ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אבי מועלם
  חדשות • 10.06.2021
  48 השעות האחרונות
  עד כניסת השבת הערב: כל ההסכמים הקואליציוניים אמורים להיחתם ולהיחשף • למרות מחלוקות אחרונות, ההערכה היא כי ביום ראשון ב־16:00 תתכנס הכנסת ותצביע על הקמת הממשלה • החשיפה של גנץ: "השבוע קיבלתי מנתניהו הצעה לרוטציה — אני שלוש שנים ראשונות, הוא שנה וחצי" • הדילמה של נתניהו: האם להשתתף בטקס החילופים עם בנט ביום שני
  יובל קרני, עמיחי אתאלי ואיתמר אייכנר

  במליאת הכנסת מסיימים את ההכנות האחרונות, והספירה לאחור כבר החלה: בעוד 48 שעות בלבד צפויה להתכנס הכנסת ולהצביע על הקמת ממשלה חדשה בראשות נפתלי בנט. היום צפויים להיחתם סופית ולהתפרסם רשמית כל ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה החדשה, שיוצגו לחברי הכנסת לקראת ההצבעה המתוכננת מחרתיים.

   

  רגע לפני הקמת הממשלה הטיל אמש יו"ר כחול לבן בני גנץ פצצה כאשר חשף בשיחות פרטיות כי קיבל מנתניהו, רק השבוע, הצעה משודרגת להקמת ממשלה עם הליכוד. לטענת גנץ הובטח לו לכהן כראש ממשלה ברוטציה במשך שלוש שנים ואז לאפשר לנתניהו "להסתפק" בשנה וחצי האחרונה. גנץ סירב להצעה. "קיבלתי הצעה לכהן כראש ממשלה כבר ביום ראשון בבוקר. גם לפני שעתיים כשהייתי בדרך לכאן", סיפר גנץ לפעילי כחול לבן. מהליכוד נמסר: "אין תגובה".

   

  הממשלה החדשה צפויה להיות מושבעת ביום ראשון וכנראה גם לקיים את ישיבתה הראשונה באותו ערב (הלו"ז המלא — ראו מסגרת). עם זאת, במערכת הפוליטית ממתינים בציפייה להחלטתו של נתניהו: האם להגיע לטקס חילופי ראשי הממשלה בלשכת רה"מ ביום שני בבוקר עם נפתלי בנט, או לעשות "מעשה טראמפ" ולהחרים זאת. בכירים בליכוד מעריכים כי למרות הבוז שרוחש נתניהו לבנט הוא לא יחרים לחלוטין את הטקס וישמור על ממלכתיות. הליכוד העלה ציוץ אתמול — באנגלית בלבד — שנועד לבדל בין נתניהו וטראמפ, שכזכור החרים את השבעת ביידן: "כאשר ראש הממשלה מדבר על 'הונאת בחירות' הוא לא מתכוון לתהליך ההצבעה בישראל שבו יש לו אמון מלא, אין גם שאלה לגבי העברת שלטון שלווה".

   

  נכון לאמש, פורסם ההסכם הקואליציוני הסופי רק עם מרצ. על אף שנותרו מחלוקות אחרונות במו"מ עם חלק מהמפלגות, בגוש השינוי מעריכים כי הכל ייחתם ויפורסם עוד היום וכי הרוב של 61 ח"כים להשבעת הממשלה מובטח. "אנחנו סגורים על 61 ח"כים ולא צפויים עריקים או מורדים", אמר בכיר בגוש השינוי, "אבל זה לא נגמר עד שזה נגמר".

   

  בנט ולפיד החליטו להוריד פרופיל תקשורתי עד ההשבעה, אך ההסתה נגדם ממשיכה להחריף: אתמול הופץ ברשת כרוז שקרא לקיים טקס "פולסא דנורא מיד קללת הרשעים, נגד הרשע שרוצה לפגוע בעולם התורה נפתלי בנט". כזכור, באוקטובר 1995, שבועות ספורים לפני רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, ערכו פעילי ימין קיצוניים טקס פולסא דנורא מחוץ לביתו.

   


  פרסום ראשון: 10.06.21 , 23:41