yed300250
צילום: שרון צור
חדשות • 24.03.2021
בידיים של עבאס
כך הפך מנסור עבאס לממליך המלכים של הפוליטיקה הישראלית: דווקא המנהיג של המפלגה האיסלאמית הוא זה שעשוי לקבוע האם נתניהו או לפיד ירכיבו ממשלה • מנהיג רע"מ מתכוון לשחק עם הקלפים שלו עד הסוף: נהנה מעמדת הכוח המפתיעה, הוא משאיר את כל האופציות פתוחות ולא ממהר לענות לטלפון • בינתיים עבאס עסוק בחגיגות: "אנחנו לא בכיס של אף אחד אלא רק בכיס של האזרחים שבחרו בנו. הגענו לכנסת כדי לעבוד, יש לנו הרבה דרישות ואנחנו רוצים להביא תוצאות"
יובל קרני, חסן שעלאן

המהפך הגדול של הבחירות, לפחות עד כה, התרחש אתמול בשעה תשע בבוקר. הבשורה שהגיעה מוועדת הבחירות המרכזית — רע"מ עוברת את אחוז החסימה — הפכה את מנסור עבאס בן־רגע לגורם הכי מחוזר בפוליטיקה הישראלית: ממליך המלכים, האיש שבלעדיו לא תקום ממשלה חדשה. האם דווקא המנהיג של המפלגה האיסלאמית הוא זה שיעניק את הניצחון לבנימין נתניהו? בכירים בליכוד הודו אתמול כי ראש הממשלה אינו פוסל את עבאס: "אנחנו בטוח נדבר איתו בקרוב". אם כי לכולם ברור שנתניהו יזדקק לתעלולים אקרובטיים, מסובכים אפילו עבורו, כדי להוציא את המהלך לפועל ולהתגבר על ההתנגדות מתוך מפלגתו — ובעיקר על זאת של סמוטריץ' ובן־גביר, שהצהיר אתמול כי לא יישב בממשלה שתיתמך מבחוץ על ידי רע"מ (על הקרבות הפנימיים בליכוד בנוגע לשיתוף פעולה עם עבאס — ראו עמ' 4).

 

גם יאיר לפיד דאג להתקשר אתמול לעבאס וניסה לקבוע איתו פגישה בסוף השבוע במטרה להוציא ממנו התחייבות שלא יתמוך בממשלה בראשות נתניהו. אבל מנהיג רע"מ משחק עם הקלפים שלו עד הסוף. הוא לא ממהר להיפגש ולא מוכן להתחייב. "אני אדבר רק עם מי שרואה את עצמו מועמד לראש ממשלה", הסביר, "ולא עם הלוויינים שלו כמו בן־גביר. אני לא פוסל אף אחד מראש, רק את מי שפוסל אותי". בכיר במערכת הפוליטית התבטא אתמול: "הלבינו את מנסור עבאס מכל הצדדים — גם מימין וגם משמאל. הוא הצליח להפוך את המפלגה האיסלאמית ממש למפלגת מרכז".

 

המבחן הגדול של עבאס

 

עבאס, 47, נשוי ואב לשלושה, מתגורר ביישוב מע'ראר בצפון. הוא רופא שיניים במקצועו, בוגר האוניברסיטה העברית. קשה להמעיט בגודל המהפכה שחולל בפוליטיקה הישראלית: דווקא הוא, מנהיג המפלגה האיסלאמית, שם לו למטרה להשתלב במרכז הפוליטיקה הישראלית, לנצל את הכוח האלקטורלי שלו כדי לשבת בממשלה, להשיג תקציבים ולהעביר חוקים למען הציבור הערבי. את המודל שלו הוא מצא במפלגות החרדיות — ובעיקר ש"ס.

 

רבים בחברה הערבית הטילו ספק ביכולת של עבאס לרוץ לבדו ולעבור את אחוז החסימה. במבחן התוצאה ההימור שלו הצליח בגדול: ביישובים רבים במגזר הערבי הוא גבר על הרשימה המשותפת בפער משמעותי של עשרות אחוזים. אתמול זה היה היום הגדול שלו. בערב ערך עבאס חגיגת ניצחון עם תומכיו. "אני שמח מאוד על התוצאה ומודה מקרב ליבי לכל מי שתמך בנו", אמר. "קיבלתי המון שיחות מנוצרים ודרוזים ויהודים שבירכו אותי ואת הדרך שלי. המטרה שלנו היא לחיות בביטחון ולקבל זכויות ושירותים מהמדינה".

 

לעבאס היה חשוב להצהיר אתמול כי הוא מוכן לשבת גם עם נתניהו וגם עם לפיד. "אנחנו לא בכיס של אף אחד אלא רק בכיס של האזרחים שבחרו בנו. הגענו לכנסת כדי לעבוד למען הציבור הערבי שסובל במדינה. הציבור שלנו חייב להיות מעורב בהחלטה עם מי ללכת, יש לנו הרבה דרישות, והלחץ שלנו יכול להשפיע ולהביא תוצאות".

 

מקורבים לעבאס הסבירו אתמול: "הוא רוצה לשמור את כל האופציות פתוחות ולראות איפה הוא יכול למקסם הכי טוב את הכוח הפוליטי שצבר בעקבות הסטטוס החדש שלו בזירה". עם זאת, ראש עיריית טייבה, שועא מנסור, הנחשב לאחד הקרובים ביותר לעבאס, הצהיר אתמול: "לא נתמוך בממשלה של גזענים שבה יהיו חברים אנשים כמו איתמר בן־גביר".

 

בחברה הערבית כולם מחכים בציפייה לראות האם עבאס אכן יצליח לממש את המדיניות שלו ויצטרף לקואליציה שתקום מימין או משמאל. למרות האופוריה של עבאס, רבים מאמינים כי אין היתכנות אמיתית לשיתוף פעולה בינו לבין ממשלת ימין שבה יושבים גם סמוטריץ' ובן־גביר. "אני הצבעתי לרע"מ, אבל אני מחכה לראות איך מנסור עבאס יטפל בסבל שלנו", אומר אחמד ח'טיב, תושב קלנסווה. "הוא תחת מבחן גדול, ואם לא יצליח להביא לנו הישגים עדיף שיישאר בבית".

 

פגישה בווילה בסביון

 

בשבועות שקדמו לבחירות הקפיד יאיר לפיד לשמור על קשר רצוף עם עבאס. שני מתווכים רקמו את הקשר הזה: ראש עיריית טייבה שועא מנסור, והלל קוברינסקי, האיש הקרוב ביותר ללפיד. במהלך הקמפיין נפגשו לפיד ועבאס בדירתו של קוברינסקי בסביון ודיברו על שיתוף פעולה אפשרי.

 

"המטרה שלנו היא לסגור את עבאס במחנה השינוי ולשכנע אותו כי כל מה שהוא יסגור עם נתניהו — בסוף ביבי ירמה אותו", מסביר גורם מקורב ליש עתיד. לפיד עצמו התעקש אתמול כי הפגישה שלו עם עבאס תיערך כבר בימים הקרובים, ככל הנראה במהלך הסופ"ש. "הקשר בין נתניהו לרע"מ משרת גם אותנו", מסבירים ביש עתיד. "הלגיטימציה שנותן נתניהו לעבאס תאפשר ללפיד לנהל יותר בחופשיות מגעים גם עם הרשימה המשותפת. לפיד אפילו אומר בציניות שהוא מודה לנתניהו".

 


פרסום ראשון: 24.03.21 , 23:59
yed660100