ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: ליכוד בני ברק
  חדשות • 01.08.2021
  צלבי קרס בבית כנסת של ניצולי השואה
  ליל שבת האחרון, ה־30 ביולי, יום השנה לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בידי חרדי: אלמונים פיזרו את תמונותיה בבית הכנסת "ישראל הצעיר" בבני־ברק וריססו צלבי קרס על הקירות • המתפללים, ניצולי שואה וצאצאיהם, הוכו בהלם: "עברנו ט' באב נוסף", אמרו אתמול • אביה של שירה: "מדובר בפשע ובחילול זכרה"
  קורין אלבז־אלוש והדר גיל־עד

  שבת בבוקר: מתפללי בית הכנסת "ישראל הצעיר" בבני־ברק שהגיעו לתפילת שחרית נחרדו לגלות כי הקירות החיצוניים וחלק מהחלונות רוססו בצלבי קרס.

   

  בנוסף לכך פיזרו האלמונים בתוך בית הכנסת תמונות של הנערה שירה בנקי שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים ב־2015 בעת שהגיעה לתמוך במאבקם של הצועדים. הרוצח, ישי שליסל, חרדי קיצוני, נידון למאסר עולם. חילול בית הכנסת נעשה בליל שבת ה־30 ביוני, בתאריך שבו נרצחה בנקי. בנוסף לכך פוזרו בבית הכנסת קונדומים.

   

  המשטרה פתחה בחקירה. בדיקת מצלמת אבטחה הממוקמת בקרבת מקום העלתה צילומי גבר שכנראה ביצע את המעשה. הוא לבוש כחרדי אך נראה כי מדובר בהתחזות.

   

  בית הכנסת, ברחוב הרב קוק, הוקם על ידי ניצולי שואה. חלק מהמתפללים הם ניצולים וצאצאיהם. בשבת, בעת שהגיעו לתפילה, הם נחרדו לראות את צלבי הקרס.

   

  "הראשון שנתקל במחזה הוא גבאי בית הכנסת, נכד לניצולי שואה", מספר רב בית הכנסת חיים אשר לנדאו, סא"ל במיל', בנו של ניצול השואה יהודה לנדאו שהוא הרב של צפון תל־אביב. "בית הכנסת הוקם על ידי משפחות עם מספרים על הידיים", סיפר לנדאו. "המעשה השרה אווירת נכאים, סוג של ט' באב בשבת. היה פה חילול קודש אמיתי".

   

  בשל קדושת השבת צלבי הקרס לא נמחקו מיד, והמתפללים, למרות הזעזוע, קיימו את התפילה כשמסביבם הסמלים הנאציים הנתעבים. אתמול נמחקו צלבי הקרס ובבית הכנסת חזרו לשגרה.

   

  יצחק (צאבי) רוזנבלום, בן לניצולים ומתפלל בבית הכנסת: "התחושה קשה מאוד. לא דיברו פה על הקהילה הלהט"בית, זה לא עניין בבית הכנסת בכלל". חלק מהמתפללים מתקשים להאמין שהמעשה בוצע על ידי יהודים, יש הסבורים ההפך.

   

  אורי בנקי, אביה של שירה, אמר אמש ל"ידיעות אחרונות": "זה מעשה ונדליזם ופשע, וחילול זכרה של שירה. מי שחושב שבזה שהוא מחלל בית כנסת ומשתמש בתמונה של שירה הוא עושה משהו טוב - לא מבין דבר ממה שאנחנו מנסים לעשות כבר שש שנים. זו לא הדרך שלנו ולא הדרך של שירה. מאז הרצח אנחנו מנסים ליצור מרחבים של סובלנות".

   

  שירה בנקי ז"ל
  שירה בנקי ז"ל

   

  ראש הממשלה בנט אמר: "המשטרה תמצה את הדין עם הפושעים ונבוא עימם חשבון”. ‏השר לביטחון הפנים עמר בר־לב שלח מסר לבריונים: "נשים עליכם את הידיים".

   


  פרסום ראשון: 01.08.21 , 23:46