ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  לימור לבנת
  חדשות • 09.06.2021
  מה שמותר לנתניהו
  לימור לבנת

  אז כנראה שביום ראשון זה יקרה. בכל זאת. חרף המכשולים, הספקות, ניסיונות הפיתוי והדה־לגיטימציה, האיומים, הקללות, הגידופים ושפע מילות הגנאי, נראה שבעוד שלושה ימים תושבע ממשלה אחרת, ממשלה שבה אחרי 12 שנים רצופות ועוד 3 שנים, בנימין נתניהו לא יכהן עוד כראש ממשלה.

   

  אך נתניהו, משאיר אחריו רבים מאוד המאמינים שאם הוא לא יהיה ראש הממשלה, המפעל הציוני עלול להתמוטט, ומדינת ישראל תהיה נתונה בסכנה.

   

  בשנים האחרונות הצליח נתניהו בכישרון אדיר שאיש לא יצליח ליטול ממנו, בצד הצלחות גדולות והישגים משמעותיים, כמו גם ביצירת אווירה רעילה, ליצור כאן קבוצות מעריצים, אנשים הנוהים אחריו בעיוורון גמור ואי־אפשר "לבלבל" אותם עם העובדות. הגעתי למסקנה הזו, לאחר שראיתי, קראתי, שמעתי וניסיתי להתווכח ולעיתים להתעמת תוך שימוש בעובדות עם "ביביסטים" – וגיליתי שפשוט אין עם מי לדבר. או שאתה איתם, או שאתה "שמאלן".

   

  גם ברגעים אלה ממש, בישורת האחרונה שלפני השבעת הממשלה החדשה, דובריו ושליחיו של נתניהו ממשיכים לנסות ולפגוע בלגיטימציה של ממשלת בנט־לפיד, רק משום שבראשה יעמוד ברוטציה יו"ר ימינה עם ששת המנדטים שלו, למרות שנתניהו הציע לו בדיוק אותה הצעה. ולא רק לו הציע, אלא גם לגדעון סער העומד בראש "תקווה חדשה" שזכתה ב־6 מנדטים בבחירות. ולא רק לכל אחד מהם הציע, אלא הציע גם רוטציה משולשת. סער ראשון, נתניהו שני ובנט שלישי. אבל מה שמותר לנתניהו, אסור ליריביו הפוליטיים.

   

  הכלל הזה חל גם על ההבטחות והמו"מ שניהל עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס. מה שמותר לנתניהו, אסור ליריביו הפוליטיים. יותר מזה, הוא שולח את אנשיו לסלף את האמת כאילו לא היו הדברים מעולם. את ידיו, הוא לא מלכלך אישית. נותן לאחרים להתפלש בבוץ. ואז יכול להכחיש, ולשגר את אלה שתמיד אצים־רצים לרצות אותו להכחיש אף הם.

   

  עוד דוגמאות? לא חסרות. אבל אין טעם להמשיך ולפרט. הדבר החמור הוא שביבי איבד את עשתונותיו בדרכו לאבד את שלטונו. ההשתלחות בראשי ממשל השינוי עד שבנט, שקד, לפיד, עידית סילמן, ועתה גם סער נזקקים לאבטחה, רשומה על שמו. והוא אף לא ניסה להנמיך את הלהבות. האיש שאמר שראש ממשלה צריך לכהן רק שתי קדנציות, רוצה להמשיך, ולהמשיך. ולא, הוא לא ייתן, לאף אחד מהליכוד להחליפו, גם לא באופן זמני, גם לא ברוטציה כפי שהיה מוכן להציע ליריביו המיתולוגיים בנט וסער, אלה שבנה במו ידיו, מחשש שילמדו ממנו ולא יפנו את הכיסא הנחשק.

   

  וחברי הכנסת? והשרים בליכוד? עדיין שותקים. מתחת לפני השטח אמנם שומעים בעבועים ופכפוכים של זרמים תת־קרקעיים. אין די בכך. קומו חבריי, עורו גם אלה שכבר לא חבריי שם בצמרת הליכוד. תתעשתו על עצמכם. זו העת. מדינת ישראל קמה לפני בנימין בן צילה ובנציון נתניהו, ותשרוד גם אחריו. ובהצלחה לממשלה החדשה.

   


  פרסום ראשון: 09.06.21 , 23:25