ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: סנטרל הפקות
  חדשות • 23.02.2021
  ראש אגף המבצעים: "לאיראנים היו שנתיים לא מוצלחות בצפון"
  בשיחה עם כתבנו יוסי יהושוע בוועידת “ידיעות אחרונות” ו־ynet אמר ראש אמ”ן הבא, אלוף אהרון חליוה, כי אסור לקבוע מראש תוקף להסכם גרעין עם איראן: “צריך הסכם שיבטיח שאין להם יכולת לפרוץ לגרעין” • על חציית הישראלית לסוריה אמר: “אנחנו בימים האחרונים של התחקירים, נלמד מהם ונשתפר”
  נינה פוקס

  בעוד ארצות־הברית משנה מדיניות וחוזרת לשיחות עם איראן - ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף אהרון חליוה, מאותת כי המעצמות החתומות על הסכם הגרעין צריכות לחתור להסכם עדכני עם הרפובליקה האיסלאמית, ולא לשוב לזה שעליו חתמו בעבר. "בזמן חתימת ההסכם עמדת אגף המודיעין הצביעה על פוטנציאל לאיום חמור עד קיומי על ישראל אם ימשיך להתקיים כמו שהוא, בעיקר בגלל היותו פג תוקף", אמר חליוה בשיחה עם כתבנו לענייני צבא יוסי יהושוע בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" ו־ynet שנערכה אתמול.

   

  חליוה, שלאחרונה נבחר להיות ראש אגף המודיעין הבא, ציין כי כל הסכם עדכני עם איראן צריך לכלול הבטחה שתסיר את איום הגרעין האיראני בטווח של עשרות שנים. "30 שנים עוברות וגם 50 שנים, כך שאנחנו צריכים להביא הסכם שמבטיח שלאיראן אין יכולת גרעינית ואין יכולת לפרוץ לגרעין בטווחי זמן קצרים ולעשות רבות בשנים הבאות".

   

  חליוה ציין כי ישראל מצליחה להרתיע את אויביה בגבולות השונים. "יש הבנה משמעותית שלהם אין את העוצמה הצה"לית והישראלית. הם מורתעים מלהיגרר לתוך מערכת והסלמה", הסביר. הוא הוסיף כי ישראל ניצבת בפני שני אתגרים בשנת 2021. "אחד זה העיסוק בתמנון האיראני - מהגרעין, דרך ההתעצמות בעיקר בעולם הטילאות ועד ההתבססות שלהם באזור כולו. שתיים זה הזירה הפלסטינית - בשתי החזיתות, עזה ויהודה ושומרון, שימור השקט הקיים לצד תהליכים נוספים. אסור לשכוח שלצד הפעילות המבצעית הענפה, גם סוגיית ההשתנות והמוכנות לשעת חירום היא המובילה בבניין הכוח", אמר חליוה.

   

  האלוף התייחס גם לניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ואמר כי בעיניו צה"ל יכול לומר שידו על העליונה בתחרות עם טהרן, לפחות בינתיים. "אני סבור שבסך הכל האיראנים מסכמים לעצמם שנתיים ויותר מזה לא מוצלחות בכל מה שקשור להתבססות בזירה הצפונית", הוסיף חליוה. "אני לא יכול להתייחס למספר תקיפות, אבל אני יכול להגיד שאנחנו נוקטים את כל הפעולות הנדרשות בהיקפים משמעותיים. חלקן נגלות לעין ואחרות פחות, כדי למנוע התבססות איראנית ולמנוע את צירי העברות האמל"ח האסטרטגי שמסכן את ישראל באוויר, בים וביבשה לסוריה, ללבנון ולמקומות נוספים".

   

  לדברי חליוה, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לא מעוניין בשינוי משוואת הכוחות. "הוא אולי אחד האנשים הבולטים ביותר שיודעים להעריך את העוצמה הצה"לית. הוא היה בשנת 2000, הוא היה בשנת 2006. הוא רואה מה קורה בשנים האחרונות", אמר, "הוא מכיר את איכות המודיעין הישראלי, את איכות האש הישראלית ואת עוצמת הנחישות שלנו. הוא יודע דברים שאזרחי ישראל לא יודעים על פעולות צה"ליות. נסראללה לא רוצה לשנות את המשוואה. אני מקווה בשבילו שהוא לא רוצה להגיע להתנגשות עם צה"ל".

   

  יהושוע טען שנסראללה גרם לצה"ל להיות "מכווץ" בצפון במשך מספר חודשים אחרי שנהרג פעיל טרור שלו בדמשק. "אני לא יודע מה זה מכווץ", ענה ראש אגף המבצעים, "אני מסתכל על הדברים בעיניים מבצעיות ובעיניים של הישגים מבצעיים ולא נותן ציון. אני מסתכל על עצמי במראה ואומר 'האם סיפקת לעם ישראל ביטחון, והאם דאגת לזה שהאויב שלך יהיה מורתע מפני הפעילות שלו?'. בהקשר הזה אני נותן לעצמי ציון גבוה כי נסראללה - גם בקיץ האחרון וגם בחודשים האחרונים - יודע מה מחיר החריגה שלו מהמשוואה".

   

  צה"ל עסוק בימים האחרונים בתחקור חציית הישראלית הצעירה לסוריה. תחקור מעודכן של אלוף פיקוד הצפון אמיר ברעם מעלה כי הצעירה עברה דרך הגדר עצמה (כ־120 מטרים מסוף הגדר), ולא בשטח שבו אין גדר - סמוך לחרמון. הייתה אינדיקציה לתזוזה במקום, אך התצפיתניות שללו חדירה לישראל והמכ”מים (מערכות אלקטרוניות לגילוי עצמים במרחב) לא סקרו את היציאה החוצה מישראל, לכיוון סוריה. "אנחנו ממש בימים האחרונים בתחקירים. נעשה תחקיר עמוק, יסודי ומלמד", אמר חליוה, "יש לנו כבר כיוונים, אנחנו נלמד ונשפר את מה שצריך לשפר. מפקד פיקוד הצפון כבר סיים מספר תחקירים ומסיים סבב נוסף עכשיו, ואני מניח שנגיע לצעירה עצמה כדי לתחקר גם אותה - איך בדיוק פעלה - ונסגור את הפרצות שמצריכות סגירה".

   

  חליוה ציין כי הפעילויות המבצעיות של צה"ל לא נפגעו בשנת הקורונה. "בהיבט המבצעי צה”ל הלך והתעצם בשנה הזאת כי מה שקבע זה הצורך. כראש אגף המבצעים אני אומר שאפילו פעם אחת לא בוטלה פעילות מבצעית כתוצאה מסוגיית הקורונה. הדבר השני שבעיניי הוא כמעט פלא - השנה האחרונה הייתה שנה מצוינת בהקשרים של התוכנית הרב־שנתית תנופה. התר"ש נוסע, אבל יש קשיים בתקציב. בעוד כחודשיים הרמטכ"ל מתכוון לעשות עם כל המטכ"ל מסדרים - כמה חיילים יש בגדודים, כמה אמצעי ראיית לילה, כמה תחמושת".