ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הגיטרה של לאונרד כהן
  חדשות • 13.03.2021
  דיסטורשן יהודי
  הם קרעו את הבמות בכל העולם וריגשו המונים עם הגיטרות שלהם • עכשיו עושה המוזיאון החדש לאמנות יהודית בתל־אביב כבוד ללאונרד כהן ולג'ין סימונס – הכוכב של להקת קיס – ומציג בו את כלי הנגינה • עוד בתערוכה: מכונת הכתיבה של זוכה הנובל יצחק בשביס־זינגר
  איתמר אייכנר

  התסריט של סטנלי קובריק לסרטו הבלתי נשכח "אודיסיאה בחלל" והגיטרות של לאונרד כהן ושל הרוקיסט ג'ין סימונס מלהקת קיס הם רק שלושה מוצגים יחודיים מתוך המאות שמציג מוזיאון האמנות והיצירה של העם היהודי שנפתח באחרונה.

   

  שם המוזיאון הוא "אנו". הוא החליף את "בית התפוצות", שוכן באותו מקום (בקמפוס של אוניברסיטת תל־אביב), מציג כ־600 פריטים הקשורים באמנות וביצירה יהודית ומתפרס על שטח של 7,000 מ"ר.

   

  ואלה חלק מהמוצגים: הגיטרה של הזמר לאונרד כהן, שבה ניגן בין היתר בהופעתו האחרונה בישראל ב־2009; גיטרת הבס של ג'ין סימונס מלהקת הרוק הכבד הוותיקה קיס, שעליה הוא חתם בשמו העברי חיים ויץ; הצווארון של גלימת שופטת בית המשפט העליון האמריקאי, רות ביידר גינסבורג; מכונת הכתיבה ששימשה את זוכה הנובל לספרות יצחק בשביס־זינגר; התסריט המקורי של סרט הפולחן "גבעת חלפון אינה עונה"; ומילות השיר "לו יהי" בכתב ידה של נעמי שמר.

   

  עוד במוזיאון: הג'וזה (כלי מיתר עתיק) של סלאח אל־כווייתי, מגדולי המוזיקאים של יהדות עיראק; הקלאפר של הסרט "השוטר אזולאי" וכן ספר המחזור של בוב דילן.

   

  הגיטרה של ג'ין סימונס | צילום: זיו כץ
  הגיטרה של ג'ין סימונס | צילום: זיו כץ

   

   

  מנכ"ל המוזיאון דן תדמור: "המוזיאון מייצג את מה שניתן להשיג דרך התמדה ותשוקה".

   

  צילום: גטי
  צילום: גטי

   

  Redferns
  Redferns

   


  פרסום ראשון: 13.03.21 , 23:55