הוא זה שמורחק מהבית לטובת הטיפול.

   

  3. הרתעה וענישה

   

  הרוב המכריע של אסירי אלימות במשפחה מרצים עונש של פחות משנה ומשתחררים ללא מעקב או שיקום. יש לקדם ענישה כבדה יותר עבור עבירות אלימות במשפחה, ובמקביל לשלב פעולות להגנת נפגעות העבירה, כמו קידום חוק האיזוק האלקטרוני להבטחת ביטחונן וגם עדכונן מראש בנוגע לשחרור הפוגע.

   

  4. טיפול משטרתי

   

  אחת מתוך שלוש נשים שנרצחה התלוננה קודם לרצח במשטרה. רצוי לשלב בעבודת המשטרה גורמי מקצוע נוספים שבאפשרותם לאבחן מסוכנות כדי לקבל תמונת מצב מדויקת ככל הניתן על רמת המסוכנות והרחבת מערך העובדים הסוציאליים בתחנות המשטרה השונות.

   

  5. סנכרון בין הרשויות

   

  חוסר הסנכרון שנובע מחסמים בהעברת מידע בין הרשויות השונות שמטפלות באלימות במשפחה - ביניהן משרדי הממשלה, המשטרה והרשויות המקומיות - עלול לעלות בחיי אדם. המחסום נובע בעיקר בגלל החוק לשמירת הפרטיות. יש לקדם מערכת שתחזק את הממשק בין הגורמים השונים, ובמקביל תדאג לתקציבים ולמענים בתחומי החינוך, המניעה, הטיפול והאכיפה.

   


  פרסום ראשון: 24.11.20 , 22:54