ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חני בלייוייס
  7 ימים • 22.07.2021
  חיילת הצללים של הזוג נתניהו
  זו חני בלייוייס, היועצת הפוליטית של ראש הממשלה לשעבר, ואחת הנשים המקורבות ביותר לזוג נתניהו. לצידה פועל עוזרה הנאמן קובי צרפתי, מי ש–'7 ימים' חושף כי היה בעברו מעורב בעסקי מועדוני המין של דרום תל–אביב. השיטה: באמצעות אינספור הקלטות ומעקבים אישיים, בלייוייס "בונה תיק" לשרים, ח"כים ופעילים, ומעבירה את המידע היישר לשרה נתניהו. הכוח שלה היה כל כך עצום, עד שהיא מסוגלת פשוט לצרוח על שרים מול כולם, להביא לפיטורי בכירים, לקבוע איזה ראש עיר יקבל תמיכה, ובכלל, ליצור סכסוכים וקרעים בצמרת הליכוד. עכשיו, כשבמפלגה עושים חשבון נפש, האם גם תקופת בלייוייס מתקרבת לקיצה? בלייוייס: "שקרים והכפשות מכוערות"
  עידו שברצטוך, איתי אילנאי

  באמצע העשור הקודם, רחוב הגליל בדרום תל־אביב כבר היה מרכז ידוע של בתי בושת, מופעי מין וסקס בתשלום. כאן פעל המוקד של תל־אביב תחתית, הגיהינום של נשים וגברים שמכרו את גופם תמורת תשלום ברחוב או במועדונים. במיקרו־קוסמוס הזה, רבים הכירו את השם קובי צרפתי. לימים הוא יהפוך לבעל תיאטרון פרינג' חיפאי, אבל באותן שנים הוא היה דמות מוכרת בעסקי מועדוני המין של קהילת הגייז בדרום תל־אביב. "פה היה מועדון של הומואים", מצביע השבוע אחד השכנים ברחוב אל עבר אחת מהכניסות של רחוב הגליל. כשאנחנו מראים לו צילום של קובי צרפתי הוא מזהה אותו מיד, ומספר מה ראה שם. "לא יודע אם היו משלמים או שזה היה עם מינוי, אבל היו באים לשם ומקיימים יחסי מין. זה היה שלוש קומות. למטה היו חדרונים שהיית יכול להשכיר".

    

   

  להשכיר למה? לסקס?

   

  "אלא מה? לשחק קלפים?"

   

  אוקיי. ובשאר הקומות?

   

  "בקומה העליונה היה ג'קוזי כזה, או מקלחות. הייתה שם גם רשת גדולה כזו, שהיו יכולים לעשות עליה סקס תלויים. ובקומת הכניסה היה בר קטן".

   

  לא רחוק משם, שאלנו עוד אחד מהדיירים הוותיקים ברחוב הגליל אם הוא זוכר את צרפתי. "כן", השיב במהרה. "הוא כל הזמן היה מראה לנו תמונות עם פוליטיקאים".

   

  איזה עסק היה לו?

   

  "מועדון של קוקסינלים".

   

  זה היה סקס בתשלום?

   

  "בטח בתשלום. היו באות הבחורות, ככה אני קורה לטרנסיות, והלקוחות עולים למעלה ומקבלים את הטיפול".

   

  איזה אנשים היו באים?

   

  "כל מיני. היו לך בחוץ אאודי, ב־מ־וו, אנשים במכוניות של חצי מיליון שקל. אתה משלם בכניסה, ועולה למעלה. למעלה הייתה איזו סאונה, משהו כזה, אני לא בדיוק עליתי כי פחדתי. הייתי בכניסה".

   

  ושם מה ראית?

   

  "שאתה יושב, שותה בירה עם הטרנסית, ועולה איתה למעלה".

   

  פאסט פורוורד, השנה היא 2021.

   

  אותו קובי צרפתי, כך חושף השבוע '7 ימים', היה עד לא מזמן האיש האחראי על "הבועה", השטח הסטרילי באירועים בהשתתפות ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. את התפקיד הזה הוא ממלא תחת הבוסית שלו, חני בלייוייס – היועצת הפוליטית של נתניהו, ואחת מהנשים המקורבות ביותר לרעייתו.

  האחראי על ה"בועה" סביב נתניהו. קובי צרפתי | צילום: מתוך אתר הליכוד
  האחראי על ה"בועה" סביב נתניהו. קובי צרפתי | צילום: מתוך אתר הליכוד

   

  בציבור הכללי, השמות בלייוייס וצרפתי אולי לא אומרים הרבה, אבל אין פעיל ליכוד שלא מכיר אותם. בלייוייס היא אחת הנשים החזקות במפלגה, ובמנגנון שהיא הקימה, קובי צרפתי – כן, ההוא מהמועדון בדרום תל־אביב – הוא יד ימינה. ספק אם מישהו בצמרת המפלגה יודע על העבר שלו.

   

  באופן רשמי, בלייוייס מוגדרת כמנהלת לשכת יו”ר הליכוד. בפועל, היא הרבה יותר מזה. היא שולטת בלוח הזמנים הפוליטי של יו"ר הליכוד, ויכולה להחליט מי ייפגש איתו ומתי. היא גם אמונה על קידום הכנסים של הליכוד, מנהלת מטעם לשכת ראש הממשלה את הנעשה בשטח הסטרילי באותם כנסים ואת סיוריו של נתניהו, ומחליטה מי יישב בצמוד לנתניהו באירועים ציבוריים. בלייוייס גם נטועה עמוק ברשתות החברתיות ומפיצה מסרים מטעם נתניהו וסביבתו למאות אלפי פעילים, באמצעות עשרות קבוצות ווטסאפ ופייסבוק שהיא חברה בהן. ואם צריך הוכחה נוספת למעמדה במפלגה, אפשר למצוא אותה בשכר שלה. במסמך שנחשף ב'ידיעות אחרונות' ב־2019 נכתב כי מדובר ב־47 אלף שקל בחודש. "זה לא ייאמן", אומר איש ליכוד ותיק. "היא אשכרה מרוויחה כמעט כמו ראש הממשלה עצמו".

   

  אבל סוד כוחה של בלייוייס, הוא בקשר הבלתי אמצעי שלה לנתניהו ולרעייתו שרה. וזה, כך טוענים בליכוד, השילוב האולטימטיבי. כך למשל, בלייוייס היא הרבה יותר מאשר יועצת. היא גם מסתובבת עם שוקולדים בכיסים למקרה שנפשו של נתניהו תחשוק במשהו מתוק, ולפחות פעמיים נתפסה בעדשת המצלמה כשהיא תוחבת לכיסו כסף מזומן, במהלך סיור שטח בקניון, רגע לפני שהיה צריך לשלם על משהו. לא לשווא כינה אותה נתניהו "חני שלנו", בנאום הניצחון שלו בתום סבב ב' של בחירות 2019.

   

  מערכת היחסים שלה עם שרה נתניהו קרובה במיוחד, קרובה מדי אם תשאלו כמה אנשים בליכוד. הם מספרים שזה שנים בלייוייס מעבירה לשרה דיווחים על הנעשה בתוך הליכוד, אותם היא מלקטת בעזרת קשריה העמוקים וארוכי השנים במפלגה. "יש לה תפיסת מרחב מדהימה", אומר גורם ליכוד לשעבר. "היא יודעת לראות מי מדבר עם מי, ואז כמו קורי עכביש, טווה את רשת הקשרים".

   

  ממושבה בקומה ה־14 של מצודת זאב, אוגרת בלייוייס את המודיעין המפלגתי ואז מעבירה אותו לשרה, לעיתים בקלסרים. לא נדיר שהכוכבים של אותם קלסרים חוטפים אחר כך נזיפה משרה. לעיתים הם אפילו מסולקים מהדרך. לא פעם, כך טוענים מספר רב של גורמים עימם שוחחנו, המידע שחני מעבירה לשרה מוטעה. "היא יכולה להגיד שהיית עם יריב פוליטי למרות שבכלל לא נפגשת איתו", אומר גורם ותיק בליכוד.

   

  תשאלו את זאב אלקין וגדעון סער, שלא מעט מהסיבות לעזיבתם את הליכוד קשור לבלייוייס; את מירי רגב, שלבלייוייס ולה יש היסטוריה של עימותים סוערים; ועוד אינספור גורמים בליכוד לאורך השנים, מראשי ערים ועד עובדים זוטרים, שהגיעו עם המון רצון וחלומות למצודת זאב, הממלכה של חני – וסיימו בבית, מושפלים. עד כדי כך, שבשלב מסוים צורפו עשרות ליכודניקים לקבוצת ווטסאפ שהכותרת שלה הייתה "נפגעי חני". "אנשים איבדו מקומות עבודה, אנשים נכנסו לדיכאון, אנשים טובים ומקצועיים עם משפחות", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו, שמייחס את פיטוריו לבלייוייס. "היא ריסקה את כולם".

   

  מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי
  מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי

   

  כל זה עבר בשלום, עד לאחרונה. לפני כשבועיים פורסם כי נתניהו שוקל לפטר את בלייוייס, וכי היא הוזמנה לשימוע לפני פיטורים. הפיטורים הללו הושהו בינתיים מסיבה לא ברורה. גם שניים מעוזריה – וביניהם צרפתי – זומנו לשימוע ופוטרו. בליכוד יש הטוענים כי הסיבה לערעור במעמדה של בלייוייס קשורה בדיוק לסגנון הכוחני שלה. בתגובה לכתבה מסר צרפתי באמצעות פרקליטתו כי "הטענות הועלו בעלמא ובעילום שם, דבר אשר איננו עולה על הדעת ולבטח כי אין תגובה מטעם מרשי". ואילו בלייוייס אומרת השבוע בתגובה כי "מדובר בשקרים ובהכפשות. אני משרתת את הליכוד בנאמנות ובמסירות אין קץ במשך למעלה מ־30 שנים" (התגובות המלאות – במסגרת).

   

  בלייוייס. “הטענות בעילום שם אינן מעידות מאומה", אמרה בתגובתה | צילום: שאול גולן
  בלייוייס. “הטענות בעילום שם אינן מעידות מאומה", אמרה בתגובתה | צילום: שאול גולן

   

  אבל בליכוד של היום, יש גם קולות אחרים. "הגיעו מים עד נפש", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו. "נתניהו תולה בה את ההפסד בבחירות, בגלל כל מיני סכסוכים שהיו לה עם כל מיני ראשי ערים. מאשימים אותה שהשטח לא התרומם בגלל שזה היה מסע נקמה נגד חני, כדי להראות לביבי 'תראה מה אתה מחזיק והפעם אתה תפסיד את הבחירות'. בקיצור, בבלפור הבינו שהיא חייבת לעוף".

   

  × × ×

   

  כמה שבועות לפני בחירות 2020, מטה הליכוד במצודת זאב בתל־אביב. ישיבת קמפיין. הנושא: כנסי השטח של הליכוד, ללא ספק אחד ממקורות הכוח של המפלגה. לפתע, הדיון עולה לטונים גבוהים. מצידו האחד של השולחן נעמדה השרה מירי רגב, מי שנחשבת לאישה החזקה בליכוד ולאחת הדמויות הקרובות ביותר למשפחת נתניהו. מן העבר השני, התרוממה חני בלייוייס. הוויכוח מתלהט, צרחות, קללות, ואז מגיע רגע השיא: בלייוייס לוקחת כוס חלב מלאה, ומטיחה אותה בזעם על השולחן. מי שחוטף את הכל, זה מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו. בגדיו נרטבים, והישיבה מופסקת, כדי להפריד בין הניצות.

   

  סביר להניח שכמעט כל יועץ או בעל תפקיד בליכוד שהיה מעז לנהוג כך בדיון חשוב לפני בחירות – היה מקבל עשר דקות אחר כך מכתב פיטורים. מצד שני, בלייוייס היא ממש לא "כל יועץ". "אתם קולטים", אומר גורם ותיק בליכוד, "אפילו לא שקלו לפטר אותה. זה רק מראה לכם מה הכוח האמיתי שלה בליכוד".

   

  זו לא הפעם היחידה, כך על פי עדויות, שבלייוייס השליכה חפצים. "היא לפעמים מתנהגת בצורה מטורללת לגמרי, זורקת דברים על מאבטחים", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו. "אני הייתי עד פעם אחת שקלסר עף על אחד המאבטחים של היחידה לאבטחת אישים. לחני יש התקפים של זעם, ואף אחד לא יכול לעצור אותה".

   

  מה עוד?

   

  "צרחות בכנסת על כל דבר שזז. היא הייתה עולה במדרגות לישיבות ממשלה והיא הייתה צועקת במסדרון 'אני אקרע אותך!'"

   

  למי?

   

  "לשרים! לשרים! היינו יכולים לשבת בישיבות סיעה, ואם מישהו היה מעצבן אותה היא הייתה יכולה להפוך את כל השולחן, עם כל הכיבוד והכל".

   

  נתניהו ראה את כל זה ושתק?

   

  "ביבי, ייאמר לזכותו, שלא פעם היא חטפה ממנו על זה. אבל היא בכל זאת הייתה בלתי נשלטת. היה מותר לה לעשות הכל. פחדו ממנה".

   

  ובאמת, איפה נתניהו בכל הסיפור הזה? גורם בסביבת יו"ר האופוזיציה טוען השבוע: "אני לא חושב שנתניהו בכלל ער לגודל הסערה שהיא מחוללת. הוא לא מתעסק בזה". גורם אחר, לעומת זאת, משוכנע שנתניהו מודע היטב להתנהלותה הבעייתית של בלייוייס. "נתניהו ידע, כי בסוף היא נטפלה לאנשים הכי קרובים אליו. לטופז לוק, ראש הסגל אשר חיון, ואפילו למנכ"ל הליכוד צורי סיסו", הוא טוען.

   

  “יום אחד אתה יכול להיות המקורב ביותר ויום אחרי לשבת לחקירה צולבת על רומן שבכלל לא ניהלת או על פגישה שמעולם לא התקיימה עם גורמים פוליטיים או על דברים אחרים שנוגעים לחייך הפרטיים ביותר. בשלב מסוים המזכירה של נתניהו במצודת זאב הפכה לסיוט של הבוסים שלה ושל בכירים בלשכה, רק מתוקף קרבתה לבני הזוג נתניהו”, אומרים בליכוד.

   

  "נתניהו שמע את התלונות ולא אהב את זה”, אומר גורם. “מצד שני, הוא המשיך להעסיק אותה. מי ששיקפה לבני הזוג נתניהו את הנזקים של חני, זאת אוסנת מארק שמקורבת לזוג. בסוף, אחרי שנתניהו איבד את השלטון, הזוג עשה חשבון נפש לגבי האנשים בסביבה שלהם. חני לא פוטרה אבל הוזזה הצידה".

   

  "יש לה משקל באיבוד אלקטורט. היא מייצרת אנטיגוניזם, ואז כשאתה מבקש מאנשים שהיא פגעה בהם להירתם לקמפיין, יש מהם שמסרבים", אומר גורם בסביבת נתניהו.

   

  אז למה נתניהו איפשר את זה עד עכשיו?

   

  "זו שאלת מיליון הדולר".

   

  ובשביל לנסות לענות עליה, צריך לחזור כמה שנים אחורה. חנה דיין בלייוייס החלה את דרכה לצמרת הליכוד כפעילה נמרצת בסניף יפו. "ליכודניקית אסלית ו'חתולת רחוב'", מגדיר אותה אדם שעבד לצידה בעבר. כבר בשנות ה־90, החלה ללוות מקרוב את הכוכב העולה של המפלגה, בנימין נתניהו. "היא הולכת איתו הרבה שנים, גם במדבר הפוליטי", מספר גורם לשעבר במפלגה.

   

  בעת שנתניהו כיהן כשר אוצר, השניים הסתכסכו, אך לאחר פיצול הליכוד בידי אריאל שרון ולקראת הפריימריז על ראשות המפלגה, היחסים שוקמו. כשנתניהו נחל מפלה בבחירות 2006 והשיג 12 מנדטים בלבד, צורפה בלייוייס לצוות לשכת יו"ר האופוזיציה כמזכירה. כבר מההתחלה היה ברור שהיא שואפת להרבה יותר מזה.

   

  בלייוייס הבינה מהר מאוד מה הדלק שמזין את המנוע של הלשכה: מידע. גורם שעבד אז במצודה זוכר כיצד היא החלה “להפעיל מעין ‘סוכנים’" על מנת למפות את הזרמים התת־קרקעיים בתנועה. מי פגש את מי, מי אמר מה על מי. את החומרים שהלכו ונצברו אצלה העבירה בלייוייס, כך לטענת מספר גורמים לשעבר בליכוד, ישירות לשרה נתניהו. לדבריהם לאורך תקופה ארוכה היא נהגה לשלוח פקסים לבית ראש הממשלה, ובהם "דיווחים מהשטח", שלעיתים היו מוטעים. "חני התחילה להיות המלשינון של שרה", אומר גורם במזכירות הליכוד. "מילא שהיא הייתה אומרת לה דברים אמיתיים, אבל היא גם הייתה משקרת".

   

  "היא הייתה מעבירה להם מידע על ההוא שאמר ככה והזה שהלך לפה, 'ראיתי את ההוא יושב עם הזה'. זה הסגנון", מצטרף גורם אחר בליכוד לשעבר. לדברי גורם שמכיר את נתניהו היטב, בלייוייס ידעה בדיוק מה היא עושה. "זה יושב חזק מאוד על החשדנות וחוסר האמון, שלא נגיד פרנויה, של משפחת נתניהו. חני באה אליהם ואומרת: 'הוא לא נאמן, ראיתי אותו מדבר עם גדעון סער'. כי אצל משפחת נתניהו זה אם אתה לא איתי, אתה נגדי. ואם שרה היא הכהן הגדול, חני מביאה את הקורבנות".

   

  "אם מישהו אחד אומר משהו לא נכון או משהו שנשמע טיפה נגד נתניהו, היא ישר שולחת פקסים", אומר יועץ של שר לשעבר מהליכוד. "על אלקין וגדעון סער היא כל הזמן הייתה ממציאה סיפורים שהם בוגדים, שגדעון חובר ליולי (אדלשטיין – ע"ש, א"א), שהם רוצים להפיל אותו. כיום היא עושה בדיוק אותו הדבר על יולי ועל דיכטר".

  גדעון סער | צילום: עמית שאבי
  גדעון סער | צילום: עמית שאבי

   

  מערך המידע של בלייוייס הלך והתרחב והוא לא כלל רק שרים וח"כים. גורם ותיק בליכוד מספר כי לפני כמה שנים ערך אירוע פרטי, אליו הגיעו בלייוייס וגם איילת שקד. "איילת שקד גדלה אצלי בסניף הליכוד", הוא מספר. "באופן טבעי הזמנתי אותה לאירוע, וגם חני הגיעה אליו. כמה ימים אחרי זה הגעתי לאירוע בהשתתפות ביבי ושרה, ועליתי לבמה. איך שהתקרבתי לשרה היא ישר שטפה אותי: 'איך עשית אירוע לכבוד איילת שקד!' חני פשוט סיפרה לה שאני אירגנתי אירוע לכבוד איילת שקד ושאני 'בוגד בביבי'. ככה סימנו אותי כבוגד".

   

  וזה נשאר ככה?

   

  "איך פעם אמר לי מיקי זוהר: אתה מחוק בבלפור. זה גרם לי לכעס עצום. אני כבר כיום באמת יוצא נגד ביבי ואומר שהוא צריך ללכת הביתה".

   

  "לדעתי אין בן אדם בליכוד שאין לו תיק אצל חני", אומר יועץ לשר לשעבר בליכוד. "זה כמו להב 433, רק פוליטי. היא מתעדת, מצלמת, שולחת. היא כזו בשגרה, כל יום, מרחיקה פעילים, חברי כנסת, שרים, מעבירה דיסאינפורמציה".

   

  איך המידע היה נאסף? לדברי מקורות בליכוד, קודם כל מתוך שיחות שלה. גורם בצמרת תנועת הליכוד: "היא הייתה מתקשרת לאנשים, מקליטה, ומתחילה לגרור אותם ללכלך על אנשים אחרים, עד שהבן אדם נשבר ואומר איזה משהו, ואז נשאר לה קלף עליו שאפשר ללכת איתו לשרה. יש לה מעל ארבעה טלפונים לכל הדברים האלה".

   

  דרך נוספת להשגת מידע הייתה באמצעות מעקבים, אותם מבצע צרפתי, עוזרה הנאמן. "צרפתי היה הבחור של המעקבים", מספר אותו גורם. "אם מישהו לא היה מגיע לאירוע מסוים או לעבודה והוא היה עולה לחני על הרדאר, היא הייתה שולחת את קובי לעקוב אחריו".

   

  ואז מה?

   

  "הוא היה מגיע אליו עם האוטו מתחת לבית ומתחיל לתעד את הדברים שהוא עושה במהלך היום, גם הפרטיים ביותר. יצא לי לראות את חני רצה לשרה עם צילומים של אנשים עושים כל מיני דברים בחייהם הפרטיים. בסופו של דבר, הכל נכנס לתיק שהיא בונה על הבן אדם, יחד עם ספריית ההקלטות. ראיתי כבר אנשים בפוליטיקה שמנסים לחסל קולגות שלהם כדי להשתלט על הטריטוריה - אבל חני לא מתחרה באף אחד. היא מחסלת כי בא לה. אני אישית לא ישנתי בגללה בלילה כמה לילות. ואני מכיר אנשים טובים שנתניהו היה רוצה לידו בקמפיין שעזבו, כי לא רצו לחיות באווירה של ניסיונות חיסול".

   

  והשיטה הזאת, כך מספרים גורמים בליכוד, הצליחה. "יש דבר אחד שכל חבר ליכוד יודע: אל תריב עם חני", אומר בכיר לשעבר במפלגה.

   

  כי?

   

  "כי כשאתה רב עם חני, אתה יודע שאתה גמור".

   

  × × ×

   

  המידע שאספה על שרים, ח"כים, פעילים, אנשי המנגנון ומי לא, הציב את בלייוייס בעמדה אסטרטגית במיוחד בליכוד. "כולם פחדו ממנה, גם שרים, ולא אהבו את הסגנון שלה", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו. "והיא לא חששה ולא פחדה להיכנס לעימותים. יש לה נאמנות טוטאלית לבוס שלה ולרעייתו. אם אחרי שולה זקן ואולמרט אף אחד לא יגיד שיש עוזרים שלעולם לא יחצו את הקווים, במקרה שלה – חני הכי קרובה לזה. היא הכי קרובה לדמות שגם אם יתהפך העולם ויזרקו אותה לכלבים, היא לא תירק לבאר שהיא שתתה ממנה, בגלל הנאמנות האבסולוטית שלה. היא לא תעשה שולה זקן".

   

  "היא ידעה בדיוק מה נקודות החולשה של שרה, אז היא ידעה בדיוק איך להפעיל אותה", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו. "כשהיא רצתה ליפול על מישהו, היא הייתה אומרת: 'הוא איש של גדעון', 'הוא נפגש עם ליברמן'. למשל, אם שרים וח"כים היו הולכים לחתונות והיו מתחבקים עם ח"כים שסרחו מהליכוד, היו לחני שליחים שבאותו הרגע היו שולחים לה תצלומים. באותו הרגע הבן אדם הזה הוא ז"ל בליכוד".

   

  זה כמו דיקטטורה.

   

  "בדיקטטורה יש קוד אתי נורמטיבי. פה אין. זאת טרללת מטורפת לגמרי".

   

  ועם הקרבה לזוג נתניהו, מגיע הכוח. "חני בנתה מין מנגנון כזה שאתה חייב להיות נחמד אליה ולעשות כל מה שהיא מבקשת", אומר גורם לשעבר בליכוד. "מי שמגיב לה לא כמו שנראה לה, מיד היא מעדכנת את מי שצריך, וההוא חוטף בראש".

   

  יש הטוענים, מצד שני, שהתיאורים על הקרבה של בלייוייס לזוג נתניהו הם מיתוס שהיא עצמה תפרה במיומנות. "אני לא יודע אם זה גיבוי אמיתי, או האם זה הלך רוח שהיא יצרה", אומר מקור במפלגה. "יש מצב שזו בכלל פסאדה". לדברי גורם לשעבר בליכוד, "חלק מהכוח שלה זה היכולת להפגין כלפי חוץ את הקרבה שלה לנתניהו, שאני לא יודע עד כמה היא אמיתית".

   

  כך או אחרת, מאז בחירתו השנייה של נתניהו לראשות הממשלה ב־2009, הפכה בלייוייס לאחד האנשים החזקים בליכוד. המשכורת שלה שודרגה, היא מונתה למנהלת לשכתו של נתניהו במצודת זאב, "והיא התחילה להרגיש כמו בעלת הבית של הליכוד", אומר גורם במפלגה באותם ימים.

   

  עד כמה משפיעה היועצת בלייוייס על נתניהו? אם תשאלו בעיריית בת־ים, אז התשובה היא מאוד. בבחירות האחרונות לראשות העיר, המועמדים המובילים היו איש הליכוד צביקה ברוט ויוסי בכר, מקורבו של ראש העיר לשעבר שלומי לחיאני, שהורשע בפלילים. ברוט היה המועמד של הליכוד לבחירות, ועל הפתק עם שמו התנוססו האותיות מחל. ההיגיון אומר שבעיר ליכודית כה חשובה, הוא יזכה לתמיכת ראש הממשלה דאז, נתניהו. אבל זה לא מה שקרה שם. לדברי מקור הבקיא בפרטים, בלייוייס סיפרה לנתניהו כי ברוט מסתייע במהלך הקמפיין בשירותיו של איש הסקרים שלמה פילבר, עד המדינה נגד נתניהו בתיק 4000. לדבריו, הסיבה היא שבלייוייס היא חברת ילדות של אבי לחיאני, אחיו של שלומי. "עכשיו אם זה היה נכון, וברוט אכן השתמש בשירותיו של פילבר, זה חוצפה", אומר המקור. "אבל האמת היא שפילבר לא עבד אצל ברוט, ושהם מעולם אפילו לא נפגשו".

   

  בכל מקרה נתניהו השתכנע, הכריז על תמיכה בבכר, ועורר סערה בליכוד. בהקלטה שפורסמה באותם ימים נשמע מיקי זוהר אומר, "הוא (נתניהו) יצא מניאק שאין דברים כאלה, אבל אני אגיד לך משהו: אני מכיר את ביבי ואני יודע איך זה עובד - זה לא הוא, זה מישהו הטעה אותו. זה מישהו בלשכה, כנראה חני הטעתה אותו".

   

  "המילה שלה גרמה לראש ממשלה ללכת נגד המפלגה של עצמו", אומר גורם בליכוד. "זה רק ממחיש על אילו כפתורים חני יודעת ללחוץ, על אילו מיתרים לנגן".

   

  נתניהו לא מתקשר לפחות לברוט, לשאול אותו האם הסיפור נכון?

   

  "לא, כי יכולת ההשפעה שלה עליו אבסולוטית".

   

  עד כדי כך, שבלייוייס קיבלה עוד תפקיד בלתי רשמי, אבל סופר־רגיש: לדאוג למרואיינים שיתראיינו בתקשורת במטרה להגן על שמו הטוב ועל שמה הטוב של שרה נתניהו. "חני הייתה מתקשרת כל הזמן: 'אני רוצה שהשר יעלה לראיון או לשידור. תוקפים את הגברת ברדיו בעניין של החמגשיות'", מספר גורם בסביבתו של שר לשעבר ליכוד. "היא ידעה טוב מאוד את מי לשים ואיפה. נגיד בחמגשיות, לא היה מתאים לה שצחי הנגבי יעלה, כי הוא מאוד עדין. היא העדיפה את מירי רגב, דודי אמסלם ואמיר אוחנה. אחרי זה השרים היו שולחים לחני את הקטע מהראיון שבו הם דיברו על שרה".

   

  הראיונות בתקשורת נשלחו לבלייוייס, כי התקבלה עבורם מעין "תמורה". "אנחנו היינו צריכים להתקשר אליה שתשמור לנו מקומות בכנסים של הליכוד. התחנננו אליה", ממשיך אותו גורם. "ביבי ושרה הרי יושבים בשורה הראשונה, והייתה תמיד מריבה מי יושב מימינם ומשמאלם. אלו היו מלחמות עולם. ומי הייתה מחליטה על זה? חני. אז חני הייתה עושה את החישובים של מי תמך בביבי ושרה, עלה לראיונות, הגן עליהם, ולפי זה מחליטה. בגלל זה היה צריך כל הזמן לשלוח אליה את הראיונות והסרטונים כדי להראות לה שאנחנו תומכים ועובדים בשבילה".

   

  במקביל לכל אלה, התמודדה בלייוייס במשך תקופה ארוכה עם מחלת הסרטן. למרות המאבק במחלתה, היא המשיכה ללוות בנאמנות את נתניהו ואשתו, שמצידם, העריכו מאוד את פועלה, במיוחד בתקופה ההיא. "מתישהו ביבי היה אמור לנסוע עם שרה לאנשהו, והם עצרו את הנסיעה ובאו לבקר אותה בבית החולים. יש שם קשר מאוד חזק", אומר גורם בסביבת נתניהו לשעבר.

   

  “יש שם קשר מאוד חזק". הזוג נתניהו | צילום: חיים צח, לע"מ
  “יש שם קשר מאוד חזק". הזוג נתניהו | צילום: חיים צח, לע"מ

   

  גורמים במפלגה מספרים כי לאור מחלתה, דרשה בלייוייס מהליכוד שיספקו לה רכב מותאם. לא כולם חשבו שהבקשה לרכב יוקרה בעלות של אלפי שקלים בחודש מוצדקת. לדברי גורמים לשעבר במפלגה, מנכ"ל הליכוד צורי סיסו התנגד, אך בעקבות התערבות של הזוג נתניהו, שכרה עבורה המפלגה לבסוף ג'יפ יוקרתי באמצעות חברת ליסינג. "היא רצתה שמי שיסתכל על הרכב שלה יבין שזה רכב כמו של המאבטחים של ביבי", אומר גורם לשעבר בליכוד. "שחור, ג'יפ, יוקרתי עם מושבי עור ומושבים אורתופדיים". לדברי גורם אחר, "ביבי קרה למנכ"ל ואמר לו: 'עזוב אותי, אל תריב איתה, תן לה את האוטו'". בליכוד מספרים שלפחות הבקשה שלה להתקין צ'קלקה בג'יפ סורבה.

   

  בלייוייס הלכה והתחזקה, והפכה למי שמכריעה לא פעם מי יישאר במצודה, ומי ילך. במשפחת אקוניס הרגישו את זה היטב. ב־2016 מונה עומרי אקוניס ליועצו הפוליטי של נתניהו. אקוניס כיהן בעבר כיו"ר צעירי הליכוד והוא גם אחיו של השר אופיר אקוניס. "בחור משכמו ומעלה, עדין נפש, שהיה אז בשנות ה־30 לחייו", אומר גורם במזכירות הליכוד. "כשהוא הגיע למפלגה, כל אחד שהוא פגש בליכוד, הדבר הראשון שנאמר לו זה, 'תיזהר מחני'. הוא בהתחלה לא הבין, אמר שהוא וחני בסדר. אבל אני הייתי מזהיר אותו כל הזמן ואומר לו: 'תיזהר, היא תחסל אותך'".

   

  עומרי אקוניס | צילום: חגי דקל
  עומרי אקוניס | צילום: חגי דקל

   

  ואז מה קרה?

   

  "יום אחד היה ביניהם ריב על סמכויות", מספר גורם בליכוד. "באותו הרגע היה על אקוניס איקס, והיה אפשר להגיד עליו שהוא גמור. הוא רצה לעשות את תפקידו אבל באותו הרגע שהוא רב עם חני, הוא הפך להיות מת מהלך. הוא הפך להיות לא רלוונטי".

   

  איך מצליחה מנהלת לשכה להדיח מתפקידו עוזר פוליטי בכיר? על פי עדויות שהגיעו ל־'7 ימים', היא השתמשה באחד הדברים שאנשי הליכוד חושקים בו יותר מכל: אישור כניסה לשטח הסטרילי. כן, גם התפקיד הרגיש הזה מצוי בשנים באחרונות באחריותה, ובטיפולו הישיר של קובי צרפתי. "בכנסים של המפלגה עם ראש הממשלה יש את השטח הסטרילי, זה השטח שבו נמצאים כל השרים, חברי הכנסת, ראשי הרשויות וכו'", מסביר הגורם במזכירות הליכוד. "הרבה חברי מפלגה ופעילים רוצים להיכנס לאזור הזה. אבל חני דאגה לא להכניס הרבה מאוד אנשים, ואמרה שזו הנחיה ישירה של עומרי אקוניס, ושהם צריכים ללכלך עליו בפני ביבי ושרה. היא גם אמרה לראש הממשלה שאקוניס עושה לו נזקים, שהוא טועה פוליטית, שהוא חבַר להוא ולהוא. ככה היא פועלת. שורפת את האנשים. היא מדברת עם שרה, עם ביבי, אומרת להם ומטפטפת להם: הוא לא טוב לכם, הוא עושה לכם נזק, ומייצרת בעיה של האנשים האלה מול שרה וביבי".

   

  "היא לא נתנה לו לעבוד", מצטרף גורם לשעבר בליכוד. "היא התעסקה לו בהכל. אני ריחמתי על עומרי אקוניס, זה היה לא נעים איך שהיא חיסלה אותו".

   

  אחרי שנה וחצי, אקוניס החליט שנמאס לו והתפטר. "בסוף חני קיבלה את התפקיד", אומר גורם לשעבר בליכוד. "היא נכנסה גם לוואקום הזה".

   

  × × ×

   

  כמנהלת הלשכה וכיועצת פוליטית, בלייוייס קיבלה עוד תפקיד רב־עוצמה: מנהלת הלו"ז הפוליטי של נתניהו. אז נכון, היא לא קובעת מתי טראמפ ידבר עם ראש הממשלה; אבל כשפעיל ליכוד או ראש עיר יבקש דקות פוליטיות יקרות מפז עם נתניהו, בלייוייס יכולה להגשים את החלום הזה. או שלא.

   

  "היא המוציאה והמביאה", אומר גורם לשעבר בליכוד. "אצל ראש ממשלה יש מאבק על האוזן, ולמי שיכול לשלוט בדברים האלה, יש כוח עצום. ככה היא מקרבת את מי שהיא חפצה ביקרו, ואז הוא חייב לה. בגלל שסביב נתניהו גם תמיד אנשים נבעטים, אתה צריך קשר טוב איתה כי היא יכולה להגן עליך, להגיד עליך דברים טובים".

   

  "במצב רגיל זה לא דבר רע", מסביר גורם בליכוד. "זה טוב שיש גורם כזה שהוא המוציא והמביא. אבל האנטי הגדול מצד בכירים בליכוד, היה בגלל אופי ההתנהלות שלה".

   

  אז למה נתניהו נתן לזה להמשיך?

   

  "כי מצידו של נתניהו, היא יתרון. נתניהו הוא סופרסטאר, והוא חייב לידו דמות חזקה שתדע לנהל אותו. בלי זה אתה לא יכול לפעול. אבל העניין זה השפה, היחסים האישיים, היכולת לעשות את הניהול הזה בלי לשרוף גשרים. לחני יש שתי תכונות סותרות: האופי האבסולוטי שלה גרם לה להגיע לעימותים עם שרים וח"כים; ומהצד השני היא כן הצליחה לעשות סדר, ברצון של כולם להיכנס תחת שולי גלימתו של ראש הממשלה. היא תפסה את כולם קצר, בביצים. מי שהיה לו ביצים מברזל ידע לענות לה. לרובם היו ביצים מנייר".

   

  ובינתיים, היא שלטה ביד רמה במצודה. "כשביבי היה בא למצודה היא הייתה מזמינה לו כל מיני דברים לאכול, בהגזמה", מספר גורם לשעבר בליכוד. "פירות וירקות בסכומים מטורפים. היינו שואלים אותה, 'מה זה הטירוף הזה?' היא הייתה מביאה לו והוא בכלל לא היה רוצה את זה, הייתה מביאה דברים ממקומות יוקרתיים. מצד שני, הלשכה הייתה נראית כמו פח זבל, גועל נפש. זה לא כמו שהיא תוחזקה לפני".

   

  “היינו שואלים אותה, ‘מה זה הטירוף הזה?'" מצודת זאב | צילום: טל כהן
  “היינו שואלים אותה, ‘מה זה הטירוף הזה?'" מצודת זאב | צילום: טל כהן

   

  בלייוייס קיבלה שליטה כמעט מוחלטת. כאמור, אפילו את סידורי הישיבה – מי הושב קרוב לזוג ומי רחוק יותר, עניין משמעותי במפלגה – היא ניהלה. והיו סביב זה לא מעט קרבות.

   

  אלי סבתי היה יועץ התקשורת של השרה רגב, מי שלא מעטים טוענים שהייתה הנמסיס של בלייוייס. רגב, כידוע, היא אחת המקורבות לזוג נתניהו, ולא פעם זוכה לכיסא היוקרתי שלצד שרה נתניהו. ב־2018 הגיעו סבתי, רגב ובלייוייס לכנס של הליכוד בביתו של ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי. גם הפעם הציפייה הייתה שמיקומה היוקרתי של רגב יישמר. "אבל במקרה הזה, סבתי הגיע למקום וגילה שהפתק עם השם של מירי, נמצא בפינת השולחן", מספר גורם שהיה שם.

   

  סבתי עשה טעות והעביר את הפתק של רגב למרכז השולחן. רגע אחר כך, הוא הרגיש חבטה בגבו. "זו הייתה חני", אומר גורם שנכח במקום. "היא התחילה לצרוח עליו, 'מי אתה חושב שאתה? עוף מפה!' צעקות מטורפות".

   

  סבתי שקל להגיש תלונה במשטרה, אך לבסוף ויתר לאחר שנאמר לו ש"לא כדאי לך להסתכסך עם חני". במקרה אחר, כך לדברי חבר במזכירות הליכוד, היא צרחה על רגב. "היא אמרה לה, 'אני אשחט אותך' בכנס של הבחירות האחרונות, 'אני אדאג שאת תעופי'. זה היה מול העיניים שלי".

   

  גם עם חברת הכנסת לשעבר נאוה בוקר היה פיצוץ על רקע סידורי ישיבה. באחד הכנסים, התיישבה בוקר בקרבת הזוג נתניהו. זה היה קרוב מדי מבחינת בלייוייס. "חני צעקה עליה ליד כולם, 'מי את? תקומי מפה'", מספר גורם שנכח באירוע. לדברי גורם אחר שהיה עד לתקרית, "זו הייתה חוויה מאוד לא נעימה. הייתה סיטואציה שהיא ניסתה להקים אותה ממקומה. הייתה לה מריבה מאוד גדולה איתה, ובסוף נאוה קמה כי היא רצתה להימנע מהצעקות. העניין הוא שחני יכולה לעשות פדיחות. וככה היא מסוגלת להקים ח"כ מהמקום שלו, ולא משנה אם זה בישיבת סיעה או בכל דיון אחר".

   

  מנאוה בוקר נמסר: "אני כבר לא בפוליטיקה, לא מעוניינת לחזור לשם, ולכן מעדיפה לא לעסוק בדברים שקרו בעבר".

   

  מרכיב כוח נוסף של בלייוייס בליכוד, היה הרשתות החברתיות. כאחד האנשים המרכזיים במנגנון סביב נתניהו, היו לה קשרים וירטואליים עם תומכי ליכוד רבים. בין היתר הפעילה לפחות שבעה פרופילים שונים בפייסבוק, ניהלה יותר מעשר קבוצות של ליכודניקים ברשת החברתית, והיא חברה בכ־30 קבוצות ווטסאפ של הליכוד, ביניהן "כולנו נגד הבג"ץ" "נשים למען שרה נתניהו" ו"נגד מנדלבליט". "אני אסביר לכם איך זה עובד", אומר גורם לשעבר בלשכת נתניהו. "נגיד שטופז ואוריך (היועצים הבכירים של נתניהו – ע"ש, א"א) מחליטים בבוקר שזה דף המסרים היום ומי ברשימת החיסול. הם כותבים את התוכן ונותנים לחני להפיץ. אגב, אוריך וטופז לא עושים שום דבר לפני שקיבלו אור ירוק של הגברת. מעבירים לגברת לאישור ואז זה מתחילה המכונה".

   

  למה אנשים מתייחסים להודעות שלה?

   

  "מבחינתם, היא עושה את הוראות הבוס הגדול. כל הביביסיטים שומעים לקולה ועושים כל דבר".

   

  × × ×

   

  זה כמעט בלתי נתפס שעובדת, גם במקום עבודה לא שגרתי כמו מפלגה, מרשה לעצמה לנסות לפגוע בחייהם הפרטיים של הבוסים שלה במפלגה, של עובדים בכירים בהרבה ממנה במשרד ראש הממשלה, תוך כדי הפעלת מעקבים ליליים של צרפתי. נתניהו אולי לא ידע לפני, אבל שמע את הפרטים כשעובדיו גילו את זה והלכו להתלונן בפניו, ועדיין בלייוייס המשיכה בעבודתה. מדובר בסביבה הקרובה ביותר והבכירה ביותר של ראש הממשלה לשעבר ואף אחד כמעט לא היה מחוץ לתחום.

   

  אולי זוהי הסיבה שבשבועות האחרונים, נראה כי לראשונה מעמדה של בלייוייס נסדק. ייתכן גם שאובדן ראשות הממשלה הוא שגרם לאחיזתה בליכוד להתערער. לפני כשבועיים פורסם כי בלייוייס הוזמנה לשימוע לפני פיטורים, ידיעה שהוכחשה בידי הליכוד. בכל מקרה, נכון להיום בלייוייס עדיין מועסקת בתפקידה. שניים מעוזריה, צרפתי וקרוב משפחתה, טל מג'נל, שכיהן כנהג שלה – זומנו לשימוע ופוטרו.

   

  לדברי שני גורמים שונים, ההחלטה לפטר את שני העוזרים הגיעה כל הדרך מנתניהו עצמו. "לטעמי חני ועוזריה לא ממלאים שום תפקיד בתנועה. היא בעיקר פיזזה סביב רה"מ לשעבר", אומר הבכיר בתנועה.

   

  השלב הבא, כך יש המעריכים, הוא פיטוריה של בלייוייס עצמה. "נשלחה בקשה ליו"ר התנועה, להזמין אותה לשימוע ולשלוח הודעת פיטורים", מעדכן בכיר בהנהלת המפלגה. "עד לרגע זה לא התקבל מענה לעניין הזה".

   

  האם תם עידן בלייוייס בליכוד? ימים יגידו. מה שכן, נראה שחל פיחות ניכר במעמדה. "לחני עלה השתן לראש", מסכמת פעילת הליכוד אסנת מידן. "אנשים מפחדים ממנה, זה הפך להיות כמו אינקוויזיציה. גם ראשי ערים וראשי מועצות מקומיות לא יכולים לראות אותה. מה שהיא עשתה זה בעצם לפגוע בראש הממשלה בנימין נתניהו ובתדמית של הליכוד. רק אחרי 12 שנה הוא הבין שהיא יותר מזיקה לו מאשר מועילה. אני חושבת שגם לשרה וגם לביבי נמאס ממנה".

   

  תגובות: "הכפשות ממוחזרות שאין מקום להתייחס אליהן"

  '7 ימים' העביר רשימה ארוכה ומפורטת של הטענות העולות מהכתבה לחני בלייוייס, קובי צרפתי ולדובר הליכוד. כך הם בחרו להגיב:

   חני בלייוייס מסרה בתגובה: "מדובר בשקרים ובהכפשות מכוערות וממוחזרות של מספר גורמים שמעוניינים לפגוע במר נתניהו ובתנועת הליכוד. אני משרתת את הליכוד בנאמנות ובמסירות אין קץ במשך למעלה מ־30 שנים והטענות בעילום שם אינן מעידות מאומה והן מהוות הוצאת דיבה חמורה על כל המשתמע מכך. לו היה שמץ אמת בטענות אז אותם גורמים לא היו מסתתרים. סביר יותר להניח שמדובר בבדיות של עיתונכם".

   עו"ד איילה לוי, מסרה בשם קובי צרפתי בתגובה: "מרשי קיבל את מכתבכם שבנדון ויבהיר כי במכתבכם צוינו טענות אשר מרשי לא מתכוון להשיב עליהן על הכתב בשל העובדה כי הטענות הועלו בעלמא ובעילום שם, דבר אשר איננו עולה על הדעת ולבטח כי אין תגובה מטעם מרשי".

   מהליכוד נמסר בתגובה: "מדובר בשקרים ובהכפשות מכוערות וממוחזרות שאין מקום להתייחס אליהם. מצער מאוד שבמקום לבקר את הממשלה החדשה, התקשורת שוב חוזרת על המנהג המגונה - לתקוף בשקרים ובהכפשות את מי שקרוב לנתניהו במטרה לפגוע בו. חני בלייוייס היא עובדת מסורה שפועלת כחוק לטובת הליכוד במשך למעלה מ־30 שנה, לרבות בשנים האחרונות שבהן היא סובלת ממחלה קשה וממושכת כאשר עד עצם היום הזה היא מטופלת על בסיס שבועי. חני תמשיך לתרום להצלחת הליכוד חרף פרסום שקרים אלה". 

   

  idoshvartztuch@gmail.com

  itay-i@yediot.co.il

   


  פרסום ראשון: 22.07.21 , 02:08