yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: afp
  Feed • 12.01.2021
  ווטסאפ בלחץ: המוני משתמשים נוהרים למתחרה סיגנל, למה זה קורה?
  בווטסאפ הודיעו על שינוי מדיניות הפרטיות ושיתוף מידע על המשתמשים עם פייסבוק ולא לקחו בחשבון את התוצאות • מה יש בסיגנל, מה ההבדל בינה ובין ווטסאפ והאם כדאי לעבור?
  הגר בוחבוט ורפאל קאהאן

  זינוק משמעותי בהורדות אפליקציות המסרים סיגנל וטלגרם ברחבי העולם: לפי חברת המחקר Sensor Tower, אפליקציית סיגנל הותקנה כ־7.5 מיליון פעמים מחנויות האפליקציות של גוגל ואפל במהלך השבוע שעבר, פי 43 בהשוואה למספר ההתקנות בשבוע שקדם לו. הסיבה: שינוי מדיניות הפרטיות של וואטסאפ וההודעה על שיתוף מידע על המשתמשים עם פייסבוק.

  עבור סיגנל - אפליקציית המסרים שמתגאה בארכיטקטורת פרטיות מוקפדת ומופעלת על ידי ארגון ללא מטרות רווח, המספרים האלה משקפים נקודת שיא משמעותית. אנשיה הודיעו בסוף השבוע שעבר כי ייתכנו עיכובים בשליחת מסרוני האימות למשתמשים חדשים, בעקבות לחץ בלתי רגיל על המערכת. למה בעצם נוהרים המשתמשים לסיגנל ומה הבעיה עם המדיניות החדשה של פייסבוק ווטסאפ?

  מה הבעיה עם ווטסאפ? מאז שנרכשה על ידי פייסבוק משתפת ווטסאפ מידע איתה באופן מצומצם. מה שעורר את גל הביקורת הנוכחי הוא שינוי המדיניות של פייסבוק כך שמפברואר לא יוכלו המשתמשים לבחור אם לתת לחברה שימוש במידע שהיא אוספת עלינו מווטסאפ כדי להתאים לנו פרסום מדויק והאופציה היא לאשר או לעזוב.

   

  מה קרה בשטח? החל מההודעה חל זינוק משמעותי בהורדות אפליקציות המסרים סיגנל וטלגרם. לקפיצה הזאת אחראי בין היתר האיש העשיר ביותר בעולם – אילון מאסק, שצייץ המלצה לעוקביו לעבור לסיגנל.

   

  מה זה סיגנל? אפליקציית המסרים סיגנל מתגאה בארכיטקטורת פרטיות מוקפדת ומופעלת על ידי ארגון ללא מטרות רווח. אחד הממנים העיקריים שלה הוא בריאן אקטון, המייסד השותף לשעבר של ווטסאפ.

   

  מה היתרונות של סיגנל? כמו ווטסאפ, טלגרם או מסנג'ר, זו אפליקציית הודעות, וידיאו־צ'ט ושיחות קוליות. היא זמינה לאייפון, לאנדרואיד ולמערכות ההפעלה השונות למחשבים האישיים להורדה בחינם. היא מאפשרת את כל התכונות שאתם מכירים בווטסאפ ואפילו יותר. ניתן להקים בה קבוצות, לבצע שיחות וידיאו קבוצתיות, להשתמש באימוג'יז, מדבקות וג'יפים – בדיוק כמו שאתם רגילים בווטסאפ.

   

  מה ההבדל בין סיגנל למתחרות? סיגנל מאובטחת מאוד ובעיקר שומרת על פרטיות המשתמשים. בניגוד לווטסאפ, שלא מצפינה את המטא־דאטה (המידע המזהה של ההודעות) או את הגיבויים, בסיגנל אפילו חבילות המדבקות מקבלות מנגנון הצפנה משלהן. סיגנל היא מוסד ללא כוונות רווח. היא ממומנת על ידי קרן שלה תורמים רבים, בעיקר מעמק הסיליקון. מכיוון שאין לה שאיפות מסחריות, המידע שלכם לא מעניין אותה כלל. למעשה היא לא שומרת שום פריט מידע שאתם מעבירים דרך שרתיה. המידע היחיד שהיא מקבלת מכם הוא מספר הטלפון וגם אותו היא שואפת להפריד מפרופיל המשתמש. למעשה, סיגנל נמנעת כעיקרון מלשמור בשרתיה את אנשי הקשר, המיקומים, הקישורים החברתיים, דיוקן או תמונה של המשתמשים שלה, שמות הפרופילים, חברויות בקבוצות, שמות הקבוצות או כל מידע אחר שאינו נחוץ לתפעול האפליקציה.

   

  האם יש בה כל מה שיש בווטסאפ? לסיגנל יש את אותן תכונות שתמצאו בווטסאפ, כולל אפשרות לשלוח הודעות שנמחקות אוטומטית לאחר מסגרת זמן שקבעתם מראש. ניתן גם להגדיר חסימה של צילומי מסך כדי למנוע מצב שבו צד שלישי מנצל גישה לאפליקציה ומנסה להעתיק מכם מידע. סיגנל גם תומכת בשליחה של הודעות SMS ו־MMS והיא הרבה יותר מאובטחת מאשר המקבילות של גוגל, סמסונג או יצרניות אחרות. למעט אפל, iMessages עדיין נחשב לאמין ומאובטח.

   

  האם כדאי לעבור? סיגנל היא אלטרנטיבה טובה, חינמית ובטוחה. אמנם ישנן אפליקציות צ'ט אחרות מוצפנות, אך לרוב אלה עולות כסף. בסופו של דבר מה שסיגנל מעניקה כרגע זה את השילוב הטוב ביותר בין פרטיות לחוויית משתמש פשוט ואין דבר שיכולתם לבצע בווטסאפ המוכרת שלא תוכלו לעשות בסיגנל.

   

  איך מגיבים בווטסאפ? היום צייצה החברה: "ווטסאפ לא יכולה לראות את ההודעות הפרטיות שלכם, וגם לא פייסבוק". בחברה הבהירו שהאפליקציה לא משתפת נתוני מיקום או אנשי קשר עם פייסבוק – אלא שמבט במדיניות הפרטיות ובתנאי השימוש החדשים מראה כי היא אכן רשאית לעשות זאת אם המשתמשים מאפשרים לה לגשת למידע הזה. בפייסבוק הדגישו כי המדיניות החדשה לא שונה מזו שהתקבלה בשנת 2016 – אלא שהפעם, שיתוף המידע מחייב את המשתמשים שייאלצו להסכים לתנאים החדשים עד 8 בפברואר, או לנטוש את האפליקציה.

   

  yed660100