ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 25.11.2020
  ההורים השכולים הושארו בחוץ
  מפקד מצ"ח באר־שבע, שהודח מתפקידו בעקבות לחץ שהפעילו חוקריו על לוחם גבעתי עד ששלח יד בנפשו, עתר לבית המשפט נגד הרמטכ"ל • הוריו של הלוחם, ניב לובטון ז”ל, הגיעו לדיון אך למרות תחנוניהם אסרה עליהם השופטת להיכנס לאולם • “אי־ההקשבה שניב עבר כאשר הוא לא רצה להפוך למקור של המשטרה הצבאית קרה גם לנו עכשיו”, אמרה האם • בית המשפט: "מצרים על התחושות הקשות, אך הם אינם צד בדיון"
  יורם ירקוני

  בזמן שהם מנהלים הליך משפטי בדרישה להחמיר בעונשיהם של שניים מהמעורבים בפרשת התאבדותו של בנם – לוחם גבעתי רב"ט ניב לובטון (19) ז"ל – ולהעמיק את החקירה נגד מעורבים אחרים, גילו מיכל וערן לובטון על קיומו של דיון משפטי בעתירה שהגיש אחד מאותם מעורבים נגד הרמטכ"ל. ההורים מיהרו להתייצב בבית המשפט, אך לתדהמתם הבהירה להם השופטת שמדובר בדיון בדלתיים סגורות ואסרה על נוכחותם בו.

   

  בינואר 2019, בעת שהיה בקורס מ"כים, שלח ניב לובטון יד בנפשו לאחר שרכזי מודיעין של משטרה צבאית באר־שבע הפעילו עליו לחץ לשמש כמקור בחקירת סמים בקורס, למרות שהוא עצמו לא נחשד בדבר.

   

  לובטון הביע סימני מצוקה בפני אחד מרכזי המודיעין ואיים להתאבד. השיחה ובה האיום הועברה לרכז מודיעין ותיק יותר, אך גם הוא לא דיווח על כך לאיש. למחרת שם לובטון קץ לחייו בבסיסו.

   

  נגד שני רכזי המודיעין הוגש כתב אישום פלילי לבית הדין הצבאי על עבירות קלות יחסית של ידיעות כוזבות, אי־קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת, כי לא דיווחו על המצוקה הנפשית שבה היה נתון לובטון. מפקד היחידה באותה תקופה, קצין בדרגת רב־סרן, הודח מיחידת מצ"ח בגין אחריות פיקודית לאירועים והוא לא יקודם במשך שש שנים.

   

  ניב לובטון ז"ל
  ניב לובטון ז"ל

   

   

  בעקבות המקרה מונה בצה"ל צוות חקירה שהגיש את מסקנותיו לראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז. הרמטכ"ל אביב כוכבי קבע שמדובר באירוע חמור, וצה"ל הודיע שהתנהלות יחידת מצ"ח מצביעה על מספר תקלות ושגיאות, שהחמורה שבהן אי־דיווח על סימני המצוקה של לובטון.

   

  מיכל וערן, הוריו של לובטון, פנו לבג"ץ בדרישה שיורה לפרקליטות הצבאית להחמיר את העבירות שיוחסו למעורבים בפרשה ואת הענישה כלפיהם.

   

  לפני כעשרה ימים נציגת אגף הנפגעים של משרד הביטחון, שמלווה את ההורים השכולים, הודיעה להם במפתיע על דיון שייערך בבית המשפט המחוזי בתל־אביב בעתירה נגד הרמטכ"ל שהגיש מפקד יחידת מצ"ח באר־שבע אשר הודח מתפקידו בעקבות הפרשה.

   

  ההורים, שחשו שהם חייבים להיות בדיון התייצבו בבית המשפט אך שם גילו שלבקשת הפרקליטות הצבאית והפרקליטות האזרחית של מחוז תל־אביב הדיון יתקיים בדלתיים סגורות – מה שמונע את כניסתם אליו. אלא שנציגי הפרקליטות הסבירו להורים שבקשתם מתייחסת רק לכמה נושאים תחת חיסיון שנוגעים לשיטות החקירה של המשטרה הצבאית, ושהם לא מתנגדים לכך שההורים יהיו בדיון וייצאו החוצה כשיעלה נושא שהוא תחת חיסיון.

   

  ההורים נכנסו לאולם, אך שופטת בית המשפט המחוזי בתל־אביב ארנה לוי סירבה לאשר את הישארותם וביקשה מהם לצאת מהאולם. גם מכתב שהעבירו ההורים ההמומים לשופטת לא גרם לה לשנות את החלטתה. גורם שנכח באולם אמר שהשופטת נימקה את סירובה להצעת הפרקליטות בכך שכניסות ויציאות מהאולם מפריעות לקיום הדיון.

   

  "היינו המומים ונסערים", סיפר אתמול האב, ערן. "ישבנו בחוץ חצי שעה והלכנו הביתה מאוד מושפלים. למחרת הגענו להמשך הדיון, כי אמרו לנו בפרקליטות שיכול להיות שנוכל להיות נוכחים בעדותו של בכיר בצה"ל. התיישבנו באולם, אבל כאשר השופטת נכנסה היא ביקשה מאיתנו לצאת. עמדנו בחוץ במשך שעתיים לאורך כל הדיון. זו הייתה הרגשה איומה. השפלה קשה".

   

  האם, מיכל, הוסיפה בכאב: "זה הרי קשור למוות של הבן שלנו. איך השופטת לא נתנה לנו להיות בדיון? אי־ההקשבה שניב עבר כאשר הוא לא רצה להפוך למקור של המשטרה הצבאית קרה גם לנו עכשיו כאשר בית המשפט לא מקשיב לבקשה שלנו. היה קשה לי לנשום והיו לי דקירות בחזה".

   

  ההורים ופרקליטיהם, עורכי הדין בועז בן־צור ועידן סגר, יגישו בקשה רשמית לבית המשפט לפתוח את הדלתיים הסגורות בהמשך הדיונים בעתירה.

   

  דוברת הרשות השופטת מסרה בתגובה: "בית המשפט משתתף בצערה הכבד של המשפחה ומצר על התחושות הקשות שנגרמו להורי המנוח במעמד הדיון. מדובר בעתירה המנוהלת בדלתיים סגורות בהתאם לבקשת המדינה שהתבססה על טעמים של חשש לחשיפת שיטות פעולה חסויות וחשיפת מקורות ועל תעודות חיסיון שהוציא שר הביטחון. בא־כוח העותר עמד על כך שבכוונתו להעלות בדיון טיעונים הנוגעים לשיטות חקירה ולפרטים חסויים, ומשכך לא ניתן היה לשנות את ההחלטה לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. מבלי להקל ראש ברגשותיהם של ההורים, תיק זה עוסק בעתירה של הקצין נגד הרמטכ"ל וכיוון שבני הזוג אינם צד רשמי בו הם נאלצו לצאת מהדיון. אין לראות בכך נקיטת עמדה של בית המשפט כלפי בני המשפחה. מכתבם של ההורים התקבל ונסרק לתיק בית המשפט".

   


  פרסום ראשון: 25.11.20 , 23:56