ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 07.04.2021
  כנסת על תנאי
  בפעם הרביעית בתוך שנתיים כנסת ישראל יצאה לדרך חדשה • בדרך כלל היום הזה הוא חגיגה לדמוקרטיה, אלא שאתמול הוא לווה בתחושת דכדוך: 120 הח"כים נשבעו אמונים כשהם יודעים שבסבך הפוליטי – ייתכן שימיה של הכנסת ספורים • הנשיא קרא מעל הדוכן לפוליטיקאים: "הציבור מצפה מכם לגלות מנהיגות" • יו"ר הכנסת: "הדמוקרטיה טובה משלטון פקידים ושופטים" • חלק מחברי הרשימה המשותפת סירבו להצהיר אמונים בנוסח המקובל
  עמיחי אתאלי

  הכנסת ה־24 יצאה אתמול לדרך עם ענן כבד שמרחף על המשך כהונתה והאפשרות הלא־מופרכת בכלל שבקרוב היא תתפזר – בדרך לבחירות בפעם החמישית. החגיגיות, השמורה בדרך כלל לאירועים מן הסוג הזה, הייתה מעט מאולצת. גם הח"כים, שחלקם מצאו את עצמם מצהירים אמונים בפעם הרביעית בתוך שנתיים, נראו מהוססים ומתוחים נוכח המשבר הפוליטי המחריף.

  בראשיתו של הטקס, על פי כללי הפרוטוקול, הגיע יו"ר הכנסת יריב לוין לקבל את פניו של הנשיא ריבלין בשערי המשכן. השניים, שרק יומיים לפני כן עוד התקוטטו בהודעות הנוגעות לסמכויותיו של הנשיא, נאלצו לבלות זה לצד זה ברחבת הכנסת, לסקור את משמר הכבוד ולשיר יחד את התקווה. וכאילו שהטונים בין האישים לא היו צורמים מספיק, ברקע של כל הטקס שנערך בחוץ, נשמעו היטב הדי ההפגנות הקולניות שערכו מתנגדי נתניהו בגן הוורדים. וכך, החגיגה הלא־ממש חגיגית החלה לצלילי מארשים שניגנה תזמורת צה"ל כשלהקת הליווי שלה הייתה עשרות רמקולים שקראו ללא הרף: "יאללה ביבי לך מפה".

  משם נכנסה החבורה הנכבדה אל תוך בניין הכנסת ולאחר קבלת פנים קצרה בלשכת היו"ר, עברה אל המליאה, שם המשיכה ההתגוששת הדיפלומטית, בנאומים של הנשיא ושל יו"ר הכנסת. "העם בישראל נושא אליכם את עיניו ומצפה מכם לגלות מנהיגות", אמר הנשיא ריבלין לנוכחים, "המנהיגות צריכה להיות נאמנה לציבור שלה ולערכיו, אבל גם יודעת לסמן לו גבולות, להתוות לו דרך. שתראה ביריב האידיאולוגי שלה לא אויב, חלילה, אלא שותף פוטנציאלי. שתדע להתרחק מניכור ובדלנות, שטובים לקמפיין, אך הרסניים בבואנו לבנות מדינה".

  יו"ר הכנסת התייחס כמנהגו למאבק בין הרשויות השונות: "חסרונותיה של הדמוקרטיה רבים, ובהם גם הקושי להגיע להסכמה שתאפשר כהונה ארוכה ויציבה של מוסדות השלטון הנבחרים. אך הדמוקרטיה הייתה, ועודנה, טובה בהרבה מכל שיטה אחרת. היא טובה משלטון טוטליטרי של גנרלים, הרומסים בכוח הזרוע את רצון העם. היא טובה משלטון של פקידי ציבור, המשתמשים בכוחם כדי להשפיע על זהות הדרג הנבחר ולסכל את מדיניותו. היא טובה משלטון השופט, המתערב בחוסר סמכות בחקיקה ובפרט בחוקי היסוד".

  בתום שלב הנאומים החל החלק המסורתי, שבו קמים חברי הכנסת בזה אחר זה ונשבעים אמונים למדינת ישראל. אבל גם הרגע המרגש הזה הפך לקרב פוליטי כשחברי מפלגות חד"ש ובל"ד סירבו לומר את המילים "מתחייב אני" כפי שנהוג בחוק ובמקום זאת, נעמדו בזה אחר זה ואמרו: "מתחייב להיאבק בכיבוש, נשבע אני להיאבק באפרטהייד, נשבע אני להיאבק בכיבוש", כך עשו חברי הכנסת סמי אבו־שחאדה, עופר כסיף, איימן עודה ועאידה תומא־סלימאן. לדברי יו"ר הכנסת, ההשבעה של הארבעה לא נכנסה לתוקף בשל כך והם יחויבו להישבע במועד אחר. לעומתם, חברי מפלגת תע"ל מהרשימה המשותפת וחברי מפלגת רע"מ לא השתתפו במחאה.