ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  חדשות • 04.02.2021
  אף מילה על ישראל
  הנשיא ביידן פירט אמש לראשונה את מדיניות החוץ שלו והבהיר: היחס לרוסיה ולסעודיה ישתנה • אבל שני נושאים בלטו בהיעדרם: ישראל ותוכנית הגרעין האיראנית
  ציפי שמילוביץ | ניו־יורק

  נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הודיע אתמול על סיום התמיכה האמריקאית בהתערבות הצבאית של סעודיה במלחמת האזרחים בתימן, וכן על ביטול החלטתו של דונלד טראמפ לפנות את הכוחות האמריקאים המוצבים בגרמניה.

   

  אחרי שבועיים שבהם שם דגש על נושאים פנים־אמריקאיים, ביידן ביקר אתמול עם סגניתו קמלה האריס במשרד החוץ ונשא את נאומו הראשון כנשיא על מדיניות החוץ שלו. השורה התחתונה והמודגשת שלו הייתה: "אנחנו כאן כדי להעביר מסר ברור לעולם: אמריקה חזרה, הדיפלומטיה חזרה".

   

  בנאומו הקצר נקט ביידן לשון חריפה כלפי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. "הבהרתי לנשיא פוטין, באופן שונה מאוד מקודמי בתפקיד, שהימים בהם ארה"ב מקבלת בשקט את פעולותיה האגרסיביות של רוסיה - התערבות בבחירות שלנו, מתקפות סייבר, הרעלת אזרחיה - הסתיימו", סיפר. הוא הוסיף דרישה לשחרורו המיידי של מנהיג האופוזיציה הרוסי, אלכסיי נבאלני, וכחלק מהמדיניות החדשה מול רוסיה הודיע כאמור שיקפיא את הוראתו של טראמפ להסיג כ־12 אלף חיילים אמריקאים מגרמניה. עוד הודיע ביידן כי חתם על צו נשיאותי שמחדש את תהליך קבלת הפליטים לארה"ב.

   

  בנאומו לא הזכיר ביידן ולו פעם אחת את ישראל, את תוכנית הגרעין האיראנית או את חיזבאללה. הוא ציין כי בשבועיים האחרונים שוחח עם "מנהיגים רבים מחברינו הקרובים ביותר", והזכיר את קנדה, מקסיקו, בריטניה, גרמניה, צרפת, נאט"ו, יפן, דרום־קוריאה ואוסטרליה. ושוב בלט בהיעדרו: ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עימו ביידן לא שוחח מאז נכנס לתפקידו.

   


  פרסום ראשון: 04.02.21 , 23:58