ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  משטרת ישראל
  חדשות • 20.03.2021
  בזכות הנורמליזציה והחיסונים: עלייה באהדה לישראל באירופה
  סקר אירופי שנתוניו מתייחסים לשנה האחרונה מגלה: עלייה בשיעור של 8% באהדה לישראל • הזינוק הגבוה ביותר נרשם בצרפת: 50% • לצד זאת: ירידה בעיסוק של התקשורת האירופית בסכסוך עם הפלסטינים
  איתמר אייכנר

  סקר שנערך באירופה מצביע על שיפור משמעותי במעמדה של ישראל ביבשת ועל עלייה ביחס האוהד כלפיה. הסיבות העיקריות: מבצע החיסונים והסכמי הנורמליזציה עם המדינות במפרץ.

   

  הסקר, המתייחס לשנה האחרונה, נערך על ידי מכון המחקר YouGov בבריטניה, בצרפת, בגרמניה, בדנמרק ובשוודיה. בכל מדינה נדגמו כ־1,000 נשאלים.

   

  ואלה התוצאות: רמת האהדה לישראל באירופה בשנה האחרונה עלתה ב־8%. הזינוק הגבוה ביותר נרשם בצרפת: 50%. באי־האהדה לישראל נרשמה ירידה – מ־54% ל־47%.

   

  לשם השוואה: האהדה לרוסיה ירדה מ־21% ל־16% ולבריטניה מ־65% ל־60%, כנראה בגלל הברקזיט.

   

  העלייה החדה ביותר באהדה לישראל נרשמה בשבעת החודשים האחרונים, ובמשרד החוץ מייחסיים זאת להסכמי הנורמליזציה ולמבצע חיסוני הקורונה. עוד הביעו הנשאלים הערכה לתרומת ישראל לעולם בנושאים כמו מדע, מים, טכנולוגיה ותיירות.

   

  בחודשים הללו לא נרשמה עלייה באהדה לאף אחת מיתר המדינות שנבדקו – גרמניה, צרפת, יפן, אנגליה, הודו, מצרים, סין, רוסיה, טורקיה ואיראן. באהדה לארה"ב הייתה ירידה משמעותית עד נובמבר שעבר. מאז נרשמה עלייה חדה, כנראה בעקבות ניצחון ביידן בבחירות.

   

  העיסוק בתקשורת בסכסוך הישראלי־פלסטיני במדינות שנבדקו נמצא בירידה: 35% בשנת 2020 לעומת 42% בשנת 2019 ו־68% בשנת 2008. עם זאת, במשרד אומרים כי האהדה לישראל איננה גבוהה וכי יש עוד דרך ארוכה לעשות.

   

  שר החוץ, גבי אשכנזי, אמר: "אירופה מבינה את ערכיותה של ישראל כעוגן של יציבות וביטחון ואת נכסיותה בתחומי הבריאות, המלחמה בקורונה והחדשנות". נועם כץ, סמנכ"ל דיפלומטיה ציבורית במשרד: "הסקר משקף את פעילות הדיפלומטיה הציבורית הישראלית באירופה".

   


  פרסום ראשון: 20.03.21 , 23:43