ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יוסי יהושוע
  חדשות • 18.08.2021
  דברים שרואים מכאן
  קל לשער מה היה אומר חבר האופוזיציה נפתלי בנט אם ראש ממשלה אחר לא היה מגיב מיידית על ירי רקטה, באור יום, מעזה לשטח ישראל • במזרח התיכון, בטח כראש ממשלה חדש, מנסים כל האויבים לבחון ולאתגר אותך ללא הרף • כל ניסיון להימנע מעימות ולהכיל אירועים חמורים כמו הרקטה לשדרות או ירי 20 הרקטות על הר דב נתפס כחולשה – ודווקא מקרב את המלחמה • כשמי שקבע תג מחיר של הפצצות אוויריות על הפרחת בלוני תבערה מתחיל להסס, הוא מאבד את ההרתעה – ואת עמדת הכוח בכל משא ומתן
  יוסי יהושוע

  ראש הממשלה, נפתלי בנט, ירד אתמול לאוגדת עזה לביקור מתוכנן מראש עם שר הביטחון, בני גנץ, והרמטכ"ל, אביב כוכבי, ושם בתום הערכת מצב ניסה להסביר מדוע לא הורה לצה"ל לתקוף מיד לאחר שיגור ירי הרקטה לעבר שדרות, שלשום.

   

  "נפעל בזמן, במקום ובתנאים שמתאימים לנו ולא לאף אחד אחר", אמר ראש הממשלה החדש בנט וקל לשער מה היה אומר חבר האופוזיציה נפתלי בנט, אם ראש ממשלה אחר היה נוהג כמוהו ולא מגיב לאירוע כזה בטווח הזמן הקרוב לאירוע.

   

  הירי שבוצע שלשום לעבר שדרות היה חמור כי הוא בוצע באור יום לעבר העיר הגדולה בעוטף. את ישראל לא אמור לעניין אם זה בגלל התקרית בג'נין שבה נהרגו ארבעה חמושים בפעילות של יחידת המסתערבים, או בגלל עיכובים בהעברת הכסך הקטארי. מי שירה ניסה לגרום לנפגעים. הוא לא איש חמאס, ייתכן שעונה להגדרה של סורר, והוא נעצר על ידי חמאס, אבל האחריות היא על חמאס וזה לא אמור לעניין את ישראל. אותו יורה לא בחר באיתות כמו למשל הפרחת בלוני תבערה או נפץ, או ירי פצצת מרגמה לעבר הגדר בלי נפגעים או לעבר מטרה צבאית.

   

  בנט שם תג מחיר גבוה לבלוני התבערה שמשוגרים מעזה, בדמות תגובה קבועה של חיל האוויר על מטרות חמאס. נכון, לא מדובר ביעדי איכות, אבל עצם הפעולה נועד לקבוע תג מחיר ונכון לעכשיו בנט מצליח כאן והתגובות על כך לא גוררות אחריהן הסלמה, ובאופן יחסי טרור בלוני התבערה הוא נסבל. שלשום הוא נהג אחרת ולא הגיב. עכשיו, כשכובד האחריות על כתפיו, הוא למד על בשרו עד כמה הקלישאה על "דברים שרואים מכאן" נכונה לפעמים.

   

  הבעיה היא שהאירוע הזה מתחבר לתקרית האחרונה בצפון שבה צה"ל לא הגיב לירי 20 הרקטות של חיזבאללה לעבר הר דב והכיל את האירוע החמור. בשכונה שלנו, במזרח התיכון, כולם מסתכלים עליך – בוודאי כשאתה ראש ממשלה חדש – ומנסים לאתגר אותך. הפגנת חולשה, דווקא היא, עלולה לגרור אותך למלחמה כשאתה נתפס כמי שמאבד את ההרתעה. מי שרוצה הסדרה וצועד לעברה כעת חייב לעשות זאת מתוך עוצמה, אחרת ייסחט.

   

  בנט רמז על הכיוון של תקופת שקט ממושכת כשאמר: "המשימה שלנו היא לתת ביטחון ארוך טווח לתושבי הדרום ולתושבי עוטף עזה". בשלב זה המו"מ להעברת הכסף הקטארי לא מתקדם, בעיקר בגלל התנגדות ישראלית להעביר כסף ישירות לפקידי חמאס. המאמץ הוא למצוא פתרון כזה שהסיוע ההומניטרי יגיע ובהקדם, כדי למנוע הידרדרות נוספת שתוליד הסלמה. כרגע אין פתרון גם לסוגיית השבויים והנעדרים ואין התקדמות בנושא. גורמים ניצים בחמאס מאותתים כי אם לא תהיה התקדמות תהיה הסלמה.

   

  בניגוד לחזית הצפונית, חמאס בעזה הוא יריב הרבה יותר נוח וזו הזדמנות לפעול בתקיפות מול הפרות שלו (לא ליזום לחימה), לגבות מחיר, וכן – גם לעמוד במילתך. במקביל, ראש הממשלה שעסוק רוב שעותיו בענייני הקורונה צריך לוודא מוכנות של צה"ל למלחמה מול חיזבאללה; להתניע תהליכים של הצטיידות מיידית במיירטים ובפצצות חכמות; לקדם את בניית המכשול הפרוץ ולהאיץ את פרויקט היירוט באמצעות הלייזר. בנוסף, הוא חייב להעיר את המשרד לביטחון הפנים לטובת קידום תוכנית המשמר הלאומי להגנה מפני פרעות אפשריות של ערביי ישראל בתקופות עימות.