ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יעל פרידסון
  ממון • 21.07.2021
  תוכנית ליברמן: יופחת המכס על פירות, ירקות וביצים
  על פי האוצר מטרת הצעד היא לפתוח את השוק ליבוא ולהוריד מחירים, אך אין ודאות שההוזלה תגיע לצרכן • ראשי ההנהגה החקלאית הכריזו על שביתת אזהרה • משווק ביצים: "חוץ מפופוליזם אין פה כלום"
  מאת מירב קריסטל ונווית זומר

  שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר מקדמים תוכנית להפחתת מכסים רוחבית על פירות, ירקות וביצים כדי לפתוח את השוק ליבוא. כיום ענף הביצים מתוכנן והמחירים לצרכן מפוקחים על ידי המדינה. יש יבוא פירות וירקות, שבדרך כלל מביא לעליית מחירים. בעגבניות קיים מדי פעם יבוא ללא מכס כדי לאזן את המחירים בשוק כשהם גבוהים.

   

  על פי חקלאים, פתיחת השוק ליבוא ללא מכס תפגע בחקלאות. ראשי המועצות האזוריות כבר הכריזו על שביתת אזהרה ביום ראשון הקרוב במחאה על התוכנית. באוצר אומרים כי התוכנית תחול בפעימות ותתפרס על פני חמש שנים. המתווה ייבחן מדי שנה תוך בדיקה אם יש ירידה בשטחים המעובדים. על פי האוצר תכלול התוכנית "חבילת תמיכה רחבה לענף הכוללת תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי לדונם מעובד, תמיכה ייעודית לענף הביצים, הרחבת הטבות מס דרך חוק לעידוד השקעות הון, תמיכה בסימון תוצרת מקומית, הוזלת התשומות לחקלאי והשקעה של יותר מ־2 מיליארד שקל בחדשנות ובהעלאת הפריון. יינתנו מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד ומכונות חדשניות ושיתופי פעולה עם סטארטאפים. תינתן תמיכה ישירה לחקלאים — עד 40 אלף שקל בשנה לכל בעל מכסת ביצים, עם עדיפות לחקלאים בפריפריה. בנוסף, יינתנו מענקי חדשנות והשקעות למגדלים על מעבר ללולים מתקדמים".

   

  100 שקל לדונם

   

  לפי התוכנית יופחת מיד המכס על אננס, אבוקדו, גויאבה, ליצ'י, שסק, שום, אפונה, שעועית, פול, אספרגוס, תאנים ועוד. תהיה הפחתה מתונה בעגבניות, מלפפונים, בצל, גזר, בננות טריות, תפוחים, אגסים ואגוזי אדמה, ותחול הפחתה מודרגת בפירות כמו אפרסקים ותפוזים ובירקות כמו סלרי וארטישוק. כמו כן תהיה הפחתה איטית של המכס על ירקות קפואים ושימורים, על מיץ ענבים ועל תערובות מיץ. סך התמיכה הישירה יעמוד על 420 מיליון שקל לשנה. תינתן תמיכה ישירה של 100 שקל לדונם קרקע מעובדת. התמיכה תתעדכן כתלות בהפחתת המכס.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  בענף הביצים יינתן פטור מיידי ממכס על היבוא. התמיכה במגדלים תהיה כ־1.1 מיליארד שקל עד לסוף חוק הגליל, שמעניק עדיפות לפריפריה בגליל. תינתן תמיכה ישירה של 8 אגורות לביצה עד 500 אלף ביצים לבעלי המכסות עד סוף 2027. בגליל תינתן התמיכה לבעלי מכסות עד ל־750 אלף ביצים, ותינתן תמיכה נוספת של 6.3 אג' לביצה בגליל לפי חוק הגליל.

   

  לפי האוצר, יבוא ביצים יביא להורדה של 25% במחירים, 840 שקל בשנה למשק בית (עם פירות וירקות). לא ברור אם המחיר יישאר מפוקח ולכן יירד, או שיוסר הפיקוח. אם יוסר, לאוצר אין דרך לדעת בכמה תימכר תבנית ביצים לצרכן. עוד נטען כי תצומצם הרגולציה ליבוא פירות וירקות באמצעות אימוץ תקינה אירופית. כיום יש שמירה על החקלאות המקומית בכך שנעשות בדיקות לתוצרת יבוא כדי שלא ייכנסו מחלות לארץ. למשל, אננס מיובא מגיע לארץ ללא עלים.

   

  משווקים טוענים כי יש פער של 10% בלבד במחירי הביצים בין ישראל לאירופה, והוא משתנה לפי ההיצע והביקוש ומחסורים שונים, כלומר הפער קטן מדי והוא לפעמים גם מתהפך, כשבישראל גובים מע"מ על ביצים. אחד המשווקים הגדולים אמר: "תרדו מהביצה. פיקוח המחיר והתכנון בענף גורם לכך שאין הפקעות מחיר. מתי באחרונה צרכן התלונן על ביצים יקרות? חוץ מפופוליזם זול אין פה כלום. פקידי האוצר עסקו פעם ביבוא ביצים? כרגע ההובלות הימיות התייקרו מאוד והיבוא לפעמים משתלם יותר, לפעמים פחות. תלוי במה שקורה בעולם".

   

  אילן שבע, בעלי ביכורי שדה, משווקת הפירות והירקות הגדולה בישראל ויבואנית: "הרפורמה בשבילי לכאורה פנטסטית: לייבא בזול וליהנות ממגוון מכל העולם, ואני נגדה. היא תהרוס את החקלאות. ליברמן יעשה נזקים שייקח 50 שנה לתקן. אם החקלאים לא ירוויחו הם יפסיקו לגדל".

   

  במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול במועצה האזורית רמת נגב הצביעו פה אחד ראשי המועצות האזוריות ובכירי ענף החקלאות על שביתת אזהרה ביום ראשון "במחאה על הודעת משרדי האוצר והחקלאות לצאת חד־צדדית ולהעביר באבחת יד בחוק ההסדרים שינויים בחקלאות, בהם פתיחת המשק ליבוא מזון טרי בעבור נזיד עדשים".

   

  "יריקה בפנים"

   

  אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אמר כי "המהלך ישמיד את החקלאות. בכל העולם, בכל פעם שהלכו על מהלך כזה נתנו ארכה של כמה שנים להתארגנות, הן של המדינה והן של החקלאים. רק אצלנו ממציאים את הגלגל מחדש ומנחיתים רפורמה מהיום למחר. הסכום עליו מדבר האוצר כ'תמיכה בחקלאים' הוא יריקה בפנים", טען וילן.

   

  שי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים, אמר כי "הדרך היחידה להתמודד עם חרמות של חברות ענק נגד ישראל היא עצמאות בייצור המזון הטרי, אחרת זה חוסר אחריות, ולא נאפשר זאת".

   

  מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות: "ענף ההטלה הוא מקור פרנסה עיקרי במושבי גבול הצפון. לא ניתן לליברמן, לפקידי האוצר ולשר החקלאות לרסק את יישובי הצפון. את מה שחיזבאללה מנסה לעשות שנים עושה ליברמן באבחת סכין. אנו נערכים למאבק על קיומנו שלא נראה שנים בישראל".

   

  יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי, שהוא חקלאי, הודיע כי "לא תהיה עסקת חבילה במשק אם החליטו ללכת לחקלאות על הראש".

   

   

  עיקרי התוכנית להפחתת המכסים

   

  • הפחתה הדרגתית במכס על רוב הירקות והפירות, לפי סוגיהם

   

  • פטור מיידי ממכס על יבוא ביצים

   

  • התוכנית תתפרס על פני חמש שנים

   

  • המתווה ייבחן מדי שנה

   

  • תמיכה כספית ישירה לכל חקלאי

   

  • תמיכה ייעודית למגדלי הביצים

   

  • יורחבו הטבות מס דרך חוק לעידוד השקעות הון

   

  • תמיכה בסימון תוצרת מקומית

   

  • יוזלו התשומות לחקלאי

   

  • מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד

   

  • תצומצם הרגולציה ליבוא פירות וירקות באמצעות תקינה אירופית

   


  פרסום ראשון: 21.07.21 , 19:50