ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מאיר תורג'מן
  חדשות • 05.09.2021
  "לא מאמינה בצבא, הבן שלי נרצח"
  בני משפחתו של לוחם מג"ב, בראל חדריה־שמואלי ז"ל, סירבו לקבל את ממצאי תחקיר נסיבות נפילתו שהציג להם צה"ל • "המח"ט אמר שהוא לוקח אחריות ומצטער" – סיפרה האם, ניצה – "אמרתי לו שמבחינתי אחריות זה לפשוט את המדים" • אמש הפיץ הרמטכ"ל כוכבי איגרת שבה גיבה את מפקדי צה"ל: "חברה שלא תגבה את חייליה ומפקדיה גם כשטעו, תגלה שאין מי שיילחם עבורה"
  מאיר תורג'מן ואיתמר אייכנר

  "כן, היה מחדל. המח"ט עמד ארבעה מטרים מבראל ומצטער שלא הורה לו להתרחק מהקיר", זה מה שלדבריהם שמעו בני משפחתו של לוחם מג"ב, בראל חדריה־שמואלי (21) ז"ל, מנציגי הצבא בראשות מפקד פיקוד דרום האלוף אליעזר טולדנו, שהגיעו שלשום בבוקר לביתם בבאר־יעקב והציגו בפניהם את התחקיר הפנימי של צה"ל, לגבי התקרית הקשה שבה נפל בנם, על גדר הגבול בעזה.

   

  מיד לאחר שעזבו הקצינים את הבית הבהירה האם, ניצה, שהמשפחה אינה מקבלת את התחקיר שכן לטענתם אין בו שום לקיחת אחריות של הדרג הפיקודי על המחדל. "לא היה שום תחקיר", אמרה ניצה בכאב. "קיבלנו כמה תשובות. המח"ט אמר בקולו, 'כן, היה מחדל'. הוא עמד ארבעה מטרים מבראל ואמר, 'מצטער שלא פיניתי אותו מהקיר'. הוא אמר לנו בבירור, 'אני לוקח אחריות ומצטער'. אמרתי לו שמבחינתי אחריות זה לפשוט את המדים".

   

  "הבן שלי נרצח", הוסיפה ניצה. "הוא לא נפל בקרב. אסור היה לתת ללוחמים להתקרב לקיר. הרי קיבלתם דיווח מתצפיתנית שהמחבלים צמודים לקיר ולא הייתה התייחסות. אמרו שבראל ירה. הוא ירה כי התקרבו לקיר. המח"ט הגיע לבקר אותנו גם בבית החולים וגם שם אמר שהוא היה צמוד לבראל. נאלצתי לגרש אותו מבית החולים, כי הבן שלי לא היה מוגן. התחקיר כבר לא יעשה לי כלום, כי ברור מאליו שאסור להתקרב לקיר ובכל זאת המחבלים התקרבו".

   

  לדברי ניצה, את גרסת הצבא היא שמעה עוד בבית החולים, כשבנה עדיין נלחם על חייו. "'לא ידענו שהמחבל החביא אקדח', הם אמרו. צריך לצרף את זה לספר הבדיחות. הרי היה שם קרב יריות שהתנהל לפני האירוע, ידעו שיש שם נשק, אותו מחבל ירה קודם, ניסה לחטוף לו את הנשק, ובסוף רצח אותו. חמאס פירסם את הסרטון ואת המחדל וצוחק על עם ישראל. טוב שהמחבלים העלו את הסרטונים, אחרת היינו מאמינים למערכת. אני לא מאמינה לצבא, לא לממשלה. לא מאמינה למילה שלהם".

   

  ניצה סיפרה שהמשפחה, שדורשת ועדת חקירה בלתי תלויה, מנהלת בדיקה משלה לאירוע. "הוא קיבל הנחיה 'אל תהיה אגרסיבי'", סיפרה. "המצרים הודיעו שתהיה הפגנה שקטה על הגדר. אנחנו מגובים במסמכים ובהוכחות למחדל ולשיקולים הזרים שהיו מעורבים בהנחיות לחיילים בגדר, וברגע שאקבל את התחקיר האמיתי ליד, יראו מה יש לנו להציג – הבן שלי נרצח. קושרים ללוחמים את הידיים. שמענו את זה מהלוחמים במשך השנתיים האחרונות כשחזרו הביתה ואמרו האסון מתקרב".

   

  לטענת ניצה היא אינה רוצה לעסוק בפוליטיקה, אך היחס של ראש הממשלה, נפתלי בנט, לבנה עדיין מקומם אותה: "אם ראש הממשלה היה מתייחס לבן שלי כלוחם בצבא ההגנה, הוא היה מגיע לנחם אותנו, אבל הוא שלח איגרת תנחומים עם שליח. וזה אחרי שיחת הטלפון שראש הממשלה לא יודע את שם הלוחם שנאבק על החיים שלו ולא יודע באיזה בית חולים הוא. זה ביזיון ולי זה לא משנה מי ראש הממשלה, אם בנט או מישהו אחר".

   

  כעת החלה המשפחה לפעול גם למען הנצחתו של בראל בצורת מסלול הליכה בעוטף עזה, עם סיפור חייו של בראל. התוכנית היא ש"שביל בראל" ישמש למסעות ולטיולים, לא הרחק ממקום נפילתו, ויכלול טיילת להולכי רגל ולרוכבי אופניים. לצורך העניין נפתח מימון המונים והיעד שהוצב לגיוס הוא 250,000 שקלים. עד אתמול בשעות הצהריים נאספו כבר 165,000 שקלים. ניתן לתרום על ידי רישום באינטרנט "צועדים בדרך בראל" ומגיעים לדף הקמפיין ב־giveback.

   

  הרמטכ"ל, אביב כוכבי, שהפיץ אמש לחייל צה"ל איגרת לקראת השנה החדשה, הבהיר שהוא מעניק גיבוי למפקדים. "מצבי לחימה מאופיינים בערפל קרב ובנסיבות משתנות, וההחלטות לרוב מתקבלות בחוסר ודאות ובפרק זמן קצר. לכן לעולם ייתכנו שגיאות, ואלו לדאבון הלב עלולות להוביל לנפגעים ולהרוגים", כתב הרמטכ"ל. "חובתנו לתחקר באופן נוקב, להגיע לחקר האמת ולהפיק לקחים, אבל על טעויות בשיקול דעת בשדה הקרב לא מאשימים ולא מענישים. חברה שלא תגבה את חייליה ומפקדיה גם כשטעו, תגלה שאין מי שיילחם עבורה. מפקדים וחיילים - אני מגבה אתכם באופן מלא. זה לא רק עניין של צה"ל, זה עניין של מדינת ישראל ובמרכזו השאלה אילו מפקדים היא רוצה - מעיזים ויוזמים או מתגוננים והססנים. היו נועזים".

   

  ראש הממשלה, נפתלי בנט, שוחח אמש עם הרמטכ”ל כוכבי, עם מפקד פיקוד דרום אלוף אליעזר טולדנו, עם מפקד אוגדת עזה תא”ל נמרוד אלוני ועם אל”מ יואב ברונר שפיקד על החטיבה הצפונית באוגדת עזה בזמן נפילתו של חדריה־שמואלי. “הגיבוי שלי למפקדי צה”ל הוא מלא ומוחלט”, אמר להם בנט. “במקום שבו יש קרב יש גם שגיאות, ולפעמים הן טרגיות”.

   

  נשיא המדינה, יצחק הרצוג, הגיע אמש לניחום אבלים בבית משפחתו של חדריה־שמואלי, ואמר בין השאר:

   

  “בראל נפל כגיבור בקרב ואסור שמחלוקות כמו הויכוח שהתפתח בשבוע האחרון סביב מותו ישמחו את אויבינו”.