ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 23.02.2021
  הספירה לאחור
  חודש לבחירות: ראשי המפלגות התארחו אתמול בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" ו־ynet | לפיד עורר סערה כשאמר שיהיה מוכן להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת | גנץ הגיב בחריפות לקצינים במילואים שקראו לו לפרוש: “הם יורים לי בגב” | וסמוטריץ' יצא נגד האפשרות ששותפו לרשימה בן־גביר ימונה לשר
  נינה פוקס

  כחודש לפני הבחירות ראשי המפלגות שיתמודדו לכנסת התארחו אתמול בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" ו־ynet בבנייני האומה בירושלים ופיזרו חלק מהערפל הפוליטי סביב הממשלה הבאה שתקום. יאיר לפיד לא שלל הקמת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, אולם אביגדור ליברמן פסל את הרעיון. בני גנץ הבהיר שירוץ עד הסוף, ובצלאל סמוטריץ' טען שאיתמר בן־גביר לא צריך לכהן כשר.

   

  שר הביטחון גנץ התייחס בשיחה עם מורן אזולאי ורענן שקד אל קציני צה"ל במילואים ואנשי ביטחון לשעבר שקראו לו אתמול לפרוש מהמרוץ מחשש שלא יעבור את אחוז החסימה ובכך יגדיל את סיכויי נתניהו להרכיב ממשלה.

   

  "אני שומר על הממשלה מבפנים ודואג שלא תהיה דיקטטורה של אדם אחד", אמר גנץ. "למי שמבקשים ממני לפרוש אני אומר: התבלבלתם. אני מסתער על היעד. במקום לעזור לי, הם יורים לי בגב. אם אני לא קיים אחרי הבחירות, כחול לבן מפוטרת, מנדלבליט מפוטר, הדמוקרטיה נגמרת".

   

  גדעון סער, יו"ר "תקווה חדשה", תקף בראיון למורן אזולאי ורענן שקד את נתניהו ואמר ש"אדם שהיה אכפת לו מהמדינה לא היה גורר את ישראל לארבע מערכות בחירות. אדם שמעדיף את האינטרס האישי שלו סיים את תפקידו. נתניהו מתייחס לאזרחי ישראל כאל נתינים. אני רואה את עצמי מחליף אותו. אני מתמודד על עתיד המדינה".

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד", לא פסל הקמת ממשלה שתזכה לתמיכה של הרשימה המשותפת. ליובל קרני ודנה ספקטור הוא אמר ש"משהו עמוק השתנה, אפשר להקים ממשלה שהרשימה המשותפת תתמוך בה". לפיד סיפר על השינוי שחל בעמדתו: “חסיין עבאס הוא בחור ערבי צעיר שעובד בבית של הבת שלי, הרי יש לי ילדה אוטיסטית. הם 24 שגרים ביחד ושמונה מהם נכנסו לבידוד. חסיין היה שם בבגדי מגן מלאים איתם 14 יום בבידוד. זה שינה אותי".

   

  בתגובה לדברים, אמרו בליכוד: “לפיד התחייב שיכניס את הרשימה המשותפת לממשלה שלו. לגדעון ולבנט, שחתמו ביניהם על הסכם עודפים, אין איך להקים ממשלה בלי לפיד כראש ממשלה”. נפתלי בנט כתב: “מי שרודף אחרי חב״ד, סופו לחבק תומכי מחבלים. לא יקום ולא יהיה”.

   

  יו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן שלל בראיון ליובל קרני ודנה ספקטור שיתוף פעולה עם המשותפת. "לא נסכים לתמיכה שלהם”, אמר, “לא מבחוץ ולא מבפנים, לא מלמעלה ולא מלמטה. לתחושתי תהיה הכרעה, הפעם נתניהו הולך".

   

  שר הבריאות יולי אדלשטיין (ליכוד) התייחס בראיון למורן אזולאי ורענן שקד בוועידה בין היתר למגפת הקורונה ולחשש מעלייה בתחלואה במהלך פורים. אדלשטיין אמר שיש זינוק במכירת אלכוהול והתארגנויות למסיבות. "יש מלא הזמנות ברשת לכל מיני מסיבות וטישים", אמר שר הבריאות, "נביא הצעה לעוצר לילי בפורים בתקווה שזה יעזור".

   

  יו"ר "ימינה" בנט אמר בשיחה עם יובל קרני ודנה ספקטור ש"את נתניהו אפשר להחליף רק מימין, ואני מתכוון להחליף אותו. אני מסביר למצביעי הליכוד שאיתי הם יקבלו ממשלת שינוי לאומית, לא ממשלת שמאל".

   

  יו"ר "הציונות הדתית" בצלאל סמוטריץ' הסתייג מהאפשרות שאיתמר בן־גביר יכהן כחבר ממשלה. "בן־גביר לא צריך להיות שר", הוא אמר בראיון ליובל קרני ודנה ספקטור, “אני מקווה שנצליח להגיע לממשלת ימין עם 61 מנדטים".

   

  יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר למורן אזולאי ורענן שקד: "ביבי השתמש במנסור עבאס וזרק אותו. אני לא חושב שמנסור יתמוך בממשלת נתניהו-בן־גביר. אבל מה מוזר? שעד היום הוא לא אמר כלום בנושא".

   

  יו"ר העבודה מרב מיכאלי התייחסה בראיון ליובל קרני ודנה ספקטור להתבטאויות של המועמדת אבתיסאם מראענה, שבין היתר רשמה בעבר פוסט על כך שלא עמדה בזמן צפירה ביום הזיכרון. "היא לקחה אחריות ואמרה שזה היה פוסט עלוב”, הגיבה מיכאלי, “אין שום סיבה שהיא תגרום נזק למפלגת העבודה. זו ממש לא סיבה לא להצביע לעבודה".

   

  יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הפגין ביטחון לקראת הבחירות. "אני לא מודאג מאחוז החסימה", הוא אמר למורן אזולאי ורענן שקד, ולא שלל ישיבה בממשלת ימין תחת סער או בנט: "אני לא פוסל את זה".