ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מתוך אתר מכון Oakland Institute
  חדשות • 22.07.2021
  יושבת ראש דירקטוריון השנאה
  היא אמנם מגדירה את עצמה לוחמת צדק שחרטה על דגלה לקדם את זכויות האדם בעולם, אך חלק גדול מזמנה היא מקדישה למטרה אחת: להכפיש את ישראל • תכירו את אנוראדה מיטאל, יו"ר מועצת המנהלים החיצונית של יצרנית הגלידה בן אנד ג'ריס: הרבה לפני שהובילה להחלטה המקוממת השבוע להפסיק למכור את מוצרי החברה בשטחים, עמדה בראש מכון שהביע תמיכה ב”רעיונות” של חיזבאללה, והייתה עסוקה בקריאות להפסיק לספק נשק לישראל — ואפילו לפטר את גל גדות • פרופיל מיוחד
  ציפי שמילוביץ

  כאשר תושבי ישראל הסתתרו במקלטים ובממ"דים ונמלטו מאימת מטחי הרקטות הבלתי פוסקים מעזה לפני חודשיים, הייתה אנוראדה מיטאל (54), עסוקה בלצייץ. מיטאל, שעומדת בראש מועצת המנהלים החיצונית של יצרנית הגלידה בן אנד ג'ריס, ומי שלמעשה הובילה השבוע את ההחלטה המסעירה להפסיק את מכירת מוצרי החברה ביהודה ושומרון, לא בדיוק התעניינה במהלך הלחימה בגורלם של ההרוגים והפצועים בצד הישראלי, אלא דווקא בקריאות למחלקת המדינה לחדול מאספקת נשק לישראל. בזמן ששיתפה ציוצים שכינו את התנהלות צה"ל בעזה "רצח עם", אף מילה בחשבון הטוויטר שלה לא הופיעה בגנות חמאס או שיגורי הטרור שלו.

   

  זאת אולי גם הסיבה שרבים בארה"ב לא הופתעו לשמוע על החלטת בן אנד ג'ריס לחדול מפעילותם ביו"ש: למיטאל רקורד ארוך של הכפשות והתקפות נגד ישראל ומזה שנים שהיא לוחצת על מנכ"ל החברה לקדם חרם נגדה.

   

  כאשר רכש תאגיד הענק יוניליוור את יצרנית הגלידה האמריקאית בשנת 2000, הם ידעו כי מדובר בחברה עם זהות אקטיביסטית־פרוגרסיבית ברורה. הדרישה הזו גם גרמה להארכת המו"מ על הרכישה, שבסוף סוכמה תמורת 326 מיליון דולר, תוך הקפדה על סעיף מיוחד: הקמת מועצת מנהלים חיצונית לחברה, שתהיה אחראית אך ורק למסר החברתי והתרבותי שלה.

   

  בשני עשורים מאז הצליחו יוניליוור ויצרנית הגלידה לשגשג ביחד: בן אנד ג'ריס הפכה לאחת מחברות הגלידה הגדולות בעולם, ובמקביל המשיכה להפגין זהות פוליטית עצמאית, גם לאחר פרישת שני מייסדיה היהודים, בן כהן וג'רי גרינפילד, שהקימו את החברה ב־1978 ובעצמם היו אקטיביסטים ידועים.

   

  הפרגון לחיזבאללה

   

  אבל הגעתה של מיטאל לתפקיד יו"ר מועצת המנהלים החיצונית ב־2008, שידרגה את מידת האקטיביזם — וסימנה את ישראל במרכז המטרה. מיטאל, נולדה בהודו והיגרה לארה"ב ב־1994. היא הייתה חברה במספר ארגונים למען זכויות אדם, ואף נבחרה על ידי מגזין השמאל האמריקאי המשפיע The Nation, כ"קול הפרוגרסיבי החשוב באמריקה". מזה שנים שהיא עוסקת בפעילות חברתית ואקטיביזם לקיימות, חקלאות, מזון, ובריאות בעולם המתפתח.

   

  במקביל לפעילותה בחברה, הקימה ב־2004 מיטאל את "מכון אוקלנד" בקליפורניה, מכון למדיניות המציג עצמו כ"קבוצת חשיבה מדינית עצמאית המביאה רעיונות חדשים ופעולה נועזת לנושאים החברתיים, הכלכליים והסביבתיים הדוחקים של זמננו". עמותת בן אנד ג'ריס היא אחת התורמות למכון, שמיטאל ממשיכה לנהל גם היום. בין מחקריו, פירסם המכון לפני כמה שנים פרויקט שסיכם "70 שנות כיבוש ועקירה של העם הפלסטיני". "אינך צריך להסכים עם כל הרעיונות של חיזבאללה כדי לתמוך בהתנגדותם לישראל", נכתב באחד ממאמרי הפרויקט. "גינוי 'שני הצדדים' במזרח התיכון הוא בדיוק כמו גינוי 'שני הצדדים' במלחמת האזרחים האמריקאית. במהלך מלחמת האזרחים, עם כל סיבוכיה, נלחם צד אחד למען העבדות והשני נלחם על השחרור. כיום במזרח התיכון, צד אחד נלחם לשדוד ולבזוז, השני מבקש הגדרה עצמית וכבוד".

   

  במאמר אחר נכתב: "ארה"ב שולטת במזרח התיכון. היא כובשת את עיראק, מממנת מדינות לקוחות ערביות ומחמשת את ישראל עד השיניים. במצב זה ממשלות ארה"ב וישראל מדכאות באכזריות את הרוב באמצעות כוח צבאי ושוד כלכלי... ישראל היא חלק מהאימפריה האמריקאית והיא המפתח לתוכניות של ארה"ב לשליטה קבועה במזרח התיכון".

   

  התפנית ב"שומר החומות"

   

  מזה שנים שמיטאל מפעילה לחץ על מנכ"ל יצרנית הגלידה, מת'יו מקארת'י, להחרים את ישראל. במשך שנים הצליחה יוניליוור לעמוד בלחצים, אך התפנית הגיעה במהלך מבצע "שומר החומות" במאי: בעקבות לחץ ציבורי אדיר בשמאל האמריקאי — שחבריו אף הציפו את חשבון הטוויטר של החברה, שהפסיק לפעול במשך חודשים, הצליחה מיטאל להכשיר את הקרקע להחלטת החרם.

   

  עיקר הלחץ הגיע מהארגון "תושבי ורמונט למען צדק בפלסטין" (Vermonters for Justice in Palestine), הממוקם בעיר ברלינגטון שבוורמונט, בסמוך למטה בן אנד ג'ריס, ולא הרחק ממקום מגוריו של הסנטור הפרוגרסיבי ברני סנדרס. הארגון לוחץ על החברה כבר עשור להפסיק למכור בשטחים בטענה כי "מכירת מוצרי 'בן אנד ג'ריס' בשטחים הכבושים עומדת בסתירה לערכים המתקדמים המוצהרים של החברה, ולמשימה שלה לבטל עוולות בקהילות המקומיות, הלאומיות והבינלאומיות". באתר הארגון אף נכתב: "בכך שהחברה עושה עסקים בישראל ובהתנחלויות בלתי חוקיות בשטח הפלסטיני הכבוש, היא מפרה את המשימה החברתית שלה".

   

  תחת לחצים אלו בעצם התקבלה ההחלטה השבוע על הפסקת המכירה בשטחים. אך מבחינת יוניליוור מדובר היה ב"רע במיעוטו": החברה גם הודיעה, ללא אישור ממועצת המנהלים בראשות מיטאל, כי "נישאר בישראל באמצעות הסדר אחר“. מיטאל, לעומת זאת, לא נותרה חייבת וטענה כי ההחלטה על הפסקת מכירת מוצרי החברה בהתנחלויות התקבלה כבר לפני שנה, אבל לדבריה המנכ"ל, שמונה על ידי יוניליוור, לא הוציאה לפועל עד כה. מבחינתה, כוונת החברה לסיים את המכירות רק בשטחים ולהמשיך לפעול בתוך שטחי ישראל הינה "הפרה של ההסכם עם מועצת המנהלים".

   

  האיומים על Airbnb

   

  בחשבון הטוויטר העמוס של מיטאל ניתן למצוא שטף בלתי פוסק של ציוצים ושיתוף ציוצים אנטי־ישראלים, כמו גם קריאות ועצומות להחרים את ישראל ולקדם את ה־BDS. כך למשל "בירכה" את ישראל ביום העצמאות ה־70 בשנת 2018: "הקטסטרופה נמשכת. 70 שנה אחרי 'הנכבה' הפלסטינים ממשיכים לדמם".

   

  במסגרת מאמציה לבודד את ישראל, תקפה גם את אתר Airbnb על אף שציין כי "דירות מסויימות בישראל נמצאות בשטחים כבושים". בתגובה כתבה מיטאל: "ביטלתי את החשבון שלי ב־Airbnb בגלל החלטתם לחזור לעשות עסקים באדמות פלסטיניות גנובות". עוד לפני ש־Airbnb הספיקו לחזור בהם, פנתה מיטאל גם לאתר המלונאות Booking בבקשה להחרים את ישראל: "קוראת לכם ללכת בעקבות Airbnb ולומר את האמת לגבי הרישומים שלכם: מזרח ירושלים היא שטח כבוש, לא חלק מישראל. אל תרוויחו מהסבל הפלסטיני".

   

  וכשהתקיים האירווזיון בתל אביב ב־2019, צייצה: "ישראל לא יכולה להשתמש באמנות כדי לטאטא אפרטהייד וכיבוש. מאות אלפי אנשים ומעל 100 קבוצות להט"בים תומכים בחרם על האירוויזיון". באותה שנה שיתפה ציוץ כוזב שלפיו ישראל הרסה אתר ארכיאולוגי פלסטיני ואף פנתה בטוויטר ליו"ר הקונגרס הדמוקרטית, ננסי פלוסי, בבקשה שתחרים את ועידת איפא"ק בוושינגטון. "יש לך עדיין זמן לדלג על הוועידה ולעמוד לצד כל אלה שמאמינים בחופש ושוויון לכל", צייצה מיטאל. "איפא"ק לא מייצגת מספר גדל והולך של יהודים אמריקאים ותומכי זכויות אדם".

   

  בשנה שעברה צייצה: “טראמפ נערך לצאת למלחמה עם איראן, אבל אנשים מסביב לעולם דורשים שלום. על הקונגרס לפעול מיד למנוע מלחמה”. וגם על הקורונה היה לה מה לומר. בפברואר תקפה את הממונה על המאבק בקורונה בארה"ב: "פאוצ'י קיבל פרס מישראל על פעילותו בקורונה. תבקשו ממנו לדרוש מישראל להפסיק את אפרטהייד החיסונים ולספק חיסונים לפלסטינים בשטחים הכבושים".

   

  סוגייה נוספת שבה היא מקפידה מזה שנים לקדם היא קריאה לממשל האמריקאי לחדול מלספק נשק לישראל. כבר ב־2014 צייצה כי "יש אפשרות חזקה שישראל מבצעת פשעי מלחמה" במבצע "צוק איתן" ושיתפה קישור לכתבה בעלת הכותרת: "מדוע ישראל וצבאות זרים אחרים מקבלים את הסיוע הגדול ביותר מארה"ב, במקום עניי העולם".

   

  במהלך מבצע "שומר החומות" הייתה פעילה במיוחד: בחודש מאי היא דרשה מהמגזין "נשיונל ג'יאוגראפיק" להפסיק לעבוד עם ה"שחקנית הישראלית/תומכת צה"ל", כלשונה, גל גדות, "אם באמת איכפת להם מזכויות הקרקע של ילידים". וביוני צייצה בדרישה להפסיק את אספקת הנשק לישראל: "חתמתי על עצומה למזכיר המדינה אנתוני בלינקן הדורשת לעצור עיסקת נשק בשווי 735 מיליון דולר לישראל. חתמו גם אתם". בנוסף, חתמה על עצומה שקראה לנשיא ביידן "לעצור את הלחימה" ולדרוש מישראל "להפסיק באופן מיידי את הפינוי הכפוי ואת עקירת המשפחות הפלסטיניות".

   

  ולמי שתהה: בצל שלל הגינויים שפרסמה נגד ישראל, נראה שלא מצאה את הזמן לגנות את ירי הרקטות מעזה ולהביע דאגה לזכויות האדם של ישראלים.

   

  בחזית הטוויטר נגד ישראל הציוצים של מיטאל

   

  ברכה עוינת ליום העצמאות | מאי, 2018 "הקטסטרופה נמשכת. 70 שנה אחרי 'הנכבה' הפלסטינים מדממים"
  ברכה עוינת ליום העצמאות | מאי, 2018 "הקטסטרופה נמשכת. 70 שנה אחרי 'הנכבה' הפלסטינים מדממים"

   

  קריאה להחרים את האירוויזיון בישראל | מאי, 2019 "ישראל לא יכולה לטייח את האפרטהייד והכיבוש בעזרת האירוויזיון"
  קריאה להחרים את האירוויזיון בישראל | מאי, 2019 "ישראל לא יכולה לטייח את האפרטהייד והכיבוש בעזרת האירוויזיון"

   

  עצומה נגד אספקת נשק לישראל במהלך "שומר החומות" | יוני, 2021 "תגידו למזכיר המדינה בלינקן: לא למכור יותר נשק לישראל!"
  עצומה נגד אספקת נשק לישראל במהלך "שומר החומות" | יוני, 2021 "תגידו למזכיר המדינה בלינקן: לא למכור יותר נשק לישראל!"

  התקפה אישית על גל גדות | מאי, 2021 "תקראו לנשיונל ג'יאוגרפיק לפטר את השחקנית הישראלית/תומכת צה"ל"
  התקפה אישית על גל גדות | מאי, 2021 "תקראו לנשיונל ג'יאוגרפיק לפטר את השחקנית הישראלית/תומכת צה"ל"