ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 03.05.2021
  ברגע האחרון
  כשמחוגי השעון יצביעו על חצות הלילה יפקע המנדט שהעניק הנשיא לנתניהו להרכבת קואליציה - והמשחק הפוליטי ייפתח מחדש • ראש הממשלה ירה אתמול את הכדור האחרון שבקנה הפוליטי שלו, כאשר הבטיח בקולו לבנט להיות ראשון ברוטציה - אולם שוב נענה בשלילה מצד יו"ר ימינה, בטענה ש"אין לו ממשלה" • השאלה הגדולה כעת היא האם המנדט יעבור ללפיד, לבנט, או אולי בכלל לכנסת • אבל בכיר בליכוד מזהיר לא למהר ולהספיד את נתניהו: "הוא לא מרים ידיים, הוא ינסה הכל עד הרגע האחרון"
  יובל קרני

  28 ימים חלפו מאז שראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו קיבל מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה הבאה - ואם לא תתרחש דרמה בלתי צפויה של הרגע האחרון, כשהמנדט הזה יפקע הלילה בחצות, נתניהו ייאלץ לסכם את 28 הימים הללו ככישלון בכל החזיתות.

   

  יהיו מי שיגידו שאי־ההצלחה להגיע להסכמות על קואליציה בראשותו הוא הכישלון הקטן ביותר של נתניהו בתקופה זו. לא רק שהלילה בחצות לא תהיה לו קואליציה, והוא צפוי לראות המנדט עובר לאחד מיריביו, אלא שהוא גם לא הצליח לקדם את החוק לבחירה ישירה לראשות ממשלה שבו היה מעוניין, הפסיד את הוועדה המסדרת של הכנסת לגוש השינוי, העניק הלכה למעשה הכשר ליריביו להקים ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות - ואתמול גם הכשיר בקולו ממשלה שבראשה עומד נפתלי בנט, על אף שמאחוריו רק שבעה מנדטים של ימינה.

   

  זה היה ככל הנראה הכדור האחרון שנותר לנתניהו בקנה: ויתור מפורש על ראשות הממשלה לתקופה של שנה לטובת בנט, במטרה לגרור את גדעון סער ו"תקווה חדשה" לממשלה כזו, שבה הוא עצמו כבר אינו ראש הממשלה. "אמרתי לבנט שכדי למנוע ממשלת שמאל אהיה מוכן להיענות לבקשתו להסדר רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת", אמר נתניהו. "חברי ימינה ישולבו בממשלה ובכנסת בתפקידים חשובים". אלא שהקרדיט של נתניהו בעיני בנט וסער אזל כמעט לחלוטין, וגורם בימינה ציין לאחר מכן כי אפילו בהודעה הזו נתניהו לא דיבר אמת. "בנט לא דרש להיות ראשון ברוטציה", הוא אמר, "זו הייתה הצעה של נתניהו".

   

  וכשזה המצב, הצעתו של נתניהו החזיקה זמן חיים פוליטי של רבע שעה בלבד. "אני חייב לומר שהצעתו של נתניהו לא מובנת לי", אמר בנט בכנסת מייד לאחר מכן, והתייחס לכך שגם בעקבות תמיכתם של הרבנים צבי טאו ושמואל אליהו יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' איתן בסירובו להצטרף לממשלה שנתמכת על ידי רע"מ. "לא ביקשתי מנתניהו את ראשות הממשלה, אלא ממשלה. ואת זה לצערי אין לו כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים לממשלת ימין. זו המציאות, זה לא עניין שיציעו לי עוד משהו".

   

  למדורה הפוליטית הזו הצטרפו אמש גם ההקלטות שפירסם עמית סגל, שבהן נשמעת מס' 2 בימינה איילת שקד מציגה את עמדותיה על המשאים־ומתנים הפוליטיים. מהדברים שפורסמו עלה כי שקד היא דווקא גורם ממתן, וכי היא אינה מתנגדת באופן פעיל להקמת ממשלת אחדות עם לפיד - אלא מסבירה את הביקורת שממשלה כזו יכולה לקבל מאנשי ימין, ואת הצורך להסביר אותה (ראו מסגרת). היא אמנם נשמעת מעדיפה בבירור ממשלת ימין - אך את דבריה ניתן לפרש, במידה רבה, גם כהכשרת הקרקע לקראת הקמת ממשלת אחדות.

   

  יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, לעומת זאת, טרק שוב את הדלת לנתניהו. "גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו", אמר אתמול סער. לצד זאת, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי המגעים בינו לבין בנט בנויים על אמון וכי יש ביניהם הערכה הדדית. "נפתלי יודע את ההבדל ביני לבין נתניהו. מה שאני מבטיח יקוים; מה שנתניהו מבטיח לא יקרה לעולם", אמר לפיד.

   

  כעת השאלה הפוליטית הדרמטית היא האם הנשיא ייתן את המנדט כצפוי ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שקיבל 45 ממליצים, או יעביר את האחריות לבנט - אם יזכה לתמיכה מצד הימין, כולל הליכוד - או בכלל לכנסת, ובכך יקשה על הקמת ממשלת שינוי. גורמים בבית הנשיא טוענים, כי המנדט צפוי להגיע לידיו של לפיד כמי שמייצג את הגוש השני. גם מקורביו של לפיד אמרו אמש: "אין מנוס מהעברת המנדט לידי לפיד. אם נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה עם 52 ממליצים אין שום מניעה לתת ללפיד את המנדט כאשר יש לו 45 ממליצים עם אופציה להרחיב את מספר הממליצים". ההערכה היא, כי נתניהו ינסה לטרפד את העברת המנדט ללפיד בניסיון לגרום לכל גוש הימין כולל ימינה להמליץ על מועמד אחר מהימין, ובלבד שתהיה התחייבות כי אותו מועמד לא ינהל משא ומתן עם לפיד. מאחר שבנט מסרב לתת התחייבות כזאת - ההערכה היא כי הסיכויים לכך קלושים. נתניהו גם שוקל לבצע מחטף בכנסת עם חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה, אולם גם במקרה הזה אין לו רוב בכנסת כדי לאשר את החוק. למרות שחלון ההזדמנויות של נתניהו נסגר כמעט לחלוטין, אמר בכיר בליכוד: "נתניהו לא מרים ידיים. הוא ינסה הכל עד הרגע האחרון".

   


  פרסום ראשון: 03.05.21 , 23:57