ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן זינדל
  חדשות • 13.06.2021
  המשימות הראשונות
  האם לקיים את מצעד הדגלים במתווה שאושר • את מי למנות לראש השב"כ, לראש המל"ל ולראש מערך ההסברה הלאומי • ואיזה קו לנקוט מול חמאס והאמריקאים • בנט ונתניהו עדיין לא קבעו חפיפה, אבל לראש הממשלה המיועד לא יהיה רגע של חסד
  איתמר אייכנר

   

  לראשונה מאז 2009, אדם שאינו בנימין נתניהו יהיה החל מהשבוע ראש ממשלת ישראל. נפתלי בנט, מי שהיה ראש המטה של נתניהו וכיהן תחתיו כשר בשישה משרדים שונים, צפוי לעמוד אחרי ההשבעה היום בראשה של הממשלה ה־36 ‑ ומהרגע הראשון יצטרך לקבל החלטות דרמטיות בשורה של תחומים.

   

  הסוגיה הבוערת ביותר המונחת לפתחו של בנט היא אם לאפשר את קיומו של מצעד הדגלים ביום שלישי, במתווה המוסכם שהושג בין המשטרה לבין המארגנים.

   

  הממשל האמריקאי לא אוהב בלשון המעטה את העניין הזה ומעביר מסרים, עד כה בעיקר דרך שר הביטחון גנץ, שדעתו לא נוחה מקיומו של המצעד בעיתוי הזה.

   

  אבל מדובר עדיין בהחלטה טקטית־מבצעית, כאשר על השולחן מחכים לבנט שורה ארוכה של נושאים לא פחות משמעותיים. בנט יצטרך להיערך במהירות יחד עם שר האוצר לגיבוש תקציב מדינה דו־שנתי, וללוות את המשך המגעים על הסדרה ברצועת עזה בתמורה לפתרון סוגיית השבויים והנעדרים. כאן גם עולה השאלה הרגישה אם לאפשר את המשך הכנסת הכסף הקטארי לרצועה. אם בנט יסרב לכך, חמאס יבחן אותו. ההערכה בישראל היא שדרישות המינימום של חמאס לשחרור מחבלים רוצחים לא פוגשות את המקסימום של ישראל.

   

  בנט מתכוון למנות יועץ חדש לביטחון לאומי ולא להשאיר את היועץ הנוכחי מאיר בן שבת. הוא יצטרך גם להחליט, יחד עם שר החוץ יאיר לפיד, אם למנות שגריר חדש בארה"ב או להשאיר את השגריר באו"ם ובארה"ב גלעד ארדן. אחת האפשרויות היא שבנט יאפשר לארדן להישאר באו"ם, אך יבקש למנות שגריר נפרד בארה"ב.

   

  בנט יצטרך לחתור במהירות לפגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כדי להגיע לתיאום בנושאים הרגישים ביותר שעומדים על הפרק, ובראשם הסכם הגרעין עם איראן. סביר להניח שבנט ימשיך את הקו של נתניהו נגד החזרה להסכם ‑ אך בניגוד לנתניהו לא ינהל שיח מתריס מול האמריקאים, וינסה לחתור להבנות. בנט יצטרך לקבל גם החלטות לגבי סוגיית פינוי המאחזים, פינוי חאן אל־אחמר שנדחה זמן רב והסדרת ההתיישבות הצעירה. עוד על הפרק גם החלטה על זהותו של ראש השב"כ הבא, שמסיים את תפקידו בספטמבר. בנט ימצא משרד ראש ממשלה משותק שסובל ממשבר ארגוני וניהולי, כאשר כל התפקידים החשובים מוחזקים על ידי ממלאי מקום זמניים.

   

  נכון לאמש, יממה לפני השבעת הממשלה החדשה, טרם נקבע טקס חילופים מסודר בין ראש נתניהו לבנט. נתניהו מנחה את עוזריו שלא לדבר על חפיפה, ושומר בעצמו על שתיקה רועמת בנושא. הוא כנראה לא רוצה להודיע מראש שיבצע חפיפה מסודרת כדי לא לתת לגיטימציה לממשלה החדשה לפני השבעתה. אלא שאינדיקציה ראשונה לנכונותו של נתניהו לקיים חפיפה הייתה אמש, כאשר נודע שמזכיר הממשלה וממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה צחי בוורמן הודיע שיעביר את תפקידו באופן מסודר לאחר ההשבעה. ברוורמן כבר הכין תיק חפיפה מסודר לאנשי בנט.

   

  התוכנית של בנט היא לקיים את התמונה המסורתית של הממשלה החדשה בבית הנשיא ביום שני בבוקר, ואת טקס הכניסה ללשכת ראש הממשלה ‑ בנוכחות נתניהו או בלעדיו ‑ בשני אחרי הצהריים או בשלישי בבוקר. הוא כבר הצהיר שאינו מעוניין לעבור לגור במעון הרשמי בבלפור ולהישאר בביתו ברעננה, אולם לא בטוח שמערכת הביטחון תאפשר לו לעשות זאת לאורך זמן. ייתכן שמשפחת בנט תיכנס לבלפור לקראת שנת הלימודים הבאה.

   

  בינתיים בנט החל בהרכבת הכוורת. טל גן צבי, שנחשב למקורבו ושימש כראש לשכתו בעבר, צפוי להתמנות לראש הסגל. מתן סידי, שהיה דוברו של בנט כשר החינוך ושר הביטחון, יהיה דוברו המדיני. בימים הקרובים יעסוק בנט במינויים נוספים, כמו ראש מערך ההסברה הלאומי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומזכיר הממשלה.