yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: רותם לבל
  7 ימים • 05.08.2021
  "אתם קוראים לעצמכם ממשלת השינוי, אז איפה השינוי? אני, ילדה בת 20, עשיתי שינוי שכנראה לא קרה מעולם במדינת ישראל"
  לגל גברעם לקח הרבה זמן להודות, גם בפני עצמה, שמה שעשה לה סוכן הדוגמניות שי אביטל הוא הטרדה מינית. בראיון ראשון אחרי שטילטלה את המשטרה עם הסטורי שחשף את היחס שקיבלה כשבאה להגיש תלונה, היא מדברת על הכעס על הסוכן לשעבר רוברטו בן שושן, על איך צילמו אותה בסתר במקלחות בטירונות וחושפת את המשימה הבאה שלה אחרי הביקור בכנסת: להילחם עבור כל מי שעבר חוויה דומה ואין לו חשבון של חצי מיליון עוקבים באינסטה
  רז שכניק | צילום: רתם לבל

  שנתיים החזיקה גל גברעם בבטן את ההטרדה המינית שחוותה, לטענתה, מסוכן הדוגמניות שי אביטל. בעצם, שנתיים לקחו לה להבין שמה שעברה עומד לגמרי תחת ההגדרה של הטרדה. שורה של עדויות מצד נשים נוספות שחשפו מה עשה להן אביטל, הביאה אותה להחלטה להתלונן נגדו במשטרה. ההליכה הלילית לתחנה נגמרה בדמעות ובסרטון נסער שצילמה ובו סיפרה כיצד נשלחה הביתה להגיש תלונה מקוונת – ובתוך שעות הפך עולמות. בעיקר במשטרה. עכשיו, לראשונה, היא יכולה לספר מה עברה במחיצתו של אביטל. "הוא פשוט נגע בי בצורה מאוד מטרידה וקפאתי", היא נזכרת, "עד היום זה מכעיס אותי, מביך אותי, תחושה של חוסר אונים וכעס גדול".

   

   

  הוקלט באולפני הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

   

  ההיכרות של גברעם ואביטל החלה באפריל 2016. הוא היה כבר סוכן דוגמניות מוכר, שאיכשהו הצליח לשרוד שנים של דיווחים על החשדות נגדו. מקובל לחשוב שהתקשורת לא התעניינה אז בפועלו המפוקפק לכאורה של אביטל, אבל כבר בנובמבר 2004 פורסמו ב'ידיעות אחרונות' ידיעות של גאיה קורן ובוקי נאה על עימות במשטרה בין אביטל לבין מתלוננת בת 17, שטענה כי הסוכן הטריד אותה מינית. אביטל נחקר אז באזהרה ומסביב רחשו טענות להטרדות נוספות. איך זה נגמר בסוף, כולם יודעים. בהמשך שרד אביטל גם תחקירים אחרים בנושא, המשיך בעבודתו כסוכן דוגמניות מצליח ולפי העדויות גם המשיך בהטרדות נשים 17 שנים מאז הפרסום ההוא.

   

  הסטורי שהצית את הסערה
  הסטורי שהצית את הסערה

   

   

   

  גברעם הייתה בת כמעט 15 כשהכירה את אביטל ולא הייתה מודעת לשמועות על אודותיו כשהחלו לשוחח. "באפריל 2016 הוא שלח לי הודעה ראשונה באינסטגרם, לב", היא משחזרת, "עניתי היי בהתאם. לפי ההודעות ששמורות אצלי באינסטגרם, אני מבינה שפגשתי אותו איפשהו והחלפנו מספרי טלפון. רציתי שייצג אותי, מי לא? הרי שי אביטל מייצג את הכי חזקות במדינה. אני זוכרת כמה גדול הוא היה בעיניי וכמה שרציתי שייצג אותי. דיברנו על להיפגש כדי לראות מה עושים וכמו הרבה מההודעות השטחיות, אלה היו השיחות, לא ממש מעניין. עם הזמן נוצר קשר בינינו של מכרים מהתעשייה".

  שי אביטל | צילום: ניר פקין
  שי אביטל | צילום: ניר פקין

   

  שזה אומר?

   

  "מזל טוב ביום הולדת, שיחות חולין כשנפגשים, היה הכי מהמם. הוא מייצג נשים שאני מכירה כמו נטע אלחמיסטר, טיילור מלכוב, בר זומר. שלוש־ארבע שנים היה קשר רגיל מאוד בינינו ואף פעם לא התראינו לבד. הוא הזמין אותי פעם אחת לבוא לאיזשהו אירוע בנמל תל־אביב והגעתי עם אמא שלי".

  נטע אלחמיסטר | צילום: דנה קופל
  נטע אלחמיסטר | צילום: דנה קופל

   

  למה עם אמא?

   

  "כי לא היה לי איך להגיע וממילא אמא הייתה מתלווה איתי להכל, בכל זאת קטינה שמסתובבת בעולם של הגדולים. לא היה שום דבר מעניין באירוע ההוא, המשכנו בקשר של שלום־שלום והבנתי שהוא לא רציני לגבי הייצוג שלי כי ההודעות שלו היו מוזרות, כמו 'מתי תיקחי אותי ברצינות, לא כמו כל הילדודסים'".

   

  זה היה יכול להדליק לך נורה כלשהי.

   

  "לא חשבתי בכלל בכיוון. החיים ממשיכים ואני הלכתי לייצוג אחר. מאותו יום היה בינינו קשר של שלום־שלום באירועים ויש מצב שהזמנתי אותו ליום הולדת שלי, 16 או 17, לא זוכרת. הוא גם לא הגיע".

   

  למה לא זוכרת?

   

  "כי אין לי הודעות בווטסאפ מלפני 'האח הגדול'. אחותי מחקה את כולן בטעות".

   

  × × ×

   

  המפגש הישיר בין גברעם לאביטל מתרחש ב־2019, בתוכנית 'פרפקט 10' של HOT בידור ישראלי. "יוצגתי אז על ידי רוברטו בן שושן, והפרויקט היה משותף לו ולאביטל", מספרת גברעם, "לקחו עשר בנות, והמטרה הייתה לשפשף אותן בתוך העולם הגדול של הדוגמנות. בדיעבד, לא הייתי צריכה ללכת לתוכנית הזאת. היא הייתה מאוד סתמית, לא משהו שעזר".

   

  איפה נתקלת שם באביטל?

   

  "כחלק מהפרויקט נסענו לאילת לשלושה ימים, למלון. ואז, באחד הערבים שם, אחת הבנות באה אליי וסיפרה ששי שולח לה הודעות מוזרות וכל הזמן נוגע בה כזה, מלטף אותה, ושזה לא נעים לה. אמרתי לה: 'לא לדאוג, אני אשים עלייך עין'. יצאנו באותו ערב ובאמת שמתי עיניים עליה ועל כל הבנות. די לתדהמתי ראיתי שהיו כאלה שהוא פתאום היה בא ועושה להן מסאז' בגב, אז הלכתי בכוונה לעשות איתן סלפי כדי שהוא יזוז, לייצר איזה מצג כאילו אנחנו עכשיו מצטלמות. נפגשנו כולם באיזושהי מסעדה ואני רואה ששי נצמד לאותה בחורה שדיברה איתי, שם ידיים על המותניים שלה. סובבתי אותה במקום ולקחתי אותה ממנו".

   

  איך זה המשיך?

   

  "יוצאים החוצה כולם לעשן, ואז שי ואני נשארים לבד מחוץ למסעדה אחרי שכולם נכנסים. הוא התחיל לדבר איתי שיחת חולין רגילה ואז פתאום שאל: 'עם כמה שכבת?' אמרתי לו, 'מה? זו לא שאלה ששואלים, אתה יודע שאני אפילו לא בת 18'. ואז הוא מצחקק וזורק שם של מישהו שפעם יצאתי איתו, ואומר לי: 'בפעם הבאה שאת מזדיינת עם מישהו, שלפחות ייצא לך מזה משהו. תפסיקי ללכת עם ילדודסים, תיקחי את הדבר האמיתי, אני הדבר האמיתי'".

   

  מעבר לדברים המזעזעים כשלעצמם, זה גם ניצול מרות ביחסי עבודה.

   

  "נכון, וזה לא בסדר, אבל לא באמת הבנתי את זה בזמן אמת. אמרתי לו, 'שי, לא מדברים ככה'. הוא ציחקק. הוא כל הזמן מצחקק ומשנה את השיחה למה שהוא רוצה. אני עדיין הייתי בשוק כי הוא הזכיר לי את השם של הבחור ההוא, מהשאלה עם מי שכבתי. חשבתי, היי, זה לא עניינך וגם יצאתי עם הבחור הזה חודש, הייתי רק בת 16 אז. אמרתי לעצמי, 'איזה חרא הבחור הזה שככה הלך ודיבר עליי, ולמה הוא מספר לשי אביטל בכלל?' בראש שלי אני במחשבות האלה, ושי עדיין מנסה לדבר איתי".

   

  מה למשל?

   

  "יש לו משפטים כאלה של 'מתי תיתני לי את כל תשומת הלב שלך, את צריכה גבר אמיתי שידאג לך, בואי תהיי איתי', דברים כאלה. כנראה שבאותו רגע הוא מבין שאני לא זורמת בשיחה. ואז הוא שולח את היד שלו, נותן לי צביטה וחפינה בין בית השחי לחזה, וממש מכאיב לי שם. זה מקום רגיש וזו צביטה שחופנת לי את הציצי, כאילו רצה לבדוק את כל החזה. וזהו, הוא נכנס פנימה. ואני עומדת שם במקום, קופאת. בראש שלי אני עוד בכלל חושבת על הבחור שיצאתי איתו אז, שהוא זה שלא בסדר. אני לא קולטת את הסיטואציה, עומדת, לא עושה כלום, חוזרת לבנות. חצי שעה אחרי זה חזרנו למלון".

   

  סיפרת למישהו?

   

  "במלון סיפרתי ישר לחברות שלי מהפרויקט והתקשרתי לאמא שלי, סיפרתי גם לה. היא הייתה בשוק, אמרה לי, 'תחזרו הביתה ונטפל בזה, הכל בסדר, תירגעי, העיקר שלא קרה משהו יותר מדי גרוע'. סיפרתי גם לעוזרות הפקה בתוכנית. יום אחרי הייתה מסיבה ששי הפיק והיינו צריכות כל הבנות לנסוע לשם. עזוב שהרבה בנות כבר לא רצו ללכת בגלל הסיפורים על שי, גם אף אחת לא רצתה לנסוע איתו במונית, אז לקחנו מוניות בנפרד. אנחנו מגיעות לכניסה, הוא לא עונה להודעות של הבנות ושולח תשובה שהוא לא מתכוון להכניס אותנו".

   

  למה?

   

  "היה עצבני, לא יודעת למה. הסאגה נגמרת, חוזרים למרכז. זה היה בדיוק בשבוע האופנה בתל־אביב. היינו צריכות לצעוד על המסלולים. אנחנו נפגשות שם עם רוברטו ומבקשות לדבר איתו".

   

  באילת לא דיברתן עם רוברטו?

   

  "לא, הוא לא היה. רק שי היה. אז כל עשר הבנות מגיעות לפגישה בנמל תל־אביב עם רוברטו. אחת אחרי השנייה, במעגל, מספרת לרוברט משהו שקרה עם שי. ההיא אומרת 'הוא ליטף אותי', ההיא מספרת 'הוא נגע בי', ההיא אומרת 'שי צבט אותי'. אחרת אומרת שזרק לה מילים לא יפות, ואחת אפילו מספרת שהזמין אותה לחדר. הייתה מישהי שסיפרה שהוא ניסה לנשק אותה. אני בעצמי דיברתי עם רוברטו גם לבד. סיפרנו לו הכל, ביקשנו שיתייחס ברצינות והוא ענה, 'אל תדאגו, אני מטפל בזה'".

   

  גברעם זוכרת כי בערך חמש שעות אחרי שהמשתתפות בתוכנית שטחו את הטענות שלהן נגד אביטל בפני רוברטו, היא קיבלה הודעות לטלפון הסלולרי שלה מאביטל. "הוא בגדול סוג של מאיים עליי בהודעות", היא אומרת.

   

  כלומר?

   

  "כתב, 'שהשם שלי לא ייצא מהפה שלך, גם לא בצחוק', 'פתאום את בת 18 שלא שואלים אותה שאלות, אל תדאגי את לא מעניינת, גם לא כבת 20 או 30'. 'רק לשמור את הפה, ליישר קו'. או: 'את גבר בשבילי, נשמה. אם חסר לך ביטחון יש שמות אחרים להעמיס'. משפטים מאוד לא יפים, שפה מאוד מגעילה ובוא, אני עובדת קשה. אני צריכה גבר שיקדם אותי? אני מצליחה בזכות עצמי".

   

  מה ענית?

   

  "כתבתי לו: 'את הידיים שלך תתחיל לשמור יותר צמוד לגוף כי בפעם הבאה שהן ייגעו בי או באחת החברות שלי, אני אהיה הראשונה לפתוח את הפה'. הוא המשיך לבלבל את המוח אז חסמתי אותו כבר בהודעות, כי הוא לא הפסיק".

   

  ומאז?

   

  "מאותו יום הוא לא פנה אליי, לא התקרב אליי. סיפרתי את זה לבן הזוג שהיה לי אז, טום אביב, והוא התעצבן ואיים עליו. מאותו יום שי היה רואה אותי באירועים וממשיך ללכת. לא היה קשר בינינו".

   

  טום אביב גם יצא נגד הבנות ששתקו בפרשה.

   

  "תשמע, הרבה ידעו ושתקו. שי בן אדם מאוד חזק, הרי אני פחדתי להתעסק איתו ואין לי בעיה להודות בזה. אולי גם אחרים".

   

  למה לא הלכת להתלונן במשטרה כבר אז?

   

  "כי הלכתי לממונה עליי, למי שהיה אחראי עליי, לרוברטו, והוא אמר לי שיטפל בזה. היינו עשר בנות ואף אחת לא הלכה להגיש תלונה. בכלל, אני הבנתי שעברתי תקיפה מינית רק אחרי שהכתבות על שי אביטל יצאו עכשיו. לא ידעתי שהוטרדתי מינית, הדחקתי את זה, כי זה בטח לא כיף".

   

  תסבירי.

   

  "הרגשתי חרא. אני מחזיקה מעצמי בחורה שאוהבת את עצמי, על עצם היותי אני, והנה איזה פספוס נגע בי ובאותה השנייה לא העפתי לו את היד. נכון, העמדתי אותו במקום אחר כך ואמרתי לו, 'שי זה לא מתאים, זה לא בסדר'. גם הסברתי לו את החומרה של מה שהוא עשה, אבל הוא רק בילבל את המוח. הוא אמר משהו כמו, 'כדי להוכיח דברים צריך הוכחות'. הוא חכם, את כל הדברים המטרידים מאוד הוא היה עושה לבד, כשזה רק הוא והבחורה. עכשיו, למשל, זו מילה שלו נגד מילה שלי. אבל אני גם ראיתי בעיניים מהצד מה הוא עשה לחברות שלי, המסאז'ים, הנגיעות, הליטופים, ההתקרבויות, ההודעות ששלח".

   

  דוגמה?

   

  "לאחת הבנות הוא כתב: 'בואי אליי לחדר'. כשהיא אמרה לא, הוא ענה: 'ככה לא תגיעי לשום מקום ולא תתקדמי בתעשייה'. כשלעצמי, אני בתעשייה כבר עשר שנים ואני יודעת שאפשר להשיג דברים בלי לפתוח את הרגליים. לא עשיתי את זה מעולם כמובן".

   

  רוברטו סיפר לך איך טיפל בתלונות?

   

  "עשיתי בימים האחרונים שיעורי בית וממה שהבנתי באותו יום רוברטו הפסיק את העבודה עם שי, לא יודעת אם ניתק קשר או לא דיבר איתו אבל שי לא הגיע לפרויקט ההוא. עובדה שאחרי שדיברתי עם רוברטו, שי שלח לי את ההודעות האלה, אז אני חושבת שהוא לא טיפל בזה כל כך טוב. חודש אחרי כבר עזבתי את הסוכנות שלו".

   

  למה?

   

  "הייתה לנו שיחה שעלתה לטונים לא טובים, בלי קשר לסיפור הזה. אמרתי לרוברטו: 'בוא נתאפס ונסיים כידידים'. הוא שיחרר אותי בלי בעיות וכל אחד הלך לדרכו. אבל היום יש לי שאלה שמופנית אליו: למה לא עשית כלום אחרי שסיפרנו לך על שי אביטל? באתי אליך כי אתה הסוכן שלי, סיפרתי מה שסיפרתי, אתה ידעת את כל הדברים, ולא עשית כלום. ואם בכלל המשכת לעבוד איתו אחרי, אז אתה ממש לא בסדר".

   

  את נשמעת כועסת, גם מאוכזבת.

   

  "כן. תראה, יש לי המון הערכה אליו, הוא איש טוב והוא לא עשה לנו שום דבר. אבל הוא היה אחראי עלינו בגדול, וכשחזרנו מאילת וסיפרנו לך הכל, היית צריך ללכת איתנו לתחנת המשטרה אבל לא עשית את זה. אני מאוכזבת ממנו אבל גם זוכרת לו חסד נעורים בתחילת דרכי. הוא הפעיל שיקול דעת מוטעה בזמן שלא היה צריך להפעיל בכלל. רוברטו היה צריך לקחת אותנו למשטרה ולהגיד: אני בתור סוכן לא נותן יד לסוכנים כאלה. אני מאמינה שרוברטו לא ייתן לי תשובות היום אבל הלוואי שכן. ואולי הוא יצטרך לתת את התשובות במשטרה".

   

  רוברטו בן שושן | צילום: ניר פקין
  רוברטו בן שושן | צילום: ניר פקין

   

  אמרת שסיפרת גם לאמא שלך.

   

  "היא דיברה עם רוברטו גם, אחרי השיחה שלנו בנמל, והיו עוד בנות שהלכו אליו שוב, עם סיפורים על שי והטרדות שחוו, והוא לא עשה עם זה כלום כנראה. עובדה ששי הסתובב 'חופשי' עוד שנתיים אחרי, ואולי פגע בעוד בנות בדרך. היינו יכולים לעצור את זה כבר אז, אבל פחדנו".

   

  למה, בעצם?

   

  "עומד מולי הבן אדם הכי חזק בתעשייה, בן אדם שעשה קריירה מדהימה לנטע אלחמיסטר, לאסתי גינזבורג. אתה מסתכל עליו מהצד ואומר עליו: 'הבן אדם הזה הוא אלוהים'. בטח ובטח כשאת בגילי 16־17, כשאת לא מבינה כלום ואת בשיא התמימות. הוא למעשה די איים עלינו לשתוק והסביר שאם לא נשתוק הוא יהרוס לנו עבודות. הוא חזר ואמר לבחורות: 'את לא תגיעי לשום מקום ככה בעולם הזה'. כל אחת מאיתנו חוותה הודעות בסגנון כזה".

  אביטל חוגג יום הולדת ב-2004 | צילום: ענת מוסברג
  אביטל חוגג יום הולדת ב-2004 | צילום: ענת מוסברג

   

  מה עוד שמעת על שי מקולגות?

   

  "בכל פעם שדיברו איתי על שי אביטל תמיד סיפרתי את הסיפור הזה ובכל פעם שבאה מישהי והתייעצה איתי אם לחתום אצלו, הצעתי שלא. אני כן הרחקתי ממנו בנות, אבל לא ידעתי עד כמה מה שחוויתי ממנו חמור כל כך, עד למצב שבו אני יכולה להגיש תלונה במשטרה. אני חושבת גם שבכל זאת, לפני שנתיים, עידן מי־טו עדיין לא היה פה במלוא עוצמתו כמו בארצות־הברית, כך שהיה אפשר להחליק דברים כאלה, להוריד אותם מתחת לרדאר. עובדה שהיו בנות שהלכו להתלונן על שי בעבר. נועה יונני סיפרה שהגישה תלונה נגדו לפני חמש שנים, ולא קרה עם זה כלום. אני שקלתי להגיש תלונה בהמשך למה שקרה אבל לא הייתי בטוחה במקום שלי. לפחות סיפרתי למי שיכולתי".

   

  התחקירים האחרונים יוצאים ואת מבינה שטעית בזה שלא הגשת תלונה אז.

   

  "אני בהלם, שוק, אני מזהה חלק מהבנות המטושטשות בטלוויזיה, כי הן חברות שלי. אני אומרת לעצמי, זה מטורף. גם אני, שחוויתי ממנו משהו מטריד, לא חשבתי שהוא אנס מישהי, ואני היום מאמינה לזו שאמרה שהוא אנס אותה, כי אין לה סיבה לשקר. כשיש מבול כזה של נשים, זה אומר משהו".

   

  הימים האחרונים החזירו את גברעם לשוחח שוב עם משתתפות בתוכנית 'פרפקט 10'. "שלחתי הודעה בקבוצה של הבנות של התוכנית והתחלנו לדבר. זו מזכירה את זה וההיא מוסיפה עוד פרט ופתאום נופל לך אסימון של כמה הסיפור הזה גדול ואיזה חוסר התנהלות משווע היה שם. היו צריכים לעצור את הכל אחרי השיחה שלנו! אני בטוחה שגם המפיקות חוו סוג של הטרדה ולא עשו עם זה כלום".

   

  צריך גם לומר שאביטל ופרקליטו ששי גז מכחישים מכל וכל את ההאשמות.

   

  "אני ארשה לעצמי, כי בן הזוג שלי עורך דין, לומר שששי גז צריך להתפטר מהמקצוע. אני משערת שהוא אבא לילדים וככזה, אם הוא לקח את הצ'ק כדי לייצג את שי, הייתי שמה את תעודת עורך הדין על הספה והולכת. לא מייצגים בכל מחיר. הוא מכחיש הכל? אני אומרת איך? הרי אני עצמי עברתי דברים. ראיתי שששי גז אמר, 'איפה כל המתלוננות, שילכו למשטרה?' באותה שנייה אמרתי לעצמי, אין בעיה מאמי, אני אלך למשטרה".

   

  אז ששי גז דחף אותך, בעצם, להגיש תלונה?

   

  "בדיוק. ושתבין, אני לא רציתי לדבר לצד הגשת התלונה כי זה נורא מביך ולא כיף ולא רציתי שהשם שלי ייכנס לפרשה הזאת בכלל. אני עובדת כל כך קשה על הקריירה שלי, למה שהשם שלי ייכנס בתוך פרשה של מטרידן ארצי וזה יעלה בכל פעם מחדש בחיפושים בגוגל? לא רציתי שיידעו שזו אני, לא רציתי שהשם שלי יהיה מעורבב בדבר הזה".

   

  יש עוד סיבה פרט להשלכות האלה בעתיד?

   

  "כי אתה מפחד, כי שי בכל זאת עדיין בן אדם חזק, עם הרבה כסף, ואם הוא השתיק בחורה לפני משהו כמו עשור, למה שזה לא יחזור עכשיו? זו לא בושה לומר שפחדתי ממנו. ובסוף אני גם חשה בושה כלפי עצמי, כי זה מביך, מה שחוויתי ממנו. רואים אותי בחוץ כאישה חזקה וזה מה שמישהו עשה לי? שם עליי את הידיים בכיף ולא אמרתי מילה? זה מאוד מביך מבחינתי. אבל באותה נשימה, אנשים חייבים להבין שבאותה שנייה אתה קופא ולא קולט. לוקח זמן לעכל את הדברים האלה".

   

  כיום מיוצגת גברעם, המשמשת בין היתר כפרזנטורית של טרמינל X, על ידי הסוכנת אלינור שחר. "לא ברור איך שי אביטל הצליח להמשיך לפעול כל השנים כסוכן דוגמניות על רקע התלונות שהיו נגדו במשטרה עוד בעשור הקודם", אומרת שחר. "זה לא שקמנו ביום בהיר ונשארנו בהלם ממה שאנחנו קוראים עכשיו. השוק הוא מהיקף התופעה ומכמות העדויות שיש נגד שי לאורך השנים. זה לא נורמלי. אי־אפשר גם להגיד שהיה קשר שתיקה בנושא כי כל הזמן צפו דברים בתקשורת ועובדה שהיו גם תלונות במשטרה נגדו. השאלה שלי היא איך קרה שמכל זה הוא הצליח לצאת ואיך אנחנו מונעים דבר כזה בעתיד.

   

  מתוך קמפיין טרמינל X
  מתוך קמפיין טרמינל X

   

  "כשגל סיפרה לי במאי האחרון על המקרה עם שי הזדעזעתי וביקשתי ממנה להגיש תלונה במשטרה. מצד שני, הבנתי גם את הפחד שלה. היא אמרה לי, 'אלינור, אני לא אהיה הראשונה. אם יהיו עוד בנות, אני אצטרף'. וגל עמדה במילה הזאת שלה. אני חושבת גם שגל לא תפסה בהתחלה את המעשה שלו כחמור מדי ואני הבהרתי לה שזו הטרדה חמורה שאסור שתקרה לאף אחת".

  גברעם מגיעה להגיש תלונה עם הסוכנת שלה אלינור שחר | צילום: יריב כץ
  גברעם מגיעה להגיש תלונה עם הסוכנת שלה אלינור שחר | צילום: יריב כץ

   

  × × ×

   

  גברעם הגיעה להתלונן במשטרת תל־אביב ב־27 ביולי, בתחנה ברחוב סלמה, יחד עם בן זוגה תום חיימוב. "בחרתי להגיע ב־11 בלילה. אמרתי לעצמי, את לא רוצה להתראיין ולחשוף את עצמך, אבל את חייבת להתלונן בשביל אותן נשים שאין להן מספיק אומץ לבוא למשטרה ולהעיד. תלכי בשקט, בלילה, עם מסכה על האף, אף אחד לא יידע מי את. ואף אחד באמת לא ידע מי אני".

   

  גל גברעם עם בן הזוג תום חיימוב | צילום: זוהר שיטרית
  גל גברעם עם בן הזוג תום חיימוב | צילום: זוהר שיטרית

   

  מה קרה שם?

   

  "נכנסנו לתחנת משטרה. יש את השוטר שיושב בקבלה, אמרתי 'שלום, באתי להגיש תלונה'. ענה שאין בעיה ושאל על מה. עניתי: 'הטרדה והטרדה מינית'. הוא אומר לי: 'מתי זה קרה?' עניתי שלפני שנתיים. והשאלה הראשונה שהוא שאל אותי הייתה: 'למה באת רק עכשיו?' באמת בהכי קליל בעולם, על הדרך, כאילו שזו שאלה לגיטימית לשאול. חשוב לי להגיד שאני מבינה את הרצון לשאול את השאלה הזאת אבל צריך לעשות את זה בצורה מאוד עדינה, ברוך, לא סתם ככה להטיח. בטח זו לא השאלה הראשונה ששואלים".

   

  נעלבת?

   

  "הייתי בשוק. תום אמר לו: 'מה, זה מה שאתה שואל?' אמרתי, 'תום תירגע', ואני מסתכלת על השוטר ועונה: 'באתי עכשיו כי אז פחדתי, ועכשיו אני לא מפחדת'. ואז הוא מרים טלפון, מנתק ואומר לנו: 'החוקרת בחקירה, היא תסיים עוד שעה וחצי, שעתיים־שלוש, אתם יכולים לחכות או להגיש תלונה במחשב'. הוא הסביר שבגלל שזו שעת לילה, יש רק חוקרת אחת. הדגשתי: 'תגיד לחוקרת שמדובר בפרשת שי אביטל'. הייתי בטוחה שכשאגיד את זה, מישהו יראה טיפת יחס. הרי הלכתי לתחנה הספציפית אחרי שאמרו ששם מתעסקים בזה ואמורים להיות ערוכים".

   

  התברר שלא ממש.

   

  "נראה שלא סתם ביקשו ממני סליחה אחרי. הפקיד לא אשם ולא צריך לשאת בתוצאות, לדעתי. הוא צריך לעבור קורס כמו כלל השוטרים בארץ, שמכין אותם לזה. אתה שליח ציבור והיחס צריך להיות במקום הראשון. זה השינוי שאני רוצה להביא ולכן אני מדברת פה. אגב, כשהגעתי הביתה נכנסתי למחשב להגיש תלונה מקוונת אבל התברר לי שאי־אפשר להגיש תלונה כזו על תקיפה מינית, זה לא בפרמטרים. אתה יכול להתלונן על רכב שנגנב, למשל".

   

  מה קרה בתחנה אחרי?

   

  "אחרי שהשוטר אמר לי לחכות או להגיש תלונה במחשב, שאלתי 'תגיד, אתה רציני?' יצאנו משם בהלם. אנחנו יושבים באוטו, תום ואני, ומתחילים לבכות מרוב עצבים. תום אומר לי: 'זה נראה לך הגיוני?' אמרתי שלא, שזה נראה לי לגמרי דפוק. התקשרתי לאמא שלי וסיפרתי וגם לסוכנת שלי אלינור שחר, והן היו בהלם. הגענו הביתה, אמרתי לתום, 'אני צריכה רגע לעצמי'–ואז פתחתי טלפון, ולחצתי הקלט וזה מה שיצא".

   

  הפוסט של גברעם באינסטגרם עורר סערה וגרם למבוכה במשטרה ובלשכת השר לביטחון הפנים עמר בר־לב, והוביל אותה עד לדיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. בר-לב אף הוציא התנצלות נדירה בנושא. "האירוע שהתרחש הלילה בו נדחתה הגשת תלונתה של גל גברעם הוא רע ולא היה צריך לקרות. אני מתנצל בפני גל, ויחד עם המשטרה אאתר את נקודות החולשה ונתקן".

   

  השר לביטחון פנים עמר בר־לב | צילום: יובל חן
  השר לביטחון פנים עמר בר־לב | צילום: יובל חן

   

  מפכ"ל המשטרה, רב־ניצב יעקב שבתאי, הוסיף התנצלות משלו. "הליך תלונתה של גל גברעם נבדק כעת ברמות הבכירות ביותר במחוז תל־אביב. הוא ייבחן גם על ידי יחידת השירות הארצית וממצאי הבדיקה יוצגו עוד היום. אנו נפיק מהבדיקה את כל הלקחים בכדי שמתלוננות ומתלוננים שמגיעים לתחנות המשטרה יקבלו את היחס והשירות הטוב ביותר".

   

  המפכ"ל קובי שבתאי | צילום: אלעד גרשגורן
  המפכ"ל קובי שבתאי | צילום: אלעד גרשגורן

   

  אז אפשר לומר שהערת את המשטרה.

   

  "העליתי את הסרטון בחצות, לא חשבתי שיתייחסו אליי בכלל, ולמחרת בבוקר אני קמה עם מאות שיחות שלא נענו, הודעות בלי הפסקה. פותחת טלוויזיה ורואה את זה בכל מקום. מתברר שהמון נשים שיתפו את הווידיאו שלי. ואז אני רואה שהשר והמפכ"ל מפרסמים התנצלות, שאותה אני כמובן מקבלת. תודה שביקשתם סליחה על מה שעברתי, אני סולחת".

   

  הם דיברו איתך גם ישירות?

   

  "לא, אני חושבת שבמקרה הזה התנצלות תקשורתית הרבה יותר חשובה מלהרים אליי טלפון. לפרסם התנצלות על כשל שלכם, כשאתה השר לוקח עליך את הנושא, זה להיות אחראי ולהיות באמת שליח ציבור. אבל עכשיו אני שואלת, מה יהיה הלאה? אני, הפספוסה הקטנה עם האינסטגרם, הצלחתי להביא שינוי אצל מפכ"ל המשטרה והשר. הפרשה כרגע מנוהלת בצורה הכי מדויקת. הם פירסמו באותו יום שני מספרי טלפון של החוקרים המיומנים, אלה שיודעים איך לטפל בנפגעות הטרדה מינית. אז בפרשת שי אביטל הצלחתי להביא שינוי קטן, אבל מה עם אותה אישה שאנסו לא מזמן בבית שלה ביפו? למה מי שעשה את זה לא עצור? הכשל בתוך המערכת".

   

  לתשומת לב הממשלה החדשה.

   

  "שקוראת לעצמה ממשלת השינוי, אז איפה אתם? איפה השינוי? אני, ילדה בת 20, עשיתי שינוי שכנראה לא קרה מעולם במדינת ישראל. בגלל זה כולם בהלם מהתגובות. בסרטון שהעליתי לא התעסקתי באיך שאני נראית, אפילו לא חשבתי מה יוצא לי מהפה, קיללתי שם, אמרתי 'בן זונה וחרא' על שי, מתוך עצבים ותסכול. טוב לדעת שהצלחתי להזיז משהו וחשוב לראות מה יהיה ההמשך. אני מתכוונת ללוות את זה. זה עכשיו הפרויקט האישי שלי".

   

  פרויקט?

   

  "אני פה פונה לגברים ולנשים כאחד, שאי פעם חוו הטרדה מסוימת. אני מבטיחה שאהיה לכם לפה מעכשיו. אני אהיה תמימה ואגיד כמו ילדה בת שבע שאני רוצה לשנות פה את העולם במובן הזה. אני גם אומרת תודה שמה שקרה במשטרה קרה לי ולא למישהי אחרת, כי אם זו הייתה ילדה מהצפון או הדרום שבאה במיוחד כדי לתת עדות והייתה מקבלת את היחס הזה, היא לא הייתה מדברת לעולם שוב. גם אם הייתה מדברת, אף אחד לא היה מקשיב לה, כי אין לה חצי מיליון עוקבים באינסטגרם".

   

  מסכים.

   

  "אז עכשיו אני רוצה לקחת את הכוח שהקהל שלי נתן לי ואני אלחם, אני אגיע לשר ולמפכ"ל המשטרה במקרים כאלה ואני אדבר איתם. אני רוצה להיות לפה, לכתובת אפילו, למוטרדים ולמוטרדות הבאים שיתלבטו אם להתלונן. וכל מי שחוותה משהו משי אביטל, אני רוצה שתלך להעיד–כי עכשיו המשטרה באמת ערוכה לקבל אותן ביחס אישי".

   

  הופתעת מכמות העדויות שיצאו נגד אביטל?

   

  "כן, גם מהשמות המוכרים שבתוך הסיפור. מופתעת גם מהסיפורים עצמם, כי לא ידעתי עד כמה רחוק הוא הלך. אתה עובד עם הבחורות הכי חזקות בתעשייה, אתה מרוויח מיליונים, ואני יודעת מה הסכומים של הבנות שעובדות אצלו, זה פוסט אחד ששווה 40 אלף שקל. למה אתה לא מתעסק בקריירה שלך, למה אתה מתעסק עם בחורות, חלקן קטינות?"

   

  היו רחשים בהקשר של אביטל גם על מסיבות של מיוצגות שלו עם אנשי עסקים עשירים.

   

  "שמעתי שהיה מטיס בנות לחו"ל, למסיבות. אין לי מושג מי היה שם ומה. גם לי הוא שלח פעם הודעה של 'בואי תטוסי'. לא עניתי לו. הוא היה גם שולח הודעות בסגנון, 'חבל שאת לא פה, היית יכולה להיות על המטוס כבר'".

   

  בשיחה שהושמעה בתוכנית 'הצינור', שי אביטל אמר: "לא יודע מה היה לי עם הגל הזאת. זוכר רק שדיברתי אליה לא יפה באילת, אבל מי יתקרב אליה בכלל".

   

  "הוא יצא מאוד אידיוט בשיחה. לפחות הוא זוכר שדיבר אליי לא יפה באילת. תגיד, שי, אתה לא זוכר שנגעת בי ועברת את הגבול? אין בעיה, בוא ניפגש בתחנת משטרה. בינתיים שיטנף עליי, אוקיי, אני אחיה עם זה בשלום. אתם לא רואים שהוא ממשיך לשקר? ומה יש לי לשקר? יש לי עדויות והודעות. אם שי לא עשה כלום, כמו שהוא טוען, אז למה הוא הזהיר אותי לשמור על הפה אחרי שכתבתי לו, 'אם הידיים שלך ייגעו בי או באחת החברות שלי, אני אהיה הראשונה לדבר'?"

   

  אין לי תשובה טובה.

   

  "מזכירה לך שהוא כתב גם: 'את לא מעניינת לא כבת 20 ולא כבת 30'. באיזה עניין אני לא מעניינת? לי אין מה לשקר, למה אתה ממשיך להכחיש? אם אתה לא אשם, למה אתה בורח כמו שפן לטורקיה? אתה אמור להיות פה. אם הוא לא רוצה לבוא לארץ ולהסגיר את עצמו, לדעתי, הוא יברח כל החיים. לא יהיו לו לא אישה ולא ילדים ולא קריירה ואם כף הרגל שלו תדרוך בארץ, הגבר הראשון שיראה אותו יכניס לו מכות, אני בטוחה".

   

  את מפחדת ממנו עדיין?

   

  "לא, אני רוצה לסמוך על מערכת הצדק במדינה. אני מוכנה לבוא ולהתעמת איתו, להסתכל לו בעיניים, ונגלה ברגע האמת אם אני פוחדת. אני יודעת שזו מילה שלי נגד מילה שלו, ואני רוצה לתת את האמון במערכת שתעשה את העבודה".

   

  דיברת קודם על אסתי גינזבורג ונטע אלחמיסטר. הן ידעו, לדעתך, על הטענות נגד שי?

   

  "לפי דעתי לא. לגבי נטע אני משוכנעת שלא ידעה, כי יש לנו חברות משותפות. לגבי אסתי, אני לא מכירה אותה. עובדה שעל טענות לאונס גם אני לא ידעתי. כולם ידעו שהוא שולח הודעות מוזרות, שהוא מטרידן ומדבר לא ברור, פתאום יכול לזרוק משפט משום מקום של 'את, הראש שלך לא מחובר'. מה אתה רוצה אחי?"

  אסתי גינזבורג | צילום: ענת מוסברג
  אסתי גינזבורג | צילום: ענת מוסברג

   

  הוטרדת פעם פרט לסיפור עם שי?

   

  "כן, אבל לא רוצה להיכנס לזה ממש. קרה משהו בגיל 17, עם מישהו שהתחלתי לצאת איתו, חוויה לא נעימה. לא התלוננתי, ואני לא חושבת שהוא יודע שהוא גרם לי לחוויה לא נעימה כי לא אמרתי לו שום דבר. קפאתי ממש, לא הוצאתי מילה, וזהו. אני גם לא מאשימה אותו כי זו חוויה אישית, חוסר נעימות עם גבר יכול לקרות גם עם בן זוג. פשוט נעלמתי לו, הוא לא יודע עד היום למה".

   

  ומאז?

   

  "אנשים שזורקים הערות יש תמיד. היה פעם מישהו מוכר ששאל אותי בת כמה אני באיזושהי השקה, אמרתי שאני בת 16, הוא בחן אותי בעיניים מלמעלה ועד למטה והייתי אז עם מחשוף. הוא אמר: 'טוב, נו, הכל עומד במקום'. זו הערה ממש לא נעימה. יש הערות מלוכלכות לפעמים כשאני מגיעה למקומות, אבל הפסקתי לייחס לזה חשיבות".

   

  את עדיין חיילת. עברת דברים מסוג כזה בצבא?

   

  "בטירונות במחנה 80, באוגוסט 2019, צילמו אותי במקלחות ושלחו לי לאינסטגרם את התמונה בהודעה מעמוד פיקטיבי. אחרי שקיבלתי, חסמתי ישר את הבן אדם, פניתי ליוהל"ם בבסיס (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר) ואני חושבת שהמשטרה צריכה ללמוד מהם. במערכת הצבאית מאוד ערוכים להטרדות".

   

  איך נגמר סיפור הצילום ההוא?

   

  "ביקשתי שיסגרו את הסיפור כמה שיותר מהר וזה מה שהיה. מביך מאוד שמצלמים אותך בטירונות עם מגבת וחזייה דרך חלון צדדי, כשאת בפז"ם של שבועיים. גם ככה בטירונות זרקו לי הערות. לא רציתי שמשהו מזה יתפרסם החוצה. שוב, זה מאוד מביך שהשם שלך נרשם באיזו פרשייה, את לא רוצה שיידעו מזה ורוצה לשמור רק לעצמך. גם עכשיו זה מביך אותי נורא לספר את הדברים האלה".

   

  מובן לגמרי.

   

  "שמע, הייתי חיילת כלום בתוך המערכת ולא רציתי שיגידו, 'יאללה, היא כבר עברה דברים'. אבל כן קיבלתי טיפול מדהים אחרי מה שקרה ואין לי מילה רעה להגיד. לא מצאו עד היום מי צילם, אבל עשו תדרוך לכל הצוות, נתנו לי זמן אחר במקלחות, אחרי זה הרגשתי בטוחה. כן הייתי לוקחת בנות מהחדר שיבואו לשמור עליי במקלחת. היום אני מרגישה מעולה בצבא".

   

  × × ×

   

  פרשת אביטל מצאה את גברעם בתקופה לא טובה של דכדוך עמוק. "הייתי אחרי שבוע שבו אני מרותקת למיטה, לא מדברת עם חברים, לא כלום. בלי קשר לפרשה, עוד קודם חוויתי תקופה פחות טובה".

   

  מה קרה?

   

  "נראה שקיבלתי את הכאפה של 'האח הגדול' באיחור. יש כאפה, ריקנות, אי־ודאות, כולם מקבלים את הכאפה הזאת עם החזרה למציאות, ואז מגיע זמן להתאפס. אצלי זה קרה יותר מאוחר. זה איכשהו סוג של דיכאון, כי שבוע לא רציתי לצאת מהבית. אמרתי לסוכנת שלי, 'תבטלי לי את כל העבודות'".

   

  הבנת למה זה קרה עכשיו?

   

  "לתחושתי, מעומס. אני רק בתל־אביב, רצה אחרי עבודה, לו"זים צפופים, פגישה ואז צילומים ועוד פגישה ועוד אירוע. בקושי הייתי בנתניה אצל אמא, בקושי ראיתי אחיינים, לא ישבתי עם חברה אפילו פעם אחת. יצא שהרגשתי עומס נפשי, אז לקחתי ברייק מהכל. התקשרתי למפקד שלי בצבא וביקשתי שבוע חופש. יש לי מטפל, דיברנו על זה. אני מאמינה שזה מאחוריי. הבנתי פשוט שהראש שלי לא היה שקט ושהייתי צריכה הפסקה לנשום".

   

  מתברר שהדאגת אנשים, כבר רצו שמועות ברשתות.

   

  "בדיעבד הבנתי את זה כשחברות באו אליי אחרי שלא עניתי לטלפון שבוע, ולא משנה מי התקשר. אמא, כמובן, באה אליי, גם אחותי, כדי להיות איתי. הייתי ישנה כל היום, מתעוררת בלילה, אוכלת וחוזרת לישון. יש לי יכולות שינה מטורפות. שמע, הייתי בדיכאון בעבר, בגיל 16, ואלה תסמינים דומים. ואחרי כל זה עוד מתפוצצת הפרשה הזאת, לא פשוט עבורי".

   

  מה מצבך מאז התפוצצות הפרשה של אביטל?

   

  "הרבה יותר טוב ממה שהיה לפני כי עוטפים אותי באהבה ואני מקבלת הודעות מכל קשת הגילים, המון אנשים, בין אם חשובים וידועים, בין אם לא. יש פידבקים מטורפים לטובה. אבל זה לא קל לי. עם כמה שאני עושה את זה בלהט, זו התמודדות לא פשוטה עם הזיכרונות האלה, עם ההדחקה הקודמת".

   

  ישנה טוב בלילה?

   

  "סביר, משלימה בשנ"צים".

   

  יש עוד שי אביטלים בתעשייה?

   

  "בטוח שיש, אני לא מכירה כאלה אישית. מסיפורים שאני שומעת, ברור לי שכן. עניין של זמן, לדעתי, עד שייצאו עוד סיפורים ויש כבר חרושת שמועות שמתחילה עכשיו לגבי כל מיני אנשים שעובדים בתעשייה. אני מקווה שגם במקרים האחרים בחורות יבואו להתלונן, כי יש עוד אנשים בתעשייה שמנצלים את הכוח שלהם".

   

  ראית פעם הטרדה כזו מהצד?

   

  "פעם איזשהו סוכן שאני מכירה אמר לאיזה דוגמן שהיה צריך לטוס למילאנו: 'בשנייה שאתה נוחת, תשאיר את הרגליים פתוחות, כי ככה זה שם'. הם צחקו וזה היה נראה כמו בדיחה, אבל זה לא. זה עצוב. וזה משהו שבתעשיית הדוגמנות צריך לשנות כי התעשייה הזאת מתעסקת בעיקר עם בנות 16 עד 18. אסתי העלתה סטורי שיש בעיה בתעשיית הדוגמנות עצמה – והיא צודקת".

   

  בואי נדבר גם על דברים שמחים לסיום. אבישג סמברג, חברתך לתוכנית 'הבנים והבנות', זכתה במדליית ארד באולימפיאדת טוקיו.

   

  "היא הייתה חברה טובה שלי שם, סופר־מצחיקה וחזקה ברמות, תחרותית. היה ממש כיף איתה. השנים עברו והקשר נעלם, ופתאום אני יושבת בספה בסלון ורואה שיש לנו מדליסטית ביום הראשון של התחרויות, אבישג. מאז אני משוויצה בה ואומרת לכולם שאני מכירה אותה. היא פשוט אלופה. בעיטה אחת מאבישג, ונראה לי ששי אביטל היה מתאפס על עצמו".

  אבישג סמברג | צילום: איי-פי
  אבישג סמברג | צילום: איי-פי

   

  סנגוריו של אביטל: "יש לנו ראיות להפרכת כל התלונות", רוברטו: "פעלתי מיידית"

   

  עוה"ד ששי גז ושרון נהרי, המייצגים את שי אביטל, מסרו בתגובה: "אין בכוונתנו לנהל את הגנתנו בתקשורת, רק נאמר שיש לנו ראיות להפרכת כל התלונות המועלות חדשות לבקרים ובבוא היום נביא אותן בפני הגורמים המוסמכים".

   

  מרוברט בן שושן נמסר: "אני מחזק את הבנות על האומץ להיחשף ולהתלונן, בפרט את גל. מהמידע שהיה בידי דאז פעלתי מיידית והעפתי את שי אביטל מהתוכנית 'פרפקט 10'. אם היו משתפים אותי לעומק הדברים הייתי פועל בצורה חמורה יותר ומתעקש לקחת את הבנות למשטרה, למרות שהן סירבו להתלונן".

   

  razs@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 05.08.21 , 02:31
  yed660100