yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  זמנים מודרנים  • 27.07.2021
  כשהלב דומם
  מה זה בעצם דום לב, ומה עשוי להציל חיים?
  ענת לב-אדלר

  שמונת אלפים בני אדם בישראל מתים מדי שנה מדום לב. שלשום, מותו הפתאומי של איש חברת החדשות רוני דניאל מדום לב שטף את אמצעי התקשורת, ואנחנו עצרנו הכל כדי לדבר עם ד"ר קובי שחם, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי סוראסקי תל־אביב (איכילוב) על הסיבות לתופעה ועל הדרכים להתמודד עימה.

   

  לד"ר שחם יש בקשה אחת מרכזית ומשמעותית: להגביר את נוכחות הדפיברילטורים במרחבים הציבוריים וגם במרחב האישי, כולל בבנייני מגורים, כדי לנסות להציל חיים.

   

  "דום לב זו הפרעת קצב חמורה, שמביאה להאצה פתאומית בפעילות הלב. הלב עובר להתכווצות מהירה בקצב של 600-500 פעימות בדקה, במקום מצב תקין של 80-60 פעימות בדקה. ההאצה הזו גורמת לכך שהלב לא מצליח להתכווץ ולכן יש ירידה ביכולתו להזרים דם למוח ולאיברים נוספים".

   

  זה כמו מצב של גלגל שמסתובב מהר מדי?

   

  "בדיוק. אם גלגל שצריך לשאת לדוגמה מים, מסתובב במהירות אדירה, הוא מסתחרר ולא מצליח לשאת את המים. ככה גם הלב".

   

  מדוע נגרמת פתאום ההאצה הזו בקצב הלב?

   

  "הסיבה השכיחה לדום לב באנשים מעל גיל 40 היא אירוע כלילי חריף (התקף לב). המדובר בחסימה מלאה או חלקית של אחד מהעורקים בלב, שמביאה לאירוע לב חריף, שגורם להפרעת הקצב ולירידה באספקת החמצן למוח ולאיברי הגוף".

   

  האם אפשר למנוע דום לב?

   

  "ברוב הגדול של המקרים אי־אפשר למנוע דום לב. אבל אם אדם מרגיש כאבים בחזה או קוצר נשימה אסור להשתהות אלא חובה להגיע כמה שיותר מהר לבדיקה בבית החולים. כאשר נמצאים ליד אדם שחווה דום לב, חובה להזעיק עזרה כמה שיותר מהר, לפנות אותו במיידי לבית החולים, ולעשות זאת באמבולנס, כדי שתוך כדי הפרעת הקצב אפשר יהיה לנטר אותו ולתת לו מכות חשמל".

   

  ואין דרך לנבא מראש דום לב?

   

  "כמעט שלא", אומר ד"ר שחם. לדבריו, גם כאשר עושים בדיקות סקר תכופות, אפשר אולי לגלות עדות למחלת לב אבל אי־אפשר לנבא דום לב. "אבל כן חשוב לטפל בגורמי הסיכון שמובילים למחלת לב, שהיא הגורמת לדום הלב. צריך לשמור על לחץ דם תקין, להוריד שומנים וסוכר בדם, להקפיד על אורח חיים בריא שכולל ספורט ולהימנע מעישון", הוא אומר.

   

  אז מה כן אפשר לעשות?

   

  "לזכור שבשנת 2014 עבר בישראל חוק הדפיברילטורים, ולשטוף את התודעה בצורך ליישם אותו בצורה גורפת, כיוון שמדובר במכשיר מציל חיים".

   

  הדפיברילטור הוא מכשיר החייאה חשמלי וקל להפעלה, שמסדיר את הפעילות החשמלית של הלב באמצעות העברת זרם חשמלי. על פי החוק, המכשיר צריך להיות מוצב בכל מקום ציבורי שמבקרים בו מעל 500 אנשים ביום, כמו אולמות מופעים, בתי מלון, מסעדות, מכוני כושר, תחנות רכבת, אצטדיוני ספורט, בתי אבות ובתי סוהר ועוד.

   

  "הדפיברילטור הוא מכשיר מציל חיים שגם אדם פשוט יכול לתפעל. המכשיר נותן מכות חשמל שבמקרים רבים מצילות חיים, וזה משהו שעשה מהפכה בטיפול בדום לב בארץ. עלותו של המכשיר היא אלף דולר, וזה כלום במונחים של הצלת חיים. 3,200 שקל ואפשר לדאוג למכשיר כזה בכל בניין מגורים בישראל. כל דייר ישלם בין כמה מאות לכמה עשרות שקלים בשנה, ואפשר יהיה להציל חיים בכל בית בישראל", אומר ד"ר שחם.

   

  אבל מן הסתם יש משמעות לזמן שחולף מרגע שהאירוע מתחיל ועד מכת החשמל הראשונה.

   

  "בהחלט. כל דקה שעוברת מרגע שהופיע דום לב ועד שמקבלים את מכת החשמל הראשונה, מורידה את הסיכוי להישרדות בעשרה אחוזים. אחרי שבע דקות, אם לא נעשית החייאה, נגרם גם נזק מוחי בלתי הפיך".

   

  גם שאלת ההבדלים בדום לב בין גברים ונשים מעניינת מאוד, וד"ר שחם מציין שמדובר בגורם שפוגע בעיקר בגברים – ביחס של 80 אחוז לעומת נשים.

   

  "אנחנו לא יודעים באופן מובהק את הסיבה לכך, אבל לנשים יש חומת מגן זמנית בצורת ההורמונים הנשיים, אפקט שמגן עליהן מפני הופעת מחלות לב. אנחנו רואים באופן גורף שמחלות לב אצל נשים מופיעות בממוצע עשור אחרי שהן מופיעות אצל הגבר. וכיוון שלגברים יש יותר מחלות לב כליליות, הרי כפועל יוצא יש יותר מקרים של דום לב בקרב גברים".

   

  האם ייתכן שהטבע דאג לכך שכל עוד אישה מקבלת מחזור ויכולה להביא ילדים לעולם, הרי מפני שילדיה זקוקים לה להגנתה, הטבע מגן עליה מפני תמותה חטופה ממחלות לב? ד"ר שחם אומר שהנקודה הזו שאני מעלה בפניו היא "נקודה דרוויניסטית מעניינת ששווה לחקור אותה".

   

  ועד כמה יש משמעות לסטרס, הרי בכל זאת אנחנו חיים בישראל?

   

  "סטרס פתאומי יכול לגרום לאירוע לב פתאומי או חריף שיוביל לדום לב".

   


  פרסום ראשון: 27.07.21 , 19:35
  yed660100