ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  חדשות • 14.01.2021
  "מול נתניהו של לפני עשור לא הייתי קם ויוצא חזיתית"
  מה החליט שזה הזמן להתמודד מול ראש הממשלה? "זה אינטרס לאומי. השלטון שלו ארוך מדי" • מתי הגיע הקרע לשיא? "מר נתניהו אמר לי, 'בחרת להתמודד מולי. זכותך. אני מרכיב עכשיו את הממשלה. זכותי לא למנות אותך'" • האם יש סיכוי לאיחוד עם בנט? "מי שמציג את עצמו כאלטרנטיבה, לא יכול לחשוב על הזדחלות לממשלה" • מחר ב־7 ימים: גדעון סער בראיון מקיף ראשון מאז שעזב את הליכוד
  יובל קרני ורביב גולן

  "פרויקט מנהטן". זה היה שמה היומרני משהו של קבוצת הווטסאפ החשאית שבה נוהל מבצע הקמת המפלגה של גדעון סער, עד ההכרזה הרשמית לפני חודש. ימים יגידו אם השם שנבחר - במקור כינויו של פרויקט המחקר האמריקאי הענקי שהביא לפיתוח פצצת האטום הראשונה - אכן הפך למרעום הגדול של מערכת הבחירות הקרובה או רק לקפצון נוסף בתולדות נתניהו.

   

  בראיון מקיף ראשון מאז הקמת המפלגה, שיפורסם במלואו מחר במוסף "7 ימים", ובצל הסקרים שמבטיחים לו בין 16 ל־18 מנדטים מול כמעט 30 לליכוד, מדבר סער על היחסים הטעונים עם נתניהו.

   

  "מערכת ההכפשה של מר נתניהו עובדת נגדי בצורה כזאת או אחרת כבר עשור", הוא אומר, "ההישגים שלה עד היום הם אפס. יש להם קושי אובייקטיבי. מתמודדים מול אדם ישר ונקי. לכן אני לא מפחד".

   

  אתה אומר: לא יהיה כלום, כי אין כלום.

   

  "לא. לא. זה ביבי אומר. אני אומר שרמת המוּטרדוּת שלי היא אפס".

   

  על ההחלטה לעזוב את הליכוד ולהתמודד מול נתניהו הוא אומר: "אם היה מדובר בנתניהו של לפני 20 או אפילו עשר שנים, לא הייתי קם ויוצא חזיתית נגדו ומתמודד מתוך תחושת חובה להחליף אותו בשלטון. השלטון שלו ארוך מדי, ואני הגעתי למסקנה שזה אינטרס לאומי של מדינת ישראל להחליף היום את השלטון. אני מסתכל על האירוע כמו על קרב מכריע להצלת המדינה".

   

  כבר בבחירות לנשיאות בקיץ 2014 סער התייצב מול יריבו בגלוי. הוא הריץ את ריבלין לתפקיד, בניגוד לעמדת ראש הממשלה. "נתניהו אמר לי לפני הבחירות לנשיאות ב־2014, 'אני אזכור לך את זה', אז אני השיבותי, 'אני מקווה מאוד שאתה תזכור לי את זה, כי בדרך כלל אתה לא זוכר כלום'".

   

  אתה מסורב כניסה לבלפור?

   

  "הייתי שם בפעם האחרונה ב־16 במאי, יום לפני הקמת הממשלה".

   

  כשעשו סבב חלוקת תיקים.

   

  "כן. קראו לי ושמתי את הערדליים האלה, אבל זה לא מה שחשוב. לא הייתי חריג. מר נתניהו אמר לי, 'אתה בחרת להתמודד מולי. זכותך. אני מרכיב עכשיו את הממשלה. זכותי לא למנות אותך'. אמרתי לו, 'זה נכון, אבל בכל זאת קראת לי. בטח יש איזו סיבה שקראת לי'. כי אני לא זכרתי שביקשתי משהו. אני חושב שהיה לי מזל גדול בדיעבד שלא נכללתי בהרכב של הממשלה הזאת, שהיא הממשלה הכי גרועה שאני זוכר מכל השנים שאני במערכת הפוליטית".

   

  יש אפשרות לאיחוד עם בנט לפני הבחירות?

   

  "אני מאוד משתדל לכבד את מר בנט ואת מפלגתו כי אני רואה בהם שותף פוטנציאלי. יחד עם זאת, יש פער משמעותי ועקרוני בזה שאין להם את המחויבות הברורה להביא להחלפת השלטון. כלומר, הם באים ואומרים: אנחנו גם אלטרנטיבה, ואם לא אז אנחנו עם השלטון. בדמוקרטיה מי שמציג את עצמו כאלטרנטיבה והוא רציני בזה לא יכול לחשוב על הזדחלות לממשלה שאותה הציע להחליף לפני דקה".

   

  נתניהו בורח מהמשפט שלו?

   

  סער שותק לרגע. "אני מקווה שלא יהיה מהלך כזה, או לא יהיה ניסיון כזה. אנחנו לא ניתן יד לשום ניסיון לחקיקה פרסונלית, לא לחוק צרפתי ולא לתיקון דיני החסינות, למרות שזה כבר לדעתי פחות רלוונטי. אבל לא לשום מהלך שתהיה בו פגיעה בעיקרון של השוויון בפני החוק".

   

  תתמוך במינוי שלו לנשיא המדינה כדי למנוע את המשך משפטו?

   

  "אין לנו כוונה כזאת כיום. נכון שלפני למעלה משנה דיברתי על האפשרות הזאת, אבל זה היה לפני השימוע ולפני הגשת כתב אישום, ואני לא חושב שזה נכון במצב הקיים, כשמתנהל משפט פלילי".

   

  הכתבה המלאה מחר בגליון "7 ימים"