ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: סוכנות הידיעות הסעודית
  חדשות • 05.01.2021
  ההסכם שפותח לישראל דלת לקטאר
  שלוש שנים של סכסוך בין סעודיה לקטאר הגיעו לסיומן בתיווך הבית הלבן • בכירים בישראל: ההסכם בין הממלכה לנסיכות עשוי להביא לנורמליזציה גם עם קטאר, המדינה העשירה בעולם • איראן הודיעה: מאיצים את העשרת האורניום
  סמדר פרי ואיתמר אייכנר

  סכסוך מר בן שלוש שנים בין ממלכת סעודיה לשכנתה נסיכות קטאר הסתיים אתמול בתיווך הבית הלבן וכוויית. גורמי הערכה בכירים בישראל מעריכים כי המהלך הזה עשוי להוביל לנורמליזציה בין ישראל לבין קטאר.

   

  הגורמים הללו ציינו כי שליחים ישראלים ביקרו מספר פעמים בנסיכות קטאר, אבל עשו זאת בפרופיל נמוך כדי לא לעורר את זעמן של סעודיה ושל בחריין, איחוד האמירויות ומצרים המסוכסכות אף הן עם קטאר.

   

  לדבריהם, על אף קשריו הטובים עם חמאס בעזה ועם איראן, לא רואה שליט קטאר, השייח' תמים בן־חמד, בעיה לייצר קשר עם ישראלים, וכך גם מקורביו. הם ציינו כי נציגים ישראלים פיתחו בשנים האחרונות בחשאי קשר הדוק עם השליח הקטארי לרצועת עזה, מוחמד אל־עמאדי, הזוכה לאמון רב מצד השלטון בקטאר.

   

  הידיעה על סיום הסכסוך בין קטאר לסעודיה פורסמה ברשת “אל־ג'זירה”. המנצחים על המלאכה היו יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, שטיפל בצד הסעודי, בעוד שר החוץ של כוויית, מוחמד נאסר א־סבאח, לקח על עצמו את קטאר.

   

  ההסכם בין שליט קטאר לבין יורש העצר הסעודי מוחמד בן־סלמאן, קובע כי הגבולות היבשתיים, האוויריים והימיים בין המדינות ייפתחו. הבשורה לישראלים: אלה מהם שיבקרו במפרץ יוכלו לבקר גם בקטאר.

   

  הסכסוך בין המדינות החל לאחר שבן־סלמאן האשים את שליט קטאר בשיתופי פעולה עם איראן במטרה לפגוע בסעודיה. במסגרת הסכסוך ביקשה סעודיה לסגור את ערוץ הטלוויזיה הפופולרי אלג'זירה שמרכזו בדוחא בירת קטאר, בגלל "שידורים עוינים". נוסף לכך הטילה מגבלות סחר על קטאר. מחר צפויה בריאד פסגה בין שליט קטאר לבין יורש העצר הסעודי ובה ייחתם ההסכם. באירוע ישתתף קושניר, המעוניין להציג את ההסכם כהישג אמריקאי.

   

  ועוד משהו על קטאר: היא נחשבת למדינה העשירה בעולם מבחינת הכנסה לתושביה, והיא היצואנית מספר 1 בעולם של גז לסוגיו.

   

  ולחזית האיראנית: על רקע המתיחות הגואה בימים האחרונים מול המערב הכריזה אתמול איראן כי חזרה להעשיר אורניום במתקן התת־קרקעי בפורדו לרמה של 20%. מדובר בהפרה בוטה של הסכמי הגרעין שחתמו מדינות המערב עם איראן לפני מספר שנים. ההסכם התיר להם העשרה בשיעור של 3.67%. במרוצת השנים העלו האיראנים את הרמה ל־5%, וכעת הודיעו על זינוק בהעשרה – צעד המזרז באופן משמעותי את ייצור פצצת הגרעין שעליה הם שוקדים.

   

  נתניהו אמר אתמול כי ההחלטה האיראנית מלמדת על מימוש כוונתה לפתח תוכנית גרעין צבאית והזהיר: ישראל לא תאפשר זאת.