yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שי פינקלמן
  Feed • 04.02.2021
  איראן מגדילה את הברחות הנשק לסוריה
  בחודש האחרון מגיעים עוד ועוד משלוחים אוויריים מטהרן לדמשק • פעם אחר פעם – כולל בלילה שבין רביעי לחמישי – משמידים מטוסים את מצבורי הנשק, וכשצריך, גם פוגעים בסוללות ההגנה האווירית ששולחות לעברם טילים • המסר: חיזבאללה 2 לא יקום בסוריה • ובלבנון: צה"ל בחר לא להגיב על תקיפת כלי טיס בלתי מאויש
  יוסי יהושוע

  זה קרה שוב בלילה שבין יום רביעי לחמישי: קרב של ממש באזור שדה התעופה של דמשק, שבו הותקפו על פי דיווחים אמצעי לחימה מתקדמים שהגיעו זה עתה מאיראן, ומהצד הסורי יורים למעלה מ־30 טילי קרקע־אוויר מסוגים שונים לעבר כלי הטיס שחגו באוויר.

   

  התקיפה החלה קצת לפני השעה 23:00. היא בוצעה בעקבות הברחת אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן לסוריה, תופעה שמתרחשת לאחרונה יותר ויותר. עם או בלי קשר, היא גם יצאה לדרך שעות ספורות אחרי ניסיון של חיזבאללה לפגוע בכלי טיס בלתי מאויש של חיל האוויר באזור צידון, ניסיון שנכשל וישראל בחרה לא להגיב עליו.

   

  התקיפה בסוריה הייתה ממוקדת ומוצלחת: באוויר היו עשרות כלי טיס, ותוך זמן קצר הושמדו אמצעי לחימה איראניים ומספר רב של סוללות טילים. כשמפקדי הצבא הסורי התעוררו בבוקר הם גילו שהמחיר היה כבד, כבד מאוד. זאת התקיפה השישית בסוריה בחודש האחרון המיוחסת לצה"ל. הכמות הזאת לא מקרית: מדובר במאבק נגד ההתבססות האיראנית במדינה. האיראנים הגבירו את כמות הברחות הנשק לסוריה באופן משמעותי. חלק מהנשק נועד להישאר בדמשק, חלק אמור להגיע לחיזבאללה. בליץ התקיפות, אם אכן ישראל מאחוריו, נועד למנוע מכמויות וסוגי אמצעי הלחימה להגיע לרמות משמעותיות.

   

  בצה"ל דיווחו לאחרונה כי הנתיב היבשתי של ההברחות מאיראן לסוריה נסגר. אולם מתברר כי הנתיב האווירי חזר להיות פעיל. האיראנים נחושים להוות גורם משמעותי בסוריה, והם זוכים לשיתוף פעולה מצידו של הנשיא בשאר אסד. בישראל לא יכולים לאמת או לשלול את הסברה כי הפעילות הזו קשורה לכך שבארה"ב יש נשיא חדש, ג'ו ביידן. אבל הנתונים ברורים: עלייה בהיקף ההברחות.

   

  צילום: גטי אימג'ס
  צילום: גטי אימג'ס

   

   

  אם ישראל היא כן זאת שאחראית לתקיפות, מדובר במסר חד־משמעי לאיראן: נתקוף כל משלוח נשק שיגיע לסוריה. נמנע בכל מחיר הקמת חיזבאללה 2. נמשיך לתקוף ולשמור על האינטרסים שלנו, ולא משנה איזה ממשל נמצא בוושינגטון.

   

  אבל המסר מיועד גם לסוריה. מי ששילם אתמול את המחיר היקר באמת הוא צבאו של אסד, שאיבד מערכות הגנה אוויריות. מי שתקף הבהיר לנשיא כי מבחינתו הוא לא "בובה" אלא שחקן פעיל, שישלם את המחיר – גם על האירוח הלבבי שהוא מעניק לאיראנים וגם על הירי לעבר המטוסים שחגו בשמי דמשק. מול כוחות חיזבאללה הסיפור יותר מורכב. הארגון מנסה למנוע את טיסות חיל האוויר בדרום לבנון במה שהוא מגדיר כ"מאמץ לפגוע בחופש הפעולה האווירי של ישראל". שלשום, כאמור, ירה הארגון טיל לעבר כלי טיס ישראלי בלתי מאויש, והחטיא. בצה"ל הוחלט לא להגיב לירי בשל ההרתעה ההדדית שקיימת כבר שנים בין הצדדים. ככלל, ישראל נזהרת מאוד מלתקוף מטרות של חיזבאללה על אדמת לבנון. זאת בשונה מסוריה, שבנוגע אליה ההנחיה היא להתקיף חזרה מערכות הגנה אוויריות אם הן יהוו סכנה. השאלה הגדולה: האם ישראל תוכל להמשיך להבליג על גילויי אגרסיביות מצד לבנון. יכול מאוד להיות שבשלב מסוים תגיע תגובה של צה"ל לירי מהקרקע, וזה עלול להוביל להסלמה. השאלה היא עד כמה רוצים להגיע לשם – משני הצדדים.

   


  פרסום ראשון: 04.02.21 , 23:56
  yed660100