yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 24.05.2021
  "עדיין רואים את הפחד בעיניים"
  חלק ממוסדות החינוך בלוד נשארו גם אתמול סגורים • לוחמי מג"ב עדיין פרוסים בנקודות החיכוך בין יהודים לערבים כדי לנסות ולהחזיר את תחושת הביטחון שאבדה • והתושבים חוששים לעבור במקום שבו יגאל יהושע נרצח באכזריות • גם עכשיו, האימה מורגשת היטב ברחובות • למרות זאת, בעיר מקווים לבנות מחדש את האמון שנשבר: "חייבים להחזיר את השפיות"
  מאיר תורג'מן

  שעות הערב, אתמול. עלי, אב לארבעה ילדים מגיע יחד עם אשתו לקניות במתחם הקניות "רמלוד". למרות המהומות הגדולות שפרצו בלוד במהלך מבצע "שומר החומות", שפגעו אנושות במרקם החיים העדין בעיר, הוא עדיין זוכר איך במשך שנים יהודים וערבים חיו בה יחד.

   

  "בשבוע שעבר היה לי קצר חשמלי בבית", הוא מספר. "פרצה אש, ומי שקפץ ראשון כדי להציל את הבית שלי משריפה היה השכן הדתי שלי. עשו פה מלחמה מיותרת. הגיע הזמן לשכוח אותה, ולהתחיל מחדש".

  הנשיא ריבלין בביקור אצל משפחתו של יגאל יהושע, שנרצח בלוד | צילום: מארק ניימן, לע"מ
  הנשיא ריבלין בביקור אצל משפחתו של יגאל יהושע, שנרצח בלוד | צילום: מארק ניימן, לע"מ

   

   

  אלא שהמצב בלוד עדיין רגיש מאוד: המתח עדיין לא חלף מעל פני השטח. יש עדיין מי שמתקשה לשכוח, כפי שמבקש עלי. סגן ראש העיר, יוסי הרוש, עדיין זוכר את הרגע שבו הכל נדלק: הפגנת ההזדהות של תושבי לוד הערבים עם ערביי מזרח ירושלים ועם תושבי שייח’ ג'ראח. "היא הייתה אמורה לעבור בשקט", הוא אומר. "במשטרה עידכנו אותנו עליה. לא אהבנו את הסיבה להפגנה, אבל הבלגנו. פתאום, ברגע אחד, הפגנה שהתחילה בשקט איבדה שליטה. רכבים עלו באש, בתים הוצתו". המשטרה, כזכור, נתפסה לא מוכנה.

   

  "פנינו כעת לשקם את הקרע ולטפל בשבר הזה, שהפתיע גם אותנו", אמר הרוש אתמול. "חובה עלינו לבצע בדק בית ולהבין איך קרה שדו־קיום של שכנות טובה נשבר בן רגע, והשכנים שלנו, צעירים בשנות ה־20 שהעירייה השקיעה בהם רבות בכל תחומי החיים, קמו ופגעו ביהודים. לא בגלל בעיות ביחסי השכנות ‑ אלא בגלל עניין לאומי". וגם הוא מבין שלוד לא יכולה להמשיך ככה: "נצטרך בימים הקרובים לייצר מעגלי שיח, ולבנות אמון מחדש. אני כולי תקווה שנצליח במשימה".

   

  השגרה עדיין לא חזרה בלוד. רחוק מכך. אתמול משפחות רבות מקהילת הגרעין התורני לא שלחו את ילדיהן למסגרות החינוך. כך קרה שבגני הילדים בשכונת רמת אשכול, הנחשבת למוקד חיכוך הנפיץ, הגננות נותרו לבד ללא ילדי הגן ‑ אף שברחבי העיר התלמידים חזרו לגני הילדים ולבתי הספר, הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי.

   

  אתמול הפגינו הורים מקהילת הגרעין התורני בכניסה לעיריית לוד. משם המשיכו למשטרה. הדרישה שלהם הייתה פשוטה. "תספקו לנו ביטחון", אמרה אחת האמהות שהשתתפו בהפגנה. "המשטרה מפקירה אותנו לנפשנו".

   

  גם שרה בן־חיים הגיעה להפגנה עם שניים מילדיה הקטנים שעדיין לא חזרו למסגרות. "בלי מאבטח במסגרות של הילדים, זה מסכן אותם", היא אומרת. "אני לא הלכתי לעבודה כדי להישאר איתם בבית".

   

  בגרעין התורני אמרו אתמול: "משטרת ישראל, שממשיכה להתעלם מהטרור ברחובות ואישרה לפתוח את הלימודים מבלי להגביר את האבטחה במוסדות החינוך. ההורים בשכונה בחרו ובצדק שלא לשלוח את ילדים ללימודים עד אשר תוסדר אבטחה שתבטיח את שלום ילדיהם בכיתות. עד שלא יושב הביטחון לשכונה, בטיפול בפורעים ובאבטחת מוסדות הלימודים, החיים לא יוכלו לשוב למסלולם". בסופו של דבר נמצא פתרון ‑ והיום כבר יוצבו במסדות החינוך מאבטחים.

   

  בעיר מבינים שעובדים המתגוררים מחוצה לה חוששים להגיע אליה. במשטרה מבינים שתחנת לוד חייבת לקבל תוספת משמעותית בכוח אדם שיתן מענה מיידי לכל סכסוך שכנים שיכול להדליק שוב את השטח. "אנו דוחים בתוקף את הטענות להפקרת הביטחון", אמרו אתמול גורמים במשטרה. "לא ניתן יהיה להציב שוטר ליד כל אדם בעיר, וחובה על המנהיגים משני הצדדים להרגיע את הרוחות כדי לחזור לחיים משותפים".

   

  את מכינת הגרעין התורני, שניזוקה קשות בליל הפרעות לפני שבועיים, המשיכו לשפץ גם בשעת לילה מאוחרת אמש. בבניין ממול יושבות שלוש נשים ערביות וממיינות חומוס. אחת מהן אומרת: "לא מבינה איך ברגע אחד כל השנאה הזאת התפרצה".

   

  "חייבים להחזיר את לוד לשפיות", אומרת סגנית ראש העיר, אלוירה קוליחמן. "תושבי השכונה ותלמידים שמגיעים מבחוץ ללמוד בתיכון חוששים כשהם נוסעים בכביש הגישה לשכונת גני אביב ועוברים מתחת לגשר, שם יגאל יהושע עבר לינץ'. אסור לתת לפחד להוביל אותנו לשנאה תהומית".

   

  בכניסה למרכז העיר העתיקה עמדו אתמול לוחמי מג"ב, כמו בעוד נקודות חיכוך בין יהודים לערבים. כמה מאות מטרים משם ניצבים אחד ליד השני בית כנסת, מסגד וכנסייה. "אינשאללה נחזור לחיים הטובים שהיו בינינו", אומר אחד המתפללים. על הכביש שמוביל מהעיר העתיקה אל מתחם אזור התעשייה הצפוני בלוד עומדת מזה 20 שנים "מאפיית השוק", שחזרה אתמול לעבוד ‑ מקום שבו דו־הקיום בעיר עדיין מתקיים. "היה פחד מטורף בעיר", אומר אחד העובדים, סיף טמליה. "בחיים שלי לא פחדתי ככה בלוד. עדיין רואים פחד בעיניים אצל הלקוחות, אבל הזמן יעשה את שלו".

   

  מאות לוחמי מג"ב והכוחות המיוחדים שהציפו בשבועיים האחרונים את העיר עזבו אותה בסוף השבוע ואתמול. "זקוקים ללוחמים האלה באזורים אחרים במדינה", אמרו אתמול במשטרה. "בינתיים השארנו כוח שיכול לתת תגובה ראשונה לכל אירוע שחלילה יתרחש". לצד זאת יש לציין כי המשטרה תצא היום למבצע "חוק וסדר", במסגרתו אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב ומילואים יתפרסו ברחבי הארץ כדי לתת מענה לכל תרחיש.

   

  אתמול ביקר הנשיא ריבלין את בני משפחתו של יגאל יהושע ז"ל, שנרצח על ידי פורעים ערבים בלוד.

   

  yed660100